Sari la conținut

Dupa diaspora, potopul


Postări Recomandate

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Printre romanii de acasa circula(nu stiu, daca e cazul astazi) ideea conform careia din tara au plecat doar putorile, neadaptatii, leprele si scursurile societatii.

 

Capsunarii.

 

In mod normal, odata plecati astia din tara, ar fi trebuit ca Romania sa se dezvolte si sa se schimbe.

 

Din ce observ, tara arata MULT mai rau decat inainte, coruptia este endemica, iar perspectivele nu sunt deloc imbucuratoare.

 

De fapt, din tara au plecat oamenii cu initiativa, tinerii care doresc schimbare, cei care au refuzat sa devina parte a sistemului.

 

Ce a ramas : Doamne Fereste.

 

Sa vorbesti despre autoanularea votului drept palma pentru clasa politica, inseamna ca nu stii, ce e aia politica.

 

Salvati(-va) Romania.

 

 

Fratioare ... pleci de la o premisa falsa . Initial au plecat nemernicii , hotii , manglitorii ... apoi au inceput romanii sa inteleaga ca " afara " se plateste 

mai bine . Au plecat , vorba ta , capsunarii ... vai de viata lor de sclavi . Ulterior s-au prins romanii cu scoala ca in tara e jale , si au inceput sa plece si ei ... mai 

ales doctori , asistente ... personal medical . Rahat , si mie mi-a trecut prin cap sa plec sa fac meserie in Iraq , contract platit cu 150K pe an . Am doi colegi care 

au incercat smenul asta si s-au intors ... nu din cauza banilor , ci din cauza logisticii de cacat . Scule proaste , pericol de catastrofe . Macar aici n-au grija ca le cad 

computerele si raman fara imagine radar ... mori de inima , te lasa nervii ... 

 

Romania e o tara de aur . Multi straini mi-au zis ca suntem tampiti , noi , ca natie ... nu vedem pe ce morman de bani stam . Aproape 250km de litoral , facut praf ... 

Normal ca-ti vine sa-ti iei campii . Tu de ce-ai plecat ? De bine ce-ti era ? 

  • Like 2
Link spre comentariu

Katrane, tie iti raspund, pentru ca esti balerina si pentru ca, cine stie, dupa majorat...

 

Mi-a fost oferit post de sef subregiune Europa de Est, la Bucuresti.

Nu foarte multi bani, peste ce aveam, insa eram in tara.

Am zis pas.

 

Eu am plecat din cauza unui sistem, nic nu am vrut sa ma plafonez.

Plus nu as locui in Bucuresti, alaturi de tigani(in jur de 1 milion) si cocalari, pentru nimic in lume.

Dupa ce ai trait 6 ani in Scandinavia, 1 an jumate in Londra plus alt 1 prin Europa, never.

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Fratioare ... pleci de la o premisa falsa . Initial au plecat nemernicii , hotii , manglitorii ... apoi au inceput romanii sa inteleaga ca " afara " se plateste

mai bine . Au plecat , vorba ta , capsunarii ... vai de viata lor de sclavi . Ulterior s-au prins romanii cu scoala ca in tara e jale , si au inceput sa plece si ei ... mai

ales doctori , asistente ... personal medical . Rahat , si mie mi-a trecut prin cap sa plec sa fac meserie in Iraq , contract platit cu 150K pe an . Am doi colegi care

au incercat smenul asta si s-au intors ... nu din cauza banilor , ci din cauza logisticii de cacat . Scule proaste , pericol de catastrofe . Macar aici n-au grija ca le cad

computerele si raman fara imagine radar ... mori de inima , te lasa nervii ...

 

Romania e o tara de aur . Multi straini mi-au zis ca suntem tampiti , noi , ca natie ... nu vedem pe ce morman de bani stam . Aproape 250km de litoral , facut praf ...

Normal ca-ti vine sa-ti iei campii . Tu de ce-ai plecat ? De bine ce-ti era ?

 

Eeeeee, s-a dus sa golaneasca, atâta tot. :) Da' bine, nu-i nimic rău în asta, dacă asa vrea omu'.

Romanu' a fost momit, strategic. Odată ce dependenta s-a instalat, cam aia a fost. Următorul pas a fost distrugerea sistematică a industriei, agriculturii, turismului,etc etc. Lăsați în izmene.

 

Ah, sa nu uitam mai ales de educație. O altă cheie importantă. De la o poarta foarte mare, pe unde sa dea buzna noua generație de sclaveti.Momiti, tot asa, cu 1500 euro, maxim.

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

:)

Alternativa fiind faceți ca noi sau va belim :)

În orice caz, tot rău ieșim.

Europa ne-a furat timp de două mii de ani. Ne-a băgat în beznă, mai ales după ww2.

Americanii ce au făcut? Ne-au pus taxă de protecție, ca să nu ne atace vreun inamic imaginar, ca Rusia.

Ce alternativă? Sa le strângem noi gunoaiele, sa le spălăm noi boșorogii la cur, sa le culegem noi căpșunile?

Măi nene, care sunt țările în care s-au aciuit cei msi mulți români? Spania și Italia, da? Ăia strâmbă din nas, acum.

În anii '50-'60, milioane de spanioli și italieni au plecat în lume din cauza sărăciei, în țări europene mai bogate. Și ghici ce lucrau? Cam ce fac românii acum. Bine, exceptând cadrele medicale, IT-iști etc.! Și ghici ce? Locuitorii țărilor care i-au primit, bombăneau. Istoria se repetâ...

  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Măi nene, care sunt țările în care s-au aciuit cei msi mulți români? Spania și Italia, da? Ăia strâmbă din nas, acum.

În anii '50-'60, milioane de spanioli și italieni au plecat în lume din cauza sărăciei, în țări europene mai bogate. Și ghici ce lucrau? Cam ce fac românii acum. Bine, exceptând cadrele medicale, IT-iști etc.! Și ghici ce? Locuitorii țărilor care i-au primit, bombăneau. Istoria se repetâ...

da, s-au dus în America, au făcut prăpăd și acolo.

 

Sistemul e al lor. Nimeni de aici nu mișcă fără știrea lor. Ma refer la UE și SUA.

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Katrane, tie iti raspund, pentru ca esti balerina si pentru ca, cine stie, dupa majorat...

 

Mi-a fost oferit post de sef subregiune Europa de Est, la Bucuresti.

Nu foarte multi bani, peste ce aveam, insa eram in tara.

Am zis pas.

 

Eu am plecat din cauza unui sistem, nic nu am vrut sa ma plafonez.

Plus nu as locui in Bucuresti, alaturi de tigani(in jur de 1 milion) si cocalari, pentru nimic in lume.

Dupa ce ai trait 6 ani in Scandinavia, 1 an jumate in Londra plus alt 1 prin Europa, never.

 

 

Dracu' sa te ia de broscoi ... macar daca n-ai avea dreptate !!! Si acu' ce vrei ? Sa ne bagi cu nasu-n cacat ? Ti-ai pus palma-n cur si te-ai carat ... felicitari . 

Prostii au ramas in gaoaza asta de tara sa munceasca pentru PSD ... te bucuri de necazul altora ? 

 

Zau , chiar trebuia sa bagi batul prin gard , iar ? 

Link spre comentariu
  • Oras:Tuvalu
  • Oras:Tuvalu

Printre romanii de acasa circula(nu stiu, daca e cazul astazi) ideea conform careia din tara au plecat doar putorile, neadaptatii, leprele si scursurile societatii.

 

Capsunarii.

 

In mod normal, odata plecati astia din tara, ar fi trebuit ca Romania sa se dezvolte si sa se schimbe.

 

Din ce observ, tara arata MULT mai rau decat inainte, coruptia este endemica, iar perspectivele nu sunt deloc imbucuratoare.

 

De fapt, din tara au plecat oamenii cu initiativa, tinerii care doresc schimbare, cei care au refuzat sa devina parte a sistemului.

 

Ce a ramas : Doamne Fereste.

 

Sa vorbesti despre autoanularea votului drept palma pentru clasa politica, inseamna ca nu stii, ce e aia politica.

 

Salvati(-va) Romania.

a ramas pisicuts cu nimfomane - e de ajuns

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Dracu' sa te ia de broscoi ... macar daca n-ai avea dreptate !!! Si acu' ce vrei ? Sa ne bagi cu nasu-n cacat ? Ti-ai pus palma-n cur si te-ai carat ... felicitari .

Prostii au ramas in gaoaza asta de tara sa munceasca pentru PSD ... te bucuri de necazul altora ?

 

Zau , chiar trebuia sa bagi batul prin gard , iar ?

 

Stai calm, noi stam totuși bine, față de multe alte țări. Sa nu uiți ca, în Venezuela, un profesor universitar ia 4dolari pe lună Pana acum o luna, avea doi dolari pe lună.

 

Nu muncești pentru PSD. Muncești tot pentru nenorocitii ăia, ca, dacă nu ar fi fost PSD, ar fi fost alții ;) I-ai văzut, stau la rând :)

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Katrane, tie iti raspund, pentru ca esti balerina si pentru ca, cine stie, dupa majorat...

 

 

Balerina ? Majorat ? Baaa ... nevertebrat apocaliptic ... ti-a intrat creierul in greva ? Ce-ti veni sa ma gratulezi asa ? 

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Am un amic din Venezuela,are aici o afacere bunicica. Știi ce spun frații lui de acolo?

 

De când ne trimiți tu bani, ne-am mai îngrășat 10 kile, se uită lumea la noi ciudat :)))

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Stai calm, noi stam totuși bine, față de multe alte țări. Sa nu uiți ca, în Venezuela, un profesor universitar ia 4dolari pe lună Pana acum o luna, avea doi dolari pe lună.

 

Nu muncești pentru PSD. Muncești tot pentru nenorocitii ăia, ca, dacă nu ar fi fost PSD, ar fi fost alții ;) I-ai văzut, stau la rând :)

 

Vorbeam la figurat ... pe mine ma plateste Eurocontrol-ul , nu statul roman . Eu personal muncesc pentru companiile aeriene , prestez un serviciu . 

Hotii astia de la PSD doar imi iau taxe si mpozite ... daca iti arat pe fluturas ce suma reprezinta CIAS si CASS la mine , ma iei la injuraturi ... 

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Vorbeam la figurat ... pe mine ma plateste Eurocontrol-ul , nu statul roman . Eu personal muncesc pentru companiile aeriene , prestez un serviciu .

Hotii astia de la PSD doar imi iau taxe si mpozite ... daca iti arat pe fluturas ce suma reprezinta CIAS si CASS la mine , ma iei la injuraturi ...

 

Mda, nu știi ca noi cotizam la UE și NATO? :)

Și cu ce ne alegem? :))

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:F
  • Oras:F

Printre romanii de acasa circula(nu stiu, daca e cazul astazi) ideea conform careia din tara au plecat doar putorile, neadaptatii, leprele si scursurile societatii.

 

Capsunarii.

 

In mod normal, odata plecati astia din tara, ar fi trebuit ca Romania sa se dezvolte si sa se schimbe.

 

Din ce observ, tara arata MULT mai rau decat inainte, coruptia este endemica, iar perspectivele nu sunt deloc imbucuratoare.

 

De fapt, din tara au plecat oamenii cu initiativa, tinerii care doresc schimbare, cei care au refuzat sa devina parte a sistemului.

 

Ce a ramas : Doamne Fereste.

 

Sa vorbesti despre autoanularea votului drept palma pentru clasa politica, inseamna ca nu stii, ce e aia politica.

 

Salvati(-va) Romania.

Las' ca se intorc minunatii si o sa arate si mai rau Rumanica?!  :no2

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Las' ca se intorc minunatii si o sa arate si mai rau Rumanica?!  :no2

Degeaba.

De s-ar întoarce toți, sa pună țara la cale, tot de ăia dă :)

  • Like 1
Link spre comentariu

  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

da, s-au dus în America, au făcut prăpăd și acolo.

Sistemul e al lor. Nimeni de aici nu mișcă fără știrea lor. Ma refer la UE și SUA.

Nu, mon cher! De Europa, ziceam! În perioda respectivă, în țări ca Franța, Belgia,Olanda, R.F.G. era la modă să ai bonă/îngrijitoare/menajeră spaniolă sau portugheză, bucătăreasă italiancă, prin fabrici și șantiere era plin de muncitori italieni ( Michel Platini e fiu de imigranți italieni, la fel și Enzo Scifo-că tot e fotbalul în actualitate). De prin a doua jumătate a sec.XIX și până prin perioada interbelică, era plin de muncitori în construcții italieni în România. Și de servitoare unguroaice.
  • Like 2
  • Minus 2
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...