Sari la conținut

Despre corectitudinea recenziilor


picon

Cat de corecti suntem cand postam o recenzie? Mi-am pus aceasta intrebare vazand multele controverse aparute pe forum,care uneori au degenerat in veritabile conflicte.Nu pun aici cazul guvizilor care posteaza cu evident interes,clone etc. Discut de clientul care merge la o fata si face o recenzie. Aici,imi permit un sfat,cu ingaduinta dvs.:nu postati "la cald".Lasati sa treaca o zi-doua pt. ca experienta sa se "decanteze". Daca intalnirea v-a multumit pe deplin,exista riscul ca,euforici fiind,sa exagerati si in legatura cu aspectul fizic si in ceea-ce priveste prestatia,deturnand usor realitatea.La fel si daca nu ati fost f. multumiti...exagerand in sens negativ,denaturand iarasi adevarul.E bine stiut faptul ca o ecorta nu poate sa fie pe placul tuturor clientilor.E practic imposibil.Se poate intampla ca,asteptand un clien,fata sa primeasca un telefon de la vre-un membru al familiei sau un prieten care sa-i dea o veste neplacuta.Evident,prestatia are de suferitsi sa-l amane pe om,cand acesta e pe drum...Sau pur si simplu,nu se face acel celebru "click",nu se leaga ...Si fiind-ca plecam nu tocmai multumiti,ne apucam si postam "la rupere".Suntem barbati,ce dracu'? De aceea mi-am permis sa va dau acest sfat. De asemeni,mai e o situatie: o ecorta are recenzii eminamente pozitive iar noi,am avut parte de o intalnire cu ea nemultumitoare si ne gandim ca o recenzie negativa be-ar ridica in cap confratii,drept pt. care facem o recenzie cel putin neutra.Se mai intampla ca unii useri sa posteze negativ,doar pt. a "distruge mituri". Mai e situaia cand o fata sau alta,incep sa 'calce pe bec"...incepe atacul "in haita". Am folosit persoana I plural,pt. ca recunosc,m-i s-a intamplat si mie,in cazul Brigittei unguruoaica. Dupa o prima intalnire f. reusita,la vreo 3 saptamani a urmat una destul de anosta. Nu am mai postat recenzia acestei a 2-a intalniri,din teama de a nu fi luat in tarbaca de membrii veterani(eram nou atunci pe forum,"pufarez". Cand am vazut ca se aduna criticile...hop si eu...Nu a fost corect! trebuia sa postez recenzia,povestind exact cum a fost,atunci,la 2-3 zile,nu cand am vazut ca se aduna nemultumirile.Toate acestea,cum spuneam,distorsioneaza adevarul si forumul nu-si atinge pe deplin scopul.Si mai e o situatie: ca un vre-un confrate face un deal cu fata,de genul "eu scriu laudativ,tu imi acorzi un tratament special"(disount,extra-time etc.)Foarte incorect,chiar condamnabil. Am asternut cele de mai sus,citind recenzia confratelui @salahorul facuta Xeniei.Nu contest veridicitatea celor petrecute,pt. ca nu am cum.Cred ca in momentul in care a inceput sa se targuiasca,fetei i "s-a taiat",lucru firesc. Xenia nu face cadouri,dar e corecta. De 2 ori mi-a returnat fara drept de apel cate 50 de lei,cand am fost prima data,in creierul noptii si am stat ceva mai mult,am pus 50 lei in plus,pe care mi i-a dat inapoi,motivand ca oricum eram ultimul client si a a 2-a oara cand m-am incurcat in tarifele multe pe care le-a afisat...a ras cu pofta si mi-a returnat suma in plus. Ea a avut probleme cu programarile,cu baia,ceea-ce a atras mai multe postari negative(cred totusi ca unele au fost false),dar referitor la aspect sau prestatie nu prea au fost critici. N-o fi ea chiar Miss Universe,dar sa zici ca nu arata bine...suntem atatia care am trecut prin bratele ei,inclusiv moderatori,care putem depune marturie...sau amicul salahor face parte din acea categorie de barbati fericiti,care au avut parte doar de supermodele internationale...De aici si de la alte postari care m-au trezit neancrederea,mi-a venit ideea acestui topic.Scuze daca m-a prins si pe mine,la ora tarzie,sindromul Sheakesperian,vorba confratelui batran si cu nevoie,@Afriq.
Inchei cu urarea din strabuni,
SA FUTETI BINE!


Recenzie utilizator

Comentarii Recomandate


×
×
  • Creează nouă...