Sari la conținut

Chat la liber....


Vizitator ccfdtig

Postări Recomandate

Vizitator skaddy
Reputație: 0

Am zis sa nu mai deschid topic nou pt o intrebare...ai voie sa iesi pe strada dupa ora 22? Ca nu am gasit nici o informatie

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Republica Timisoara
  • Oras:Republica Timisoara
Vizitator gvbolovan
Reputație: 0

Ai voie in localitate,sa nu mergi in Oltenia ca nu e voie

Mi se pare logic, îmi amintesc că imediat după revoluție (sau ce-o fi fost) timișorenii care aveau tupeul să meargă spre București prin Oltenia se trezeau cu mașinile răsturnaste... că aveau nr. de TM... Eu știu de ce :( Oltene cel alergic, tu știi? :P

Link spre comentariu

Mi se pare logic, îmi amintesc că imediat după revoluție (sau ce-o fi fost) timișorenii care aveau tupeul să meargă spre București prin Oltenia se trezeau cu mașinile răsturnaste... că aveau nr. de TM... Eu știu de ce :( Oltene cel alergic, tu știi? :P

 

De ce au facut asta? 

Oricum prea multe le toleram all10-iilor...

Link spre comentariu
  • Oras:Banatistan
  • Oras:Banatistan

Mi se pare logic, îmi amintesc că imediat după revoluție (sau ce-o fi fost) timișorenii care aveau tupeul să meargă spre București prin Oltenia se trezeau cu mașinile răsturnaste... că aveau nr. de TM... Eu știu de ce :( Oltene cel alergic, tu știi? :P

Nu stiu, eram venit in Banat in armata si aici am si ramas,era sa impusc cativa banateni la revolutie care si-au fortat norocul si s-au apropiat mai mult decat permitea regulamentul,au vrut sa invadeze unitatea militara unde activam,eram cu glont pe teava,cat pe aici

Link spre comentariu
  • Oras:Banatistan
  • Oras:Banatistan

Mi se pare logic, îmi amintesc că imediat după revoluție (sau ce-o fi fost) timișorenii care aveau tupeul să meargă spre București prin Oltenia se trezeau cu mașinile răsturnaste... că aveau nr. de TM... Eu știu de ce :( Oltene cel alergic, tu știi? :P

Poate pt ca la un meci Timisoara - Craiova dupa revolutie aproape tot stadionul striga :Stiinta Craiova, hotii din Oltenia,s-a lasat cu deranj mare dupa meci arestari,dat declaratii pe la politie, etc

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Republica Timisoara
  • Oras:Republica Timisoara

se trezeau cu mașinile răsturnaste... că aveau nr. de TM... :P

🤔Au fost mai multe motive (cred ca ai mai adus odata in discutie subiectulðŸ˜, semn ca ti ar face placere sa l dezbati putintel...ar fii pacat, doar pt PUTINA alergie). Initial m am apucat sa scriu doua randuri...mai apoi m am lasat la mana mea.

 

PS: umbla vb ca multe (chiar majoritatea) din ele ar fii fost chiar ale lor, cu nr de TM.

  • Like 1

dag dal gas!

Link spre comentariu
Vizitator gvbolovan
Reputație: 0

Au fost mai multe motive (cred ca ai mai adus odata in discutie subiectul, semn ca ti ar face placere sa l dezbati putintel...ar fii pacat, doar pt PUTINA alergie). Initial m am apucat sa scriu doua randuri...mai apoi m am lasat la mana mea.

 

PS: umbla vb ca multe (chiar majoritatea) din ele ar fii fost chiar ale lor, cu nr de TM.

Da, l-aș dezbate puțintel, dar nu din plăcere ci din durerea că generația tânără, chiar educată și cu studii superioare, se lasă manipulată cu jumătăți de informații, acelea care corespund propriei viziuni asupra unui eveniment. Chiar nu ați observat că, de exemplu, fb-ul, în lista de știri noi, vă livrează aproape exclusiv știri care corespund propriului sistem de valori...? Eu am observat...

 

Așadar, să începem...

 

"Revoluția politică înseamnă schimbarea orânduirii sociale într-un timp relativ scurt, prin mijloace mai mult sau mai puțin violente și prin participarea păturilor largi ale populației. Datorită acestei condiții din urmă, revoluțiile pot avea loc numai în societățile în care masele au o conștiință socială mai dezvoltată"
Conform acestei definiții din Wikipedia, în România numai de revoluție nu am avut parte. Pentru că acea "conștiință socială mai dezvoltată" a existat doar în câteva orașe mai mari, și asta în principal ca urmare a unui nivel de educație mai ridicat. Nici vorbă de "participarea păturilor largi ale populației". Datorită cenzurii feroce impuse de regimul Ceaușescu, săracii olteni și moldoveni habar n-aveau de ce se întâmplă în Timișoara și București. E deja istorie momentul în care, la ordinul lui Ceaușescu, au fost îmbarcați sute, chiar mii de olteni în trenuri și trimiși la Timișoara să apere orașul de invadatorii unguri. Și care au rămas șocați când in gară, în loc de barbarii de unguri cu arma în mână, au fost întâmpinați de timișoreni, care le-au explicat că au fost mințiti și le-au oferit coșuri întregi de pâine și alte alimente. Și oltenii s-au întors pe la casele lor, fericiți că n-au venit degeaba pe la noi...
"Doamne, ce fel de oameni sunteți voi,bănățenii ăștia? Noi am venit să vă batem cu bâtele, și voi ne dați pâine"
 
Poate va urma... dacă va dori cineva...
Link spre comentariu
  • Oras:Banatistan
  • Oras:Banatistan

 

Da, l-aș dezbate puțintel, dar nu din plăcere ci din durerea că generația tânără, chiar educată și cu studii superioare, se lasă manipulată cu jumătăți de informații, acelea care corespund propriei viziuni asupra unui eveniment. Chiar nu ați observat că, de exemplu, fb-ul, în lista de știri noi, vă livrează aproape exclusiv știri care corespund propriului sistem de valori...? Eu am observat...

 

Așadar, să începem...

 

"Revoluția politică înseamnă schimbarea orânduirii sociale într-un timp relativ scurt, prin mijloace mai mult sau mai puțin violente și prin participarea păturilor largi ale populației. Datorită acestei condiții din urmă, revoluțiile pot avea loc numai în societățile în care masele au o conștiință socială mai dezvoltată"
Conform acestei definiții din Wikipedia, în România numai de revoluție nu am avut parte. Pentru că acea "conștiință socială mai dezvoltată" a existat doar în câteva orașe mai mari, și asta în principal ca urmare a unui nivel de educație mai ridicat. Nici vorbă de "participarea păturilor largi ale populației". Datorită cenzurii feroce impuse de regimul Ceaușescu, săracii olteni și moldoveni habar n-aveau de ce se întâmplă în Timișoara și București. E deja istorie momentul în care, la ordinul lui Ceaușescu, au fost îmbarcați sute, chiar mii de olteni în trenuri și trimiși la Timișoara să apere orașul de invadatorii unguri. Și care au rămas șocați când in gară, în loc de barbarii de unguri cu arma în mână, au fost întâmpinați de timișoreni, care le-au explicat că au fost mințiti și le-au oferit coșuri întregi de pâine și alte alimente. Și oltenii s-au întors pe la casele lor, fericiți că n-au venit degeaba pe la noi...
"Doamne, ce fel de oameni sunteți voi,bănățenii ăștia? Noi am venit să vă batem cu bâtele, și voi ne dați pâine"
 
Poate va urma... dacă va dori cineva...

 

Dar cu soldatii nevinovati si slab pregatiti ce ati avut dragi timisoreni ? Se poate asa ceva ?

Link spre comentariu
Vizitator gvbolovan
Reputație: 0

Dar cu soldatii nevinovati si slab pregatiti ce ati avut dragi timisoreni ? Se poate asa ceva ?

Da, se poate. Spun asta, ca martor ocular, dacă timișorenii ar fi avut vreo treabă cu "soldații nevinovați și slabi pregătiti" ca tine, erai mort de mult. Chiar dacă făceai și tu câteva victime... 

PS: Recunos că habar n-am dacă existența ta și a clonelor tale este benefică sau nu acestui minunat forum :P

Link spre comentariu
  • Oras:Banatistan
  • Oras:Banatistan

Da, se poate. Spun asta, ca martor ocular, dacă timișorenii ar fi avut vreo treabă cu "soldații nevinovați și slabi pregătiti" ca tine, erai mort de mult. Chiar dacă făceai și tu câteva victime... 

PS: Recunos că habar n-am dacă existența ta și a clonelor tale este benefică sau nu acestui minunat forum :P

Clonelor ? Dezvolta,din ce stiu eu asta e singurul cont pe care il am

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Republica Timisoara
  • Oras:Republica Timisoara

 

 

 

Poate va urma... dacă va dori cineva...

"Mi am dorit" doar sa ti ridic mingea/assist 🙂, martor...am fost doar indirect,nici vb de "ocular" sau sa fii avut vreun glont pa tavaðŸ˜.

 

Cu toate astea desi inca nici nu mi mijea mustata (asta ca sa nu mentionez "organele"), imi aduc aminte, ca am avut o incercare sa ma alatur curentului , fapt pt care dupa ce am ajuns acasa (...ca de obicei, iesisem p'afara😆) mi am luat pe coaja, plus ca am avut de ispasit o pedeapsa de arest domiciliar pt o perioda nedeterminata. Daca mi amintesc bine am fost gratiat dupa doua zile.

 

PS: oricum in vremurile apuse informatia circula greu, imi amintesc ca dimineata, lumea astepta "Renasterea" ca pe painea calda.

 

Tot referitor la vremurile respective imi aduc aminte ca am avut un mare regret, niciodata nu am reusit sa receptionez treci kanal, prea multe filtre🙄😆, aveam o ciuda pe unii din Banloc...de s a terminat Lumea.(am fost la un pas sa mi iau prosteala cu o antena...ca noroc ca era identica cu a mea, tarziu am aflat ca lipsa releelor a fost problema)

dag dal gas!

Link spre comentariu

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...