Sari la conținut

Citatele mele preferate


Postări Recomandate

  • Oras:Undeva
  • Oras:Undeva

Cred ca picon a avut o zi dificila astazi.A injurat cat pentru 3 zile.

Asa si?! Ce te freaca pe tine, grija? Nu ai ce face? :slap2

 

Si stai calm, nu a injurat asa degeaba. Il provocati voi, retardatilor, ce sunteti!

Link spre comentariu
  • Oras:Acolo unde se da ora exacta
  • Oras:Acolo unde se da ora exacta

Ce mă surprinde cel mai mult la umanitate? Omul. Îşi sacrifică sănătatea pentru a face bani. Apoi îşi sacrifică banii pentru a-şi recupera sănătatea. Apoi este atât de nerăbdător cu gândul la viitor încât nu se bucură de prezent. Rezultatul e că nu trăieşte în prezent, dar nici în viitor. Trăieşte de parcă n-ar muri niciodată şi apoi moare fără să fi trăit.

"Dalai Lama"

  • Like 6
  • Minus 10
Link spre comentariu
  • Oras:Undeva
  • Oras:Undeva

"Salut.La gradinita mi se spune dilan.Pe sectie, alexqwerty.Imi place sa-mi ascund boala psihica sub troleala ieftina.Delia, te !"

 

Un copil.

esti mai rau ca unu' de gradinita. Unul de gradinita judeca mai mult decat tine, tu tot retardat ramai!

Link spre comentariu
  • Oras:Undeva
  • Oras:Undeva

Te-as ruga prieteneste sa te informezi si apoi discutam. Actiuni ,evenimente, consecinte si multe altele pot fi retardate, oamenii pot fi doar retarzi. Sau pot sa nu fie.

Te tzuc

Intr-adevar, nu a zis nimeni ca nu exista cuvantul, dar un om numai retardat poate sa fie. Si am incheiat discutia!

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Versiune ca versiune.  Dar oamenii nu pot fi retardati, ci doar retarzi.

Daca nici cand iesi la atac nu esti ingrijit, pai da cand? Ceea ce imi aminteste....

 

"Cand este pace in lume, un om de bine isi tine sabia alaturi de el" Sun Tzu

Retard mintal este afecțiunea. Retardat este cel ce suferă de retard mintal. 

  • Like 6
  • Minus 7
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Insist ca nu e asa.

Retardat poate selectat de un substantiv inanimate ca adjunct adjectival. In timp ce retard este selectat de substantivul animat :)

Roz, retard în franceză înseamnă întârziere, iar retarde(e), înseamnă întârziat(ă)

S-a preluat și în limba română, fiind folosit de multe ori eronat (probabil din comoditate).

Link spre comentariu

  • Oras:whatever
  • Oras:whatever

Roz, retard în franceză înseamnă întârziere, iar retarde(e), înseamnă întârziat(ă)

S-a preluat și în limba română, fiind folosit de multe ori eronat (probabil din comoditate).

Picon stiu clar sorgintea termenului. Eu spuneam mai incolo de clasele de substantive si ce pot sau nu selecta ca adjuncti. 

Eu sunt 100 la 100 sigura de ceea ce zic. Oamenii nu pot fi retardati mintali, desi asta e cam pleonatisc, oamenii pot suferi de un retard mintal.

In fine...detalli :)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...