Sari la conținut

Pescuit Dobrogea


Postări Recomandate

  • Oras:Peste tot si nicaieri
  • Oras:Peste tot si nicaieri

Gata baietii, am deschis topic dedicat acestui hobby! ;)

 

Fir intins tuturor si poate ne organizam candva, la o partida! De pescuit, evident!  :laugh2  :laugh2

 

 

post-119684-0-85228900-1527484197_thumb.jpg

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:Constanta
  • Oras:Constanta

Incercati balta Salcioara, in judetul Tulcea. Complexul se afla intre localitatile Enisala si Jurilovca si este compus din doua balti. Drumul este acceptabil, iar tarifele sunt : 

 

balta mica - 50lei/12h in timpul saptamanii si 60 lei /12h in weekend

balta mare - 100 si 120.

 

 Se pot retine pana la 10kg de caras dar mai este si crap, salau, cteno.  Ca experienta personala va spun ca e un loc frumos, in weekend e foarte aglomerat, exista riscul sa nu aveti loc pe nici una din balti. Dupa 12 ore de pescuit am avut aproximativ 4 kg de caras, exemplare in jurul a 400-500 de grame /  buc. Nu e pentru cei care vor capturi grozave, dar pentru o chilluiala de weekend e destul de ok.

  • Like 7
Link spre comentariu
  • Oras:Constanta
  • Oras:Constanta

Bravo Nea Fane....eu am fost vineri la Enisala si slabă mișcarea.. .un cioran la 2 kg. un ten la 3.5 kg si in rest nimic.Vreau sa merg săptămână viitoare la canalul 5 si faptul ca ai fost si a iesit mulțumitor pt tine ma încântă.Spune- mi te rog salaii au fost frumosi? La ce i-ai prins?

Link spre comentariu
  • Telefon: Only email me regarding my orders
  • Oras:Kiustenge
  • Telefon: Only email me regarding my orders
  • Oras:Kiustenge

La cati pești sunt pe aici ce rost are sa bati drumul pana acolo...?

 

:slap2

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:Constanța
  • Oras:Constanța

http://www.infopescar.tv/forum/delta-dunarii/grindul-lupilor-canalul-5-t525.html

Locația.

 

Șalău la linguriță, nu mari insa. Dimensiunea unui macrou maxim.

 

Cantitate bună înseamnă în 24 de ore, din care 16 băut grătar plus mahmureala, cam 15 kilograme adunat.

Catch and release tot, mai puțin șalăul meu ;)))

 

Dacă bate vântul însă, adio pește. Curentul dracu, abia poți lansa, dar'mite să stai la vârf.

 

Recomand un Zarguzon, e liniște, taxa 100 parcă, doar pe timp de zi. Nu prinzi nimic, dar te poate lovi un crap la 5 kile așa din senin. ;)

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Constanța, Romania.
  • Oras:Constanța, Romania.

Poti incerca pe Dunare; in Tulcea zona Nufaru.

Anul trecut am avut sanse ff bune, platica multa si mare; mai mica decat palma nu am prins; si mult morunas.

Colegu a prins un crap de 6kg la patratica.

Recomand viermusi; bonduelle; patratica facuta in casa.

Fum din mulinete va doresc!!!

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Peste tot si nicaieri
  • Oras:Peste tot si nicaieri

Poti incerca pe Dunare; in Tulcea zona Nufaru.

Anul trecut am avut sanse ff bune, platica multa si mare; mai mica decat palma nu am prins; si mult morunas.

Colegu a prins un crap de 6kg la patratica.

Recomand viermusi; bonduelle; patratica facuta in casa.

Fum din mulinete va doresc!!!

Si cu morunasul, ce-ati facut? 🤨

Link spre comentariu
  • Oras:Constanța
  • Oras:Constanța

Balta aia e ca Ghiolul mic la noi. Căcăstoarea orașului.

Nu aș mânca de acolo nimic !

 

Un caras bun, și gratuit, încă iei la Năvodari. ;) Balta încă este în litigiu, deci liberă la pescuit și taxă. Dacă intri dinspre Corbu, pe la fosta gară, ai niste locuri bunicele. ;)

Doar caras însă !

Link spre comentariu
  • Oras:CT
  • Oras:CT

Balta aia e ca Ghiolul mic la noi. Căcăstoarea orașului.

Nu aș mânca de acolo nimic !

 

Un caras bun, și gratuit, încă iei la Năvodari. ;) Balta încă este în litigiu, deci liberă la pescuit și taxă. Dacă intri dinspre Corbu, pe la fosta gară, ai niste locuri bunicele. ;)

Doar caras însă !

Zici de tasaul ? Am fost . 2 guvizi
Link spre comentariu
  • Oras:Peste tot si nicaieri
  • Oras:Peste tot si nicaieri

Acum am venit de la Medgidia - Canalul Vechi! 3 carasi frumusei, la vreo 600 - 700 de grame, fiecare! Crap, din pula de cerb de aur!

 

Gratarul si berea, au facut toti banii! 😂😂😂

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Telefon: raffaello1709
  • Oras:Terra
  • Telefon: raffaello1709
  • Oras:Terra

Bai, baieti, cam slaba miscarea la voi. Si eu care credeam ca aveti mai multe locuri de pescuit in zona voastra...

La Bentu mai merge, care stie? Am un amic ce ma freaca sa dam o tura p-acolo.

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Salutare natiune ! Pe mine nu ma intereseaza atat pescuitul (tangential) cat ma intereseaza sa stiu daca sunt pasari (pentru fotografie de wildlife). Stiu ca la Parches sunt lebede, lisite, ceva dumbravence, chire si corcodei.

Pe la Enisala prin zona sunt cumva cocori, din ce am inteles ?

Si m-ar interesa daca stiti zona, cumva pe la Golful Capitanului am inteles ca sunt bizami si pisici salbatice ?

La Medgidia sunt cumva prigorii si pescarei albastri (sau Ivan Pescarul, cum i se mai spune).

 

Foarte multumesc ! :hihat

Link spre comentariu

  • Oras:CT
  • Oras:CT

Acum am venit de la Medgidia - Canalul Vechi! 3 carasi frumusei, la vreo 600 - 700 de grame, fiecare! Crap, din pula de cerb de aur!

 

Gratarul si berea, au facut toti banii! 😂😂😂

Da, greu intra crapul acolo. Eu am fost sambata . Am stat chiar vis a vis de casa administratorului. Doar caras, dar frumos...aproape de kilogram
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...