Sari la conținut

A murit imparatul Iulian


Postări Recomandate

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Hitler este unul din marii oratori, alaturi de Caesar, Cicero, Napoleon. Stalin a impus respectul prin teroare, folosind NKVD-GRU-KBG si politia politica. Nici Hitler nu a folosit DOAR oratoria, nu ar fi facut nimic fara calaii sai (Mengele, Ribbentrop, Himmler, Goebbless, Keitel, Heydrich, etc.)

Orice strain intrebat ce stie despre Germania va incepe cu Hitler, sau despre România va raspunde Ceausescu dar sa te opresti doar la aspectele astea e foarte anemic.

 

Eu am am avut si momente fericite. "Where are you from, mate?" "Romania" " A, Gheorghe Hagi !"

Link spre comentariu
  • Oras:craiova
  • Oras:craiova

Mie gen Rommel mi s-a parut cool  Avea un simt moral si al corectitudinii care i-a impresionat si pe aliati Si cand a avut frecusuri cu Hitler&co , decat sa aiba patate mainile cu sange nevinovat s-a sinucis si gata . Dupa multe procese si rastalmaciri si  dupa 50 de ani nu a putut fi acuzat de nimic :)

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:X.
  • Oras:X.

Orice strain intrebat ce stie despre Germania va incepe cu Hitler, sau despre România va raspunde Ceausescu dar sa te opresti doar la aspectele astea e foarte anemic.

 

Eu am am avut si momente fericite. "Where are you from, mate?" "Romania" " A, Gheorghe Hagi !"

Eu incep cu Herman Hesse, Winnetou si KissieLove din Hamburg.

 

LE.Sa nu-l uit pe Gunter Grass.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Sa nu confundam memoria cu propaganda ieftina. Stalin a omorât cât ? 20 de milioane ? 

Mirarea mea din liceu avea la baza personaje de ofiteri prusaci din "Acei oameni minunati si masinile lor zburatoare" de nemti idioti din filmele lui Louis de Funes.

Care ar fi propaganda? E doar istorie. Și nu discutam de Stalin acum, nici de Mao, nici de Pol Pot sau Gingis Han, ci de nea Adolf. Să nu uităm că s-a bucurat de un imens suport popular, că a câștigat (la mustață, ca să zic așa, alegerile) și doar când razboiul a început să scârțâie (după Stalingrad, mai ales), când bombardamentele aliate au început să-i afecteze grav, au început să-și schimbe optica!
Link spre comentariu
  • Oras:X.
  • Oras:X.

 

Eu am am avut si momente fericite. "Where are you from, mate?" "Romania" " A, Gheorghe Hagi !"

Gresit.

Marea majoritate nu-l mentioneaza pe Hagi.

 

Cei mai multi isi aduc aminte de copiii din orfelinatele romanesti, prezentati in documentarul de la BBC de la inceputul anilor 90.

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Mie gen Rommel mi s-a parut cool  Avea un simt moral si al corectitudinii care i-a impresionat si pe aliati Si cand a avut frecusuri cu Hitler&co , decat sa aiba patate mainile cu sange nevinovat s-a sinucis si gata . Dupa multe procese si rastalmaciri si  dupa 50 de ani nu a putut fi acuzat de nimic :)

Oooo, pai maresalul Rommel a fost un gentelman, a fost unul din marii comandanti militari ai sec. XX. S-a format sub Scheer si Ludendorff, primele actiuni militare de amploare la care a participat au fost in 1916-1917, la Marasti-Marasesti si Oituz,unde a laudat vitejia soldatilor romani. Plus ca a fot numit "vulpea desertului" (vezi Tobruk, El Alamein, Alexandria....). A fost un mare comandant... A fost laudat chiar de catre generalul George S. Patton

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Gresit.

Marea majoritate nu-l mentioneaza pe Hagi.

 

Cei mai multi isi aduc aminte de copiii din orfelinatele romanesti, prezentati in documentarul de la BBC de la inceputul anilor 90.

Sa stii ca stiu de Hagi, foarte multi. Cand eram la atelierul de parfumuri din Cairo unde ne aratau cum se prepara celebrele parfumuri egiptene, unul din cei ce lucrau acolo ne-a intrebat de unde suntem. Cand am spus Romania, imediat el: "Romania ! Aaaaa, Popescu, Hagi ! Good, good Romania !" :)

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Care ar fi propaganda? E doar istorie. Și nu discutam de Stalin acum, nici de Mao, nici de Pol Pot sau Gingis Han, ci de nea Adolf. Să nu uităm că s-a bucurat de un imens suport popular, că a câștigat (la mustață, ca să zic așa, alegerile) și doar când razboiul a început să scârțâie (după Stalingrad, mai ales), când bombardamentele aliate au început să-i afecteze grav, au început să-și schimbe optica!

Exact. La fel ca sprijinul popular pentru Ceausescu ... sau entuziasmul rusesc pentru Stalin ... sa continui ?

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:craiova
  • Oras:craiova

Oooo, pai maresalul Rommel a fost un gentelman, a fost unul din marii comandanti militari ai sec. XX. S-a format sub Scheer si Ludendorff, primele actiuni militare de amploare la care a participat au fost in 1916-1917, la Marasti-Marasesti si Oituz,unde a laudat vitejia soldatilor romani. Plus ca a fot numit "vulpea desertului" (vezi Tobruk, El Alamein, Alexandria....). A fost un mare comandant... A fost laudat chiar de catre generalul George S. Patton

Mi se pare ca gen  George S. Patton a zis ca i se pare ca a luptat de partea gresita a razboiului dupa cortina de fier  A fost nevoie de planul Marshall (banii americanilor) , papa Ioan Paul si  doua servicii secrete ca sa ne smulga pe rand din al doilea ev mediu 

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Exact. La fel ca sprijinul popular pentru Ceausescu ... sau entuziasmul rusesc pentru Stalin ... sa continui ?

Aici (eu, unul) nu as fi de acord, pentru ca inca nu e clar ce branza s-a intamplat in 1989. A fost revolutie, a fost lovitura de stat data de taica' Ilici, au fost rusii, ungurii ? Nu, eu nu cred ca a fost ceva facut "intamplator" ca nu doreau timisorenii sa plece de langa casa lui Tokes, tocmai in anul in care Romania lichidase datoria externa si incepuse sa meraga pe plus. Permite-mi sa ma indoiesc de faptul ca Ceausescu nu se bucura de sprijin popular. Poate nu 100%, da, de acord (dar ma intreb care conducator planetar se bucura la ora actuala de 100% sprijin popular)....

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Mi se pare ca gen  George S. Patton a zis ca i se pare ca a luptat de partea gresita a razboiului dupa cortina de fier  A fost nevoie de planul Marshall (banii americanilor) , papa Ioan Paul si  doua servicii secrete ca sa ne smulga pe rand din al doilea ev mediu 

Da, el a spus asta. Unii spun ca nu ar fi nici accidentul care i-a provocat suferintele cumplite si moartea in chinuri pe patul de spital intamplator...

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Care ar fi propaganda? E doar istorie. Și nu discutam de Stalin acum, nici de Mao, nici de Pol Pot sau Gingis Han, ci de nea Adolf. Să nu uităm că s-a bucurat de un imens suport popular, că a câștigat (la mustață, ca să zic așa, alegerile) și doar când razboiul a început să scârțâie (după Stalingrad, mai ales), când bombardamentele aliate au început să-i afecteze grav, au început să-și schimbe optica!

 

Bre, hai sa stam stramb si sa judecam drept!

Hai sa nu-l punem la zid pe Hitler si pe nemti, in general!

Io unu', as fi preferat de 100 de ori ca Germania sa castige razboiul, decat sa stam toata Romania 50 de ani sub cizma ruseasca!

Asa am ajuns unde suntem, dupa 50 de ani de dominatie "mujica", ultimile gaini din Gostat in Europa!

Sa nu uitam ca ceea ce a vrut Hitler sa faca, o Europa unita, puternica economic si militar, dar sub conducerea Germaniei, se cam intampla astazi... 

Pacat ca nu a reusit sa-i "gabjeasca" pe rusi, oricum ne-ar fi fost mai bine... 

  • Like 1
  • Minus 5
Link spre comentariu
  • Oras:X.
  • Oras:X.

Sa stii ca stiu de Hagi, foarte multi. Cand eram la atelierul de parfumuri din Cairo unde ne aratau cum se prepara celebrele parfumuri egiptene, unul din cei ce lucrau acolo ne-a intrebat de unde suntem. Cand am spus Romania, imediat el: "Romania ! Aaaaa, Popescu, Hagi ! Good, good Romania !" :)

Egiptenii stiu de Hagi si Popescu doar pentru ca cei doi au jucat la Galata.

 

Turcia fiind, intr-un fel, tatal lumii musulmane.La mare bataie cu sauditii.

Link spre comentariu
  • Oras:Romania
  • Oras:Romania

Da, dar Germania aia nazistă, a avut un efect infinit mai mare asupra istoriei planetei ăsteia! Adică vreo câteva zeci de milioane de vieți omenești, fără să mai punem la socoteală distrugerile materiale. Și cam asta rămâne în memorie!

 

Este evident ca nivelul de educatie si de cultura nu creste proportional cu varsta.

 

Germania are responsabilitatea sa, categoric, pentru al doilea razboi mondial si ororile care l-au insotit. Dar Germania nu ar fi ajuns la statutul de super-putere daca nu ar fi beneficiat de complicitatea criminala si chiar de sprijnul puterilor vremii. Vorbesc, in primul rand, de reducerea si ulterior anularea datoriilor de razboi fixate prin Tratatul de la Versailles, care i-au permis Germaniei sa redevina o mare putere economica si militara. Pe urma, pasivitatea in fata ascensiunii lui Hilter (caruia, printre altele, i s-a oferit si organizarea unei Olimpiade), urmata de pasivitatea in fata ocuparii Austriei si a Cehoslovaciei. Apoi, in timpul razboiului, colaborarea Elvetiei si Suediei cu guvernul nazist, care si-a asigurat finantarea masinii de razboi germane tocmai prin bancile din cele doua tari "neutre" (in principal prin valorificarea aurului jefuit de la tarile ocupate si chiar a tone si tone de bijuterii confiscate de la deportatii evrei inainte de a-i trimite in lagar). Culmea ironiei, in timp ce soldati americani mureau in lupta cu germanii, banci si companii americane contribuiau, mai mult sau mai putin direct, la finantarea armatei germane. La fel cum, in 1945, bombardamentele americane au crutat in mod bizar fabrici si sedii de companii germane (IG Farben, de exemplu) in baza unor legaturi discrete dar suspecte cu politicieni si oameni de afaceri din tarile aliate.

Istoria este ceva mai complexa decat ceea ce ni se serveste in manuale sau in mass-media. Si tot istoria pare sa se repete ciclic, dar mult prea putini dintre noi suntem dispusi sa invatam din lectiile si greselile ei.

  • Like 3
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Aici (eu, unul) nu as fi de acord, pentru ca inca nu e clar ce branza s-a intamplat in 1989. A fost revolutie, a fost lovitura de stat data de taica' Ilici, au fost rusii, ungurii ? Nu, eu nu cred ca a fost ceva facut "intamplator" ca nu doreau timisorenii sa plece de langa casa lui Tokes, tocmai in anul in care Romania lichidase datoria externa si incepuse sa meraga pe plus. Permite-mi sa ma indoiesc de faptul ca Ceausescu nu se bucura de sprijin popular. Poate nu 100%, da, de acord (dar ma intreb care conducator planetar se bucura la ora actuala de 100% sprijin popular)....

Daca am inteles eu bine, Picon nu-i stimeaza pe nemti penru sprijinul popular Fuererului. Ai dreptate. Ceausescu s-a bucurat foarte mult timp de un imens sprijin popular. 

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:N.Dame
  • Oras:N.Dame

Bre, hai sa stam stramb si sa judecam drept!

Hai sa nu-l punem la zid pe Hitler si pe nemti, in general!

Io unu', as fi preferat de 100 de ori ca Germania sa castige razboiul, decat sa stam toata Romania 50 de ani sub cizma ruseasca!

Asa am ajuns unde suntem, dupa 50 de ani de dominatie "mujica", ultimile gaini din Gostat in Europa!

Sa nu uitam ca ceea ce a vrut Hitler sa faca, o Europa unita, puternica economic si militar, dar sub conducerea Germaniei, se cam intampla astazi... 

Pacat ca nu a reusit sa-i "gabjeasca" pe rusi, oricum ne-ar fi fost mai bine... 

 

E foarte-foatre greu sa compari ”beneficiile” unui regimi totalitar in raport cu altul. De asemenea, e imposibil sa imagineze cineva societatea europeana dominata azi de nazism. O doctrina totalitara ramane una blamabila, indiferent de cine este exersata; desigur, exista mici nuante si efecte care s-ar fi vazut in timp, daca dictatura o fac mujicii si cea pe care ar fi practicat-o nazistii!

Totusi, Doamne-fereste de ambele!

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:X.
  • Oras:X.

Despre sprijinul popular pentru nazisti si Istoria drept un closet infundat, spune Gunter Grass in cartea In mers de rac, unde descrie scufundarea unei nave(fapt real), numita dupa un martir nazist, nava folosita de nazisti pentru calatoriile nemtilor prin Norvegia, in scopuri populiste, in anii premergatori razboiului.

Nava a fost torpilata de rusi.

 

Mare scriitor Grass asta.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Despre sprijinul popular pentru nazisti si Istoria drept un closet infundat, spune Gunter Grass in cartea In mers de rac, unde descrie scufundarea unei nave(fapt real), numita dupa un martir nazist, nava folosita de nazisti pentru calatoriile nemtilor prin Norvegia, in scopuri populiste, in anii premergatori razboiului.

Nava a fost torpilata de rusi.

 

Mare scriitor Grass asta.

Im Krebsgang. Nu e prea mare ~99 pagini. Ureaza-mi spor.

Merci, le Miskin ! 

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

E foarte-foatre greu sa compari ”beneficiile” unui regimi totalitar in raport cu altul. De asemenea, e imposibil sa imagineze cineva societatea europeana dominata azi de nazism. O doctrina totalitara ramane una blamabila, indiferent de cine este exersata; desigur, exista mici nuante si efecte care s-ar fi vazut in timp, daca dictatura o fac mujicii si cea pe care ar fi practicat-o nazistii!

Totusi, Doamne-fereste de ambele!

 

Gresit, maestre!

Societatea europeana n-ar fi fost dominata la nesfarsit de nazism!

Hitler nu mai era un tinerel, si dupa el, asa cum s-a intamplat si-n alte parti (chiar in URSS, Cuba, etc.) ar fi venit oameni care ar fi slabit "latzul" si incet-incet n-am mai fi avut parte de o dictatura autentica.

Si mai e ceva: intotdeauna, intre doua rele, o alegi pe cea mai putin rea!

Din punctul meu de vedere, o "dictatura" germana dusa pana la un anumit punct, ar fi fost mult mai putin "toxica" pt.noi decat a fost cizma ruseasca.

Sa ne gandim numai la un singur aspect: infrastructura!

Toti ne plangem ca nu avem autostrazi, pt ca "piticului" numai de autostrazi nu-i ardea, pe cand in Germania exista si astazi autostrazi perfect functionale construite de Hitler!

Concluzia mea (si aici ma retrag, ca e Vineri seara), este ca si intre regimuri dictatoriale diverse exista diferente enorme, date de doctrina politica si de nivelul de inteligenta corespunzator dictatorului despre care vorbim!

Ideea e ca piticu' analfabet a fost muuult sub Hitler din toate punctele de vedere...

Din pacate... 

  • Like 1
  • Minus 5
Link spre comentariu

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Gresit, maestre!

Societatea europeana n-ar fi fost dominata la nesfarsit de nazism!

Hitler nu mai era un tinerel, si dupa el, asa cum s-a intamplat si-n alte parti (chiar in URSS, Cuba, etc.) ar fi venit oameni care ar fi slabit "latzul" si incet-incet n-am mai fi avut parte de o dictatura autentica.

Si mai e ceva: intotdeauna, intre doua rele, o alegi pe cea mai putin rea!

Din punctul meu de vedere, o "dictatura" germana dusa pana la un anumit punct, ar fi fost mult mai putin "toxica" pt.noi decat a fost cizma ruseasca.

Sa ne gandim numai la un singur aspect: infrastructura!

Toti ne plangem ca nu avem autostrazi, pt ca "piticului" numai de autostrazi nu-i ardea, pe cand in Germania exista si astazi autostrazi perfect functionale construite de Hitler!

Concluzia mea (si aici ma retrag, ca e Vineri seara), este ca si intre regimuri dictatoriale diverse exista diferente enorme, date de doctrina politica si de nivelul de inteligenta corespunzator dictatorului despre care vorbim!

Ideea e ca piticu' analfabet a fost muuult sub Hitler din toate punctele de vedere...

Din pacate... 

Tocmai ma gandeam ca si Franta a trecut prin perioade de dictatura (teroare) la revolutie si si-a revenit. Cu tarile inapoiate e mai greu ... 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...