Sari la conținut

carne buna...de gratar


Postări Recomandate

  • Oras:p'aci deocamdata
  • Oras:p'aci deocamdata

nu stiu cati dintre voi sunteti Sefi dar macar la gratar in curte sau la "piedone" ati fost.

 

Intrebare: unde se gaseste carne de porc buna pentru gratar in macelariile din Bucuresti? dar de berbecut?

Magazinul de pastrama zona Mall Vitan.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Multam - denumire corecta - Strada Mr. Campeanu Alexandru Nr. 15,Piata 1 Mai - Google, prieten la nevoie

Si eu am auzit de magazinul asta din 1 Mai ca ar fi tare si se duc multi din alte sectoare. Sa revii cu recenzie(preferabil carne de porc , ca alte animale cu mananc)

  • Like 4
  • Minus 5
Link spre comentariu
  • Telefon: Intrucat nu mai exista... :)
  • Oras:Spania. Barcelona. Sau pe langa...
  • Telefon: Intrucat nu mai exista... :)
  • Oras:Spania. Barcelona. Sau pe langa...

nu stiu cati dintre voi sunteti Sefi dar macar la gratar in curte sau la "piedone" ati fost.

 

Intrebare: unde se gaseste carne de porc buna pentru gratar in macelariile din Bucuresti? dar de berbecut?

 

Pe nea Mircea il recomand si eu pentru porc, vita si alte legume. Cu berbecutul nu prea sta bine, dar daca esti in zona, vis a vis de cimitirul evreiesc pe Mihalache (1 Mai) gasesti o macelarie mica langa Mega-Image-ul mare (dupa OptiBlu) tinuta de un turc/arab care are ce-ti trebuie.

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Mici de porc+vita la intersectia Bdul Coposu cu Mantuleasa (mai sus de Udriste) vis a vis de parculet/spatiul verde din intersectie. Pentru berbecut iti recomand o macelarie pe str. Drumul Sarii mai sus de restaurantul atlantic pe partea dreapta pana in semafor. Bafta

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

La Mircea Macelaru gasesti carne de porc misto, mici si manzat.

Pentru berbecut, de incercat La Bulgaru', o macelarie din zona Pietii Trapezului.

In special pentru frigaruile de berbecut tinute la bait. O nebunie!

Pastrama de oaie din targul Autovit. Vin duminica tot felul de comercianti si unii sunt the real deal.

Sunt bunicei si micii de la Godac.

 

La Bulgaru' puteti gasi si pizdulici de porc. Ceva meserias, pentru cunoscatori.

  • Like 14
  • Minus 8
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

asta.i cea mai buna carne pt  :la  :la lins, pardon gratar :laugh2

https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/13012844_1143666655672995_6573315241344287395_n.jpg?oh=c26fe6203f7ec083ec429480ed210b33&oe=5A340F2E

dar sa fie suculenta, aromata si frageda, dar nu "in sange"   :laugh2

  • Like 3
  • Minus 12
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Incercati si carmangeriile Godac .

 

Singura carmangerie GODAC care mai este ok este cea din Giulesti. Cea de la Apusului si cea din BD Timisoara au carnea plina de apa si sare :rax2  :rax2 Cea din Chiajna si cea din zona Dragomiresti-Deal - Sabareni au cateodata carnea neagra!

Link spre comentariu

  • Oras:Ploiesti
  • Oras:Ploiesti

Deci:

 

Prima carmangerie analizata este Atelierul de Pastrama din Calea Vitan - doar pentru ca este in drumul meu.

 

Prima impresie la intrarea in magazin - Buna sau nota 9 cum ne place noua sa ne dam "profesori" : spatiul mare cu aer conditionat si miros placut de carne proaspata ( foarte important)  singurul aspect negativ este lipsa de respect a cetateanului burtos care se lafaia pe un scaun langa galantar;

 

Vitrine pe doua laturi cu diverse tipuri de "animale sacrificate" preparate sau doar feliate : de porc, de berbecut, de vita si de pasare si desigur mici in 2 sau 3 tipuri de carne utilizate in retete. 

In plus, un raft cu cateva tipuri de vinuri, albe sau rosii de unde trag eu concluzia ca managementul nu e "de la tara" ...

 

Am ales sa cumpar pastrama de berbecut, ceafa de porc fara os si mici din vita si oaie.

 

Pastrama de berbecut ( parca 40 lei kg - mai multe tipuri in vitrine) de un rosu aprins impanata cu grasime cam de 2-6 mm; dimensiuni cam de 3 cm latime,1.5 grosime si 10-13 cm lungime ( cam cat "una" de chinez :laugh2 ) - prima impresie foarte buna.

 

Ca sa nu o lungesc ( desi unii numai la asta viseaza :wink2 ) : gratarul din dotare din caramida refractara, cu sute de utilizari la activ;am folosit lemn de frasin si salcam ( din dotarea personala de la casa de vacanta) ; nu mai folosesc carbuni de peste 10 ani din cauza noxelor care impregneaza carnea din cauza fumului cauzat de grasimea care se topeste din carne si apoi cazuta pe carbunii toxici se reintoarce in carnea prajita;

 

  Pastrama a fost ultima, dupa aripioare de pui marinate, ceafa de porc (doar cu mirodenii produse in curte), micii, carnatii secuiesti grosi ( ca sa dau ocazia fetelor sa se manifeste :yummy ) si o scaricica ( deziluzia serii - doar am gustat - nota 5) - nu s-a facut de ras deloc - carnea suficient de moale, gustoasa ( ar mai fi trebuit un pic tratata intr-un bait personal dar... data viitoare) Nota 8.5 spre 9 pentru ca nu te chinui sa mesteci pana o ascunzi in servetel pe ascuns ;)

Am mai avut in meniu pe gratar: rosii de tara gustoase, usturoi ( impreuna preparate int-un sos excelent) ciuperci albe, cativa porumbi ( foarte,foarte dulci cu 13 randuri de boabe deci, modificati genetic) si ardei iuti ( grosi si lungi cat sa nu va merga numele de "putza mica"  :aplaud  - aprox 20 cm lungime )

Vin ( + niste Zarea D.C.) si bere din belsug + un cognac XO pe final

 

Si micii si pastrama de berbecut au luat nota de o folosire ulterioara; Ceafa de porc, mi s-a parut un pic impregnata cu apa - doar nota 7.5 si pentru ca feliile sunt cam subtiri - din experienta anterioara stiu ca o ceafa frumos impregnata si fara apa adaos are nevoie sa fie de peste 2 cm latime pentru a se coace iami, iami...

 

Mesenii ( din diverse locuri din Europa) au fost multumiti si desigur, cum se intampla de cele mai multe ori, au mai ramas cel putin 3 kg de carne prajta de la festin

 

Dupa 2-3 ore la gratar si petrecerea prelungita pana dupa ora 1 noaptea pot declara linistit: PETRECERE REUSITA si musafiri satisfacuti ! 

 

Parerea mea, desigur :bye

  • Like 5
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...