Sari la conținut

VOI CE CARTI ATI MAI CITIT?


Postări Recomandate

  • Oras:Bucuresti-Periferie
  • Oras:Bucuresti-Periferie

Sa-mi bag pula! Numai inteligenti pe aici! Ultima oara am citit Pretul corect scrisa de….Mister Lomeo parca  :laugh2  :laugh2

 

Bai Lomeo. , dar "scorul corect" nu-l stii ma? Macar la un singur meci si avem bani de curve toata viata:)

Link spre comentariu
  • Oras:București
  • Oras:București

nu-mi plac mani-pulările, decât la propriu, și cel mai bine, cu mâna ta, nu cu a mea

Cred ca ai o problema...daca ai impresia ca ti-am scris la sfarsit "te pup" pt a te mani-pula, te inseli!!!

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Telefon: azareth.maximus
  • Oras:Avalon
  • Telefon: azareth.maximus
  • Oras:Avalon

iara ati dat-o la prosteala ... eu o sa raspund la modul serios, in ultima vreme am citit o serie de carti de specialitate, marleting, publicitate, branding, personal branding, comunicare, comunicare politica, si relatii publice, insa dintre cartile citite imi plac cel mai mult si mereu vor fi in fruntea listei, cartile lui James Clavel incepand cu Shogun, Gai Jin, Tai Pan si Vartejul

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

iara ati dat-o la prosteala ... eu o sa raspund la modul serios, in ultima vreme am citit o serie de carti de specialitate, marleting, publicitate, branding, personal branding, comunicare, comunicare politica, si relatii publice, insa dintre cartile citite imi plac cel mai mult si mereu vor fi in fruntea listei, cartile lui James Clavel incepand cu Shogun, Gai Jin, Tai Pan si Vartejul

 

bune carti...

Link spre comentariu
  • Oras:N.Dame
  • Oras:N.Dame

"Magicianul" de John Fowles

 Nicolas Urfe este, absolvent de Oxford, care primeşte o ofertă de a preda în Grecia. Aşa că cel cunoscut în facultate drept un estet şi un cinic de război, cel care înfiinţase chiar un grup denumit Les Hommes Révoltés, în care se discuta despre existenţă şi neant, ajunge să-şi domolească spiritul rebel în peisajul fascinant al Greciei, care nu-i oferă însă decât o viaţă monotonă.

Dorinţa de a scăpa de ritmicitatea vieţii sale de până atunci îl impinge înspre cel mai pitoresc personaj al zonei, un bătrân de 60-70 de ani, Maurice Conchis. De aici, naraţiunea se îndreaptă în direcţii dintre cele mai neaşteptate, căci interacţiunea dintre cei doi va duce la crearea unor nuclee narative care deschid multiple posibilităţi, fiecare la graniţia dintre verosimil şi iluzie, răsturnând orice reper al „realităţii”.

Specificul acestui roman, Magicianul John Fowles, este permanenta trecere din registrul ficţional în cel realist. Odată cu oscilările lui Nicholas, cititorul crede sau nu ca fiind adevărată lumea prezentată. Şi chiar atunci când crezi că ai ajuns să descifrezi misterele presărate peste tot în roman, acţiunea ia o altă curbă şi te aduce într-un teritoriu nou, în care nimic de până atunci nu mai are sens.

Tot ceea ce se petrece în casa lui Conchis rămâne în permanenţă sub semnul întrebării: este ceea ce vede Nicholas un teatru bine regizat sau pur şi simplu asistă la o serie de fenomene ieşite din comun? De câte ori crezi că balanţa înclină într-o parte sau alta, evenimentele ce urmează îţi arată că nimic nu e ceea ce pare.

Momentul în care naraţiunea ia în mod iremediabil o traiectorie încărcată de ambiguitate este cel în care apare personajul Lily, iubita lui Conchis din tinereţe, care murise de febră tifoidă. Lily este însă prezentă în planul prezent, iar vorbele misterioase ale lui Conchis, care spune că oamenii nu mor, de fapt, niciodată, ci trăiesc prin amintiri, accentuează incertitudinile.

Acţiunea din Magicianul John Fowles– ce ajunge să penduleze între amintirile din trecut ale lui Conchis, cu peregrinările sale prin Argentina, şi prezentul în care Nicholas încearcă să găsească o explicaţie – se complică tot mai mult, pigmentată cu tot mai multe scene în care raţiunea nu e de ajuns pentru a înţelege ceea ce se întâmplă. De pildă, într-o secvenţă, Nicholas se plimbă cu Lily pe promontoriu, se întoarce singur acasă şi o găseşte pe Lily. Explicaţii există, dintre cele mai halucinante – inclusiv aceea că Lily e, de fapt, o tânără schizofrenică, Julie, având o soră geamănă, June, şi pe care el a pus-o să joace rolul fostei lui iubite –, dar cititorul nu trebuie să cadă în capcana lor, pentru că nu exită nici o certitudine a adevărului.

Tot ce există este sugestia unei infinităţi de posibilităţi, într-o lume în care miraculosul este camuflat foarte fin în cotidian şi care poate fi descoperit atunci când omul este deschis să vadă dincolo de „pânza fragilă a ştiinţei”. Miturile, misticismul, simbolurile, elemente de tarot (Lily şi Rose – crinul şi roza, simboluri ale magicianului din cărţile de tarot), de alchimie şi rozicrucianism, toate joacă un rol esenţial în înţelegerea complexă a existenţei. În această cheie trebuie interpretate toate „punerile în scenă” pe care le realizează Conchis, de la petrecerea în care invitaţii purtau măşti ce trimiteau la mitologia egipteană până la reiterarea unui moment rupt parcă din cel de-al Doilea Război Mondial.

Un cititor ideal al cărţii Magicianul John Fowles ar fi exact acela care nu caută neapărat să descifreze enigmele, ci să înţeleagă faptul că până şi lucrurile contradictorii pot coexista în acelaşi spaţiu şi timp, oricât de incompatibile ar părea la prima vedere.

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Telefon: azareth.maximus
  • Oras:Avalon
  • Telefon: azareth.maximus
  • Oras:Avalon

Pamant si apa - Julio Murillo Llerda

 

Pamant si apa este o mare epopee a Greciei antice si  o mare aventura a omenirii.

 

456 I.HR. In timpul pregatirilor pentru funeraliile lui Eschil, poetul Pindar descopera memoriile marelui dramaturg si bun prieten: o cronica detaliata a inclestarii dintre puternica armata a lui Xerxes si orasele-state grecesti conduse de Temistocle si Leonidas, dar si o dezvaluire surprinzatoare a crimelor petrecute în jurul Oracolului din Delphis si a razbunarii necrutatoare care le-a urmat.

De la atacul legendar de pe nisipurile Maratonului, pana la indarjita aparare a trecatorii Termopile, de la apele inrosite de sange ale Salaminei, pana la izbanda finala de pe campiile Plateei, cel mai mare razboi al Antichitatii si soarta eroilor care l-au purtat.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Telefon: azareth.maximus
  • Oras:Avalon
  • Telefon: azareth.maximus
  • Oras:Avalon

Sfinxul – T.S. Lamer

O comoara antica. Un sacrifiu suprem. Un secret pentru care merita sa ucizi.

Alexandria, Egipt, 1977. In timpul unei scufundari in cautarea unei epave, arheologul Isabella Warnock descopera un artefact care nu seamana cu nimic din ceea ce ea a vazut vreodata: un astrarium, un instrument misterios, despre care se spune ca ar fi avut puterea de a hotara destinele faraonilor si regilor inca de la inceputurile istoriei. Isabella plateste insa pretul suprem pentru descoperirea sa, si misiunea pastrarii in siguranta a acestui obiect de o valoare inestimabila ii revine sotului ei, Oliver. In lupta cu un adversar necunoscut si cu o secta puternica, pregatita sa faca orice pentru a pune mana pe astrarium, Oliver se trezeste prins intr-un vartej de evenimente, o cursa nebuneasca pentru a proteja un secret de veacuri in lumea plina de primejdii si comploturi a egiptologilor, in care vrajile stravechi si legendele intra in conflict violent cu ambitiile moderne.

Alert si fascinant, acest thriller constituie o lectura obligatorie pentru fanii lui Kate Mosse si ai lui Dan Brown.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Telefon: azareth.maximus
  • Oras:Avalon
  • Telefon: azareth.maximus
  • Oras:Avalon

Multumesc pentru puncte capitane Picard, sa stii ca am citit si cartile Star Treck, atat prima serie cu James T. Kirk cat si cele Next Generation

 

space,the final frontier, there are the voyages of the starship enterprise, its five years mission to explore new worlds to seek out new civilizations, to boldly go where no one has gone before ....

Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

In ultima vreme m-am apucat sa citesc Colectia Povestiri Stiintifico-Fantastice pe net crezand ca voi mai avea aceeasi placere ca in copilarie, mai ales ca nu citisem toata colectia, dar acum mi se par cam tampitele. Poate o sa-mi placa iar cand voi da in mintea copiilor.

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...