Sari la conținut

Statul paralel


Postări Recomandate

Vizitator caproshu
Reputație: 0

O inventie a nemerncilor de la putere ticluita in asa fel incat sa la ia mintile(daca mai au ce)idiotilor care ii voteaza in continuare pt.100-doua de lei in plus...acum,fie spus intre noi,nici cu baietii de la sri,servicii nu prea mie rusine...se pare ca se trag niscaiva sfori p-acolo..

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

NU e "stat paralel", este STAT PROFUND. Sistemul este adus in franciza de la US of A, vezi "Statul profund in America...", Peter Dale Scott. 

 

http://magazin.anacronic.ro/wp-content/uploads/2017/01/coperta-fata.png

 

In romana sintagma „Stat Profund” nu are aceleasi rezonante ca in engleza. Asa ca a fost adaptata cu ceva mai pe intelesul gugustiucilor, „Statul Paralel”. Carora li se explica mai usor ca Puterea nu e exercitata in mod real de cei pe care ei ii aleg, ci de o confrerie formata din indivizi numiti pe functii care nu dau socoteala nimanui.

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:F
  • Oras:F

In romana sintagma „Stat Profund” nu are aceleasi rezonante ca in engleza. Asa ca a fost adaptata cu ceva mai pe intelesul gugustiucilor, „Statul Paralel”. Carora li se explica mai usor ca Puterea nu e exercitata in mod real de cei pe care ei ii aleg, ci de o confrerie formata din indivizi numiti pe functii care nu dau socoteala nimanui.

"paralel" e una, "profund" e alta. Cand spui "paralel", ai senzatia ca e asa, un fel de Mafie cu niste relatii mai "absconse" dar pe care o sa le ia mama dreacu' cand se incordeaza Stapanul sustinut de poporul credincios. Cand spui "profund", iti vine in minte o structura de rezistenta indestructibila din spatele unei fatade luxoase, dar din ipsos, care se scorojeste...  :laugh2 . 

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Ceea-ce mulți uită, este că instituțiile de forță dintr-un stat, oricare stat, au tendința (este cumva în...codul lor genetic), să-și depășească atribuțiile, să facă abuz de statutul lor, să controleze și să influențeze politica statului respectiv. Asemenea derapaje au fost semnalate în toate statele, mai grave, sau mai puțin grave. Armata, Internele, Serviciile speviale, procuratura și chiar judecătorii, au propria lor viziune (deformată) despre cum trebuie să fie un stat just și încearcă să ducă lucrurile în acel sens. Depunde cât de puternic e un stat, nivelul de democrație, competență, onestitate și echilibru a clasei politice, ca lucrurile să nu scape de sub control.

  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

În acest „stat paralel” de care ni se tot vorbește intră nu doar oameni din serviciile secrete și magistratură, dar și oameni din zona economică, media, ba și din zona politică. Întotdeauna au existat asemenea structuri - rețele de influență în toate țările democratice ale lumii. Este absolut firesc. Doar că acolo vorbim de sute de ani de construcție statală, au căpătat profunzime, s-au înrădăcinat adânc în ființa statului. Statul democratic nu este condus doar din aleși. Ei împart puterea cu profesioniștii, cu cei care sunt puși să apere legea și buna funcționare a statului. Cei care vor să „zdrobească” aceste structuri „oculte” sunt extrem de periculoși. Pe ei îi vedem, dar pe cei din așa-zisul „stat paralel”, nu. Sub nicio formă acești piloni pe care se sprijină edificiul statului nu pot fi înlocuiți cu simpli executanți ai directivelor unui lider politic sau a unui partid pentru simplu motiv că sunt aleși și reprezintă voința poporului. Abuzuri pot exista și din partea puterii judecătorești, dar și din partea administrației. Când au venit PSD-iștii la București să urle în contra abuzurilor, au uitat de abuzurile la care sunt supuși cetățenii în fiecare zi de către guvern și instituțiile care-l reprezintă. Cel mai rău în toată povestea asta este că președintele țării este arătat ca fiind capul acestui stat paralel. Ceea ce este absurd, pentru că și el este alesul poporului. Nu poți tăia în fiecare zi din prerogativele președintelui. Putem presupune mergând pe logica PSD-istă că statul paralel sunt chiar ei cu instituțiile pe care încearcă din răsputeri să și le subjuge una câte una.    

  • Like 3
  • Minus 12
Link spre comentariu
Vizitator mc hammer
Reputație: 0

Ceea-ce mulți uită, este că instituțiile de forță dintr-un stat, oricare stat, au tendința (este cumva în...codul lor genetic), să-și depășească atribuțiile, să facă abuz de statutul lor, să controleze și să influențeze politica statului respectiv. Asemenea derapaje au fost semnalate în toate statele, mai grave, sau mai puțin grave. Armata, Internele, Serviciile speviale, procuratura și chiar judecătorii, au propria lor viziune (deformată) despre cum trebuie să fie un stat just și încearcă să ducă lucrurile în acel sens. Depunde cât de puternic e un stat, nivelul de democrație, competență, onestitate și echilibru a clasei politice, ca lucrurile să nu scape de sub control.

Nene, institutiile de forta sunt singurele care isi vad de treaba lor, in momentul de fata! Daca sunt state paralele? Da, clar, PSD-ul si l-a facut pe al lui si se ascunde in spatele legitimitatii alegerilor. Stat in stat, Infractoria, ar fi numele

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Nene, institutiile de forta sunt singurele care isi vad de treaba lor, in momentul de fata! Daca sunt state paralele? Da, clar, PSD-ul si l-a facut pe al lui si se ascunde in spatele legitimitatii alegerilor. Stat in stat, Infractoria, ar fi numele

Nene, pot fi de acord cu tine și știu despre ce este vorba, de aceea am deschis subiectul, știind că sunt destui care nu înțeleg chestiile astea.

Ăsta e rolul instituțiilor de forță printre altele, cele specifice activității fiecăreia. Problema apare când se substituie ststului de drept, încep excesele și se alunecă spre dictatură.

Schimbările de regim politic s-au făcut în lume, prin puci militar, în cele mai multe cazuri. Și tot în cele mai multe cazuri, au renunțat greu la putere, instaurând fictaturi militare, caracterizate prin abuzuri, crime etc.

Cum spuneam, într-un stat "așezat" treaba asta nu se poate întâmpla. Suntem noi, un astfel de stat?

  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Nene, pot fi de acord cu tine și știu despre ce este vorba, de aceea am deschis subiectul, știind că sunt destui care nu înțeleg chestiile astea.

Ăsta e rolul instituțiilor de forță printre altele, cele specifice activității fiecăreia. Problema apare când se substituie ststului de drept, încep excesele și se alunecă spre dictatură.

Schimbările de regim politic s-au făcut în lume, prin puci militar, în cele mai multe cazuri. Și tot în cele mai multe cazuri, au renunțat greu la putere, instaurând fictaturi militare, caracterizate prin abuzuri, crime etc.

Cum spuneam, într-un stat "așezat" treaba asta nu se poate întâmpla. Suntem noi, un astfel de stat?

Nu suntem un stat așezat și nici nu vom fi dacă continuăm în ritmul acesta. Riscul României și a oricărui alt stat din această parte a Europei, care de o sută de ani se tot confruntă cu regimuri autoritare, este că nu poate rezista tentației de a călca în picioare valorile democratice. Cine îmi garantează că politicienii au dreptate în lupta lor cu sistemul „ocult”? Ei sunt oricum vremelnici, pe când ceilalți din profunzimea administrației și a serviciilor de forță sunt temerari. Aceștia asigură continuitatea statului. Dacă ei sunt atacați, discreditați fără ca să se poată apăra în felul în care o fac politicienii - îi oprește legea - unde vom ajunge? Cine are și cine nu are dreptate în această poveste? Este normal ca niște politicieni corupți să ne dea lecții despre cum trebuie modificată legislația penală a țării? Sunt binevenite măsurile politice care pot îndrepta anumite abateri ale instituțiilor de forță, dar aceste schimbări trebuie făcute cu grijă, treptat și în interesul general al statului. Ceea ce se întâmplă acum este un atac disperat orchestrat de niște infractori. 

Link spre comentariu
Vizitator mc hammer
Reputație: 0

oamenii au fost dezamagiti de PDL si PNL, daca iti aduci aminte de tricourile cu "Ma pis pe el de vot" ?

noi ne-am pisat pe vot si ca urmare PSD-ul ne-a dat muia larga......

post-236086-0-29800400-1530012815_thumb.jpeg

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator batranul george
Reputație: 0

Nu suntem un stat așezat și nici nu vom fi dacă continuăm în ritmul acesta. Riscul României și a oricărui alt stat din această parte a Europei, care de o sută de ani se tot confruntă cu regimuri autoritare, este că nu poate rezista tentației de a călca în picioare valorile democratice. Cine îmi garantează că politicienii au dreptate în lupta lor cu sistemul „ocult”? Ei sunt oricum vremelnici, pe când ceilalți din profunzimea administrației și a serviciilor de forță sunt temerari. Aceștia asigură continuitatea statului. Dacă ei sunt atacați, discreditați fără ca să se poată apăra în felul în care o fac politicienii - îi oprește legea - unde vom ajunge? Cine are și cine nu are dreptate în această poveste? Este normal ca niște politicieni corupți să ne dea lecții despre cum trebuie modificată legislația penală a țării? Sunt binevenite măsurile politice care pot îndrepta anumite abateri ale instituțiilor de forță, dar aceste schimbări trebuie făcute cu grijă, treptat și în interesul general al statului. Ceea ce se întâmplă acum este un atac disperat orchestrat de niște infractori. 

 

 

Nu degeaba te numesti "patima" :)

 

Boss, daca e adevarat ce zici, concluzia e ca nu mai are sens sa votam, concluzie pe care eu am tras-o demult.

Dar aici sunt toti apologetii ideii ca "votul tau conteaza, parerea ta conteaza"

Cum e pana la urma?

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Nu suntem un stat așezat și nici nu vom fi dacă continuăm în ritmul acesta. Riscul României și a oricărui alt stat din această parte a Europei, care de o sută de ani se tot confruntă cu regimuri autoritare, este că nu poate rezista tentației de a călca în picioare valorile democratice. Cine îmi garantează că politicienii au dreptate în lupta lor cu sistemul „ocult”? Ei sunt oricum vremelnici, pe când ceilalți din profunzimea administrației și a serviciilor de forță sunt temerari. Aceștia asigură continuitatea statului. Dacă ei sunt atacați, discreditați fără ca să se poată apăra în felul în care o fac politicienii - îi oprește legea - unde vom ajunge? Cine are și cine nu are dreptate în această poveste? Este normal ca niște politicieni corupți să ne dea lecții despre cum trebuie modificată legislația penală a țării? Sunt binevenite măsurile politice care pot îndrepta anumite abateri ale instituțiilor de forță, dar aceste schimbări trebuie făcute cu grijă, treptat și în interesul general al statului. Ceea ce se întâmplă acum este un atac disperat orchestrat de niște infractori.

 

Ei, hai să nu cădem în capcana comunistoidă "securiștii, singurii patrioți"!
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator mc hammer
Reputație: 0

Nu degeaba te numesti "patima" :)

 

Boss, daca e adevarat ce zici, concluzia e ca nu mai are sens sa votam, concluzie pe care eu am tras-o demult.

Dar aici sunt toti apologetii ideii ca "votul tau conteaza, parerea ta conteaza"

Cum e pana la urma?

George, ai optiunea sa anulezi votul, daca nu iti place ce ai pe liste. Ia-o ca pe o datorie civica. Unii s-au luptat pentru a avea drept de vot, in istorie,la urma urmei e vb de o ora la cat? la doi ani?

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator batranul george
Reputație: 0

George, ai optiunea sa anulezi votul, daca nu iti place ce ai pe liste. Ia-o ca pe o datorie civica. Unii s-au luptat pentru a avea drept de vot, in istorie,la urma urmei e vb de o ora la cat? la doi ani?

 

Nu auzi ca "temerarii" lui stefan_patima din profunzimea administratiei si serviciilor conduc tara?

 

La ce sa ma duc sa votez? De prost?

Si daca ma duc sa imi anulez votul stii ce se intampla? Dau greutate puterii politice ce va castiga, o girez.Daca am merge 5 milioane in plus si ne-am anula votul, la final aia care au castigat vor spune, am fost castigatori ai unui vot masiv, reprezentam tara si putem sa ne facem si mai tare de cap.

Link spre comentariu

Ba, am pierdut aproape 2 zile prin aeroporturi din Cuca Macaii, ca sa ajung in Bangkok, pentru a vota la ultimele prezidentiale, iar alde @picon & co isi anuleaza votul, din simt civic si pentru a da o palma clasei politice.

Ai de :) mea, palma aia o incaseaza copiii, pentru ca politicienii sigur nu dau doi bani pe "palmele voastre morale".

 

Ai de :) mea, abia astept sa renunt la cetatenie.

Link spre comentariu

Vizitator mc hammer
Reputație: 0

Ba, am pierdut aproape 2 zile prin aeroporturi din Cuca Macaii, ca sa ajung in Bangkok, pentru a vota la ultimele prezidentiale, iar alde @picon & co isi anuleaza votul, din simt civic si pentru a da o palma clasei politice.

Ai de :) mea, palma aia o incaseaza copiii, pentru ca politicienii sigur nu dau doi bani pe "palmele voastre morale".

 

Ai de :) mea, abia astept sa renunt la cetatenie.

La parlamentare ce-ai facut?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...