Sari la conținut

Picatura de intelepciune


Vizitator ccfdtig

Postări Recomandate

Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

"Tânărul orgolios nu se poate pleca cu mintea. El se crede mai știutor decât Stiutorul. Nu-și poate goli mintea de prostia inteligenței orgolioase."

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0
Acum 29 minute, m0f0ss a spus:

Nu  are nici o legatura cu varsta!  va stiti voi🙂

Are legatura cu nestiutorul fata de mai mult stiutorul...

Sigur ca exista si bătrâni orgoliosi...dar de mai multe ori te înșeli cand esti tanar decât atunci când ești bătrân...

Doar la bătrânețe putem face comparatie intre orgoliul nostru cand am fost tineri si daca el mai exista...cand suntem bătrâni...

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

CU ADEVĂRAT IMPORTANT

Un bãstinas american si prietenul lui treceau, in centrul orasului New York, pe lângã Times Square in Manhattan. Era in timpul prânzului si strãzile erau pline de oameni. Masinile claxonau, frânele taxiurilor scârtâiau pe la colturi, sirenele zornãiau, sunetele orasului erau asurzitoare.

Deodatã, bãstinasul spune, „Aud un greiere!”

Prietenul sau spune: „Ce? Esti nebun? Cum poti sa auzi un greiere in gãlãgia asta!”

„Nu, sunt sigur!” a spus el, „Am auzit un greiere!”.

„E o nebunie,” i-a rãspuns prietenul.

Insa el asculta cu atentie un moment, si apoi se îndreptã, traversând strada, spre un ghiveci de ciment, in care cresteau niste plante. S-a uitat in ele si pe sub crengile lor, a descoperit un mic greiere.

Amicul sau a fost pur si simplu uimit. „E incredibil! Cred ca ai urechi supraomenesti!”

„Nu”, a spus bãstinasul. „Urechile mele nu sunt cu nimic diferite de ale tale. Depinde ce vrei sa asculti.”

„Dar nu se poate!” a spus prietenul. „N-as putea auzi un greier, in asa o gãlãgie.”

„Da, într-adevãr,” a venit replica. ” Depinde ce este cu adevãrat important pentru tine . Hai sã-ti arãt!”

A bãgat mana in buzunar si a scos câteva monede, pe care, in mod discret, le-a scãpat pe trotuar.
Atunci, in ciuda zgomotului soselei aglomerate, care le surzea urechile, au putut observa pe o raza de 20 de picioare distantã, fiecare cap întorcându-se sã vadã dacã banii cãzuti nu erau ai lor.
„Ai înteles ce vreau sã spun?” a întrebat bãstinasul american. „Totul depinde de ce este important pentru tine.”

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

"Când vorbești lucruri serioase atunci înseamnă că te ancorezi în Adevăr. Nu întotdeauna, dar de obicei așa se întâmplă, dacă omul este sincer cu el însuși, și nu viclean. Când spui adevărul atunci există oameni care vor fi deranjați, chiar dacă nu-i vizezi direct pe ei. Conștiința le va spune rapid dacă ei se plasează în Adevăr sau în minciună. Iată de ce, prima reacție este să fii respins de ceilalți pentru că le creezi suferință, o suferință bună aș zice eu." - Claudiu Balan

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...