Sari la conținut

Postări Recomandate

O alta fila de istorie din Bangkok este reprezentata de Check Inn 99.

Un club-cabaret iconic, pe care eu l-am cunoscut in perioada de declin, din anii recenti, cand era mai mult o prezenta anacronica pe scena (s)expatilor din Bangkok.

 

Putin cam sleazy pentru gusturile unora, as adauga.

 

Acest cabaret si-a trait anii de glorie in perioada razboiului din Vietnam, cand a fost vizitat si de Bob Hope.

 

Cand am fost pentru prima data la Check Inn 99, clubul era mai mult un retreat pentru cuplurile mixte, trecute de 45-50 de ani, dar si pentru nostalgicii vremurilor demult apuse.Sa fi fost acolo prin 2013 ultima data?

Muzica live in fiecare seara cu o tripleta filipineza, Music of The Heart, care, in seara vizitei mele, a incantat audienta cu slagarele suedezilor de la ABBA.

 

Am inteles, ca s-ar fi mutat undeva pe soi 33, tot pe Sukhumvit, insa farmecul de odinioara a pierit, cu siguranta.Soi 33, o zona mai putin vizitata/cunoscuta de catre amatorii de ladies of the night.Obisnuiam sa cumpar trandafiri de p-acolo, erau vreo doua florarese, in fata la Villa Market.

 

 

Miskin in the Big Mango.

 

:)

  • Like 3
  • Minus 1
Link spre comentariu

Inselaciunea in Thailanda

 

''Daca provin dintr-o familie instarita, probabil nu au mai multi iubiti.Daca, insa, sunt dintr-un mediu sarac si familia a sacrificat multe, pentru ca ele sa treaca prin facultate, atunci probabil sunt niste bagaboante.In acest fel, nu se deosebesc cu mult fata de curvele din go-go bars, ce au ele in plus fiind o diploma universitara si mai multa mandrie.Insa, la fel ca si curvele, tot vor avea drept scop gasirea unui barbat, care sa le intretina pe ele si pe familia lor''.

 

Putin buimac, tovarasul de pahar, un chap din Bristol sosit de vreo 7 luni in LOS, ma intreaba : 

 

''Este ceva real in aceasta tara?''

 

 Nimic, Gogule.Realitatea in Thailanda este precum o lovitura de croseu.Stii ca este acolo si ca te va lovi, la un moment dat.Si nu va fi chiar o surpriza, pentru ca, undeva in sufletul si mintea ta, i-ai vazut semnalele.Adevarul este ca, pentru a supravietui in acest mediu, ajungi sa te identifici cu el.Asa cum esti manipulat, vei ajunge si tu manipulator la randul tau.

 

 Eram in lobby la Marriot cu Stevie, chapul nostru, roscatel si prea naiv pentru hienele din Thailanda, dar ne pregateam sa o intindem catre Spasso, restaurantul-club din basement la Grand Hyatt.Eroul nostru era insotit de iubita lui, iar ea, evident, era la randul ei acompaniata de 4 prietene.Doua dintre ele, cum se zice in engleza, real stunners.Inaltute, pielea alba, erau departe de oferta pietei p4p, dominata covarsitor de fete din Moldova Thailandei, adica Isaan.Caracteristic acestor fete : pielea ciocolatie, engleza rudimentara, o gramada de tatuaje, fara maniere.

 

 In mintea mea, cunoscand de ceva ani MO al thailandezelor, plasa de inselaciuni, minciunile si dramele, cu care sunt maestre in a subjuga un barbat, adoptasem deja o atitudine beligeranta in relatia cu doua dintre ele, insa in acelasi timp, aveam ganduri sa le propun, direct si fara ocolisuri, niste bancnote, asa, ca ma doare-n cot de conservatorismul si fatarnicia voastra.Va lipesc pe frunte vreo 20000 THB de caciula si fac ce vreau co voi doua.

 

  Muzica nu era prea tare in lobby, asa ca una dintre aceste suave domnisoare auzise ca-i propusesem adineauri lui Steve sa mergem la Spasso.Tee, ca asta era nickname-ul ei, ma intreaba, cu un aer nevinovat : De ce vrei sa mergi la Spasso?

  Aproape ca mi-a venit sa-i raspund : ''Pentru ca tu si cealalta pitzipoanca nu vreti sa fiti curvele mele in seara asta'', insa, asa cum trebuie sa faci in Thailanda, trebuie sa zambesti, indiferent in ce situatie te afli in contactul cu thailandezii, pentru ca este cel mai bun sistem de aparare.

 

   ''Trebuie sa ma intalnesc cu niste amice'', zic.

   ''Sunt din Bangkok sau Isaan?'', ma intreaba.

 

    ''Habar nu am, am sa le intreb, cand le intalnesc''.

    ''Deci, tu mergi de fapt la cumparaturi, ca la supermarket.''

    ''Cam asa ceva''

    ''Pai sa fii atent, ce cumperi, pentru ca nu toate nu sunt sanatoase.Multe sune sokaprok(murdare, in thailadeza)

    Incepuse sa ma irite figuranta asta.Nu reuseam sa deslusesc, ce hram purta.Era o panarama cu impresii hi-so, ori hi-so de prin Thong Lo, ori vreo panaram cu impresii de hi-so de Thong Lo?

 

     Continua : ''Stii, am un prieten, medic, cu clinica in Phra Kanong si multe din clientele lui sunt bargirls.Mi-a zis, ca peste 90% au nong nai(gonoree in thailandeza).Mai vrei sa mergi in Spasso?''

 

     Ce sa mai zic.Am lasat-o sa-si faca numarul, insa in minte imi pregatisem razbunarea.

     Ma intreaba : ''Nu ti-e foame?Mergem sa mancam in SL, unde e piata de noapte.Vii cu noi?Am masina parcata afara''.Conducea nu stiu ce Toyota, ultimul model.Cu siguranta platita de vreun fraier septuagenar de prin Elvetia.

 

     ''Sure, cum sa nu'', insa realitatea este ca, traind in Thailanda de ceva ani, incepi sa devii un maestru al inselaciunilor, de fapt la fel ca thailandezii.Tocmai cum fac ei, puteam sa proiectez acelasi fals zambet, insa mascand, ceea ce gandesc in realitate.Fiind de cateva ori in SL, stiam ca o masa cu seafood costa mult mai mult decat obisnuitul streed food,  aspect arhicunoscut al Banagkok-ului.Scenariul, probabil executat cu brio de multe ori, presupunea ca eu sa fi jucat rolul de farang naiv, care sa plateasca consumatia pentru cele 3 panarame(de lux), in timp ce ele s-ar ghiftui cu manguste, crab, homar sau mai stiu eu ce.

 

    In drum spre SL.

 

    ''Esti casatorit, M?''

    ''Divortat, draga'', de fapt in viata mea nu am fost nici mare la 1 km apropiere de casatorie.

 

    ''Locuiesti in Bangkok, M?''

    ''Nu, doar in vizita, destul de des''...De fapt locuiam in Sathorn de vreo 3 ani si ceva.

   

     ''Ai afaceri in Thailanda, M?''

     ''Intentionez, de ce intrebi?  ''Vreau doar sa te cunosc mai bine, that's all''. 

 

      De fapt, eram angajat intr-o industrie, care platea foarte bine, iar eu alesesem Thailanda, drept rezidenta temporara, pentru avantajele fiscale''.

 

      Acest chit-chat a continuat pana cand am ajuns la SL, unde, de indata ce au iesit din masina, cele 3 creaturi, au spus intr-un cor,  ''heuw maak'', adica foame mare....Cu siguranta erau bucuroase si gata sa comande tot ce le dorea sufletele.Si stomacurile goale, dar avide si putrede.

      Si au inceput...Peste cu lamaie si usturoi, giant prawns si homar la gratar.Apoi moluste, si tot asa, in timp ce au stateam pe scaun, cuminte, dar zambind ca un copil.

 

     Dupa vreo 10 minute, m-am scuzat la toaleta.Fiind acolo de cateva ori, stiam ca toaleta este in spatele restaurantului, iar, pentru a ajunge la aceasta, trebuia sa iesi din restaurant pe o usa alaturata si sa mergi pana in spatele cladirii.Apoi o alee ingusta te ducea tocmai catre locurile de parcare.Usurat, la propriu si la figurat, am iesit, neobservat si am luat primul taxi.I-am spus soferului Grand Hyatt, iar el, tot hiena, ''doua sute de THB'', fara ceas.Am dat din cap si dusi am fost.

 

   Pe drum, in timp ce strabateam starzile in apropiere de Parcul Lumpini, soferul abera, intr-o engleza stricata despre Thaksin.Marea majoritate a soferilor de taxi din Bangkok sunt si ei din Isaan, zona unde Thaksin statea bine in sondaje.Ma refer la primul Thaksin, ajuns prim-ministru, si nu Yingluk, sora mai mica a acestuia, ajunsa si ea prim ministru.Acum, ambii sunt pe fuga.Corupti pana in maduva oaselor, insa cine nu este corupt in aceasta tara, aceasta societate unde mai pen rai-ul este un mod de viata?

 

  Thailanda este o enigma pentru farangi.Pentru noi este mai mult o experienta surrealista, o lume de fantasme, de sex disponibil la toate colturile si la toate preturile, cu femei superbe, pe care nu le putem cunoaste niciodata, daramite sa le si intelegem.

  Adevarul crud este ca in Thailanda, daca nu ai bani, nu existi.Pentru a trai bine in tara asta ai nevoie de o gramada de bani.Banul este Regele aici.

 

   Taxiul a ajuns destul de repede la Grand Hyatt.Imi fac intrarea, semet, in Spasso.Cele doua hostess imi remarca camasa alba, perfect calcata si parfumul de calitate.Imi zambesc, dar, asa cum au facut-o de atatea ori, restul mi-l dau in mai multe bancnote, tocmai pentru a-l refuza si sa-l ofer drept bacsis.

 

  Ma duc la bar.Comand o sticla de vin.Un Sauvignon Blanc, prea scump si nu prea reusit.Deja am fost ochit.Spre mine se indreapta o silueta, suava,in rochie alba, eleganta si cu un par negru, atat de frumos ingrijit, incat ma gandeam, ce pacat, ca-i voi strica coafura peste cateva ore.

 

   ''Ce faci?'', ma intreaba.

   ''Foarte bine.Tu?''

   ''Si eu.De unde esti?''

   ''Din Franta.''

   ''Serios?Wow...Ce faci in Franta?''

   ''Sunt neurochirurg''

 

 

 

   Miskin in The Big Mango.

  

    :shy:

  • Like 3
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Ucea
  • Oras:Ucea

Mi-a plăcut ce țeapă le-a dat la fomistele alea :)))

Scrie în continuare, Miskine.

De ce nu, o carte despre viața din Bangkok.

Really?!?!?! Nu le-a dat la fomiste, koae. I-a dat-o lu’ păpăditu’ ăla care era cu “iubita”. Cred că Senor Muișkin e un tip foarte popular printre colegi. Mai ales că știa despre ce-i vorba și n-a zis nimic.

 

O fi mers pe principiul “pay it forward”.

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Really?!?!?! Nu le-a dat la fomiste, koae. I-a dat-o lu’ păpăditu’ ăla care era cu “iubita”. Cred că Senor Muișkin e un tip foarte popular printre colegi. Mai ales că știa despre ce-i vorba și n-a zis nimic.

O fi mers pe principiul “pay it forward”.

Eeeeee, ce sa spună, ca a pățit-o și el?

Probabil. Da' a zis de chap, ca era naiv, probabil orice i-ar fi spus, era degeaba.

Experienta este mama învățăturilor. :)

Link spre comentariu
  • Oras:Ucea
  • Oras:Ucea

Eeeeee, ce sa spună, ca a pățit-o și el?

Probabil. Da' a zis de chap, ca era naiv, probabil orice i-ar fi spus, era degeaba.

Experienta este mama învățăturilor. :)

Concentrează-te, fără să te-ncrunți: nu se face așa ceva, decât dacă ești un pizdoi de căcat. Să te scurgi pe lângă weceu și să-ți lași tovarășu’ să plătească pentru toate cele 3 fomiste ȘI pentru consumația ta...?

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Concentrează-te, fără să te-ncrunți: nu se face așa ceva, decât dacă ești un pizdoi de căcat. Să te scurgi pe lângă weceu și să-ți lași tovarășu’ să plătească pentru toate cele 3 fomiste ȘI pentru consumația ta...?

Presupunând ca e poveste reală, da, nu se face. Îmi pare un fel de Hester, din Storage Wars(chiar dacă e și aia regizată)

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Ucea
  • Oras:Ucea

Am o scârbă de neimaginat față de genu’ ăsta de japițe, că fomiste nu sunt. Majoritatea sunt doar jigodii crescute în cultul țepei și care se simt neîmplinite dacă nu o “dau” cuiva, vreun nevinovat, în esență. Am luat-o și io o dată, da’ la Budapesta. Mă rog, să zicem că am luat-o, mai mult am fost atras de grotescul situației, pentru că eram mai mulți ( bărbați), complet vrăjiți de farmecele a 3 împuțite d-astea și cretinizați de “câteva” pahare “ân plus”. Dupaea, mi-am bătut joc grav, în vreo 2 rânduri, de niște exemplare similare. Nu cred că m-au uitat prea repede.

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Am o scârbă de neimaginat față de genu’ ăsta de japițe, că fomiste nu sunt. Majoritatea sunt doar jigodii crescute în cultul țepei și care se simt neîmplinite dacă nu o “dau” cuiva, vreun nevinovat, în esență. Am luat-o și io o dată, da’ la Budapesta. Mă rog, să zicem că am luat-o, mai mult am fost atras de grotescul situației, pentru că eram mai mulți ( bărbați), complet vrăjiți de farmecele a 3 împuțite d-astea și cretinizați de “câteva” pahare “ân plus”. Dupaea, mi-am bătut joc grav, în vreo 2 rânduri, de niște exemplare similare. Nu cred că m-au uitat prea repede.

Se întâmplă ca uneori, datorită unor circumstanțe, sa te trezești într-o situație d-asta. Nu poți sa știi, mai ales afară, ale cui sunt japitele.

Important este ca ai scăpat nevătămat.

 

Poți sa povestești cum le-ai tras-o, la scriitura ta, va fi tare! :D

Link spre comentariu
Vizitator ana paraschiv
Reputație: 0

Mai, orice ar fi, scrie frumos miskin. 

Are imaginatie :)

 

PLM, si cand te gandesti ca putea confectiona si vinde cazane de tuica .....s-a pierdut un artist :(

 

PS. Uite asa ne fura Thailanda toti mestesugarii :((

  • Like 3
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Mai, orice ar fi, scrie frumos miskin. 

Are imaginatie :)

 

PLM, si cand te gandesti ca putea confectiona si vinde cazane de tuica .....s-a pierdut un artist :(

 

PS. Uite asa ne fura Thailanda toti mestesugarii :((

Sa vina Gheorge Ciocan sa il acrediteze pe mongolezul Miskin  :)

Link spre comentariu

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...