Sari la conținut

Cainii bagabonti


Postări Recomandate

  • Oras:the buleni
  • Oras:the buleni

Cine da dreptul unuia/uneia sa ii chinuie,maltrateze,omoare? NIMENI!

 

 

suntem predatorul alfa al planetei si asta dauneaza grav sanatatii. altora, evident. nu e vorba de drept, e vorba de putirinta. prin actiunile noastre demonstram cat de animale suntem. nu, gresit. jignesc animalele. animalele nu se omoara intre ele pentru cateva procente, si nici nu au reusit sa extermine alte animale. suntem un virus pentru intreaga biosfera.

  • Like 2
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:F
  • Oras:F

Sa ia macar 2

Eu am 8 pisici si ramasesem cu 5 caini dupa 2 decenii in care aveam 10 prin curte... Iar acum m-am trezit cu un cuib de potai abandonate pe strada (era zi "de gunoi", i-am gasit IN TOMBERON!). Deci, cam asta e cu "sa ia...". Si la mine nu s-a puit niciodata, nici un animal, tot ce m-am procopsit a fost prin abandon. Falusul paduchelui de foca de Marea Neagra, daca nu aveam 500mp si n-spe camere, ce faceam?! Majoritatea populatiei sta la cutiute de ciment, si asta pe datorie (restante si chirii, mortii ei de saracie)!

  • Like 2
Link spre comentariu

Eu am 8 pisici si ramasesem cu 5 caini dupa 2 decenii in care aveam 10 prin curte... Iar acum m-am trezit cu un cuib de potai abandonate pe strada (era zi "de gunoi", i-am gasit IN TOMBERON!). Deci, cam asta e cu "sa ia...". Si la mine nu s-a puit niciodata, nici un animal, tot ce m-am procopsit a fost prin abandon. Falusul paduchelui de foca de Marea Neagra, daca nu aveam 500mp si n-spe camere, ce faceam?! Majoritatea populatiei sta la cutiute de ciment, si asta pe datorie (restante si chirii, mortii ei de saracie)!

Ideea e ca sunt prea putini care salveaza animale comparativ cu care ar fi nevoile.

Si animalele dupa parerea mea nu sunt doar cainii si pisicile.

Cu alea ce ramane

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:F
  • Oras:F

Ideea e ca sunt prea putini care salveaza animale comparativ cu care ar fi nevoile.

Si animalele dupa parerea mea nu sunt doar cainii si pisicile.

Cu alea ce ramane

Ideea nu e "sa salvezi", ideea e sa nu fie nevoie de salvat. Salvatul este o solutie de avarie, trebuie privit ca o exceptie, daca in asta e baza normal ca nu se poate face nici o diferenta. 

 

Sa nu uitam ca moartea este singura limita naturala a cresterii demografice. Si in mod natural, foarte rar este usoara, rapida, fara suferinta. In lumea artificiala pe care ne-am creat-o fara sa fim suficient de buni pentru ea, e si mai rau. Daca vrem sa evitam suferinta, trebuie sa limita rational cresterea demografica. Tehnic vorbind, este extrem de simplu si de natura sa creasca nivelul de bunastare al tuturor formelor de viata deja existente (de la oameni la categoriile de animale implicate); practic este foarte greu, pentru ca "no one really uses reason", The trouble with cognitive subtraction. Neuroimage, 4(2), 97–104. Frith, C. (2008)No one really uses reason. New Scientist, (2666) (July 26), 45. Frith, C. D..

 

 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:F
  • Oras:F

Ideea e ca sunt prea putini care salveaza animale comparativ cu care ar fi nevoile.

Si animalele dupa parerea mea nu sunt doar cainii si pisicile.

Cu alea ce ramane

Iti dau un exemplu concludent (astept citatia): Cornel Radoi, veterinar prahovean, puitor de "bichoni" (si orice se mai vinde). La un singur sezon de cuiburi, abandoneaza SUTE de caini in ecarisaje (120, 160 la APMCS Ploiesti, alte dati - fara numar in ecarisajele Emiliei Herescu din Boldesti-Scaieni etc.). Tot ce nu se vinde in timp util. Alti "chinologi atestati" au solutii si mai drastice... Nu mai vorbesc de cai (la noi si caii-s "maidanezi" etc.). As prezenta zeci de "scheme" din cauza carora nu pot fi suficienti oameni cat sa salveze nici macar majoritatea animalelor aparute... Vezi si cu puradeii, cat de usor decid oamenii sa torne plozi; cat timp ne facem si ni se face asta noua si nu ne revoltam, cum naiba sa ne asteptam ca majoritatea noastra se vor gandi la alte forme de viata chiar mai putin norocoase ca noi?! 

  • Like 1
Link spre comentariu

  O sa radeti dar unii fac bani grei de pe urma acestor animale chinuite.Sant in Bucuresti cateva zdrente de femei,le spun asa pt ca sunt niste nemernice care se ocupa cu urmatoarea combinatie.Sant ,,mari iubitoare '' de pisici,au casele pline,de la zece in sus.Si tot aduna.Aduna pisici bolnave,cu tot felul de tumori,paralizate,lovite de masini.Toata ziua stau pe net si posteaza sute  de poze cu aceste animale bolnave care in mod normal ar fi trebuit etanasiate. Aceste postari sunt facute pe site-uri de afara si agata fraierii.Fiecare acest animal are o poveste inventata de aceste specimene.Merg in fiecare zi la diverse cabinete veterinare pentru niste tratamente care sunt frectie la picior de lemn .Dar filmeaza zilnic si pun pe net.Este ca o telenovele cu mai multe episoade.Si o gramada de oameni creduli de prin Occident sau chiar din State incep sa trimita bani pentru ca zdrentele incep sa se vaite ca nu mai au bani de tratament si solicita cu disperare ajutor.Nu trimit mult,5,10euro sau dolari(zdrentele au cunturi multiple) dar daca au cate 20-30 de fraieri din astia,va dati seama cati bani fac?Sunt arhi cunoscute la diverse companii de taxi unde doar suna,spun numele si adresa unde sa vina masina,stiti ca sunt multe companii care nu accepta animale in masina.Una mi se lauda intro zi ,,vezi,e ora 13,de azi dimineata pana acum,mi-au intrat 200 de eu in cont''.Una avea o pisica paralizata.Chinuia pisica tinand-o in viata .Ii dadea de mancare cu siringa si ii punea pampers.In fiecare zi venea la un cabinet unde un medic ii facea masaj pisicii si tratament cu dioptron!!! Iar nenorocita filma totul si punea pe net ca sa primeasca bani.Nu sant mare iubitor de animale dar cand vedeam cum chinuie amarata aia de pisica,i-as fi scos dintii,stapanei.O alta specie de excroace sunt unele care au adaposturi private pt caini si trimit saptamanal caini afara pe bani frumosi.In In Germania,orice animal din adapost care nu este adoptat in doua luni,este eutanasiat.Cerinta este mare si marfa putina.Tarfele agata clientii pe net,stabilesc pretul,li se trimit banii iar ele trimit animalul pe la Otopeni,cu acte in regula,certificat medical,microcip,etc.Fetele despre care povestim noi aici castiga banii rupandu-si pizdele pe cand zdrentele despre care va povestesc ,stau acasa ,pe calculator si fac bani frumosi.Rup cluburile noapte de noapte,unele trag pe nas la greu.Una care a avut o ,,cardeala'' mai frumoasa,a primit o dubita din Germania ca sponsorizare pt ca s-a vaitat ca nu are cu ce sa care hrana la adapost.Iar femeia se da prin oras cu A6...

  • Like 2
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...