Sari la conținut

Nou! Salon de masaj in Iasi 0757657275


Postări Recomandate

  • Oras:nicaieri
  • Oras:nicaieri

Cum cadana mea favorita  Elena se afla intr-un prelungit concediu in...Crimeea ( a se citi R.Moldova) m-am vazut nevoit sa apelez din nou la a doua favorita! Ati ghicit este vorba despre Diana,blonda dulce de la salon...

 

Dar sa incepem cu inceputul...Locatia binecunoscuta a suferit multe imbunatatiri dupa recenta renovare...acum totul e proaspat, cearceafurile si prosoapele noi, baia dotata cu de toate. Au disparut pana si mult discutatele ( de catre criticii de serviciu ) crapaturi din tencuiala de la intrare...

 

Actiunea a decurs obisnuit: un preludiu fara FK dar condimentat din plin cu saruturi si mangaieri corporale urmat de un oral magistral executat, umed, adanc ( e drept fara DT) , cu atentie deosebita la sateliti si o finalizare CIM pana la ultima picatura ( fara exagerare...)!

 

Cum Diana este o fata fina si cultivata a urmat desigur si un postludiu condimentat cu mangaieri si convorbiri...pe diverse subiecte.

 

Dar iata si notele ( conform regulamentului):

 

Locatia:10 recent renovata, totul proaspat, ceraceafuri si prosoape noi, baia la comun ce-i drept dar dotata cu de toate...

 

Aspect Diana:9,5 inaltuta ( dar sub 1,80) ,  blonda, finuta, sani medii, corp bine proportionat, fundulet demential

 

Oral:9,5 umed, adanc ( dar fara DT), dedicat, atentie marita la oute, finalizare CIM

 

GFE:9 a lipsit FK ( dar e drept ca nu ne-am vazut de ceva timp si am trecut mai direct la actiune );in schimb au fost mangaieri si sarutari corporale din belsug

 

Atitudine:10 finuta, joviala, parca chiar mai volubila si deschisa la convorbiri decat o stiam eu...

 

Halatul binecunoscut: 200 RON / sedinta

 

Evident ca fiind a doua favorita de la salon o recomand calduros...si chiar desigur ca voi reveni si eu!

Daca permiteti revin cu o mica corectura la recenzia anterioara...

Asa cum am promis am revizitat-o pe dulcica Diana! De data asta am prins-o la inceputul programului si am avut parte si de un FK ca la carte, pe langa multe alte dulcegarii...

Asa ca ( si cu permisiunea d-v desigur) modific nota la GFE la 10!

Merita cu prisosinta!

  • Like 5
Link spre comentariu
  • Oras:Piatra Neamt
  • Oras:Piatra Neamt

Daca permiteti revin cu o mica corectura la recenzia anterioara...

Asa cum am promis am revizitat-o pe dulcica Diana! De data asta am prins-o la inceputul programului si am avut parte si de un FK ca la carte, pe langa multe alte dulcegarii...

Asa ca ( si cu permisiunea d-v desigur) modific nota la GFE la 10!

Merita cu prisosinta!

 

E prima postare aici si o fac pentru ca in urma vizitei la acest salon am avut norocul sa o cunosc pe Diana > Remarcabil ...impresionant ....felul in care arata , cum se comporta , implicarea in a te face sa te simti bine . Imi venea sa o iau de sotie !!! ....ar fi foarte ok sa ai asa ceva acasa si sa profiti de experienta asta oricand iti doresti. Ca note ....nu mai detaliez ...10 pe toate planurile si imi va fi foarte greu sa am alta alegere de fiecare data cand ma voi intoarce la acest salon.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Ia Si Fugi
  • Oras:Ia Si Fugi

Buna seara si bine v-am gasit dragii mei,

 

Astazi a venit randul Selenei sa imi incante simturile si privirea. Cu o programare respectata ca de obicei, ajung la usa unde Selena ma intampina cu un body negru, tocuri si ochelari.

 

Dupa dus ma intind in pat unde domnisoara Selena a inceput un masaj de relaxare apoi am continuat cu ceva saruturi pe ici pe colo coborand spre "soldatel". Si cum eram noi asa in toiul actiunii, dau sa frec putin "savarina" si s-o gust cand, ce sa vezi, din "piersicuta" atarna ata de la O.B. Mi-a cam pierit cheful de actiune dar totusi prima tura s-a incheiat onorabil. Dupa o mica socializare a venit si tura a doua de relax unde am schimbat putin locul de "joaca", finalizarea venind destul de repede.

 

Sa trecem la ceva note :

 

- Locatie : 9 - curat, frumos, elegant, conditii decente .... cu exceptia unei lustre de la etaj care de fapt e un fel de minge plina de pene ( WTF ??? )

- GFE : 9 - sociabila, vorbareata, nu fura curent

- Fizic : 7 - subtire, sani mici pentru gusturile mele, fund fain

- Igiena : eh, aici nu stiu ce nota sa dau si va explic mai jos de ce

- Oral : 6 - atentie "imprejurimilor", cam de suprafata oralul, dupa CIM fuge repede, ritm cam monoton

- Masaj : 8 - a fost doar unul scurt de relaxare

 

Bun...hai sa vedem ce facem cu igiena...dupa nasul meu i-as da 9 ( curata, fara mirosuri, nu era proaspat epilata piersicuta dar nici tufa, cam de o zi si ceva era epilata ) dar din punctul de vedere al relatiei maseuza-client i-as da 2 cu indulgenta si Selenei si salonului. Pana mea, iti cam piere cheful cand ii vezi ata de la tampon ca-i atarna din "vuzuzela". Pula mea....daca infingeam botul ca prostul in savarina si ramaneam cu tamponu-n gura ? Lasand caterinca deoparte, nu cred ca Selena trebuia sa fie in lista de fete disponibile astazi 4 octombrie 2017. Inteleg ca poate au ramas cu doua fete in minus ( Ana si Elena care momentan apar indisponibile pe site ) dar cred ca puteau fi "rotite" fetele asa incat in zilele cu "neamuri in vizita" Selena sa aibe o mica vacanta de cateva zile....nu murea nimeni.

 

In concluzie o recomand pe Selena amatorilor de fete tinere si o voi revizita de fiecare data DOAR dupa ce mi se confirma telefonic ca nu-i cu "neamurile dupa ea".

 

Sper ca cineva din conducerea salonului o sa citeasca aceasta postare si ca va lua masurile ce se impun in primul rand din respect pentru client si in al doilea rand din motive de igiena personala.

 

Acestea fiind spuse, eu va doresc o noapte linistita.

 

Stima.

 

PS. Mi-ar placea sa vad pe site niste poze cu Irina....poate cheful dupa experienta de astazi si curiozitatea de a o cunoaste vor fi mai mari....

PS2. Ignorati primul PS...au aparut pe site poze cu Irina.

  • Like 3
  • Minus 5
Link spre comentariu
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

Buna,

    Asa cum ne bucuram de fiecare data la recenziile dumneavoastra pozitive, dorim sa va informam ca nici recenziile negative nu sunt trecute cu vederea. Criticile dumneavoastra ne-au ajutat mereu sa devenim mai buni si sa ne perfectionam serviciile. De fiecare data am tratat cu maxima seriozitate fiecare aspect negativ prezentat de oricare dintre dumneavoastra. Ca in orice activitate exista momente in care pot aparea, din varii motive, abateri de la standardul de calitate al serviciilor.
Pe aceasta cale ne cerem scuze celor care au avut (din diverse motive) o experienta negativa in salonul nostru si, in acelasi timp, va asiguram ca facem tot posibilul ca aceste situatii sa nu se mai repete.

    Asa cum s-a spus deja, in aceasta seara am adaugat pe site-ul nostru poze cu noua colega, Irina. Tot pe site veti putea observa ca, incepand de maine, avem inca o colega noua pe nume "Simona". In cursul saptamanii viitoare vom adauga poze pentru aceasta domnisoara.

Va uram o seara minunata tuturor si le reamintim celor care doresc sa ne treaca pragul ca va asteptam dupa binecunoscutul program:

    Luni-Sambata: 11:00 – 23:00 (inclusiv)
    Duminica: 12:00 – 19:00

 
Pentru programari si alte informatii ne gasiti la telefon 0757657275 .

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Ia Si Fugi
  • Oras:Ia Si Fugi

Cu tine nu se poate vb. Sugi pula la toti,eu nu inteleg cum te duci tu la futut ca tu esti poponar

Vezi ca esti prost si facut la betie ? Te-am jignit cu ceva ? Ai vazut ca te bate inteligenta si ai aplicat tactica de cioban prost pentru ca oricum asta esti.

 

Mars in pula mea de nefericit.

  • Like 1
  • Minus 5
Link spre comentariu
Vizitator altu2
Reputație: 0

Nemultumirea, mai mult decat intemeiata, expusa clar si la obiect de coldfusion:

 

Buna seara si bine v-am gasit dragii mei,

 

Astazi a venit randul Selenei sa imi incante simturile si privirea ...

...

dau sa frec putin "savarina" si s-o gust cand, ce sa vezi, din "piersicuta" atarna ata de la O.B.

 

...


Bun...hai sa vedem ce facem cu igiena...dupa nasul meu i-as da 9 ( curata, fara mirosuri, nu era proaspat epilata piersicuta dar nici tufa, cam de o zi si ceva era epilata ) dar din punctul de vedere al relatiei maseuza-client i-as da 2 cu indulgenta si Selenei si salonului. Pana mea, iti cam piere cheful cand ii vezi ata de la tampon ca-i atarna din "vuzuzela".

...

... nu cred ca Selena trebuia sa fie in lista de fete disponibile astazi 4 octombrie 2017.

 

...

 

Sper ca cineva din conducerea salonului o sa citeasca aceasta postare si ca va lua masurile ce se impun in primul rand din respect pentru client si in al doilea rand din motive de igiena personala.

...

 

Si raspunsul, destul de prompt venit din partea salonului:

 

 

Buna,

    Asa cum ne bucuram de fiecare data la recenziile dumneavoastra pozitive, dorim sa va informam ca nici recenziile negative nu sunt trecute cu vederea. Criticile dumneavoastra ne-au ajutat mereu sa devenim mai buni si sa ne perfectionam serviciile. De fiecare data am tratat cu maxima seriozitate fiecare aspect negativ prezentat de oricare dintre dumneavoastra. Ca in orice activitate exista momente in care pot aparea, din varii motive, abateri de la standardul de calitate al serviciilor.
Pe aceasta cale ne cerem scuze celor care au avut (din diverse motive) o experienta negativa in salonul nostru si, in acelasi timp, va asiguram ca facem tot posibilul ca aceste situatii sa nu se mai repete.

    Asa cum s-a spus deja, in aceasta seara am adaugat pe site-ul nostru poze cu noua colega, Irina. Tot pe site veti putea observa ca, incepand de maine, avem inca o colega noua pe nume "Simona". In cursul saptamanii viitoare vom adauga poze pentru aceasta domnisoara.

Va uram o seara minunata tuturor si le reamintim celor care doresc sa ne treaca pragul ca va asteptam dupa binecunoscutul program:

    Luni-Sambata: 11:00 – 23:00 (inclusiv)
    Duminica: 12:00 – 19:00

 
Pentru programari si alte informatii ne gasiti la telefon 0757657275 .

 

Ai sa-mi bag ... banii in pusculita.

Vedeti undeva in raspuns o referire directa la incidentul reclamat, pe buna dreptate de coldfusion?

Eu nu vad.

O insirare de chestii generale, parca ar fi o "emanatie" a unei corporatii (EON, de exemplu, ca tot are filiala puternica in Iasi), termeni standard, rigizi, gen <criticile dumneavoastra ne ajuta sa devenim mai buni>, <tratam cu maxima seriozitate>, <pe aceasta cale ne cerem scuze tuturor>, etc.

 

OMG!!!

 

Pai mai "tanti / nenea salon", voi nu trebuia sa va cereti scuze tuturor, voi trebuia sa raspundeti direct si concret la nemultumirea, mai mult decat indreptatita a lui coldfusion.

Voi, "tanti / nenea salon", veniti cu noul limbaj de lemn, foarte la moda acum, format/frame "corporate language" in care insirati vorbe frumoase, dar care nu exprima nimic, si clar nu inspira incredere.

 

P.S.: si ca sa ne (si) amuzam un pic, imi aduc aminte de o intamplare petrecuta cu ceva ani in urma intr-o multinationala (dar nu corporate), la un microrevelion cu angajatii, in faza aia a petrecerii, cand deja paharelele ingurgitate s-au cam "adunat", si dupa discursul boss-ului, cate un angajat "istet" se gandeste sa multumeasca si el conducerii.

Se ridica nenea nostru si spune: "In numele colegilor din compartimentul XXX, vreau sa multumesc domnilor directori, si sa-i rog sa ne ierte pentru greselile ce-au fost ... si pentru cele ce or sa mai fie!".

 

"Tanti / nenea salon", cu raspunsul corporatist ce l-ati dat, cam acelasi lucru ati facut, v-ati cerut scuze pentru greselile ce-au fost ... si pentru cele ce or sa mai fie!

Link spre comentariu
  • Oras:Ia Si Fugi
  • Oras:Ia Si Fugi

Nu-ti bate capul my friend....important e ca s-a pus punctul pe I....cine a avut de invatat, a invatat, cine nu o sa mai calce inca o data pe bec si o sa ne mai bage, posibil, cate-o, vorba ta, scuza corporatista.

 

Pana atunci, sa auzim doar de bine.

 

Stima.

  • Minus 5
Link spre comentariu
  • Oras:Ia Si Fugi
  • Oras:Ia Si Fugi

Buna seara si bine v-am gasit dragii mei.

 

In acest weekend am avut placerea sa am compania Karinei si sa petrecem cateva momente impreuna in cuibusorul de nebunii zis Finesse Massage. Nu a fost ceva iesit din comun mai ales ca eram usor grabit si nu in cea mai buna forma.

 

Sarind peste detaliile actiunii, avem asa :

 

- Locatie : 9 - frumos, curatel, elegant, cat de cat

- Fizic : 9 - frumusica, sani potriviti, fund fain si la privit si la atins, piele fina data cu crema, parfum placut al pielii

- GFE : 10 - politicoasa, joviala, nu fura curent

- Oral : 8 - atentie imprejurimilor, sustinut, usoare ruperi de ritm, finalizare CIM pana la ultima picatura

- Masaj : - nu este cazul, am sarit peste

- Igiena : 10 - curata, epilata, fara absolut nici un miros sau orice alta suspiciune

 

In concluzie, o recomand cu cea mai mare caldura pe Karina si mi-ar face placere sa o revad dupa ce voi face cunostinta si cu cele trei domnisoare nou aparute in echipa : Irina, Simona si Ramona.

 

Pe Karina o pup iar pe toti ceilalti va salut.

 

Stima.

 

Cea mai linistita seara sa aveti.

  • Like 3
  • Minus 5
Link spre comentariu
  • Oras:iasi
  • Oras:iasi

Salut

Am trecut recent in vizita pe la salon... am ales o experienta cu fata recent venita, simona. Per total nu pot spune decat ca sunt multumit, dar nu cred ca voi reveni la aceasta domnisoara. Aspect ok (foarte slim) igiena ok dar masajul lasa mult de dorit (fara interes sau tehnica) iar atitudinea a fost mai degraba distanta si artificiala, un pic prea profesionista, daca pot spune asa. Poate aveam eu alte asteptari.

Numai bine

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Ia Si Fugi
  • Oras:Ia Si Fugi

Buna seara si bine v-am gasit dragii mei.

 

Astazi am avut onoarea sa o cunosc pe Simona. De dupa usa a aparut o domnisoara blonda, subtirica, timida si cu mult prea mult bun simt.

 

Toata treaba a inceput cu un dus si o socializare unde am mai schimbat cate o vorba si cate o impresie, apoi am inceput cu ceva giugiuleli. Nu are rost sa dau detalii despre masaj, doar precizez ca domnisoara e incepatoare si se vede asta dar are potential ( la fel au fost si alte domnisoare pe care am avut onoarea sa le cunosc la inceput de drum la Finesse ).

 

Acestea fiind spuse, regulamentul forumului presupune note asa ca trecem la ele :

 

Locatie : 9 - nu mai are rost sa detaliem

Fizic : 7 - fizic asemanator cu al Anei, sani micuti, fund mic si ferm, tinerica, carne tare

Oral : 7 - domnisoara e la inceput de drum dar mi-a placut ca si-a dat interesul, mai are de invatat dar in opinia mea va prinde repede

Masaj : - nu e cazul, nu am avut timp, eram usor grabit

GFE : 9 - politicoasa, joviala, nu fura curent, discutii de socializare fara sa bata campii

Igiena : 10 - parfum, crema, fara mirosuri

 

In concluzie eu o recomand pe Simona chiar daca e la inceput de drum, va recupera repede terenul avut in avantaj de colegele mai vechi. Simona e o fata draguta care se face placuta si devine lipicioasa prin bun simt, respect si politete, lucuri care lipsesc cu desavarsire pe piata de profil din Iasi. E plin de panarame, tiganci umflate de shaworma, rupti in cur cu figuri de protectori si alte personaje asemanatoare.

 

In incheiere, pe Simona o pup iar pe voi, prieteni, va salut.

 

Va doresc o seara linistita si o saptamana mirifica.

 

Stima.

  • Like 6
  • Minus 5
Link spre comentariu
  • Oras:Ia Si Fugi
  • Oras:Ia Si Fugi

Am uitat sa precizez....ar fi bine daca in recuzita domnisoarei ar intra si o pereche de pantofi cu toc. Nu de alta dar au mai mult efect decat o pereche de slapi de plaja/baie. Si nu ar strica un body sau o lenjerie usor mai provocatoare.

  • Like 2
  • Minus 5
Link spre comentariu
Vizitator p1ctorul
Reputație: 0

Salutare !

 

Astazi, pe la orele amiezii, mi-am propus sa mai vizitez salonul. Avand in vedere schimbarile petrecute din luna septembrie si pana in prezent (retragerile Elenei si a Dariei, dar aparitia a 3 noi domnisoare Irina, Simona si Ramona), mi-am zis ca este cazul sa vizitez ceva nou, avand in vedere ca la restul colegelor am destule vizite si le cunosc binisor.

 

Astea fiind zise, astazi m-am programat la Irina, prima venita din ultimele domnisoare sosite la salon. Irina este o tipa bruneta, 1,65 (cred, nu sunt sigur), piele fina, ochi caprui, par usor cret care m-a asteptat intr-o tinuta din 2 piese de culoarea neagra si tocuri. Dupa ce am lasat banii la intrare, am intrat in camera de la parter. Aici, dupa dusul de rigoare, a inceput distractia. Oral bunicel, ceva atentie pe la sateliti, ceva atingeri pe corp. Finalizarea a fost fara CIM, din pacate, dar nu este nicio tragedie. A urmat un masaj nesperat de bun, ceva vorba, dusul de final apoi am plecat.

 

Concluzionand, chiar daca Irina este la inceput, am intalnit o tipa foarte ok care va acumula experienta odata cu trecerea timpului. Chiar daca a fost doar o finalizare, am avut parte de o intalnire cu o tipa cu bun simt, care a facut ca timpul sa treaca nesperat de repede.

 

Sa trecem la note:

 

Locatie: 10

 

Aspect Irina: 8,5

 

GFE: 8,5 (fara FK)

 

Oral: 7,5 (am scazut din cauza lipsei CIM-ului dar si a celei de a 2-a finalizari, dar pana la urma se pot invata si aceste 2 aspecte)

 

Masaj: 8 (nesperat de bun)

 

Atitudine: 9 (din daca e la inceput, compeseaza printr-o atitudine pozitiva, orientata catre client)

 

Tarif: ca de obicei 200 lei/sedinta.

 

Tragand linie, o achizitie bunicica pentru salon, ma repet trebuie avuta rabdare.

 

V-am salutat si va doresc o zi placuta tuturor. 

  • Like 8
Link spre comentariu
Vizitator p1ctorul
Reputație: 0

Scuze ca revin dar am uitat sa punctez igiena :). Aici primeste 10: curata, epilata, fara niciun fel de probleme.

 

Il rog pe pisicuts sa uneasca cele 2 mesaje.

 

O seara buna.

  • Like 6
Link spre comentariu
  • Oras:Ia Si Fugi
  • Oras:Ia Si Fugi

Buna seara si bine v-am gasit dragii mei.

 

In aceasta seara am avut placerea sa o cunosc pe Ramona.

 

Ca de obicei programarea a fost respectata iar cand am ajuns la usa cuibusorului am fost intampinat de o domnisoara pe tocuri, cu un body rosu si parul cam verde. Ce sa zic, nu eram obisnuit ca la Finesse sa vad astfel de culori prin parul fetelor ( am avut placerea sa le cunosc aproape pe toate cu exceptia Irinei si Dorei pe care as vrea sa le cunosc curand ). Ne-am indreptat spre camera de la parter, am facut un dus si m-am instalat in pat. Domnisoara a insistat cu masajul dar i-am propus ca masajul sa-l faca la pauza. Booon....si incepe actiunea. Un oral bunicel, sustinut, cu atentie imprejurimilor. Dupa finalizarea CIM am mai discutat cateva minute si am plecat in ale mele, fiind asteptat la o alta intalnire.

 

A venit vremea notelor si avem asa :

 

- Locatie : 10 - de data asta am prins lenjerie curata in camera de la parter. Nota 10 pentru conducerea salonului...a fost un mic incident cu mai multi clienti, care intrau, care ieseau, dar o domnisoara ( cred ca e vorba de celebra Catalina - pe care mi-ar placea sa o cunosc personal ) a intervenit ferm pentru ca toate lumea sa aibe parte de discretie. Din partea mea...tot respectul pentru discretie si rezolvarea situatiei.

- Fizic : 6 - Ramona nu e o fata chiar pe gustul meu. In primul rand am fost usor socat cand am vazut culoarea verde in cap, ceva burtica, fund cam plat, sani micuti dar fermi. Nu e vreo frumusete rupta din rai ( chip comun ).

- Oral : 6 - cu toate ca se da incepatoare, are ceva tehnica la oral dar CIM-ul e ca si cum n-ar fi fost. De la finalizare pana s-a indreptat spre baie a durat fix 5  secunde ( pe ceas ). Oralul nu e sustinut, e intrerupt de pauze dese cand ti-e lumea mai draga dar a fost condimentat cu ceva atentie satelitilor. Preludiu absent complet

- Masaj : - nu e cazul, am zis pas

- GFE : 4 - multa vorbaraie, o singura intrebare a fost cam personala. Fara giugiuleli, fara tandreturi, fara atingeri discrete....in concluzie : NICI O BUCURIE.

- Igiena : 7 - nu mi-am dat seama daca parul ala verde era dat cu fixativ sau asa era el. Mie unul mi s-a parut cam sarma ( sarma inlocuieste un cuvant mai urat pe care nu-mi permit sa-l folosesc : SLINOS ). In al doilea rand, ceva apa de gura sau periuta de dinti cred ca erau de bun augur, nu sa vii cu gura mirosind a soricel ( sobolan mai mic ) asfixiat ( sinonim cu mop mort ).

 

 

In concluzie....am fost complet dezamagit de intalnirea cu domnisoara Ramona. Recomand conducerii sa-i faca o "reparatie capitala" in ceea ce priveste atitudinea ( mai putina vorbaraie si fara intrebari inutile si/sau personale ), fizicul ( cum sa ai culoarea verde in cap ? ) si nu in ultimul rand igiena ( incurajati, va rog, pasta de dinti si apa de gura ). Tot pe aceasta cale, rog oricare colega de la Finesse sa-i explice domnisoarei Ramona cum se face CIM....dupa finalizare nu fugi la baie in secunda doi....inca imi faceam o laba sa ma "storc". N-am mai intalnit asa ceva la nici o domnisoara de la Finesse.

 

Acestea fiind spuse....intalnirea cu Ramona a fost un esec, eu ii zic pas pentru multe vizite de aici inainte. Imi doresc sa le cunosc si pe Irina si Dora iar apoi imi voi face un top al preferintelor de la Finesse pe care, poate, il voi impartasi cu voi.

 

Acestea fiind spuse eu va doresc o seara linistita si un weekend mirific.

 

Stima.

  • Like 3
  • Minus 5
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...