Sari la conținut

cine l-a ucis pe Andrei Gheorghe?


Vizitator notsecure

Postări Recomandate

  • Oras:Brasov
  • Oras:Brasov

Neee, asta e "Go to hell!"

 

 

 

De ce "fatarnica", mi se pare de bun simt.

 

 

Între cuvintele și expresiile a două limbi oarecare  nu există o corespondență biunivocă.

Unele nu au echivalent exact în cealaltă limbă, sau nu au deloc, și atunci sunt adaptate, potrivit contextului. În asta constă măiestria unui traducător

Dacă nu ți-a plăcut traducerea mea, care în anumite contexte e adecvată, iată alta:

https://ro.bab.la/dictionar/engleza-romana/fuck-off

 

Faptul că nu există un corespondent exact, nu justifică în niciun caz preluarea mot-a-mot a respectivului termen. Preluarea nediscriminatorie a termenilor din altă limbă duce la împănarea limbii noastre cu barbarisme, adică la siluirea ei.

 

De ce „fățarnică”? Fiindcă se mai întîmplă să fie spusă doar din vîrful buzelor, nu din inimă.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Între cuvintele și expresiile a două limbi oarecare  nu există o corespondență biunivocă.

Unele nu au echivalent exact în cealaltă limbă, sau nu au deloc, și atunci sunt adaptate, potrivit contextului. În asta constă măiestria unui traducător

Dacă nu ți-a plăcut traducerea mea, care în anumite contexte e adecvată, iată alta:

https://ro.bab.la/dictionar/engleza-romana/fuck-off

 

Faptul că nu există un corespondent exact, nu justifică în niciun caz preluarea mot-a-mot a respectivului termen. Preluarea nediscriminatorie a termenilor din altă limbă duce la împănarea limbii noastre cu barbarisme, adică la siluirea ei.

 

De ce „fățarnică”? Fiindcă se mai întîmplă să fie spusă doar din vîrful buzelor, nu din inimă.

 

M-ai spart! Cate cuvinte grele...  :laugh2

Cea mai apropiata ar fi "Fute-o de aici!" Parerea mea. :)

Dar intrebarea mea initiala a fost retorica.

Link spre comentariu
  • Oras:Brasov
  • Oras:Brasov

M-ai spart! Cate cuvinte grele...  :laugh2

Cea mai apropiata ar fi "Fute-o de aici!" Parerea mea. :)

Dar intrebarea mea initiala a fost retorica.

Au și tu ești contaminată de prejudecata potrivit căreia „pe un site de curve nu e loc de discuții serioase”?

Cu traducerea ta îngroși rîndurile diletanților care-și comit „capodoperele” sub semnul lui traduttore traditore.

Poate nu știi, dar întrebările retorice au un mesaj precis. Aceluia i-am răspuns eu.

 

Eu nu eram în ecuație ;)

Emițînd acea judecată de valoare te-ai vîrît în ecuație.

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

AG era un nonconformist. Deci mai degrabă ar fi fost de acord cu mine decît cu tine.

 

:slap2 Sa-mi... ce legatura are asta? Doar daca il cunosteai sa vezi ce expresii foloseste, ai fi putut sa spui daca era sau nu de acord cu tine.

Dar te las cu dreptatea in brate pentru ca nu concepi ca omul poate avea o alta parere.

E ca tine!

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Au și tu ești contaminată de prejudecata potrivit căreia „pe un site de curve nu e loc de discuții serioase”?

Cu traducerea ta îngroși rîndurile diletanților care-și comit „capodoperele” sub semnul lui traduttore traditore.

Poate nu știi, dar întrebările retorice au un mesaj precis. Aceluia i-am răspuns eu.

 

 

Emițînd acea judecată de valoare te-ai vîrît în ecuație.

Corectie-era o simplă observație, nici vorbă de asa ceva ;)
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Au și tu ești contaminată de prejudecata potrivit căreia „pe un site de curve nu e loc de discuții serioase”?

Cu traducerea ta îngroși rîndurile diletanților care-și comit „capodoperele” sub semnul lui traduttore traditore.

Poate nu știi, dar întrebările retorice au un mesaj precis. Aceluia i-am răspuns eu.

 

Emițînd acea judecată de valoare te-ai vîrît în ecuație.

 

A plecat Muiskin cu aerele lui, ai venit tu.  :slap2

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Daca aplicam algoritmul tau, atunci si Capatos are loc la aceeasi masa.

Cat despre ospatarit/spalat, as vrea eu, s-ar mai duce putin din responsabilitatea muncii mele.Reale, nu inventii de fraeri.

Cat despre citit...Zic, sa stai cuminte.

Ia spune tu, cu cuvintele tale, care sunt responsabilitățile muncii tale?
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Esti un fel de picon, cu aceleasi turisme si tendinte spre bai de multime, insa fara injuraturi de mama.

Minte ai, insa nu de ajuns pentru a-mi face fata.

Repet, stai bland, bre.

Ce turisme, bă? Oricum, ni s-a aplecat de ...truismele tale!
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Brasov
  • Oras:Brasov

:slap2 Sa-mi... ce legatura are asta? Doar daca il cunosteai sa vezi ce expresii foloseste, ai fi putut sa spui daca era sau nu de acord cu tine.

Dar te las cu dreptatea in brate pentru ca nu concepi ca omul poate avea o alta parere.

E ca tine!

Aici i-am răspuns lui @the deceiver care e convins ca AG n-ar fi fost de acord cu mine.

Văd că și tu îi împărtășești convingerea. Deci și tu știi ce ar fi aprobat AG și ce nu.

 

L-am urmărit și eu într-o vreme pe AG. Părerea pe care mi-a lăsat-o e că era înfumurat și narcisist.

 

Corectie-era o simplă observație, nici vorbă de asa ceva ;)

De acord. O simplă observație care te-a băgat în ecuație.

 

A plecat Muiskin cu aerele lui, ai venit tu.  :slap2

 

Aerele tale nu mai au loc de aerele mele, nu-i așa?

Link spre comentariu
  • Oras:Ucea
  • Oras:Ucea

Daca aplicam algoritmul tau, atunci si Capatos are loc la aceeasi masa.

Cat despre ospatarit/spalat, as vrea eu, s-ar mai duce putin din responsabilitatea muncii mele.Reale, nu inventii de fraeri.

Cat despre citit...Zic, sa stai cuminte.

Băăă, ejnebun, “responsabilitatea” LUI, în pula mea...

 

Deja te justifici, dă-te dreaq, dă cretin, că ești mai imbecil decât credeam.

Link spre comentariu
  • Oras:In papuris ca sa ma chis
  • Oras:In papuris ca sa ma chis

Iar a stricat mosul lipsit de orice responsabilitate si topicul acesta  ?

 

Ba are cateva ....lins in cur semianalfabete/ti ...o groaza de popouri , nu gluma

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Aici i-am răspuns lui @the deceiver care e convins ca AG n-ar fi fost de acord cu mine.

Văd că și tu îi împărtășești convingerea. Deci și tu știi ce ar fi aprobat AG și ce nu.

 

L-am urmărit și eu într-o vreme pe AG. Părerea pe care mi-a lăsat-o e că era înfumurat și narcisist.

 

 

De acord. O simplă observație care te-a băgat în ecuație.

 

 

 

Aerele tale nu mai au loc de aerele mele, nu-i așa?

Super, am făcut din monom un polinom :)

Îmi iau libertatea să-mi aleg litera c, a mi se pare prea în față :)

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Aici i-am răspuns lui @the deceiver care e convins ca AG n-ar fi fost de acord cu mine.

Văd că și tu îi împărtășești convingerea. Deci și tu știi ce ar fi aprobat AG și ce nu.

 

L-am urmărit și eu într-o vreme pe AG. Părerea pe care mi-a lăsat-o e că era înfumurat și narcisist.

 

De acord. O simplă observație care te-a băgat în ecuație.

 

 

Aerele tale nu mai au loc de aerele mele, nu-i așa?

 

M-ai vazut femeie si imi vorbeai de discutii serioase pe site de curve, apoi ca AG iti dadea dreptate...

Obositoare sunt fiintele ca tine care stiu si ei ceva, iar restul lumii trebuie sa creada la fel, desi poate stie mai multe.

Avea dreptul sa fie infumurat, sa ai creier in oceanul retardatilor e un lucru mare in ziua de azi!

Tot respectul pentru el, ce nu pot sa spun despre tine.

Si vezi ca nu eu te-am bagat in seama, pe viitor respira aerul altcuiva.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...