Sari la conținut

Erotismul în Artă


Vizitator MrVanity

Postări Recomandate

Vizitator MrVanity
Reputație: 0

Deschid acest topic cu intenţia de a vă delecta cu un subiect potrivit acestui forum: EROTISMUL.

 

În acelaşi timp, puteţi considera acest topic ca fiind o odă închinată eternului feminin, trupului femeii. 

 

Nu voi traduce în acest topic texte privitoate la detaliile tehnice, ci voi cita numai acele gânduri pe care le consider potrivite.

 

-----------------------------------

 

Şi ce aş putea să încep dacă nu cu... La Grande Odalisque.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4a/Jean_Auguste_Dominique_Ingres%2C_La_Grande_Odalisque%2C_1814.jpg/1024px-Jean_Auguste_Dominique_Ingres%2C_La_Grande_Odalisque%2C_1814.jpg

 

La Grande Odalisque este o pictură pe pânză din anul 1814 sub semnătura lui Jean Auguste Dominique Ingres. 

Locaţie: Musée du Louvre, Paris, FR.

 

"La Grande Odalisque is an oil painting by Jean Auguste Ingres showing an odalisque(concubine) dated 1814. I find this painting fascinating in so many ways, this piece is considered Ingres´ break from Neoclassicism to Romanticism (funny, because he despised Romanticism)..."

 

"La Grande Odalisque painting was commissioned by Queen Caroline Murat of Naples, Napoleon´s sister, La Grande Odalisque would mean great odalisque which already implies, her size. It took me quite long to realize what makes her so out of the ordinary. Her back is too long (according to an study, she has 5 extra vertebrae bones which clearly affects her pelvis and lower back). In other words, she is anatomically impossible even her pose is impossible to replicate. This piece is full of sensuality, mystery and idealisation. The background looks quite undefined with a significative black portion but all this makes it more attractive to the eye. The different shades of blue and decorations make it extra striking to the viewer. Her gaze is directed straight to the spectator and the peacock feathered fan in her hand looks as it just had been used."

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
  • Oras:b
  • Oras:b

va supun si eu atentiei o lucrare extrem de erotica.

autor necunoscut, approx 2013 e.n

observati, va rog,  atat demitizarea fenomenologica si  relational caducă  cat si incongruenţa fenomenologică şi introspectiv cromatică.

ce sa mai, o opera de arta.

se numeste one in the pink, one in the stink. (sper ca titlul in engleza sa-l bucure pe initiator)

multumesc pe aceasta cale colegului vuiton ca mi-a oferit prilejul sa va prezint aceasta opera, de mult imi doream sa o fac :)

.

.

.

.

.

.

.

.

post-21502-0-02797500-1362494972_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator MrVanity
Reputație: 0

... şi fotografia este o artă, la fel şi CG-urile!

 

Din categoria CG: Boris Vallejo - The Dryads (1991) 

Pomul ăla parazitat din fundal este domnul... stors de puteri de nimfele de aici!  ;)

 

http://www.faberartis.com/fantasy/1991/Boris%20Vallejo%20-%201991%20-%20The%20Dryads.jpg

 

 

Link spre comentariu

@opmi, daca citeai atent topicul obesrvai ca domnul @obesedatu' a postat un link cu trimitere la aceasta poza.

Scuze Obsedatu', n-am vrut sa plagiez. Adevarul e ca nu prea citesc,.mai mult ma uit la poze. :slap2 Pe de alta parte s-ar putea sa fi zarit inconstient numele link-ului si mi-am adus aminte de acest superb tablou vazut intr-o gara.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Creează nouă...