Sari la conținut

Psd ciuma rosie


Postări Recomandate

daca stai bine sa te gandesti, cam PSD-ul a fost la putere din 90 incoace, si lumea tot cu ei voteaza.....ca vezi doamne, baga 100 de lei la pensie dar majoreeaza preturile cu 30%! Aia e problema, Romanu nu prea stie matematica sa vada ca e cam luat de prost, el vede 100 de lei la pensie.....trist, foarte trist!

 

deci propun subventionarea unui anumit numar de meditatii la matematica, pentru fiecare roman in parte :)

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)

In toate aceste lupte politice ... incep sa dis[para citostaticele din tara. e prima data cand sunt afectata.. norocul meu e ca nu am o boala galopanta ci o forma mai lenta in evoltuie. Dar ce fac cei care nu au norocul meu?

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu

pei iti dai seama ca tara merge prost, din simplul motiv ca vezi tot mai multe anunturi cu mature, adica nu mai au de unde sa mai faca bani si foarte multe femei, de toate varstele se dau pe meseria asta, ca paote poate.......plus ca cele tinere si-au luat talpasita, si nu ai ce sa le reporsezi.....foarte bine, cine nu ar pleca :)

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

In toate aceste lupte politice ... incep sa dis[para citostaticele din tara. e prima data cand sunt afectata.. norocul meu e ca nu am o boala galopanta ci o forma mai lenta in evoltuie. Dar ce fac cei care nu au norocul meu?

Nasol, iti dai seama ca lumea (care isi permite si care vrea sa traiasca )va ajunge sa isi procure citostacicele (pastille sau prafurile injectabile) din afara. :(

Cumva statul asta deficitar iti taie dreptul la viata.

  • Like 7
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Astia de la P$D + **spam editat**itati + unguri (2+2 cacati) au facut in dimineata asta abuz in serviciu.

Trebuiau sa discute despre amendamente (la modificarea regulamentului, nu ma refer la amendatele de la legile justitiei) si s-au sters la cur...azi publica schimbarea regulamentului in Monitor si dai tata inainte cu votul la legile justitie !!!!

Link spre comentariu

eu nu inteleg, deci de cateva zile in parlament se aproba legi care pe scurt calca Justitia pe cap si automat pe noi pe cap........si romanii stau in casa cu un deget in cur....PLM.....ies la protest, ma trezesc pe la parlament cu inca o mana de oameni pierduti, pei asta e protest?...... ma uit in SIbiu si oamenii aia incearca sa faca un protest pasnic (tot respectul), dar nu mai merge asa.....ii doare in pula pe fraierii de PSD-isti, au ajuns la putere sa scape de puscarie.......eu consider ca singura solutie e un sniper bine pozitionat! - daca lenea e prea mare si ne doare in PULA (scuza-ti limbajul dar de 2 zile ma uit la televizor si plang de nervi).

Link spre comentariu

sincer imi pare rau ca romanii nu sunt informati cum trebuie si PSD-ul a facut manarii sa modifice amendamente pe care oamenii de rand nu le inteleg, dar e un atac direct la libertatea noastra.

 

uite in articolul de mai jos ai modificarile cu explicatii cu exemple ca sa se inteleaga:

 

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22176276-alerta-amendamente-distrugatoare-pentru-justitie-suspectii-coruptie-nu-mai-pot-arestati-preventiv-procurorii-nu-mai-pot-comunica-nici-fel-informatii-din-dosare-beneficiul-cui-modifica-articolul-referi.htm

 

unele modificari au fost deja aprobate de parlament si o gramada de oameni au incercat sa fie live pe perioada votului, sa se vada coruptia!.....si urmeaza altele azi si zileel urmatoare.

 

as vrea sa vorbesc prostii si as vrea sa fiu un nebun conspirationist............dar din pacate asta e tara in care traim!

Link spre comentariu
  • Oras:Cluj
  • Oras:Cluj

sincer imi pare rau ca romanii nu sunt informati cum trebuie si PSD-ul a facut manarii sa modifice amendamente pe care oamenii de rand nu le inteleg, dar e un atac direct la libertatea noastra.

 

uite in articolul de mai jos ai modificarile cu explicatii cu exemple ca sa se inteleaga:

 

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22176276-alerta-amendamente-distrugatoare-pentru-justitie-suspectii-coruptie-nu-mai-pot-arestati-preventiv-procurorii-nu-mai-pot-comunica-nici-fel-informatii-din-dosare-beneficiul-cui-modifica-articolul-referi.htm

 

unele modificari au fost deja aprobate de parlament si o gramada de oameni au incercat sa fie live pe perioada votului, sa se vada coruptia!.....si urmeaza altele azi si zileel urmatoare.

 

as vrea sa vorbesc prostii si as vrea sa fiu un nebun conspirationist............dar din pacate asta e tara in care traim!

 

Eu nu discut în general opiniile sau simpatiile politice, fiecare are dreptul să „fie” cu cine dorește. Faptul că sunt „neutru” politic îmi dă libertatea să văd prostia și gafele tuturor.

Prin urmare, ca să fie clar, nu te judec din perspectiva înclinațiilor tale politice.

Eu încerc să înțeleg mecanismul prin care oamenii se lasă - de multe ori chiar cu voluptate - manipulați de către politicieni. Atunci când nu te informezi personal despre un subiect și copiezi părerea altuia (fără filtru propriu) ești doar... masă de manevră.

Pot să bag mâna în foc că 99,99% din cei care strigă sus și tare zilele acestea că e în pericol justiția nu au citit efectiv modificările ce urmează a fi aduse, ci doar se lasă „convinși” de cei pe care îi simpatizează politic. Ca să nu mai vorbesc că, pentru a înțelege pe deplin efectele unor astfel de legi „specializate”, trebuie să ai și o pregătire sau măcar o cultură juridică.

Ei bine, acei 99,99% sunt masă de manevră. Ca să înțelegi cât de neutru sunt, 99,99% din „ceilalți”, adică din simpatizanții puterii, sunt și ei masă de manevră. La fel, nici ei nu citesc personal, îi lasă pe alții să citească și să gândească pentru ei.

În concret, tu ești afectat nu pentru că ai trecut prin filtrul propriu modificările și ai ajuns la concluzia, analizându-le, că sunt greșite, ci pentru că alții ți-au spus ție asta. Din păcate, ești doar... masă de manevră.

 

Există fără îndoială și lucruri rele în modificările propuse la Codul penal și de procedură penală, dar există și unele bune. Nu sunt toate rele sau bune.

Un exemplu: posibilitatea martorului de a se consulta cu avocatul. Până la urmă, dacă te gândești strict teoretic, e o prostie, odată ce martorul e obligat să spună adevărul, indiferent în ce ar consta consultarea. Dar știi ce anume a cauzat această modificare? - Abuzul (acesta e cuvântul: „abuzul”) larg răspândit în practică, prin care procurorul, neavând suficiente probe împotriva ta, te cheamă mai întâi ca martor. Ești obligat să declari adevărul, nu ai dreptul să taci. Iar în următoarea jumătate de oră, procurorul te pune sub urmărire, devii suspect. Degeaba ai acum dreptul legal să taci, te-ai autoacuzat deja, măcar în parte, când ai dat declarația de martor. Așadar, acesta e sensul modificării propuse, ca martorul să se consulte cu avocatul dacă nu cumva se autoincriminează, existând și în prezent un text de lege care zice că nimeni nu poate fi obligat să se autoincrimineze prin declarațiile sale.

Când vezi toate laturile unei probleme nu mai sunt toate așa de prăpăstioase, nu?

Sau: partea cu corupții nu mai pot fi arestați. Masa de manevră (printre care se strecoară și mulți proști, infinit de mulți proști) va trage de aici concluzia că corupții „scapă”. Asta li se inoculează, la asta pun ei botul.

Nici pe departe. Arestarea e o măsură preventivă și, ca măsură preventivă, trebuie luată doar în cazuri rarisime. La noi în țară s-a făcut abuz de ea, căci legea a fost permisivă. Mulți procurori au folosit-o ca metodă de intimidare: ca să nu li se ceară arestarea au existat inculpați care au „colaborat” cu acuzatorii pentru darea în vileag a adevăraților „pești” vizați de aceștia. Mai grav, mulți inculpați au dat chiar declarații false pentru a scăpa de arestare. 

Arestarea nu poate fi confundată însă cu executarea pedepsei, ce se face la momentul rămânerii definitive a unei hotărâri de condamnare. Nu se pune deci problema să scape vreun corupt de închisoare, de pedeapsă.

Plus că ea, arestarea, se numește „preventivă”, având deci ca scop principal nu pedepsirea cuiva (nu poate avea deloc acest scop), ci de a-l împiedica pe acuzat să săvârșească alte infracțiuni. Așa fiind, chestiunea e aplicabilă mai ales în cazul infracțiunilor cu violență, doar atunci existând clar un interes public de a nu-l lăsa pe acuzat în libertate.

Din această perspectivă, limitarea posibilității de arestare preventivă e salutară.

 

Din păcate, foarte rar am întâlnit români care să nu fie „panicați” sau „isterici” în funcție de cât de panicați sau isterici sunt politicienii preferați. Suntem un neam fracturat, incapabil de dialog, incapabil să vedem o problemă în toate aspectele ei. Măcar politicienii sunt cumva „programați” să fie în adversitate, dar pe „oamenii de rând” care preiau pe nemestecate lozincile politicienilor, incapabili de o gândire proprie, chiar nu-i înțeleg.

  • Like 3
  • Minus 14
Link spre comentariu

Vizitator
Reputație: 0

Ai citit personal modificările sau te iei după ce spun alții cum că justiția ar fi „călcată pe cap”?

Marturia mincinoasa nu mai inseamna nimic.

Deci la tribunal pentru ce sa mai depunem juramant ?

 

Asta e doar un aspect negativ.

 

Ciodache executa directivele de sus.

Se spala la cur cu amendamentele ca sa voteze la foc automat.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...