Sari la conținut

Propunere sistem nou de banare


  

22 membri au votat

  1. 1. Doriti scoaterea banarii permanente (avand in vedere ca oricum nu se face pe IP)?

    • Da
      9
    • Nu
      9
    • Mi-e indiferent
      4


Postări Recomandate

  • Oras:Milky Way Galaxy-Solar System-Earth-Europe
  • Oras:Milky Way Galaxy-Solar System-Earth-Europe

Banarile sunt un subiect delicat, care afecteaza si pe cel banat (evident  :slap2), cat si comunitatea. De ce si comunitate?  In opinai mea, fiindca deja incepe sa fie hiper-haotica situatia si este extrem de enervant sa nu stii cine este cine - nu toti pot sa stea 24/24 pe forum ca sa fie in pas cu rulajul de usere. In termeni mai laici ( :laugh2): nu stii pe cine sa iei la pwla si pe cine nu (fie vorba intre noi: acesta moda s-a lansat, si a fost perpetuata si de conducere).

 

Asa ca as propune un sistem nou de banare: Si anume pe cateva saptamani/luni. Care ar fi avantajele:

- Unii ar fi mai ponderati de pe contul principal. Ca sa fim seriosi: tot s-ar face usere noi in perioada de pe banca, insa unii probabil ca s-ar abtine mai mult timp pe contul consacrat.

- Cum am mai spus: Ai stii cu cine vorbesti.

- Banatii nu si-ar mai face x conturi pentru a le trimite mesaje de amor conducerii.

- Probabil scandalurile ar fi perpetuate mai indelung daca s-ar stii cu cine se vorbeste (asta sa ii sclipeasca ochii lui pisicut ;) )

- S-ar incuraja luminarea la fata (ca oricum se reactiveaza contul vechi)

 

Cu alte cuvinete: Daca nu se baneaza pe IP, de ce dracu sa fie ban permanent? Ca sunt tare curios care au fost cazurile (si mai ales in ultima vreme) cand pe un user ok, l-au apucat dracii la un moment dat si a fost banat; dupa care el si-a facut un cont nou si s-a reapucat de treaba serioasa (adica recenzii si o contributie pozitiva)..?

  • Like 7
Link spre comentariu
  • Oras:Romania
  • Oras:Romania

Banarile sunt un subiect delicat, care afecteaza si pe cel banat (evident  :slap2), cat si comunitatea. De ce si comunitate?  In opinai mea, fiindca deja incepe sa fie hiper-haotica situatia si este extrem de enervant sa nu stii cine este cine - nu toti pot sa stea 24/24 pe forum ca sa fie in pas cu rulajul de usere. In termeni mai laici ( :laugh2): nu stii pe cine sa iei la pwla si pe cine nu (fie vorba intre noi: acesta moda s-a lansat, si a fost perpetuata si de conducere).

 

Asa ca as propune un sistem nou de banare: Si anume pe cateva saptamani/luni. Care ar fi avantajele:

- Unii ar fi mai ponderati de pe contul principal. Ca sa fim seriosi: tot s-ar face usere noi in perioada de pe banca, insa unii probabil ca s-ar abtine mai mult timp pe contul consacrat.

- Cum am mai spus: Ai stii cu cine vorbesti.

- Banatii nu si-ar mai face x conturi pentru a le trimite mesaje de amor conducerii.

- Probabil scandalurile ar fi perpetuate mai indelung daca s-ar stii cu cine se vorbeste (asta sa ii sclipeasca ochii lui pisicut ;) )

- S-ar incuraja luminarea la fata (ca oricum se reactiveaza contul vechi)

 

Cu alte cuvinete: Daca nu se baneaza pe IP, de ce dracu sa fie ban permanent? Ca sunt tare curios care au fost cazurile (si mai ales in ultima vreme) cand pe un user ok, l-au apucat dracii la un moment dat si a fost banat; dupa care el si-a facut un cont nou si s-a reapucat de treaba serioasa (adica recenzii si o contributie pozitiva)..?

 

 

Marius, stii cum este la companiile de telefonie mobila cu numerele de pe cartela? Cu cat mai multe, cu atat mai binee. Stii cate dintre ele sunt folosite doar o luna, atat cat aveau minute pe ele?Mai mult de jumatate, daca nu sare de 60 %. De ce? Sa fie la numar.

De ce se practica ban pe user ? Pentru ca oricum isi face altul.Altul care se pune la numaratoare.Daca s-ar da ban pe IP, evident ca ar scadea banarile, pentru ca multi s-ar abtine sa mai injure, dar ar mai fi oare atatia useri noi inscrisi sau atatea pagini de comentarii? 

Ti-am dat un exemplu.Sunt convins ca vor fi altii care iti vor raspunde la fel.Plus ca,nu stiu daca tehnic de poate ban pe ip, avand in vedere ca majoritatea sunt pe rds, care se stie ca foloseste ip dinamic, asa ca, se poate ca azi sa am eu un ip, ma baneaza, dar maine, printr o coincidenta foarte mare sa il ai tu si sa nu poti intra.Plus ca poti intra de pe un proxy ( asa cum sunt eu acum-intru de la serviciu) si e greu sa ai ban pe ip.

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Banarile sunt un subiect delicat, care afecteaza si pe cel banat (evident  :slap2), cat si comunitatea. De ce si comunitate?  In opinai mea, fiindca deja incepe sa fie hiper-haotica situatia si este extrem de enervant sa nu stii cine este cine - nu toti pot sa stea 24/24 pe forum ca sa fie in pas cu rulajul de usere. In termeni mai laici ( :laugh2): nu stii pe cine sa iei la pwla si pe cine nu (fie vorba intre noi: acesta moda s-a lansat, si a fost perpetuata si de conducere).

 

Asa ca as propune un sistem nou de banare: Si anume pe cateva saptamani/luni. Care ar fi avantajele:

- Unii ar fi mai ponderati de pe contul principal. Ca sa fim seriosi: tot s-ar face usere noi in perioada de pe banca, insa unii probabil ca s-ar abtine mai mult timp pe contul consacrat.

- Cum am mai spus: Ai stii cu cine vorbesti.

- Banatii nu si-ar mai face x conturi pentru a le trimite mesaje de amor conducerii.

- Probabil scandalurile ar fi perpetuate mai indelung daca s-ar stii cu cine se vorbeste (asta sa ii sclipeasca ochii lui pisicut ;) )

- S-ar incuraja luminarea la fata (ca oricum se reactiveaza contul vechi)

 

Cu alte cuvinete: Daca nu se baneaza pe IP, de ce dracu sa fie ban permanent? Ca sunt tare curios care au fost cazurile (si mai ales in ultima vreme) cand pe un user ok, l-au apucat dracii la un moment dat si a fost banat; dupa care el si-a facut un cont nou si s-a reapucat de treaba serioasa (adica recenzii si o contributie pozitiva)..?

Link spre comentariu
  • Oras:Berceni sect 4
  • Oras:Berceni sect 4

Bravo Marius!Realitatea esta ca multi membri de pe site care si-au petrecut aici ani sau luni de zile si au fost banati,au conturi si pe site-ul "celalalt" unde se poarta exemplar,iar aici si-au facut conturi noi pt a face circ(razbunare prosteasca)!

  • Like 3
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti-Periferie
  • Oras:Bucuresti-Periferie

jhony23, aia de care zici tu, aici fac 50 de postari/zi, dincolo unde zici tu fac 2-3 postari/zi, crezi ca-i convine motanului sau nu? 

raspunde cu da sau nu :)

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Propun trafic fara nici un fel de banare de user... :D

Cum ar fi ca unul care cauta scandal, sa posteze in continuare, dar sa nu apara ce a scris?(postare goala)...  :laugh2  

Banare pe scris!  :laugh2

Si sa nu anuntati pe cat timp, sa tot incerce...  :laugh2

Se face trafic, dar nici nu dor ochii sa citesti tampenii, plus ca multi ar rade cu lacrimi...  :laugh2  :laugh2  :laugh2

:hug1

  • Like 5
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti-Periferie
  • Oras:Bucuresti-Periferie

Amandino, cam egal cu zero ce spui tu.Ce il opreste ca dupa prima postare goala, hai sa spunem ca si dupa a doua...sa isi faca alt user?

Oricum, laudabil ca iti merge mintea la dracii:))))

Ti pup

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

:laugh2

Sunt diabolica cateodata, stiu.  :laugh2

Si ce il opreste pe Pisicuts sa repete procedura?...  :laugh2  :256

Apoi, toate alea goale se pot muta intr-un loc daca sunt prea multe... :D

Comod ar fi sa fie o optiune automata, care sa faca asta dupa o zi...

Ne mai distram si noi...  :laugh2  :hug1

:kiss3

Link spre comentariu
Reputație: 10279
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

In acelasi spirit, eu am mai sustinut la un moment dat o idee asemanatoare - with a twist: cand cineva deschide un topic evident de trolling agresiv (stil picpoc, Stefa etc), sa fie sterse automat TOATE reply-urile, scrise de ORICINE altcineva in afara de initiator, in momentul in care apar.

Initiatorul sa aiba impresia ca nu-l invredniceste nimeni cu vreun raspuns.

(Dar evident, postarile lui, ale initiatorului, sa fie perfect vizibile).

 

Imi reafirm convingerea - ar trebui sa fie cacarea Troiei sa-l urmaresti cum se tureaza singur din ce in ce mai tare ca nu-l baga nimeni in seama... :)

Link spre comentariu

  • Oras:Romania
  • Oras:Romania

Oameni buni nu mai visati! Diferenta dintre on topic si off topic este imposibil de sesizat pentru un calculator, pentru asta trebuie un om. Moderatorul si trollul.

 

Sau poate fi acelasi, face valuri si pleaca, ceilalti raman sa caute piatra aruncata.In cazul asta, care sunt trolli? :)

Vine un om/moderator/troll si spune : caut sa ma fut gratis/vreau sponsora/cine vrea ca x-uleasca sa nu mai suga pula/cat plm mai este dolarul..., dupa care pleaca si raman multe alte persoane care se iau la pula din cu totul alte motive decat cel descris in topic.Eu zic sa-i lasam sa moara de sete:)

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...