Sari la conținut

RIP Justiția din Romania


Postări Recomandate

  • Oras:aer
  • Oras:aer

Dac-ai fi presedinte si ai avea nevoie de un Sfat al Inteleptilor, l-ai lua pe picon, cu p mic ¿

Si in ce domeniu crezi ca s-ar potrivi/pricepe?

In afara de cel al ridicatului de ode, evidemment.

:)

 

Ai vreun fetish cu intrebari retorice,ce plm? :)

 

 

Paznic? :)

Link spre comentariu
Vizitator dr parnassus
Reputație: 0

Uneori justitia e buna. 

Spre pilda, in 2016 mi-a dat dreptate in speța ridicării mașinuței mele si am recuperat 800 lei. 

Si am fost la fete. 

:)

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Ce faci mah, lupti ?  :laugh2  :laugh2  =)) Io-te al dreak unde era al 13-lea razboinic !! Tampit mai esti, te-n noroc de luptator ! Street fighter  =))  =))

Cum ziceai tu ? Cu grobianismul, cu mojicia, nu ? Cam asa lansezi. Se vede.

 

Din tot ce-am scris acolo, n-ai putut sa contesti sau sa combati nimic. Absolut nimic. Nici n-aveai cum, totul este corect si fundamentat.

Si-atunci, in lipsa de argumente si in fatza evidentei, recurgi la urinoterapie. Se dovedeste inca o data caracterul infect pe care-l ai, esti putrezit, mucegait si cariat in totalitate.

Totusi, ca sa te revigorez, deschide gura si ia un jet puternic ! Acum inghite si du-te in p.m. de jigodie neostalinista. 

Luptatorule !  =))  =))  

Spuneai pe undeva că abuzul de serviciu e o chestie comunistă. Nu mai știu ubde, că te-ai întins ca diareea peste tot, în apărarea PSD-ului, care îți dă alocație și un pui + găleată la alegeri.

 

Ia uite la "comuniștii" ăștia! Singura deosebire, este că e împărțită pe căprării, ceea-ce e foarte corect și poate fi fuată și în legislația noastră. 

 

Ambasada Germaniei la Bucureşti informează că în această ţară urmărirea penală a abuzului în serviciu este reglementată prin intermediul mai multor paragrafe din legi fiscale, din dreptul disciplinar şi din Codul penal.

 

 

”În Germania, urmărirea penală a abuzului în serviciu este reglementată prin intermediul mai multor paragrafe din legi fiscale, din dreptul disciplinar şi din Codul penal. Pedepsele ajung de la amenzi modeste până la măsuri disciplinare şi chiar pedepse considerabile cu privare de libertate”, se arată într-un mesaj publicat pe pagina de Facebook a Ambasadei Germaniei la Bucureşti, citat de Agerpres.

 

 

 

 

 

Suge și taci!

  • Minus 4
Link spre comentariu
Vizitator caproshu
Reputație: 0

Si care este partea mizerabila a istoriei acestei tari ? N-am aflat.

Cand 7,4 milioane de voturi au fost aruncate la gunoi n-a fost o parte mizerabila ? Ai zis ceva atunci ? Nu.

Cand guvernul Boc, pe vremea aceluiasi presedinte chior, a redus abuziv salariile, indemnizatiile, alocatiile, ajutoarele sociale, inclusiv pensiile (prin impozitare), n-a fost o parte mizerabila ? Ai zis ceva atunci ? Nu.

Cand ministrul sanatatii de atunci, Cseke, din acelasi guvern, a desfiintat spitale, scotand cu forta bolnavi aflati pe perfuzii, n-a fost o parte mizerabila a istoriei acestei tari ? Ai zis ceva ? Nu.

Cand DNA-ul, atat pe vremea lui Morar, cat si pe vremea baschetbalistei, au tinut la sertar dosare de furaciuni mari in care erau implicati Elena Udrea, Dorin Cocos, Vasile Blaga, Adrian Videanu, Gheorghe Stefan (Pinalty), Crinuta Dumitrean (ANRP), Ioan Oltean, si multi altii, nu a fost, la fel, o parte mizerabila ? Ai zis ceva ? Nu.

Da' acum, mai nou, cand s-a dovedit clar, prin hotarare judecatoreasca definitiva, ca tantalaul din deal si nevasta-sa au dobandit prin frauda, fals si uz de fals, cel putin un imobil in Sibiu, nu e tot o parte mizerabila din istoria acestei tari ? Zisesi ceva? Tacut malc.

Si tot acusi, protocoalele absolut rusinoase incheiate cu SRI de PICCJ, DNA, ICCJ, nu reprezinta tot o parte mizerabila a aceleiasi istorii ? Zisesi ceva ? Mucles.

Mai vrei ? Iti mai dau daca te intereseaza. 

 

Astea-s chestiuni concrete, stimabile. Nu aiureli. Iti place sa te auzi vorbind dar tautologia si schimonoseala lingvistica sunt la ele acasa.

 

Si cum iti explici ca alegerile din 2020 vor "reconfirma actuala clasa politica " ? Ai ? Aaaaaaa, e vorba aia cu prostimea, electoratul incult, prostiile alea, nu ? Aha, bine. Curios totusi, atat la alegeri cat si in actualele sondaje, in Bucuresti PSD e pe primul loc.

 

Si inca ceva, stimabile. Oamenii au dreptul sa se exprime, sa protesteze, sa demonstreze, bineinteles. Numai ca de esenta democratiei este votul. Asa zic aia de dincolo. Si de peste ocean.

Vreau doar sa te intreb daca stii cu ce se ocupa SRI si daca ti se pare normal ca unele intelegeri facute cu alte institutii ale statului(nu paralel)sa fie facute publice ....

Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Spuneai pe undeva că abuzul de serviciu e o chestie comunistă. Nu mai știu ubde, că te-ai întins ca diareea peste tot, în apărarea PSD-ului, care îți dă alocație și un pui + găleată la alegeri.

 

Ia uite la "comuniștii" ăștia! Singura deosebire, este că e împărțită pe căprării, ceea-ce e foarte corect și poate fi fuată și în legislația noastră. 

 

Ambasada Germaniei la Bucureşti informează că în această ţară urmărirea penală a abuzului în serviciu este reglementată prin intermediul mai multor paragrafe din legi fiscale, din dreptul disciplinar şi din Codul penal.

 

 

”În Germania, urmărirea penală a abuzului în serviciu este reglementată prin intermediul mai multor paragrafe din legi fiscale, din dreptul disciplinar şi din Codul penal. Pedepsele ajung de la amenzi modeste până la măsuri disciplinare şi chiar pedepse considerabile cu privare de libertate”, se arată într-un mesaj publicat pe pagina de Facebook a Ambasadei Germaniei la Bucureşti, citat de Agerpres.

 

 

 

 

 

Suge și taci!

Maaaaa, prostalaule, fii mah destept ca tzara geme de prosti !

Maaaa, bolovane, daca nu stii, nu te baga. Ce dreak prostii cu pagina de Facebook. Asta-i oficial ?

Uite aici, oficial, Raportul CSM pe 2016. Inca o data tembelule, e vorba despre infractiunea de abuz in serviciu asa cum e reglementata la noi in Codul Penal. Nicaieri nu mai exista o asemenea reglementare. Incearca bai talambule sa pricepi.

Vezi ca e mult de citit. Ia-o pe litere.

Musc-o si taci ! Prost mai esti !

 

 

 

http://www.ziare.com/tariceanu/dna/tariceanu-insista-ca-abuzul-in-serviciu-nu-este-incriminat-in-germania-ce-risca-functionarul-neamt-care-incalca-legea-1521243

 

                                    

 

                                                    

 

 

      

Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Vreau doar sa te intreb daca stii cu ce se ocupa SRI si daca ti se pare normal ca unele intelegeri facute cu alte institutii ale statului(nu paralel)sa fie facute publice ....

1. Da, stiu cu ce se ocupa SRI -ul. Cred ca matale nu stii.

2. Da, e normal, atata timp cat "intelegerile" sunt nelegale, antidemocratice, antinationale, antipopulare si, cel mai grav, anticonstitutionale.

Io-te acilisea ce zice Zegrean. Stii cine e, da ? Printre altele, l-a scapat pe Basescu de demitere.

 

 

   Întrebat cum vede existenţa echipelor mixte SRI- parchete, Zegrean a spus: "Nu era normal să existe niciun fel de echipe mixte şi de verificare a procurorilor de către Serviciul de Informaţii sau de către oamenii din servicii de informaţii. Eu nu ştiu de ce au făcut asta. În lege, în codul de procedură penală, scrie cine face urmărirea penală şi chiar şi interceptările telefonice şi ambientale sunt prevăzute în lege. Era suficient cât e prevăzut în lege mai ales că până la decizia Curţii Constituţionale din 2016, când articolul 142 din procedura penală a fost declarat în parte necondiţional, mă refer la sintagma care spunea că interceptările şi toată supravegherea tehnică se poate face şi de către alte instituţii specializate ale statului, a fost declarat neconstituţional. Până atunci puteau să colaboreze şi aveau un text care le permitea lucrul acesta. Textul a fost declarat neconstituţional, măcar atunci ar fi trebuit să desfiinţeze protocoalele acestea şi echipele acestea mixte".

                 

 

 

 

   Si io-te ce zic si avocatii 

 

              Consiliul Baroului Cluj susţine că protocolul de cooperare între PÎCCJ şi SRI conţine suficiente prevederi care să justifice denunţarea lui ca un act profund neconstituţional, nelegal, şi condamnă existenţa unor astfel de înţelegeri între autorităţi ale statului, transmite corespondentul MEDIAFAX.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

@ worldoftanks

 

        Mister, ma trage unii de maneca. Zice ca nu te intrebai ceva important.

        Zice sa te-ntreb daca ai auzit de unu', Lazaroiu, Petre Lazaroiu.

        Si mai zice sa te-ntreb daca ai auzit de una Tanasescu, Simina Tanasescu.

        Io nu stiu cine e astia. Poate stii matale. Da' zice ca are legatura cu statul de drept, cu Romania lucrului bine facut, prostii de-astea.

 

 

O zi faina !

Link spre comentariu
Vizitator caproshu
Reputație: 0

1. Da, stiu cu ce se ocupa SRI -ul. Cred ca matale nu stii.

2. Da, e normal, atata timp cat "intelegerile" sunt nelegale, antidemocratice, antinationale, antipopulare si, cel mai grav, anticonstitutionale.

Io-te acilisea ce zice Zegrean. Stii cine e, da ? Printre altele, l-a scapat pe Basescu de demitere.

 

 

   Întrebat cum vede existenţa echipelor mixte SRI- parchete, Zegrean a spus: "Nu era normal să existe niciun fel de echipe mixte şi de verificare a procurorilor de către Serviciul de Informaţii sau de către oamenii din servicii de informaţii. Eu nu ştiu de ce au făcut asta. În lege, în codul de procedură penală, scrie cine face urmărirea penală şi chiar şi interceptările telefonice şi ambientale sunt prevăzute în lege. Era suficient cât e prevăzut în lege mai ales că până la decizia Curţii Constituţionale din 2016, când articolul 142 din procedura penală a fost declarat în parte necondiţional, mă refer la sintagma care spunea că interceptările şi toată supravegherea tehnică se poate face şi de către alte instituţii specializate ale statului, a fost declarat neconstituţional. Până atunci puteau să colaboreze şi aveau un text care le permitea lucrul acesta. Textul a fost declarat neconstituţional, măcar atunci ar fi trebuit să desfiinţeze protocoalele acestea şi echipele acestea mixte".

                 

 

 

 

   Si io-te ce zic si avocatii 

 

              Consiliul Baroului Cluj susţine că protocolul de cooperare între PÎCCJ şi SRI conţine suficiente prevederi care să justifice denunţarea lui ca un act profund neconstituţional, nelegal, şi condamnă existenţa unor astfel de înţelegeri între autorităţi ale statului, transmite corespondentul MEDIAFAX.

bine,atat am vrut sa stiu...

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Maaaaa, prostalaule, fii mah destept ca tzara geme de prosti !

Maaaa, bolovane, daca nu stii, nu te baga. Ce dreak prostii cu pagina de Facebook. Asta-i oficial ?

Uite aici, oficial, Raportul CSM pe 2016. Inca o data tembelule, e vorba despre infractiunea de abuz in serviciu asa cum e reglementata la noi in Codul Penal. Nicaieri nu mai exista o asemenea reglementare. Incearca bai talambule sa pricepi.

Vezi ca e mult de citit. Ia-o pe litere.

Musc-o si taci ! Prost mai esti !

 

 

 

http://www.ziare.com/tariceanu/dna/tariceanu-insista-ca-abuzul-in-serviciu-nu-este-incriminat-in-germania-ce-risca-functionarul-neamt-care-incalca-legea-1521243

 

                                    

 

                                                    

 

 

      

Fă cretino, e fb-ul Ambasadei Germaniei, nu e al unui oarecare! Da-te-n p.m. de distrusă, nu ai habar de nomic, nu înțelegi nimic. Ești analfabetă funcțional, retardato!

Suge, înghite și taci, în p.m.!

  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Fă cretino, e fb-ul Ambasadei Germaniei, nu e al unui oarecare! Da-te-n p.m. de distrusă, nu ai habar de nomic, nu înțelegi nimic. Ești analfabetă funcțional, retardato!

Suge, înghite și taci, în p.m.!

”În Germania, urmărirea penală a abuzului în serviciu este reglementată prin intermediul mai multor paragrafe din legi fiscale, din dreptul disciplinar şi din Codul penal. Pedepsele ajung de la amenzi modeste până la măsuri disciplinare şi chiar pedepse considerabile cu privare de libertate”, se arată într-un mesaj publicat pe pagina de Facebook a Ambasadei Germaniei la Bucureşti, citat de Agerpres.

 

 

 

  Bah daca nu te pricepi la ceva, taci dreak din gura. Sa-ti intre bine in capatana aia seaca: la nemti abuzul in serviciu are alt sens, nu exista o infractiune ca atare in Codul lor penal. Nu vezi ca ei fac referire si la legi fiscale, si la dreptul disciplinar (ce-o fi asta la ei acolo) si la Codul penal ? O fapta poate fi incriminata ca infractiune intr-o singura reglementare, intr-un singur act normativ. Aceeasi infractiune nu poate fi prevazuta/reglementata/definita si in Codul fiscal, si in Codul penal si in Codul (dreptul ) disciplinar. E la mintea cocosului. Da' pentru tine e greu. In capul tau cica e pe "caprarii". O PROSTIE MAI MARE NU PUTEAI SPUNE.

 

 Oficial e raportul CSM-ului pe 2016. Ti l-am dat da' e greu sa citesti pentru ca nu-ntelegi.  Hai ca ma plictisesti, pune pe cineva sa-ti explice si spune-i ca esti greu de cap  :rax2 

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

”În Germania, urmărirea penală a abuzului în serviciu este reglementată prin intermediul mai multor paragrafe dinlegi fiscale, din dreptul disciplinar şi din Codul penal

 

 

 

Mai taci, fă, dă-te deraq de cretină? Scrie că și codul penal? Adică, în anumite situații, nu pentru orice fleac, retardato! Deci, au în codul penal anumite paragrafe, care fac vorbire de abuzul în serviciu. Nu mai încerca să te dai deșteaptă și informată, că nu ești decât o idioată și o otreapă pesedistă! 

Plimbă ursu' , că s-au furat cam multe! Jet!

  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

”În Germania, urmărirea penală a abuzului în serviciu este reglementată prin intermediul mai multor paragrafe dinlegi fiscale, din dreptul disciplinar şi din Codul penal

 

 

 

Mai taci, fă, dă-te deraq de cretină? Scrie că și codul penal? Adică, în anumite situații, nu pentru orice fleac, retardato! Deci, au în codul penal anumite paragrafe, care fac vorbire de abuzul în serviciu. Nu mai încerca să te dai deșteaptă și informată, că nu ești decât o idioată și o otreapă pesedistă! 

Plimbă ursu' , că s-au furat cam multe! Jet!

Esti iremediabil pierdut. Nu mai ai nicio sansa, esti regele neincoronat al tantalailor !

Link spre comentariu
  • Oras:Middle of Nowhere
  • Oras:Middle of Nowhere

Ce v-a mai spălat creierașul, PSD-ul!

Nu PSD-ul,cacatele alea de televiziuni A3 si RTV,patroni fiind un condamnat penal si un fugar.Pai tu ca jurnalist te duci sa lucrezi la televiziunea unui hot si turnător la securitate?Ce credibilitate ai?Din momentul ala nu mai esti jurnalist,esti 0 nu mai ai nicio credibilitate.Aia de la A3 nu sunt jurnaliști sunt mercenari care primesc ordine si directive.Azi pe cine atacăm?Pe Gigel de la PNL.Si seara de seara il tocam pe Gigel ca vin alegerile si trebuie să înțeleagă lumea ca Gigel e rau si in consecinta lumea sa voteze contracandidatul lui de la PSD.Cam asta se intampla acolo.
  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Nu PSD-ul,cacatele alea de televiziuni A3 si RTV,patroni fiind un condamnat penal si un fugar.Pai tu ca jurnalist te duci sa lucrezi la televiziunea unui hot si turnător la securitate?Ce credibilitate ai?Din momentul ala nu mai esti jurnalist,esti 0 nu mai ai nicio credibilitate.Aia de la A3 nu sunt jurnaliști sunt mercenari care primesc ordine si directive.Azi pe cine atacăm?Pe Gigel de la PNL.Si seara de seara il tocam pe Gigel ca vin alegerile si trebuie să înțeleagă lumea ca Gigel e rau si in consecinta lumea sa voteze contracandidatul lui de la PSD.Cam asta se intampla acolo.

 

Voiculescu a fost condamnat la comanda politica si ca urmare a implicarii SRI-ului : 

Elena Udrea, dezvăluiri în direct la Antena 3: 'Am aflat cum, în cazul lui Voiculescu, SRI s-a implicat să aibă parte de pedeapsă maximă'.

Sebastian Ghita a primit pana acum 2 (doua) achitari de la ICCJ.

 

Realitatea TV - post aflat in insolventa de 7 ani.

                       - O instanţă din Brăila a decis eliberarea condiţionată a lui Maricel Păcuraru, patronul postului Realitatea TV, el fiind condamnat, în 2014, de Curtea de Apel Bucureşti, la patru ani de închisoare.

                  - al doilea patron e Cozmin Gusa. Se stie cine e.

                  - anterior, au fost patroni Elan Schwartzenberg, fugit in Israel, si Sorin Ovidiu Vantu. 

B1 TV    

                  -   Dezvăluiri incendiare despre unul dintre patronii B1 TV, Bobby Păunescu. Dosarul 'Creanţa' are parte de dedesubturi uluitoare cu oameni importanţi implicaţi, dar şi multe milioane.  Cum s-a ajuns ca fosta blondă de la Cotroceni să deţină 'Evenimentul Zilei'? Păunescu ar fi împrumutat bani de la Bogdan Buzaianu, cel care ar fi garantat “ajutorul” de 900.000 de euro cu 90 la suta din actiunile detinute la ziarul condus acum de Dan Andronic, anunţă national.ro. Păunescu a fost astăzi la DNA, dar a negat faptul că ar fi martor în vreun dosar. "Nu am nicio calitate, niciun fel. Am venit ca regizor, ca producător, să mă informez, vreau să fac un film despre DNA. Doamne ferește să fiu martor!", a spus Păunescu la ieşirea din DNA.

 

 

 

 

 
Link spre comentariu
  • Oras:Middle of Nowhere
  • Oras:Middle of Nowhere

Voiculescu a fost condamnat la comanda politica si ca urmare a implicarii SRI-ului : Elena Udrea, dezvăluiri în direct la Antena 3: 'Am aflat cum, în cazul lui Voiculescu, SRI s-a implicat să aibă parte de pedeapsă maximă'.

Sebastian Ghita a primit pana acum 2 (doua) achitari de la ICCJ.

 

Realitatea TV - post aflat in insolventa de 7 ani.

- O instanţă din Brăila a decis eliberarea condiţionată a lui Maricel Păcuraru, patronul postului Realitatea TV, el fiind condamnat, în 2014, de Curtea de Apel Bucureşti, la patru ani de închisoare.

- al doilea patron e Cozmin Gusa. Se stie cine e.

- anterior, au fost patroni Elan Schwartzenberg, fugit in Israel, si Sorin Ovidiu Vantu.

B1 TV

- Dezvăluiri incendiare despre unul dintre patronii B1 TV, Bobby Păunescu. Dosarul 'Creanţa' are parte de dedesubturi uluitoare cu oameni importanţi implicaţi, dar şi multe milioane. Cum s-a ajuns ca fosta blondă de la Cotroceni să deţină 'Evenimentul Zilei'? Păunescu ar fi împrumutat bani de la Bogdan Buzaianu, cel care ar fi garantat “ajutorul” de 900.000 de euro cu 90 la suta din actiunile detinute la ziarul condus acum de Dan Andronic, anunţă national.ro. Păunescu a fost astăzi la DNA, dar a negat faptul că ar fi martor în vreun dosar. "Nu am nicio calitate, niciun fel. Am venit ca regizor, ca producător, să mă informez, vreau să fac un film despre DNA. Doamne ferește să fiu martor!", a spus Păunescu la ieşirea din DNA.

 

 

 

 

Aha Elena Udrea o sursă credibilă,alta condamnată si fugara in Costa Rica
  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Din ciclul "Justitia revocatei" - episodul 1

 

 

       "Dezvaluire bomba facuta de procurorul criminalist Marius Vladoianu de la Parchetul de pe langa Tribunalul Dolj, aflat in prezent incarcerat la Penitenciarul Craiova, dupa ce Inalta Curte l-a condamnat definitiv la 3 ani de inchisoare cu executare pentru trafic de influenta si pentru o presupusa mita de 1.000 euro.Intr-un interviu acordat jurnalistului Ion Spanu si difuzat de jurnalistul Victor Ciutacu miercuri seara, 18 iulie 2018, in cadrul emisiunii Editiei de Seara de la Romania Tv, procurorul Marius Vladoianu sustine ca in timpul anchetei procuroarea DNA Mihaela Iorga Moraru i-ar fi cerut sa faca un denunt impotriva actualului ministru al Muncii Olguta Vasilescu, in schimbul caruia va dispune retragerea tuturor acuzatiilor de pe numele sau.

 

 

Acest lucru s-ar fi intamplat, potrivit sustinerilor lui Marius Vladoianu, intr-un dosar in care ar exista 78 de dvd-uri cu inregistrari ale sedintelor din Primaria Craiova, din viata privata a Olgutei Vasilescu, dar si a masinilor care treceau pe strada pe langa primarie in toiul noptii, inregistrari facute timp de un an de zile, impotriva a opt persoane, tinta principala fiind Lia Olguta Vasilescu. Inregistrarile facute non-stop intr-o cauza cu un pretins prejudiciu de 1.000 euro ar fi costat, potrivit lui Marius Vladoianu, circa 6 milioane euro.

 

 

In timpul interviului acordat jurnalistului Ion Spanu, Marius Vladoianu a marturisit ca i s-a spus sa faca denunt impotriva ministrului Muncii Olguta Vasilescu, in perioada in care se afla in arest preventiv, unde a stat 7 luni si 20 de zile. Pentru ca a refuzat sa faca un denunt mincinos impotriva Liei Olguta Vasilescu, Vladoianu a fost condamnat, cu toate ca s-a dovedit ca dosarul a fost facut de DNA cu sprijinul SRI, lucru retinut chiar de instanta".

Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Din ciclul "Justitia revocatei" - episodul 2

 

 

 

   "O noua ticalosie comisa de parchetul anticoruptie in perioada in care acesta a fost condus de revocata Laura KovesiDNA pur si simplu si-a batut joc de fostul director al SC Electrica SA, Ioan Folescu, pe care l-a umilit public, l-a prezentat drept un veritabil corupt, l-a inculpat si pus sub control judiciar, pentru ca in final sa claseze dosarul.

 

In 22 martie 2017, parchetul anticoruptie dadea publicitatii un comunicat de presa in care anunta ca procurorii din cadrul Sectiei I DNA condusa de Gheorghe Popovici au dispus punerea in miscare si luarea controlului judiciar fata de Ioan Folescu, fost director al SC Electrica SA. Folescu era acuzat de luare de mita, DNA explicand in comunicatul de presa ca “exista date si probe” ca “a pretins si primit de la o persoana un comision ce varia intre 30% si 50 % (in total 6.811.328 lei) din cuantumul a cinci contracte de consultanta incheiate intre S.C. Electrica S.A. si societatea acesteia din urma”. De asemenea, DNA sustinea ca “exista date si probe” ca banii au fost ceruti si primiti de Folescu in legatura cu atribuirea si derularea in conditii avantajoase a contractelor de consultanta. Tot DNA acuza ca “exista date si probe” ca in mecanismul de remiterea a mitei era unul complex, iar banii erau in final remisi cash, prin intermediari, lui Ioan Folescu.

Datele si probele” au disparut

 

Toate aceste acuzatii nu s-au dovedit a fi insa decat niste inventii. Dupa mai bine de un an de la acel moment, asa cum publicatia bazarmedia.ro a dezvaluit, parchetul anticoruptie a dispus inchiderea dosarului. Astfel, prin ordonanta din 19 iunie 2018, DNA a dispus solutia de clasare fata de Ioan Folescu, in legatura cu acuzatia de luare de mita.

 

Practic, dupa ce a fost umilit public, prezentat tarii ca un corupt care lua mita comisioane din contractele incheiate de Electrica, Ioan Folescu a primit clasare. Brusc “datele si probele” despre care DNA pretindea in comunicatul din martie 2017 ca exista s-au evaporat.

 

Evident, acum se pune intrebarea: cine plateste pentru distrugerea imaginii si poate chiar si a carierei fostului director general al SC Electrica SA Ioan Folescu?"

Link spre comentariu

Fă cretino, e fb-ul Ambasadei Germaniei, nu e al unui oarecare! Da-te-n p.m. de distrusă, nu ai habar de nomic, nu înțelegi nimic. Ești analfabetă funcțional, retardato!

Suge, înghite și taci, în p.m.!

e cretina, A3 i-a spalat creierul.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Din ciclul "Justitia revocatei" - episodul 3

 

 

 

"In 13 noiembrie 2015, DNA anunta retinerea pentru 24 de ore a comisarului sef Ionut Damian, sef Serviciu Control Trafic Frontiera din cadrul Inspectoratului Teritorial al Politiei de Frontiera Giurgiu, a comisarului sef de politie Simion Costel, adjunct al Sectorului Teritorial al Politiei de Frontiera Calafat, si a agentului de politie Ovidiu Cotoi, din cadrul Sectorului Politiei de Frontiera Calafat. Tribunalul Dolj a decis arestarea celor trei, politistii stand in arest preventiv doua luni, iar in ianuarie 2016 fiind trimisi in judecata de catre DNA-Craiova. Simion pentru instigare la abuz in serviciu, complicitate la luare de mita, complicitate la dare de mita si cumparare de influenta, Ionut Damian pentru abuz in serviciu, luare de mita si trafic de influenta, iar Ovidiu Cotoi pentru dare de mita.

Atat Tribunalul Dolj cat si Curtea de Apel Craiova au desfiintat facatura de dosar a DNA Craiova, cei trei fiind achitati. 

Un caz revoltator, care la randul sau a demonstrat cat de usor se pot distruge carierele si vietile unor oameni nevinovati."

Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Din ciclul "Justitia revocatei" - episodul 4

 

 

       Parchetul condus pana de curand de Laura Kovesi a incercat sa distruga premeditat 77 medici oncologi din Romania, pe care i-a acuzat de luare de mita, i-a pus la stalpul infamiei si i-a prezentat opiniei publice ca niste corupti, fara ca impotriva acestora sa abia vreo probaIar cel care a recunoscut ca cei 77 de medici, impreuna cu alti cinci inculpati, au fost pusi sub acuzare pe o facatura a fost chiar parchetul anticoruptie. Nu a facut-o insa printr-un comunicat de presa, asa cum DNA obisnuieste cand anunta declansarea unor anchete sau trimiterea unor dosare in instanta, ci pe sest, printr-o “actualizare” ascunsa undeva pe site : 

“Dupa analizarea probelor, s-a constatat ca nu exista probe suficiente care sa dovedeasca, dincolo de orice dubiu rezonabil, faptul ca deplasarea medicilor in India, finantata de societatea farmaceutica, a reprezentat o mita”  
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...