Sari la conținut

Pescuit Dobrogea


Postări Recomandate

  • Oras:Constanța
  • Oras:Constanța

Bai, baieti, cam slaba miscarea la voi. Si eu care credeam ca aveti mai multe locuri de pescuit in zona voastra...

La Bentu mai merge, care stie? Am un amic ce ma freaca sa dam o tura p-acolo.

Cu mare părere de rău, dar trebuie să recunosc că ai dreptate !

Merge prost și foarte prost !

 

Extrem de puținele și rarele bălți fără taxe sunt la dracu în praznic, mici și aglomerate, iar unde e cu taxă. nu e pește. Adică e, da e acoperit de apă :)))

Știi cum e ... mic mic, da' rar ! :)))

 

Doar la mare, guvide, chefal și începand de pe acum, macrou sau stavride. Dai la țaparină, și dacă esti pe dig și bate nord-estul sau estul să îl bage în mal, iei ceva cantitate de stavride. Altfel .. cu barca la larg.

 

Pescuitul nu mai e în Dobrogea ce a fost, și nici nu o să mai fie !

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Constanța, Romania.
  • Oras:Constanța, Romania.

Salutare natiune ! Pe mine nu ma intereseaza atat pescuitul (tangential) cat ma intereseaza sa stiu daca sunt pasari (pentru fotografie de wildlife). Stiu ca la Parches sunt lebede, lisite, ceva dumbravence, chire si corcodei.

Pe la Enisala prin zona sunt cumva cocori, din ce am inteles ?

Si m-ar interesa daca stiti zona, cumva pe la Golful Capitanului am inteles ca sunt bizami si pisici salbatice ?

La Medgidia sunt cumva prigorii si pescarei albastri (sau Ivan Pescarul, cum i se mai spune).

 

Foarte multumesc ! :hihat

Salut, incearca la Periboina; ff multe pasari exotice/salbatice.

Este chiar in biosfera deltei; ai grija drumul e prost tare, abia intri cu un jeep.

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Salut, incearca la Periboina; ff multe pasari exotice/salbatice.

Este chiar in biosfera deltei; ai grija drumul e prost tare, abia intri cu un jeep.

Multumesc !

Link spre comentariu
  • Telefon: raffaello1709
  • Oras:Terra
  • Telefon: raffaello1709
  • Oras:Terra

Cu mare părere de rău, dar trebuie să recunosc că ai dreptate !

Merge prost și foarte prost !

 

Extrem de puținele și rarele bălți fără taxe sunt la dracu în praznic, mici și aglomerate, iar unde e cu taxă. nu e pește. Adică e, da e acoperit de apă :)))

Știi cum e ... mic mic, da' rar ! :)))

 

Doar la mare, guvide, chefal și începand de pe acum, macrou sau stavride. Dai la țaparină, și dacă esti pe dig și bate nord-estul sau estul să îl bage în mal, iei ceva cantitate de stavride. Altfel .. cu barca la larg.

 

Pescuitul nu mai e în Dobrogea ce a fost, și nici nu o să mai fie !

Pacat...

Nici macar in Delta nu merge?

Link spre comentariu
  • Oras:Constanța
  • Oras:Constanța

În Deltă e altceva.

 

Te duci la nimereală .. îți trebuie permisele, gratuite în majoritate, pentru biosferă. Taxele nu sunt de speriat, ceva lei zilnic pentru intrarea cu mașina în teritoriu, și pentru cei care nu sunt pensionari sau cu domiciliul stabil în localități și arii limitrofe.

Mai multe detalii precum și generarea permiselor on-line ..  http://www.ddbra.ro/activitati/permise-online . Prinzi nu prinzi, pescar te numești :)

 

Dacă însă te duci pregătit, la stil gen îl cunoști pe nea Marcel, sau nea Vasile, chiar și pe moș Ion cu toată roata și Unirea ... e altfel și altceva. :)

Te duc oamenii cu barca unde trebuie. te iau de acolo când trebuie, poți beneficia de o cazare ceva mai umană decât un cort la țânțari, și pentru ceva zeci de lei în plus, de ce nu, o pui și de un Storceag de la mama lui. :)

Distracția și domnia costă. :)

Sunt însă locuri în Deltă, multe, unde se prinde pește. Dar ca pe peste tot, trebuie să știi de ele. În general, plase și iar plase :(

 

Să v-o tragă la fund .. am zis .. ! ;)

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator cavadoro
Reputație: 0

Salutare natiune ! Pe mine nu ma intereseaza atat pescuitul (tangential) cat ma intereseaza sa stiu daca sunt pasari (pentru fotografie de wildlife). Stiu ca la Parches sunt lebede, lisite, ceva dumbravence, chire si corcodei.

Pe la Enisala prin zona sunt cumva cocori, din ce am inteles ?

Si m-ar interesa daca stiti zona, cumva pe la Golful Capitanului am inteles ca sunt bizami si pisici salbatice ?

La Medgidia sunt cumva prigorii si pescarei albastri (sau Ivan Pescarul, cum i se mai spune).

 

Foarte multumesc ! :hihat

Pe Grindul Chituc.
Link spre comentariu
Vizitator cavadoro
Reputație: 0

Sunt la Saligny,pe canal,de aseara si am prins 1 buc.caras cam la 5-600gr.si 2 babusti. Asta din apa.De pe mal una bucata naveta de Tuborg si niste scarita la gratar. Fir intins si sa v-o traga la fund!

  • Like 4
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...