Sari la conținut

VOI CE CARTI ATI MAI CITIT?


Postări Recomandate

Vizitator
Reputație: 0

Sfinxul – T.S. Lamer

O comoara antica. Un sacrifiu suprem. Un secret pentru care merita sa ucizi.

Alexandria, Egipt, 1977. In timpul unei scufundari in cautarea unei epave, arheologul Isabella Warnock descopera un artefact care nu seamana cu nimic din ceea ce ea a vazut vreodata: un astrarium, un instrument misterios, despre care se spune ca ar fi avut puterea de a hotara destinele faraonilor si regilor inca de la inceputurile istoriei. Isabella plateste insa pretul suprem pentru descoperirea sa, si misiunea pastrarii in siguranta a acestui obiect de o valoare inestimabila ii revine sotului ei, Oliver. In lupta cu un adversar necunoscut si cu o secta puternica, pregatita sa faca orice pentru a pune mana pe astrarium, Oliver se trezeste prins intr-un vartej de evenimente, o cursa nebuneasca pentru a proteja un secret de veacuri in lumea plina de primejdii si comploturi a egiptologilor, in care vrajile stravechi si legendele intra in conflict violent cu ambitiile moderne.

Alert si fascinant, acest thriller constituie o lectura obligatorie pentru fanii lui Kate Mosse si ai lui Dan Brown.

 mi-ai deschis interesul cu cartea asta..trebuie sa o iau sa o citesc si eu

  • Like 5
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Telefon: azareth.maximus
  • Oras:Avalon
  • Telefon: azareth.maximus
  • Oras:Avalon

James Clavell – Vartejul

 

Este ultima carte din saga asiatica a autorului, ne prezinta evenimentele din Iran ce duc la transformarea statului intr-un stat fundamentalist Islamic. O carte care ne ofera o perspectiva asupra lumii islamice si ne ajuta sa intelegem chiar si evenimentele din zilele noastre din Orientul Mijlociu precum si mentalitatea oamenilor din acele locuri

 

NOTA AUTORULUI

“Aceste intamplari se petrec intre 9 februarie si 3 martie 1979, in Iranul cuprins de revolutie,

cu mult inainte de a începe criza ostaticilor.

Am incercat să prezint lucrurile cat mai real cu putinta, desi totul e doar fictiune, populata

cu multe personaje si locuri imaginare. Nici o persoana sau firma despre care se vorbeste in cartea de fata nu a luat parte sau nu a existat in aceasta perioada in zona de conflict si nici nu a stat in intentia mea sa fac vreo legatura sau aluzie la vreuna dintre ele.

Desigur, există umbrele celor doi giganti care se înfrunta: Alteta Sa imperiala, Sahul

Mohamed Pahlavi - si tatal sau, Reza Sah - si imamul Khomeini, umbre care planeaza asupra

personajelor imaginate si care constituie un element vital al acestei istorii.

Ei nu figureaza printre personajele cartii, desi am incercat sa prezint o imagine - fictiva, dar

corecta - a acelor vremuri, a diferitelor feluri de oameni care le-au strabatut, multiplele opinii care

au existat si ar fi putut fi exprimate, dar nimic din toate acestea nu este prezentat de mine,

intentionat, cu lipsa de respect.”

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Oz
  • Oras:Oz

In ultima vreme m-am apucat sa citesc Colectia Povestiri Stiintifico-Fantastice pe net crezand ca voi mai avea aceeasi placere ca in copilarie, mai ales ca nu citisem toata colectia, dar acum mi se par cam tampitele. Poate o sa-mi placa iar cand voi da in mintea copiilor.

 

io ti-am zis ca Enterprise nu are dock station :laugh2

Link spre comentariu
  • Oras:Oz
  • Oras:Oz

io am dus de muuuult toate cărțile în casa părintească a lu dolănescu, mărunțișu în boxa de la bloc dar ghinion, orbu din brăila mi-a lăsat `cadou` biblia lui, n-am avut ce face, a venit apoca-lipsa și am citit Apocalipsa, am suferit un șoc nervos, și am realizat că trebuie să mă duc  pe la `duhu sfânt` mai des, apoi am rămas pe invers, cum se vede la avatar (dacă mor la o adică, așa o să-mi rămână gura, larg deschisa, la unii le-o mai leaga cu tifon, poate bandajat ca mumia, ar merge  :laugh2 )

 

http://4.bp.blogspot.com/-lwVjl_Ior5E/Uyt-BmcSm7I/AAAAAAAAAPQ/ZcQW4ZlGiUk/s1600/Trauma-psihica.jpg

Link spre comentariu
  • Oras:Somalia
  • Oras:Somalia

Recitesc  Pendulul lui Foucault  de Umberto Eco acasa , iar ca sa ma destind pe Simona Tache si Mihai Radu.

Excelenta carte.De recomandat si celebrul roman "Numele trandafirului", ecranizarea cu Sean Connery nefacand cinste deloc cartii.

 

As mai recomanda si alte titluri celebre " Un veac de singuratate" de Marquez, " Demonii" de Dostoievski sau cartile lui Salman Rushdie.

 

Din pacate nu am mai citit o carte de ceva ani....parca nu mai am rabdare.Incerc de curand sa reincep cu Versetele satanice de Rushdie.

Link spre comentariu
  • Oras:pe la spate
  • Oras:pe la spate

G. D. Roberts - Shantaram

D. Deida - The Way of the Superior Man

T. Ferris - 4H Chef

R. M. Pirsing - Zen and the Art of Motorcycle Maintenance

V. Frankl - Man's Search for Meaning

S. Suzuki - Not Always So

C.S. Lewis - A Grief Observed

The Life and Times of Frederick Douglass

P. Neruda - The Book of Questions

Link spre comentariu

  • Telefon: azareth.maximus
  • Oras:Avalon
  • Telefon: azareth.maximus
  • Oras:Avalon

Misterele Parisului - Eugene Sue

Eugene Sue este privit în general ca un scriitor **spam editat**, şi nu pe nedrept; gloria pe care i-o aduseseră foiletoanele celebre din ziarele timpului s-a risipit destul de repede şi opera sa şi-a răgăsit dimensiunile modeste în aprecierile generaţiilor următoare. Ignorarea sa nu mai este însă tot aşa de îndreptăţită, pentru că, dacă valoarea intrinsecă, absolută a operei este discutabilă, însemnătatea ei în epocă şi influenţa asupra dezvoltării ulterioare a literaturii este dintre cele mai considerabile.

Cărţile lui Sue, mai ales cele care i-au creat renumele şi-l reprezintă cel mai bine, cu defectele şi cu calităţile sale, Misterele Parisului şi Jidovul rătăcitor, au lansat o modă ale cărei urmări sînt încă greu de cuprins ; în orice caz, fără ele n-am fi avut nici Mizerabilii lui Hugo, nici literatura lui Zola şi nici, probabil, pe Dostoievski, sub zodia căruia stă o importantă parte a prozei moderne. In ceea ce priveşte misterele, acestea au irupt în literaturile europene cu o rapiditate incredibilă şi au exercitat influenţe durabile, fără de care fizionomia anumitor etape ale dezvoltării acestor literaturi ar arăta indiscutabil altfel.

Şi în literatura noastră influenţa lui Sue (inclusiv a şcolii sale imediate, epigonice: Paul Feval, M. V. Fereai etc), este suficient de întinsă şi de importantă pentru a fi menţionată. Primele ştiri despre succesul

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...