Sari la conținut

Mai au femeile orgasm post menopauza ?


v-ships

Postări Recomandate

  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.
    Io personal, neavand prea multe inhibitii pe temele sexuale, am intrebat cateva cunostine de sex feminin ceva mai purii, post menopauza, care mai este treaba cu orgasmele lor si cat la suta din placerea simtita premenopauza, se mai regaseste postmenopauza...toate au marit  ochii de impertinenta/indiscretia intrebarii, i-au dat  peste cap, stramband din mustati.  :habarnam

 Barbati cu neveste over 50 am intrebat o gramada, habar n-au nici ei, sunt fericiti ca nu mai folosesc prezervative ori sa dea banii pe pastile antibarza.  :slap2

   Am cautat ceva pe net, dar ceeea ce am gasit nu m-a lamurit, m-a lasat la fel de prost.

  Exista intredevar tratament hormonal pentru a face mai usor de trecut perioada de menopauza si postmenopauza, datorita schimbarilor 

fizice, hormonale, psihice...lubrifianti si hormoni, dar nimic legat despre orgasm, sensibilitatea si activitatea stimulilor asupra zonelor erogene feminine.

  Pe mine nu ma streseaza gandul ca peste vreo 30-40 de ani o sa mi se flescaie zgarciul, ma deprima mai mult faptul, ca in cazul in care o sa ma tampesc si o sa intru in randul ''lumii normale'', adica cu o baba permanenta pe cap, ce o sa mai fac vreo 20 de ani cu ea in pat dupa 47-50 de ani ? 

  O sa ajung sa dau ca surdu-n tobe cu se exprima multi tampiti  pe aici ? :hmmm 

  Unde mai este farmecul, cand baba se uita la tine si te-ntreaba: ''ai terminat ba odata, vezi ca-mi incepe telenovela'' ?  :no2

  Ca nu vreau sa fiu penibil sa ma duc la copile care-mi pot fi nepoate, si nici sa-mi iau una cu vreo 25 de ani mai tanara sa devin vreun 

'irinel' libidinos. 

  Gandul asta, ca partenera nu o sa mai simta mare lucru, chiar mi se pare naspa.  :cry2

  Rog futarezii sa taca din gura, daca nu au ceva pertinent de adaugat, ca m-am lamurit  cum sta treaba cu marea lor parte.  :baby2

 

  Deci fetilii, care-i si cum sta treaba cu 'savarina fara sirop', are rost sa va mai chinuim/plictisim, sau o sa va lasam sa crosetati linistite, dandu-ne atunci voi bani sa scapati de noi din pat ?  :thinking

 

 

  • Like 5
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.

Si s-o-ntrebi si ce foloseste pentru lubrifiere, ulei de floare sau de masline ?  :hihat

  • Like 5
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.
   Corinaaa, te fuuut, untul sa-l folosesti la prajituri.  :maninlove

  Vezi ca ai gresit topingul, carnatzii, bananele si castravetzii sunt mai jos.  :foame

 Astept de la tine un raspuns pertinent, fetili  vorbesc mai deschis intre ele despre pula si pizda, si se pricep mult mai bine decat barbatii.

 Intreaba si tu vreo bunica/matusha care-i treaba cu ''sosul si pizza'' la pensie, vino cu un raspuns la subiect si o sa te scot la un cico cu vodca.  :cocktail

 

 

LE: KillDebill, cu W40 sa-ti dai tu pe pwla cand te chinui sa ti-o bagi prin gauri ruginite, nu mai le da idei tampite ca-s multi dementi pe aici.

  • Like 2
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.

E... aproximativ la fel ca dupa o sarcină.

........................

Vis, te rog io din suflet, vorbeste si tu macar o data pe intelesul oamenilor.  :hihat

  • Like 4
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:pretutindeni
  • Oras:pretutindeni

Bunica mea are o vorba"muica nu am dat-o la tinerete,o dau la batarnete,fara frica ca mai calc PE Bec"! Are 55 de ani,Dar nu se da PE Una de 30,Este mereu cocheta,merge la salon etc!

noaptea se fute Si dimineata merge la biserica "Sa nu o vorbeasca satul"!

Dec raspunsul Este ca daca esti o femeie care a avut grija de ea ,pula Inca Mai trage la tine,cu cat inaintezi in varsta vrei o pula Mai tanara Sa Te faca aa vibrezi Sa iti aduci aminte de tinerete,cand faceai sex in pivnita sau in capita de coceni! :)

Cât e ora la ma'mare? :)

  • Like 4
Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

........................

Vis, te rog io din suflet, vorbeste si tu macar o data pe intelesul oamenilor.  :hihat

Nu! Mersi. Am incercat-o și era sa-mi pierd conduita de geniu a gândirii mele. Cu altă ocazie... poate ca da.
  • Like 2
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Lost in the wind
  • Oras:Lost in the wind

   Corinaaa, te fuuut, untul sa-l folosesti la prajituri.  :maninlove

  Vezi ca ai gresit topingul, carnatzii, bananele si castravetzii sunt mai jos.  :foame

 Astept de la tine un raspuns pertinent, fetili  vorbesc mai deschis intre ele despre pula si pizda, si se pricep mult mai bine decat barbatii.

 Intreaba si tu vreo bunica/matusha care-i treaba cu ''sosul si pizza'' la pensie, vino cu un raspuns la subiect si o sa te scot la un cico cu vodca.  :cocktail

 

 

LE: KillDebill, cu W40 sa-ti dai tu pe pwla cand te chinui sa ti-o bagi prin gauri ruginite, nu mai le da idei tampite ca-s multi dementi pe aici.

Succes in cruciada, promit sa nu mai deranjez.
Link spre comentariu
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.

Corinoooooooooooo,  tu chiar vrei sa te fuuuuuuuuuuuuuuut. :maninlove 

Tu citesti pentru ce-mi fut io neuronul ca sa scriu ?????? :thinking

Nu ma intereseaza cu arata babele...ma intereseaza doar daca mai au orgasm, dupa ce toate functiile de reproducere feminina si-au incheiat activitatea, ca de lubrifiat sunt mai uscate ca Sahara.

Intelegi, sau trebuie sa traduc din nou ?  :hmmm

  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.

Sa-mi bag pwla-n Italia si-n Spania, ca Franta ie-n doliu.  :@

Deja ati futut si topingul asta.   :no2

  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Mai mult, inainte de menopauza este posibil sa va fi temut de aparitia unei noi sarcini. Menopauza a inlaturat aceasta posibilitate, ceea ce inseamna pentru tine mai multa libertate in plan sexual (...)

Dupa 40 de ani, femeile se pot simti in general mai relaxate fata de problemele ce tin de sex. In perioada de inceput a vietii sexuale multe femei s-au confruntat cu probleme determinate de faptul ca erau lipsite de experienta in acest sens, ezitau sa accepte noi experiente si nu stiau cum sa-si multumeasca partenerul si sa obtina ele insele placere.

De exemplu, multe femei invata cu adevarat cum sa ajunga la orgasm abia dupa ce trec de 30 sau chiar 40 de ani. Descoperirea orgasmului este doar inceputul procesului de invatare a unei game largi de tehnici de imbunatatire a raportului sexual. Deoarece femeile deprind calitatile necesare in cadrul raportului sexual pe masura ce ele insele ajung sa fie satisfacute de acesta, tendinta este ca ele sa devina tot mai putin inhibate pe masura ce inainteaza in varsta si devin tot mai interesate de propria sexualitate. Acestea sunt motivele pentru care femeile peste 40 de ani, care se simt implinite alaturi de partenerul sexual respectiv, tind de obicei, sa considere ca viata lor sexuala este mai satisfacatoare decat atunci cand erau mai tinere.

Raspunsul sexual ramane acelasi

Testosteronul, care la femei este produs de glandele adrenale si de ovare, este responsabil de aparitia dorintei sexuale, atat la femei cat si la barbati. Putine femei care isi pierd dorinta sexuala la menopauza pot, insa, pune acest fapt pe seama nivelului scazut de testosteron. Mai degraba, responsabila in acest sens este scaderea nivelului de estrogen. Acesta cauzeaza insa diminuarea dorintei sexuale doar in acele cazuri in care modificarile fizice fac ca raportul sexual sa devina inconfortabil.

Intrucat, de obicei, raspunsul sexual la femei se mentine si dupa menopauza, ar trebui sa te confrunti, in aceasta etapa a vietii, cu putine schimbari si in ceea ce priveste capacitatea de a avea orgasm.(...) Realitatea este ca in cazul multor femei cu varste cuprinse intre 50 si 70 de ani, dorinta sexuala continua sa fie la fel de intensa ca inainte. Femeile in varsta au adesea vise erotice si simt orgasme multiple in timpul actului sexual.

Informatiile au fost preluate din cartea "Noul sex peste 40 de ani", de Dr. Saul H. Rosenthal, traducere de Daniela Georgescu, Bucuresti, Editura Niculescu, www.niculescu.ro

 

  • Like 6
  • Minus 2
Link spre comentariu

  • Oras:Cluj Napoca
  • Oras:Cluj Napoca

 

 
  Ca nu vreau sa fiu penibil sa ma duc la copile care-mi pot fi nepoate, si nici sa-mi iau una cu vreo 25 de ani mai tanara sa devin vreun 
'irinel' libidinos. 

Aici te inseli marinare. Sa vad ce-o sa faci daca la , sa zicem, 60 de ani iti arata una ca si Corina pusilica? Tu zici nu, stai ca ma duc la baba mea ca sa nu fiu penibil?

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...