Sari la conținut

despre dame de companie din alte timpuri


Postări Recomandate

in timp ce rasfoiam un album istoric despre bucuresti din epoca belle epoque(perioada in care a fost numit micul paris) am vazut o poza cu o femeie pe bicicleta stiam cine e era mita biciclista(pe numele adevarat maria mihaescu , originara din prahova) dupa niste cautari pe google am descoperit si alte nume de curtezane faimoase din bucuresti si alte orase : lina magazia , mariana cur de fier , napoleon(care in ciuda  numelui era o roscata) , mimi moft , marie studenta si mai tarziu zaraza ca nume de matroana erau ; unguroaica , mandica ca nume de peste celebru : ion cacat (in ciuda numelui omul era la moda pe vremea lui) daca calatoria in timp ar fi posibila probabil ca as alege aceea epoca din doua motive : daca intrai prima data intr-un bordel era gratis si doi daca vroiai sa stai stai cu o fata o noapte intreaga pretul se calcula ca doua numere

p.s au fost 2 mariana cur de fier : una a murit in 1940 iar cealalta era din galati si a murit in 2011 ca bordel celebru crucea de piatra

  • Like 2
Link spre comentariu

am vazut acest film aseara il recomand e de vazut m-a impresionat faptul ca desi erau dame de companie relatiile dintre ele , inclusiv dintre matroana si fete , erau similare cu relatiile dintr-o familie personajul meu preferat a fost fata taiata in jurul gurii

Link spre comentariu

  • Oras:...
  • Oras:...

am vazut acest film aseara il recomand e de vazut m-a impresionat faptul ca desi erau dame de companie relatiile dintre ele , inclusiv dintre matroana si fete , erau similare cu relatiile dintr-o familie personajul meu preferat a fost fata taiata in jurul gurii

 

Cred ca ea a fost personajul preferat al majoritatii care a vazut filmul.

Am bazait cand a murit fatuca aia de gonoree...

Oricum, erau o familie. Cand s-a ajuns la greu, au ramas una cu alta, pe altcineva nu aveau. Inclusiv matroana. 

 

Film frantuzesc superb. Din toate punctele de vedere, mai ales al vietii lor pe timpurile alea. Istoric vorbind.

 

Cand vreodata am dat eu pe aici recomandari de filme proaste? :)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...