Sari la conținut

Statul paralel


Postări Recomandate

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Foarte greu de găsit echilibrul intre instituții si politicieni. Mai ales in Romanica unde pomanagiii votează toți gangsterii pentru o găleată si un kil de ulei.

Cum sa ai încredere ca ăștia vor binele public si nu sa își subordoneze instituțiile?

Link spre comentariu
Vizitator mc hammer
Reputație: 0

Foarte greu de găsit echilibrul intre instituții si politicieni. Mai ales in Romanica unde pomanagiii votează toți gangsterii pentru o găleată si un kil de ulei.

Cum sa ai încredere ca ăștia vor binele public si nu sa își subordoneze instituțiile?

Nu e, boss, acum e pe ajutoare sociale, pensii crescute si ratb mocca. S-au smekerit :)

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Ei, hai să nu cădem în capcana comunistoidă "securiștii, singurii patrioți"!

N-am zis asta. Ceea ce zic este că a devenit foarte convenabil pentru politicieni ca să atace așa numitele structuri „securiste” dacă ceva le stă în cale. Toți adversarii sunt securiști...marea noastră obsesie națională. Te uiți prin dosarele CNSAS și găsești o grămadă de securiști îmbogățiți care-și fac veacul prin toate partidele. Dragnea visează să fie el securistul care știe tot, să ne subjuge după bunul plac. Un lucru e sigur, un om ca Dragnea nu poate fi patriot. 

Link spre comentariu
Vizitator batranul george
Reputație: 0

N-am zis asta. Ceea ce zic este că a devenit foarte convenabil pentru politicieni ca să atace așa numitele structuri „securiste” dacă ceva le stă în cale. Toți adversarii sunt securiști...marea noastră obsesie națională. Te uiți prin dosarele CNSAS și găsești o grămadă de securiști îmbogățiți care-și fac veacul prin toate partidele. Dragnea visează să fie el securistul care știe tot, să ne subjuge după bunul plac. Un lucru e sigur, un om ca Dragnea nu poate fi patriot. 

 

Zi-ne si noua doi, trei patrioti de care esti tu sigur.

Cand ziceam ca suntem prosti toti cei care scriem aici ma refeream fix la chestia asta, la certitudinea ca noi stim, noi intelegem.

Dragnea e un golan de acord.

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Nu auzi ca "temerarii" lui stefan_patima din profunzimea administratiei si serviciilor conduc tara?

 

La ce sa ma duc sa votez? De prost?

Si daca ma duc sa imi anulez votul stii ce se intampla? Dau greutate puterii politice ce va castiga, o girez.Daca am merge 5 milioane in plus si ne-am anula votul, la final aia care au castigat vor spune, am fost castigatori ai unui vot masiv, reprezentam tara si putem sa ne facem si mai tare de cap.

Ba votul tău contează, votul fiecăruia dintre noi contează. Nu sunt toți o apă și un pământ. Există și partide unde oamenii integri sunt mai numeroși iar vocea lor se mai aude, dar există și partide corupte până în măduva oaselor. Unii rămân ancorați în principii - cel puțin declarativ, alții nu mai au nicio jenă să calce în picioare orice le stă în drum. Putem vota pentru oameni care ne apără și ne respectă instituțiile și ne dau asigurări că libertatea noastră ca indivizi este garantată. Nu vreau să ajungem din nou ca un singur partid să dicteze tot ce mișcă în această țară. Dar nu sunt naiv să cred că totul merge ca pe roate. Culisele puterii sunt întunecate. 

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

N-am zis asta. Ceea ce zic este că a devenit foarte convenabil pentru politicieni ca să atace așa numitele structuri „securiste” dacă ceva le stă în cale. Toți adversarii sunt securiști...marea noastră obsesie națională. Te uiți prin dosarele CNSAS și găsești o grămadă de securiști îmbogățiți care-și fac veacul prin toate partidele. Dragnea visează să fie el securistul care știe tot, să ne subjuge după bunul plac. Un lucru e sigur, un om ca Dragnea nu poate fi patriot.

 

E bine să fim mai prudenți în a acorda prea mult credit structurilor de forță.
  • Minus 2
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Zi-ne si noua doi, trei patrioti de care esti tu sigur.

Cand ziceam ca suntem prosti toti cei care scriem aici ma refeream fix la chestia asta, la certitudinea ca noi stim, noi intelegem.

Dragnea e un golan de acord.

Patrioți sunt cei care nu nu fură, iar dacă au furat și sunt prinși, fac un pas în spate. Eu zic că sunt destui. Acum ce e drept tendința e alta. Iar noi ca țară ne facem de râs în lumea largă. 

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

E bine să fim mai prudenți în a acorda prea mult credit structurilor de forță.

Bineînțeles, dar dezbaterea publică este despre altceva. Ce ne facem dacă un partid politic devine el însuși o structură de forță? Eu sesizez această tendință și reacționez. 

Link spre comentariu
Vizitator batranul george
Reputație: 0

Patrioți sunt cei care nu nu fură, iar dacă au furat și sunt prinși, fac un pas în spate. Eu zic că sunt destui. Acum ce e drept tendința e alta. Iar noi ca țară ne facem de râs în lumea largă. 

Nu te supara pe mine, gandesti simplist spunand ca patrioti sunt cei ce nu fura.

Pot fi oameni care nu fura si sa nu fie patrioti deloc, pot fi chiar inrolati in structuri straine, daca tot aminteai de structuri de forta.

Haiducii furau, dar erau mult mai patrioti decat boierii aia aserviti intereselor proprii.

 

Cat despre faptul ca ne facem de ras, ma doare in pula.Asta e un defect romanesc, sa avem grija sa nu ne facem de ras.Eu as vrea sa ne facem de ras ca Ungaria cel putin.

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator batranul george
Reputație: 0

Ba votul tău contează, votul fiecăruia dintre noi contează. 

 

 

Eu nu cred asta, aproape mi se pare o naivitate.Cred fix invers.

 

“If voting made any difference they wouldn't let us do it.”

― Mark Twain

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Nu te supara pe mine, gandesti simplist spunand ca patrioti sunt cei ce nu fura.

Pot fi oameni care nu fura si sa nu fie patrioti deloc, pot fi chiar inrolati in structuri straine, daca tot aminteai de structuri de forta.

Haiducii furau, dar erau mult mai patrioti decat boierii aia aserviti intereselor proprii.

 

Cat despre faptul ca ne facem de ras, ma doare in pula.Asta e un defect romanesc, sa avem grija sa nu ne facem de ras.Eu as vrea sa ne facem de ras ca Ungaria cel putin.

Haiducii nu furau, jefuiau.

Defectul romanesc nu este ca avem grija de cum ne vad ceilalti, din contra.

Cei in structuri straine nu sunt patrioti.

 

Si sa inchei, cat ii mai sugi pula lui Xoxo?

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Nu te supara pe mine, gandesti simplist spunand ca patrioti sunt cei ce nu fura.

Pot fi oameni care nu fura si sa nu fie patrioti deloc, pot fi chiar inrolati in structuri straine, daca tot aminteai de structuri de forta.

Haiducii furau, dar erau mult mai patrioti decat boierii aia aserviti intereselor proprii.

 

Cat despre faptul ca ne facem de ras, ma doare in pula.Asta e un defect romanesc, sa avem grija sa nu ne facem de ras.Eu as vrea sa ne facem de ras ca Ungaria cel putin.

Am spus că patrioții sunt mulți, iar definiția patriotismului o știm cu toții. Să-ți iubești țara. Nu ești patriot dacă faci rău țării prin vorbă și atitudine. Haiducii nu erau neapărat patrioți, așa cum susții tu. Erau niște hoți la drumul mare, mânați de lăcomie. Răspunsul meu de mai sus era unul punctual raportat la situația politică de acum. 

Cât despre Ungaria ce să spun? Dacă tu crezi că ei sunt un exemplu bun...Să te dai mare patriot în fața UE, mare prostie. Da, normal ar fi să te duci acolo și să-ți susții proiectele, să iei banii și să construiești. Dar să faci caz pentru o mână de imigranți care-ți fură țara...Aici e vorba de naționalism și atât. Unii își ascund neputința și corupția prin politici găunoase care au făcut atâta rău Europei în ultimii 100 de ani. Așa că urlăm ca nebunii împotriva tuturor: Europa, servicii, străini etc. 

  • Like 2
  • Minus 12
Link spre comentariu
Vizitator batranul george
Reputație: 0

 

Si sa inchei, cat ii mai sugi pula lui Xoxo?

 

Atat timp cat il scobesti tu in cur cu limba si isi tine coaiele pe ochii tai.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.

Nu degeaba te numesti "patima" :)

Boss, daca e adevarat ce zici, concluzia e ca nu mai are sens sa votam, concluzie pe care eu am tras-o demult.

Dar aici sunt toti apologetii ideii ca "votul tau conteaza, parerea ta conteaza"

Cum e pana la urma?

   De ce ma cacatule bolnav, arde-ai-ar si arde-ti-ar duba de tigan jegos si proxenet penal care esti, sa nu voteze lumea, nefiind singurul muist care promoveaza absenteismul la vot, de ce ma muistilor jegosi sa nu voteze lumea, ca sa voteze doar cei care au/aveti interese evidente, sa se continue cu infractionalitatea si coruptia generalizata, ca sa faceti voi si toti talharii doar ce vor pulile voastre ???

  Intre cancer si sculament, in defavoarea talharilor si violatorilor de tara si de neam din psd, si cu oricine ar face ciuma rosie alianta, o sa votez mereu USR-ul si alte partide asemenea, de care mai putem scapa cu o injectie/pastila, spre deosebire de ceea ce se incearca acum de mafia/ciuma rosie si la ce hal de coruptie s-a ajuns.
  Iti si va doresc celor ca tine sa aveti fete/nepoate, ca sa le pot muii/stropii pe ochi si eu pe o suta de coco, manca-mi-ati pula de jeguri penale, tigani boratzi si proxeneti dovediti de atatea ori, banati si rasbanati, care esti si sunteti, care inca mai ai tupeul sa croncani pe aici, inghiti-v-ar igrasia, mucegaiul, intunericul si parnaia, pe tine, picon, si verii vostri marean, trolle, ticutza, nashu, sangre si altii din shatra de tigani boratzi si buzati nascuti, invatati si pusi numa' pe infractiuni.  :@
   Futea-v-ar alienii, unicornii si statul paralel in cur de sa va sara toate penele de cioroi infecti, pentru care ciordeala este primul si cel mai important motto in viata, de nenorociti si jeguri penale care sunteti, distrugand tot ceea ce insemna normalitatea, bunatatea si frumusetea spiritului uman in jurul vostru.  :@
  • Like 1
  • Minus 12
Link spre comentariu
Vizitator mc hammer
Reputație: 0

Da, trăiască Erdogan încă 5 ani, cu 80%prezența la vot și furate 50% din voturi.

a facut si el ce a putut, nimeni nu-i perfect

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

Al naibii ăsta cu vorbele sale tâmpite...mă forțează sa-i dau like asa!Aiurea...gata, cateva luni nu o sa mai apas pe butonul ăla, in cazul lui!

  • Minus 1
Link spre comentariu

Vizitator
Reputație: 0

Nici un partid "de opozitie" nu va reusi sa treaca vreo motiune de cenzura impotriva PDS-ALDE inca 10 ani de acum incolo atata timp cat nu vor actiona cu adevarat ca o opozitie, nu pe post de hartia igienica cu care PSD-ALDE se sterge la cur/pizda/pula...

 

Actuala forta politica majoritara NU mai poate fi data jos, cel putin pentru urmatorii 10-15 ani decat prin rascoala, revolta, revolutie, razboi civil, lucruri pe care nu cred ca si le doreste cineva.

 

Din pacate, asta este soarta noastra pentru urmatorii ani. Ne-o meritam ?

 

Da, ne-o meritam. :(

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...