Sari la conținut

Oare este adevarat?


Postări Recomandate

  • Oras:bucharest
  • Oras:bucharest

Doresc sa discutam despre aceasta zisa gripa porcina.

Cat o sa creasca pretul la carnea de porc in perioada sarbatoriilor de iarna?

Cine are de castigat din aceasta manevra?

 

Dupa parerea mea,este o mare minciuna aceasta gripa africana porcina...

 

Nu ma astept sa se faca bascalie pe acest topic,dar macar aveti perdea...

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:fara
  • Oras:fara

Doresc sa discutam despre aceasta zisa gripa porcina.

Cat o sa creasca pretul la carnea de porc in perioada sarbatoriilor de iarna?

Cine are de castigat din aceasta manevra?

 

Dupa parerea mea,este o mare minciuna aceasta gripa africana porcina...

 

Nu ma astept sa se faca bascalie pe acest topic,dar macar aveti perdea...

totul e politic si dictat de UE...

NU MAI AVEM VOIE SA PRODUCEM/ EXPORTAM NIMIC :slap2

  • Like 6
Link spre comentariu

Doresc sa discutam despre aceasta zisa gripa porcina.

Cat o sa creasca pretul la carnea de porc in perioada sarbatoriilor de iarna?

Cine are de castigat din aceasta manevra?

 

Dupa parerea mea,este o mare minciuna aceasta gripa africana porcina...

 

Nu ma astept sa se faca bascalie pe acest topic,dar macar aveti perdea... cred ca aici glumesti ... te astepti sau nu?! daca NU te astepti sa se faca bascalie, e grav

 

Naspa

 

https://www.g4media.ro/exclusiv-harta-pestei-porcine-africane-in-ue-romania-tara-cea-mai-afectata-de-virusul-care-omoara-porcii.html

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:F
  • Oras:F

Doresc sa discutam despre aceasta zisa gripa porcina.

Cat o sa creasca pretul la carnea de porc in perioada sarbatoriilor de iarna?

Cine are de castigat din aceasta manevra?

 

Dupa parerea mea,este o mare minciuna aceasta gripa africana porcina...

 

Nu ma astept sa se faca bascalie pe acest topic,dar macar aveti perdea...

Ca si gripa aviara. Din care a castigat fam. Basescu, care avea deja stocuri de pui congelat in curs de expirare de la "licuriciul cel mare"? 

 

Si oricum nu ar avea nici o scuza, chiar daca ar fi adevarat, pentru ca existau toate conditiile sa nu se raspandeasca la animalele domestice.

 

Si la rosii este o boala asemanatoare, imi spuneau adineauri niste cultivatori ca au culturile compromise. Iar la puii mici de pasari se inregistreaza o mortalitate ridicata in unele gospodarii (in prima faza par uzi, nu au mai vazut asemenea simptome si nu au raspuns la tratamentele clasice). 

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Doresc sa discutam despre aceasta zisa gripa porcina.

Cat o sa creasca pretul la carnea de porc in perioada sarbatoriilor de iarna?

Cine are de castigat din aceasta manevra?

 

Dupa parerea mea,este o mare minciuna aceasta gripa africana porcina...

 

Nu ma astept sa se faca bascalie pe acest topic,dar macar aveti perdea...

Nu nene, din păcate e reală! La noi a auns târziu față de alte state. În Peninsula Iberică, s-au luptat vreo 25-30 de ani și au sacrificat sute de mii de animale până să o stingă de tot, la fel și în Franța, cam toate țările au fost afectate. Diferența față de noi, este că au ținut mult mai bine izolate focarele și că în Europa de Vest nu prea mai vezi (decât foarte rar), ca la noi porci în gospodării particulare, cu condiții precare de igienă și civilizație, cu risc crescut de propagare a virusukui. O crescătorie poate fi mult mai ușor apărată. Să nu uităm că în Deltă, foarte mulți cetîțeni lasă liber porcii pe vreu grind, așa că, despre ce vorbim?  Pe lângă acești factori ce favorizează răspândirea, se adaugă și incoptența organelor noastre de a lua măsuri eficiente.

  • Like 6
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:FALASTOACA
  • Oras:FALASTOACA

Nu nene, din păcate e reală! La noi a auns târziu față de alte state. În Peninsula Iberică, s-au luptat vreo 25-30 de ani și au sacrificat sute de mii de animale până să o stingă de tot, la fel și în Franța, cam toate țările au fost afectate. Diferența față de noi, este că au ținut mult mai bine izolate focarele și că în Europa de Vest nu prea mai vezi (decât foarte rar), ca la noi porci în gospodării particulare, cu condiții precare de igienă și civilizație, cu risc crescut de propagare a virusukui. O crescătorie poate fi mult mai ușor apărată. Să nu uităm că în Deltă, foarte mulți cetîțeni lasă liber porcii pe vreu grind, așa că, despre ce vorbim?  Pe lângă acești factori ce favorizează răspândirea, se adaugă și incoptența organelor noastre de a lua măsuri eficiente.

Iti pierzi timpul inutil,multi au inebunit,vad conspiratii peste tot,extraterestii PLM 

  • Like 7
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Doresc sa discutam despre aceasta zisa gripa porcina.

Cat o sa creasca pretul la carnea de porc in perioada sarbatoriilor de iarna?

Cine are de castigat din aceasta manevra?

 

Dupa parerea mea,este o mare minciuna aceasta gripa africana porcina...

 

Nu ma astept sa se faca bascalie pe acest topic,dar macar aveti perdea...

Eu zic ca e adevarata si au avut-o si altii cu daune mai grave decat noi. Oricum , chiar daca nu era pesta , tot nu o sa inteleg pe aia care foloseau apa din Dunare pentru ferma :slap2

  • Like 6
Link spre comentariu
  • Oras:FALASTOACA
  • Oras:FALASTOACA

Eu zic ca e adevarata si au avut-o si altii cu daune mai grave decat noi. Oricum , chiar daca nu era pesta , tot nu o sa inteleg pe aia care foloseau apa din Dunare pentru ferma :slap2

Sunt multi care merg in delta sa manance ciorba de peste facuta cu apa din dunare,adica din canalizarea europei.Intelegi cat de retardati sunt unii?

  • Like 6
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti , Constanta
  • Oras:Bucuresti , Constanta

totul e politic si dictat de UE...

NU MAI AVEM VOIE SA PRODUCEM/ EXPORTAM NIMIC :slap2

Mai putin UE si mai mult dragnea&company , PSD-ul e in spatele chestiei asteia mai mult decat UE

  • Like 5
Link spre comentariu
  • Oras:Somewhere
  • Oras:Somewhere

Mai putin UE si mai mult dragnea&company , PSD-ul e in spatele chestiei asteia mai mult decat UE

"In spatele" chestiei nu cred ca este nici una nici alta.

De profitat insa... e altceva !

 

UE, normal ca profita de incompetenta noastra de a izola focarele si de a elimina posibilitatea de propagare. Astfel pune presiune pe noi, se nimicesc ferme si sute de mii de capete si... normal ca vom avea carne de porc (ca doar iubim acest animal), doar ca va fi de import...

 

PSD (de fapt diavolu' de Draqnea in principal)... nu era in stare sa gandeasca/aranjeze o astfel de situatie. Ei n-au fost in stare (desi aveau toate parghiile) sa organizeze "spargerea" pasnica a mitingului, atat de retarzi sunt in organizare.

De profitat insa...normal ca a profitat. A avut informatia in mana. Intrebarea care se pune este: oare expunerea mediatica oficiala a situatiei, a prezentei si propagarii rapide a virusului nu trebuia facuta cu mult mai devreme decat s-a intamplat? Stiti la ce ma refer, la faptul ca "juniorul", mai nou "om la casa lui", insurat, a vandut aproape tot ce avea in ferma pana sa inceapa operatiunea oficiala de eradicare.

Asta ar fi poate singurul lucru "cusut cu ata alba" in toata povestea asta. In rest... este vorba de incompetenta... de care vor profita cel mai mult strainii.

  • Like 6
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

"In spatele" chestiei nu cred ca este nici una nici alta.

De profitat insa... e altceva !

 

UE, normal ca profita de incompetenta noastra de a izola focarele si de a elimina posibilitatea de propagare. Astfel pune presiune pe noi, se nimicesc ferme si sute de mii de capete si... normal ca vom avea carne de porc (ca doar iubim acest animal), doar ca va fi de import...

 

PSD (de fapt diavolu' de Draqnea in principal)... nu era in stare sa gandeasca/aranjeze o astfel de situatie. Ei n-au fost in stare (desi aveau toate parghiile) sa organizeze "spargerea" pasnica a mitingului, atat de retarzi sunt in organizare.

De profitat insa...normal ca a profitat. A avut informatia in mana. Intrebarea care se pune este: oare expunerea mediatica oficiala a situatiei, a prezentei si propagarii rapide a virusului nu trebuia facuta cu mult mai devreme decat s-a intamplat? Stiti la ce ma refer, la faptul ca "juniorul", mai nou "om la casa lui", insurat, a vandut aproape tot ce avea in ferma pana sa inceapa operatiunea oficiala de eradicare.

Asta ar fi poate singurul lucru "cusut cu ata alba" in toata povestea asta. In rest... este vorba de incompetenta... de care vor profita cel mai mult strainii.

Informatii stiute din interior, efect de levier maxim, concurenta neloiala.

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:F
  • Oras:F

Mai putin UE si mai mult dragnea&company , PSD-ul e in spatele chestiei asteia mai mult decat UE

Cine e "bulibasa la administratie"?! FSN si Secu'. Mai mult Secu'. 

 

Cand folosesti apa din Dunare pentru... orice, chiar daca nu e pesta porcina, sunt n-spe mii de alte posibile cauze ale mortii si oricum sistemul digestiv si imunitar al animalelor este distrus. Ce randament or avea asemenea ferme, nu pot sa inteleg. 

 

Eu nu inteleg cum de mai exista tara asta si cum se impuie romanasii. Mai rau ca porcii de combinat. 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:F
  • Oras:F

Din pacate acele animale au fost sacrificate intr.un mod inuman.

Au fost jngropate de vii :(

Cf. legislatiilor absolut aberante, dupa cum sustinea un sclavete DSVSA, uciderea animalelor in astfel de cazuri se face incat sa nu curga sange (!). Ce se intampla cu panza freatica cand strivesti sub tone de pamant mii de animale, nu mai gandim... Presupun ca se putea face prin gazare cu heliu (mai ales ca se poate refolosi la infinit, daca e camera etansa, intrucat nu se leaga de hemoglobina etc.) iar efectul este usor euforic (intepaturi in membre inainte de pierdere cunostintei, ca de la beta-alanina). 

 

In mareata Germanie, in fermele de pui, sacrificarea presupune gazare. Dar pentru ca fac economie, ii agata (muncitorii romani, ca doar astia sunt atat de josnici) de vii in carlige, le sunt smulse penele pe viu intr-un aspirator industrial apoi sunt taiati pe jumatate de o lama... Urletele lor in timpul smulgerii penelor au innebunit cativa oameni care s-au fortat sa lucreze acolo ("...pentru copii, pentru casa si familia mea", se stie). 

 

 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Oare la ferma feciorului lui Dragnea,se vor sacrifica porcii?

 

Daca am inteles corect - ca nu prea (mai) urmaresc stirile, n-am nici timp si ma si enerveaza - nu prea mai are ce sa sacrifice, ca (a naibii coincidenta, lucru' dracului in casa popii..!) i-a vandut pe toti tocmai inainte de a se declansa isteria :)

 

EDIT - amu' am vazut ca mi-o luat-o Gabi inainte, sorry...

  • Like 4
Link spre comentariu
  • Oras:F
  • Oras:F

Nu nene, din păcate e reală! La noi a auns târziu față de alte state. În Peninsula Iberică, s-au luptat vreo 25-30 de ani și au sacrificat sute de mii de animale până să o stingă de tot, la fel și în Franța, cam toate țările au fost afectate. Diferența față de noi, este că au ținut mult mai bine izolate focarele și că în Europa de Vest nu prea mai vezi (decât foarte rar), ca la noi porci în gospodării particulare, cu condiții precare de igienă și civilizație, cu risc crescut de propagare a virusukui. O crescătorie poate fi mult mai ușor apărată. Să nu uităm că în Deltă, foarte mulți cetîțeni lasă liber porcii pe vreu grind, așa că, despre ce vorbim?  Pe lângă acești factori ce favorizează răspândirea, se adaugă și incoptența organelor noastre de a lua măsuri eficiente.

Asa cum traiesc si oamenii, nu? Cu latrine, fara apa curenta, cu apa din puturi contaminate... "spalat" la lighean etc. 

 

 

 

  • Like 2
Link spre comentariu

  • Oras:F
  • Oras:F

Jumatate din locuintele inregistrate ca atare la recensamant nu au apa curenta nici macar in principiu (nu mai spun de debransari etc.)! De baie cu apa calda, nu mai vorbim... Traim in orase, ne bucuram (cat de cat...) de bateriile astea de crescut consumabile umane zise "apartamente" si cotetele mai mult sau mai putin luxoase, dar uitam in ce hal s'tem per ansamblu. Si din cei care au apa curenta, chiar calda, cati au timp si bani sa isi mentina igiena?! Du-te in orice hypermarket vara si o sa simti duhoare de sudoare (deodorantele sunt asa scumpe?!) de la camasati si incravatati, veniti cu masini... De la salahorii navetisti ce sa mai ceri?! De cum put corporatistele cand le scoti chilotii, nu mai comentez  - din scoala si facultate suntem dresati sa ne abandonam. Pana si in "Psihologia militara" se pune accent pe rolul igienei personale in moralul combatantilor; dar marea masa a populatiei e dresata sa accepte ca este firesc ca trupul sa fie murdar, sa puta, sa fie nesimtitoare si sa indure orice pentru... ce s-o nimeri. Oameni cu mii de euro/luna sa puta, ma?! Avand in vedere oportunitatile oferite de mijloacele de igiena moderne (de la epilare/radere, sapunuri deodorizante, servetele antibacteriene, geluri dezinfectante, Transpiblock si n deodorante...), asta denota doar nesimtire (de multe ori, indusa). 

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...