Sari la conținut

Mască de antrenament ?


Postări Recomandate

  • Oras:Pamant
  • Oras:Pamant

Ce părere aveţi despre antrenamentele cu mască de antrenament ? Am  pus ceva informaţii şi un paragraf mai jos.

 

CE ESTE MASCA DE ANTRENAMENT & ŞTIINŢA DIN SPATELE EI:
 

Când aerul este mai rarefiat, corpul lucrează mai intens, crescând capacitatea de a procesa oxigenul. Când reveniți la altitudini mai joase, veți observa creşteri substanţiale de performanță în materie de forţă, rezistenţă şi viteză. E ca şi cum ați purta un costum de armură în timpul antrenamentului şi apoi l-ați scoate pentru competiţie.

În trecut, mulţi atleţi care îşi doreau să ajungă la acest nivel, nu aveau acest noroc. Cu excepţia celor care trăiau lângă munţi foarte înalţi, sau care aveau mulţi bani pentru a ajunge la centrele de antrenament de acolo, atleții erau nevoiți să se mulţumească cu beneficiile unui antrenament dur la nivelul mării.

http://www.dimifitness.ro/produse/training-mask/despre-training-mask.html

https://endurance-sports.ro/produs/masca-pentru-antrenament-elevation-black/

 

 Să nu uit. O zi faină în continuare.

Link spre comentariu
  • Oras:Sin City
  • Oras:Sin City

Nu da bani pe asa ceva,daca vrei sa faci o proba,cumpara o masca simpla de fata fara gaura in dreptul guri,gen sky sau si mai simplu,o esarfa legata la gura,scopul e sa faci efort,gen sa alergi, fara sa primesti mult oxigen.Cine a facut armata isi aminteste de mastile de gaze  :laugh2 no,aia da rezultate sigur

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Pamant
  • Oras:Pamant

Nu da bani pe asa ceva,daca vrei sa faci o proba,cumpara o masca simpla de fata fara gaura in dreptul guri,gen sky sau si mai simplu,o esarfa legata la gura,scopul e sa faci efort,gen sa alergi, fara sa primesti mult oxigen.Cine a facut armata isi aminteste de mastile de gaze  :laugh2 no,aia da rezultate sigur

Am folosit iarna masca la alergare, ca sa nu intre aeru rece direct in plamani. Asta imi trebuie pentru  exercitiile tip calisthenics. îmi pun aia pe faţă 100% bag pe cineva in spărieţi când fac mişcare. :laugh2  Mulţumesc pentru opinia împărtăşită.

Link spre comentariu

Am folosit iarna masca la alergare, ca sa nu intre aeru rece direct in plamani. Asta imi trebuie pentru  exercitiile tip calisthenics. îmi pun aia pe faţă 100% bag pe cineva in spărieţi când fac mişcare. :laugh2  Mulţumesc pentru opinia împărtăşită.

Masca aia este folosita la activitati aerobice, gen alergare, sprinturi, lucrul la sacul de box. Calistenicele sunt anaerobe, cel mult pot fi un hibrid daca executi 20 de repetari in viteza, deci masca nu-si prea are rostul. Plus ca e cringe as fuck, se uita lumea la tine ca la sub-zero din mortal kombat. Daca nu ma insel s au facut studii care au demontat mitul acestor masti, nu prea poate o masca sa recreeze conditiile de la 4000 de metri, de asta si atletii de performanta se duc pe munti in cantonamente si o lasa mai moale cu mastile.

Dar arati cool pe instagram cu una pe fata :)).

Daca urmaresti rezistenta, nimic nu este mai eficient ca inotul, nu incarca incheieturile, e relaxant, iar executand corect tehnica( adixa expirand aerul afara din plamani cat ai capul sub apa, si inspirand la anumite intervale ) te invata sa nu te panichezi cand ramai fara aer, desi e greu, plus ca adauga sincronizare, coordonare si tonus general sporit.

Deci inotul e baza.

PS: Daca faci sport in mod regulat, felicitari ! Faci parte din categoria de 8% dintre romani( 4% dintre barbati romani )

PPS: Daca faci sport in mod regulat intr-un mediu special destinat acestor activitati (gen sala de forta,etc) faci parte din categoria de 4% dintre romani(3% barbati).

Conform IRES.

Misto, nu ?

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Pamant
  • Oras:Pamant

Masca aia este folosita la activitati aerobice, gen alergare, sprinturi, lucrul la sacul de box. Calistenicele sunt anaerobe, cel mult pot fi un hibrid daca executi 20 de repetari in viteza, deci masca nu-si prea are rostul. Plus ca e cringe as fuck, se uita lumea la tine ca la sub-zero din mortal kombat. Daca nu ma insel s au facut studii care au demontat mitul acestor masti, nu prea poate o masca sa recreeze conditiile de la 4000 de metri, de asta si atletii de performanta se duc pe munti in cantonamente si o lasa mai moale cu mastile.

Dar arati cool pe instagram cu una pe fata :)).

Daca urmaresti rezistenta, nimic nu este mai eficient ca inotul, nu incarca incheieturile, e relaxant, iar executand corect tehnica( adixa expirand aerul afara din plamani cat ai capul sub apa, si inspirand la anumite intervale ) te invata sa nu te panichezi cand ramai fara aer, desi e greu, plus ca adauga sincronizare, coordonare si tonus general sporit.

Deci inotul e baza.

PS: Daca faci sport in mod regulat, felicitari ! Faci parte din categoria de 8% dintre romani( 4% dintre barbati romani )

PPS: Daca faci sport in mod regulat intr-un mediu special destinat acestor activitati (gen sala de forta,etc) faci parte din categoria de 4% dintre romani(3% barbati).

Conform IRES.

Misto, nu ?

Drept să îți zic am vreo 13 ani de sporturi de contact, dar m-am oprit că decâte ori invigeam plângeam lângă oponent. La sală forța prea mare și determinare și logic că asta a dus la acidentări. Înot asta mi-a plăcut mult și când am nevoie să mă relaxez aleg înot ori alpinism.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...