Sari la conținut

Război în siria


Postări Recomandate

Vizitator
Reputație: 0

O început ce vrea Trump oare?

Daca vrei sa intelegi cum sta treaba, vezi ce s-a intamplat de cand a venit dicatorul(criminalul) Bassad ala in Siria acum 10 ani, cum era Siria inainte si ce a ajuns.

 

https://www.boredpanda.com/before-after-war-photos-aleppo-syria/

 

Problema cea mai mare care o vad este folosirea armelor chimice (asupra propiului popor) care au fost interzise dupa WW1.

Acolo sunt vreo 10 tabere ajutate pe o parte de SUA, pe de alta parte de Russia, e alta poveste.

 

post-252675-0-94879300-1523692838_thumb.jpg

 

post-252675-0-62059900-1523692845_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

... deci gata ... a inceput dansul ... o sa intervina repejor si Turcia si Israel ... Iranul mai sta o tura. Ce mai avem pe acolo? Ramasitele ISIS se vor alia cu Asad si cu PKK poate si siitii din IRAK.

Daca trupele americane debarca in Siria iese macel ... de ambele parti. Cel mai bine ar fi sa intervina terestru trupele franceze. Parerea mea  :hihat

 

P.S. rusii stau la panda ... si negociaza la sange si cu sange.

  • Like 4
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

... deci gata ... a inceput dansul ... o sa intervina repejor si Turcia si Israel ... Iranul mai sta o tura. Ce mai avem pe acolo? Ramasitele ISIS se vor alia cu Asad si cu PKK poate si siitii din IRAK.

Daca trupele americane debarca in Siria iese macel ... de ambele parti. Cel mai bine ar fi sa intervina terestru trupele franceze. Parerea mea  :hihat

 

P.S. rusii stau la panda ... si negociaza la sange si cu sange.

Nu va fi nimic de amploare, stați blând! Nu riscă nimeni mai mult de o hârjoneală cu bombe/rachete, eventual, niște mici acțiuni de commando. Israelul e deja activ, iar Turcia nu va face mare lucru, cât timp e în NATO, din care nu are interes să iasă. 

De care trupe terestre franceze zici și de ce ar fi nine să intervină ele? În afară de Legiunea străină, trupele terestre franceze sunt varză.

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Nu va fi nimic de amploare, stați blând! Nu riscă nimeni mai mult de o hârjoneală cu bombe/rachete, eventual, niște mici acțiuni de commando. Israelul e deja activ, iar Turcia nu va face mare lucru, cât timp e în NATO, din care nu are interes să iasă. 

De care trupe terestre franceze zici și de ce ar fi nine să intervină ele? În afară de Legiunea străină, trupele terestre franceze sunt varză.

1. Turcia e in NATO ... doar cu numele vezi prietenie Erdogan-Putin, retragerea rachetelor strategice din Turcia, mutarea Incirlik -> Kokalniceanu

2. Francezii sunt altfel priviti in zona araba

3. Conflict local in Middle-East

  • Like 3
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

1. Turcia e in NATO ... doar cu numele vezi prietenie Erdogan-Putin, retragerea rachetelor strategice din Turcia, mutarea Incirlik -> Kokalniceanu

2. Francezii sunt altfel priviti in zona araba

3. Conflict local in Middle-East

1. Da și nu prea. Turcii încearcă un șantaj împotriva Occidentului, care îl privește chiondărâș pentru ce face la el în țară, cu urmări ce se pot extinde în afara Turciei. Un fel de cacealma.

2. Și dacă intră cu trupe, vor fi primiți cu flori, iar dacă intră americanii, cu pietre? Nu sunt priviți altfel, tot forță colonială au fost și ei în zonă.

3. Da, conflict local, 

  • Like 2
  • Minus 3
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Practic, daca este sa ne luam dupa ce declara atat Rusia, dar si diversele grupari rebele din Siria, SUA+Franta+M.Britanie au lovit aseara niste cladiri... goale ! Aia din ob. militare vizate de bombardamente stersesera de acum 3 zile putina, avertizati de FSB+Armata rusa. Dintr-o cladire bombardata arata ca reusisera sa scoata pana si parchetul, ramasese doar varul pe pereti, luasera si tocurile de la geamuri ! :laugh2 :laugh2 Plus ca din 100 de rachete trase, aprox. 75% au fost doborate (Sirienii au si ei un scut anti-racheta, in comun cu Iran-ul, asemanator cu ce avem noi la Deveselu, despre care Putin a spus ca este redundant si dpdv ehologic este depasit)...

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Practic, daca este sa ne luam dupa ce declara atat Rusia, dar si diversele grupari rebele din Siria, SUA+Franta+M.Britanie au lovit aseara niste cladiri... goale ! Aia din ob. militare vizate de bombardamente stersesera de acum 3 zile putina, avertizati de FSB+Armata rusa. Dintr-o cladire bombardata arata ca reusisera sa scoata pana si parchetul, ramasese doar varul pe pereti, luasera si tocurile de la geamuri ! :laugh2 :laugh2 Plus ca din 100 de rachete trase, aprox. 75% au fost doborate (Sirienii au si ei un scut anti-racheta, in comun cu Iran-ul, asemanator cu ce avem noi la Deveselu, despre care Putin a spus ca este redundant si dpdv ehologic este depasit)...

Mi se pare exagerat, acest 75%. Și nu, nu are legătură cu ce avem noi la Deveselu! E vorba de alt tip de rachete, cu altă rază de acțiune, cu alt scop tactic/strategic etc.

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

NU chiar "mereu", da' cam p-aproape.

 

Asta e ca la care voia sa-si omoare vecinul ungur, ca ungurii l-au omorat pe Mihai Viteazu'; ce daca era acu' 5 secole, el acu' aflase!  :laugh2

Numai, că nu ungurii l-au omorât.  :laugh2 

Cel ce a dat ordinul, sau a achiesat a fost împăratul german Rudolf, cel ce a pus la punct asasinatul a fost generalul condotier Giorgio Basta, italo-albanez, iar executanții, au fost mercenari valoni. 

  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:F
  • Oras:F

Numai, că nu ungurii l-au omorât.  :laugh2

Cel ce a dat ordinul, sau a achiesat a fost împăratul german Rudolf, cel ce a pus la punct asasinatul a fost generalul condotier Giorgio Basta, italo-albanez, iar executanții, au fost mercenari valoni. 

Dom'le, daca omu' asa a aflat acum, ce vrei?!  :laugh2

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Ce nu am inteles eu in razboiul cu rachete este cat de inutile sunt sistemele antiracheta, ca S400 de la rusi sau patriot de la americani datorita costurilor exorbitante producerii acestora.

Adica daca ai 4 rachete  S400 sau patriot,  dar iti sunt trimise 6 rachete de croaziera catre tine sunt cam inutile  pentru ca 2 din ele tot isi ating tinta.

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Ce nu am inteles eu in razboiul cu rachete este cat de inutile sunt sistemele antiracheta, ca S400 de la rusi sau patriot de la americani datorita costurilor exorbitante producerii acestora.

Adica daca ai 4 rachete  S400 sau patriot,  dar iti sunt trimise 6 rachete de croaziera catre tine sunt cam inutile  pentru ca 2 din ele tot isi ating tinta.

În principiu, aceste sisteme nu sunt solitare, ci fac parte dintr-un ansamblu care se sprijină unul le altul, inclusiv de pe mare, pe nave de război. Ele au 2 componente: detectarea și neutralizarea. Evident, nu pot avea randament 100%, mai scapă câte una! Cum spun mereu: nimic nu este perfect (de 10 pe linie), nici sistemele anti-rachetă, nici curvele.
  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:F
  • Oras:F

În principiu, aceste sisteme nu sunt solitare, ci fac parte dintr-un ansamblu care se sprijină unul le altul, inclusiv de pe mare, pe nave de război. Ele au 2 componente: detectarea și neutralizarea. Evident, nu pot avea randament 100%, mai scapă câte una! Cum spun mereu: nimic nu este perfect (de 10 pe linie), nici sistemele anti-rachetă, nici curvele.

Sistemul Phalanx CIWS nu cred ca a scapat ceva  :blushing2

Link spre comentariu
  • Oras:Stoke on trent
  • Oras:Stoke on trent
  • Oras:F
  • Oras:F

Evident, e vorba de monopolul hidrocarburilor din zona, Iranu' trebuie lichidat, petrodolarul e in cacat deci sunt necesare masuri disperate altfel USA intra in faliment, cu structuri si scarbicii si stat profund, cu tot. Toate statele sunt falimentare cat timp nu au pastrat etalonul aur sau o alta forma de moneda-marfa, vezi M.N. Rothbard "Ce a facut statul banilor nostri"; statele se mentin acum pe baza monopolului pe inselaciune (bancnotele de hartie nu valoreaza nici materialele consumate pentru ele) si pe constrangere (faptul ca populatia planetei a ajuns sa nu aiba de ales. Exista doua cai posibile pentru aceasta turma imensa de homunculi care copleseste planeta, cred eu: 1). o URSS planetara (visul de clestar al lui Lenin, Stalin..., cu tot ce inseamna asta: foamete, norma, ratie stabilita birocratic samd) sau 2). Anarhie planetara, "Dark Ages" mondial (cu armamentul modern si nebunia islamica). 

Link spre comentariu
  • Oras:F
  • Oras:F

Mda....educatia financiara este de baza mai mult ca niciodata..

E degeaba, daca n-ai oportunitati. Mortii de foame din Darfur n-au ce face cu "educatia financiara". Si noi nu s'tem prea departe... E de baza Buddhismul: sa ne uscam la umbra unui copac, fericiti. Avand in vedere clima din zona noastra, e mai probabil sa murim inghetati sub un brad, dar astea sunt detalii.

Link spre comentariu

Evident, e vorba de monopolul hidrocarburilor din zona, Iranu' trebuie lichidat, petrodolarul e in cacat deci sunt necesare masuri disperate altfel USA intra in faliment, cu structuri si scarbicii si stat profund, cu tot. Toate statele sunt falimentare cat timp nu au pastrat etalonul aur sau o alta forma de moneda-marfa, vezi M.N. Rothbard "Ce a facut statul banilor nostri"; statele se mentin acum pe baza monopolului pe inselaciune (bancnotele de hartie nu valoreaza nici materialele consumate pentru ele) si pe constrangere (faptul ca populatia planetei a ajuns sa nu aiba de ales. Exista doua cai posibile pentru aceasta turma imensa de homunculi care copleseste planeta, cred eu: 1). o URSS planetara (visul de clestar al lui Lenin, Stalin..., cu tot ce inseamna asta: foamete, norma, ratie stabilita birocratic samd) sau 2). Anarhie planetara, "Dark Ages" mondial (cu armamentul modern si nebunia islamica). 

 

Depinde de la regiune la regiune.

Dar da, nu o sa fie mai bine cum viseaza unii spalati prea bine de filmele SF gen Stat Trek/Star Wars sau de filmele Marvel.

De fapt, o sa fie din ce in ce mai rau pentru oamenii de rand.  Da, ne vom intoarce la normalitatea de dinainte , inapoi la vremea cand liderii aveau sange albastru si elitele erau prestigioase, cand exista o ierarhie bine definita, cand saracii erau saraci, nu ca prostii aia cu #REZIST care au telefoane de ultimul racnet si se duc la universitati de top  sau pensionarii care se plang de saracie, dar au televizoare plasme luate in rate  , transport gratuit si servicii medicale gratuite.

Asa ceva nu existau prin secolul XIX. Saracii erau saraci, bogatii erau bogati, clasa de mijloc nu exista si punct! 

Si ne vom intoarce acolo cat de curand fiindca suntem prea multi. 

 

In cazul Europei    cred ca ne vom indrepta usor usor spre o dictatura neocomunista condus de un AI. Ce vedem in China e doar un experiment, o societate prototip, care se va instala peste tot. Evident, si islamizata si africanizata ca cine dracu va mai sta in Africa, Orient si India peste 50-100 de ani cand petrolul si apa potabila se vor epuiza in zonele respective?  Evident insa ca tot la anarhie vom ajunge fiindca comunismul n-a dus nicaieri decat la faliment si colaps. In America si Australia  unde politica conservatoare de  dreapta  e mai intarita, precum si in alte tari sarace, e de asteptat un Feudalism cibernetic, adica bogatii ascunsi in fortarete sau orase imprejmuite cu ziduri  unde sa locuiasca doar bogatii planetei si elitele slujite de armate de roboti si gadget-uri la indemana, traind confortabil ca niste ZEI si ZEITE. Si cand spun bogati, ma refer doar la aia care au de la 1 milion de dolari  avere in sus. Iar saracii vor sta afara prin zonele rurale sau pustietatile desertificate, omorandu-se intre ei pentru oase si multumindu-se sa bea apa din baltoace ca-n Mad Max.Clasa de mijloc o sa dispara, deci ar trebui sa fim recunoscatori lui Dumnezeu sau destinului cosmico-cuantic ca am avut oportunitatea ca ne-am nascut  ca muritori de rand in ultima jumatate de secol XX/inceput de secol XXI.  Ca daca ne nasteam mai in alta epoca din trecut sau in viitor, era vai si amar. 

Anii 1950-2050 vor fi tinuti minte ca EPOCA DE AUR al omenirii, cand niciodata nu au mai  fost atatia oameni care sa fi trait indelungat in medie de 70 de ani,   sanatosi,  avand mancare buna si un adapost confortabil si chiar ocazii in care sa futa gagici bune pentru o ora.Pai in Evul Mediu te futea spanzuratoarea daca indrazneai sa ai fantezii cu printesa de la curte. Cum am zis, cu chiu cu vai, am avut mare noroc ca noi astia care traim acum ne-am nascut in cea mai pasnica si prospera perioada din istorie. 

 

Si nu, explorarea si colonizarea spatiala nu ne va salva deloc.  Spatiul, Luna si alte planete precum Marte sunt chiar cele mai proaste locuri unde sa te refugiezi, mult prea aspre pentru organismul uman. Adica, pana cand nu se va inventa gravitatia artificiala , metode de reproducere sexuala in spatiu si modalitati prin care sa nu te transformi intr-o plastelina de oase deterioriate si musculatura diminuata dupa cateva luni de petrecut la microgravitatie, mi-e teama ca nici bogat al planetei nu-si va dori sa traiasca.

Uita de hotelurile spatiale orbitale  de lux  din filmul Elysium , e pura fantezie aia, la fel ca si modelul Stanford Torus.  

De depasit viteza luminii nici vorba in mileniul asta,  si ghici ce, cea mai apropiata planeta, Proxima Centauri B e la 4 ani lumina (deci 70 000 de ani de parcurs cu viteza normala) care e efectiv moarta si inghetata.Deci nici spatiul nu ne salveaza.Fuziunea nucleara necesita resurse masive de petrol pentru ca aparatura sa fie intretinuta,deci nici atat. 

Din pacate, si in viitorul indepartat, tot saracii o vor suge si bogatii vor lafai.

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...