Sari la conținut

7 octombrie - referendum


Postări Recomandate

  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

corect este sa pună jos, acea lege de revizuire, aprobată de parlament, sa nu existe dubii.

Nu de alta, dar stau destul de prost, la încredere.

O lege se publica in Monitorul Oficial. Insa poate fi gasita pe diferite site-uri. E imposibil sa n-o gasesti. Daca vrei. Si daca te intereseaza.

Link spre comentariu
Vizitator the abomination
Reputație: 0

O lege se publica in Monitorul Oficial. Insa poate fi gasita pe diferite site-uri. E imposibil sa n-o gasesti. Daca vrei. Si daca te intereseaza.

la fel de bine puteau, cu 2-3 luni înainte, sa bage supliment bilunar, pe câteva ziare, cu referendumul și legea care va fi supusa la vot.

 

Se știe că PSD are o mare problema de comunicare.

 

Sa fie foarte clar-mă lasă rece orice referendum inițiat de clasa politică românească.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Doar  daca esti tampit nu stii despre ce-i vorba. Asa cum pari si tu pentru ca o tii aiurea cu intrebarea care e pe buletinul de vot desi ti-am reprodus exact care e continutul.Te-ai pus la tuta pe mormant si repeti ca un papagal cu paragraf, capitol, numai prostii.

Auzi, dezbatere !! Ce cacat de dezbatere sa mai faca cineva. N-are niciun rost, aici nimeni nu convinge pe nimeni.

Spui bazaconii. Trage-ti cipilica pe capatzana si pun'te la orizontala.

Ametitule !

Fă, cretino, aia este întrebarea generică și obligatorie pentru un referendum de modificare a Constituției , dar nu scrie nicăieri că nu se poate adăuga mai jos o frază prin care să se specifice despre ce articol e vorba și ce conține el. Fiind vorba de Constituție, acea frază este obligatorie, pentru a nu exista confuzii/contestații etc.  Oricum, nimeni nu îi împiedica să dea o OUG/HG, care să permită explicitarea subiectului supus referendumului. Nimeni nu ar fi obiectat.

Dezbaterea publică este unul din atributele principale ale democrației, mai ales când este vorba de modificarea Constituției - dar nu poți înțelege tu, biată otreapă stalinistă! Păi, fă, există un număr important de votanți care nu are o opinie prea clară asupra subiectului respectiv, iar niște dezbateri publice, în media etc,. l-ar face să voteze într-un sens, ori altul. Ți-ai dat arama pe față, anume, că ești o relicvă stalinistă, o Ana Pauker a zilelor noastre. Btw ... știi cum a sfârșit, nu?  :laugh2

Debilo, fute-te-ar Dragnea în cur!

  • Like 2
  • Minus 5
Link spre comentariu
  • Oras:undeva
  • Oras:undeva

O lege se publica in Monitorul Oficial. Insa poate fi gasita pe diferite site-uri. E imposibil sa n-o gasesti. Daca vrei. Si daca te intereseaza.

Idioato, o lege o gasesti oriunde, ai dreptate mizerie umana, totul este sa o gasesti actualizata si sa intelegi ce spune! La "valoarea" ta ... esti limitata, proasta si urata, plina de celulita si hidoasa!

  • Like 1
  • Minus 4
Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Fă, cretino, aia este întrebarea generică și obligatorie pentru un referendum de modificare a Constituției , dar nu scrie nicăieri că nu se poate adăuga mai jos o frază prin care să se specifice despre ce articol e vorba și ce conține el. Fiind vorba de Constituție, acea frază este obligatorie, pentru a nu exista confuzii/contestații etc.  Oricum, nimeni nu îi împiedica să dea o OUG/HG, care să permită explicitarea subiectului supus referendumului. Nimeni nu ar fi obiectat.

Dezbaterea publică este unul din atributele principale ale democrației, mai ales când este vorba de modificarea Constituției - dar nu poți înțelege tu, biată otreapă stalinistă! Păi, fă, există un număr important de votanți care nu are o opinie prea clară asupra subiectului respectiv, iar niște dezbateri publice, în media etc,. l-ar face să voteze într-un sens, ori altul. Ți-ai dat arama pe față, anume, că ești o relicvă stalinistă, o Ana Pauker a zilelor noastre. Btw ... știi cum a sfârșit, nu?  :laugh2

Debilo, fute-te-ar Dragnea în cur!

Of, esti plictisitor. Si obositor. Si prostut. Nu-ntelegi nimic. Mai incerc o data. Ultima.

      1. Sa-ti intre in capatzana aia : nu se poate adauga la lege. Daca Legea nr.3/2000 prevede imperativ continutul intrebarii, nu poate fi adaugata nicio explicitare. Unde naiba vroiai sa scrie "mai jos"  o fraza in care sa se specifice despre ce e vorba ? In buletinul de vot ? Ce-ai domne ? E ridicol. Daca totusi, prin absurd, s-ar adauga ceva mai jos,  CCR nu ar valida rezultatele referendumului pentru ca nu a fost respectata legea. Pricepi ?

       2.  OUG si HG au caracterul unor acte normative, deci cuprind diferite reglementari. Niciodata nu Guvern, oricare ar fi el, nu adopta acte normative (HG, OG, OUG) pentru explicitarea subiectului unui referendum, cum  zici mataluta. Nu exista asa ceva nicaieri in lumea asta si ar fi contrar competen'elor ce revin Guvernului.

       3. Guvernul a adoptat HG nr.743/2018 privind aprobarea Programului calendaristic al referendumului național pentru revizuirea Constituției din 6 și 7 octombrie 2018, in vigoare incepand cu 18 septembrie 2018. Se pevede inceperea campaniei pentru refrendum la data aducerii la cunoștință publică a datei referendumului, adica incepand cu 18 septembrie. Ca s-a facut sau se face campanie, ca nu s-a facut ori nu se face campanie, nu e treaba Guvernului. E treaba actorilor implicati in poveste. 

Mah, incearca in pula calului sa pricepi si lasa prostiile cu Ana Pauker si alte aiureli. Tu vorbesti care esti Visinescu intreg  :laugh2  :laugh2 

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Of, esti plictisitor. Si obositor. Si prostut. Nu-ntelegi nimic. Mai incerc o data. Ultima.

      1. Sa-ti intre in capatzana aia : nu se poate adauga la lege. Daca Legea nr.3/2000 prevede imperativ continutul intrebarii, nu poate fi adaugata nicio explicitare. Unde naiba vroiai sa scrie "mai jos"  o fraza in care sa se specifice despre ce e vorba ? In buletinul de vot ? Ce-ai domne ? E ridicol. Daca totusi, prin absurd, s-ar adauga ceva mai jos,  CCR nu ar valida rezultatele referendumului pentru ca nu a fost respectata legea. Pricepi ?

       2.  OUG si HG au caracterul unor acte normative, deci cuprind diferite reglementari. Niciodata nu Guvern, oricare ar fi el, nu adopta acte normative (HG, OG, OUG) pentru explicitarea subiectului unui referendum, cum  zici mataluta. Nu exista asa ceva nicaieri in lumea asta si ar fi contrar competen'elor ce revin Guvernului.

       3. Guvernul a adoptat HG nr.743/2018 privind aprobarea Programului calendaristic al referendumului național pentru revizuirea Constituției din 6 și 7 octombrie 2018, in vigoare incepand cu 18 septembrie 2018. Se pevede inceperea campaniei pentru refrendum la data aducerii la cunoștință publică a datei referendumului, adica incepand cu 18 septembrie. Ca s-a facut sau se face campanie, ca nu s-a facut ori nu se face campanie, nu e treaba Guvernului. E treaba actorilor implicati in poveste. 

Mah, incearca in pula calului sa pricepi si lasa prostiile cu Ana Pauker si alte aiureli. Tu vorbesti care esti Visinescu intreg  :laugh2  :laugh2 

Mamaie, numai semnaliza! Știm că ești varză! Da-ți-aș muie cu târnăcopul!

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Idioato, o lege o gasesti oriunde, ai dreptate mizerie umana, totul este sa o gasesti actualizata si sa intelegi ce spune! La "valoarea" ta ... esti limitata, proasta si urata, plina de celulita si hidoasa!

:laugh2  =))  =))  =))

Cum zisesi : "s-o gasesti actualizata si sa intelegi ce spune" ? Ai sa moara Cibilan ce profund ai fost  =))  =))

Aoleooo, e mai grav decat am crezut  =))  =))

Nu mai pot, zau daca nu, asa prostie mai rar. Mama, mama, trec soldatii ! Esti praf rau de tot  =))  

Si @ Picon da punct  =))  :laugh2  :laugh2

Ce dracu' mah, sunteti pe tulburel ?  :laugh2  :laugh2

Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Mamaie, numai semnaliza! Știm că ești varză! Da-ți-aș muie cu târnăcopul!

@ Picoaie, lasa-ma ca nu mai pot de ras  :laugh2  :laugh2 Asa ceva n-am crezut ca exista. Sa tii minte bai Picoaie : sa gasesti legea actualizata si sa o si intelegi  :laugh2  :laugh2  :laugh2

:slap2  :slap2  :slap2 E sarac rau @ Condition, zau asa. Ce companioni ai bre !  =))  =))

 

Auzi, scriei si tu in PM : "ce pula mea te bagi mah ca prostu', nu vezi ce tampenie ai scris".  =))

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

@ Picoaie, lasa-ma ca nu mai pot de ras  :laugh2  :laugh2 Asa ceva n-am crezut ca exista. Sa tii minte bai Picoaie : sa gasesti legea actualizata si sa o si intelegi  :laugh2  :laugh2  :laugh2

:slap2  :slap2  :slap2 E sarac rau @ Condition, zau asa. Ce companioni ai bre !  =))  =))

 

Auzi, scriei si tu in PM : "ce pula mea te bagi mah ca prostu', nu vezi ce tampenie ai scris".  =))

* scrie-i ...

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu
Vizitator romuzica
Reputație: 0

Deja subiectul asta devine agasant. Deja referendumul asta a impartit societatea romana in doua tabere, fiecare gata sa dea la cap celeilalte cu prima ocazie. De aici pana la razboi civil nu mai e mult....

E mai bine sa asteptam ziua (zilele votului, vor fi doua) decisiva si vom vedea dupa-aceea ce va decide natiunea.

 

Mai dezbinati ca acum, in an de Centenar, de mult nu au mai fost romanii...

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

E, graba strica treaba

Treaba aia stricată, ești tu, mumie!

Deja subiectul asta devine agasant. Deja referendumul asta a impartit societatea romana in doua tabere, fiecare gata sa dea la cap celeilalte cu prima ocazie. De aici pana la razboi civil nu mai e mult....

E mai bine sa asteptam ziua (zilele votului, vor fi doua) decisiva si vom vedea dupa-aceea ce va decide natiunea.

 

Mai dezbinati ca acum, in an de Centenar, de mult nu au mai fost romanii...

Ai pleznit-o! Nene, unde vezi tu dezbinare pe tema asta? Văzut-ai tu dezbateri publice, discuții pro-și contra pe tema asta? Singurul subiect ce se dezbate public e legat de Dragnea-legile justiției-corupție-mitingul din 10 august. Și, dacă nu pe un forum ca ăsta, unde plm să discutăm? Ce vârstă ai, de spui că nu au fost niciodată românii mai dezbinați? Știi ce a fost in 1990, cu Piața Universității, minerii și cu toată nebunia începând cu ianuarie '90? Iar asta cu Centenarul, e total în plus!
  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:B
  • Oras:B

* veți prețui...

Dacă nu scriai cu font mare și bolduit, poste nu sărea în ochi greșeala.

:laugh2

La ora care am postat, vampirii zburau in cerc. Multumesc totusi pentru corectare ! De 10 ani scriu numai in limba Engleza mai scartai cateodata plus ca sunt chior de aceea am ales font mai mare + bold. Multa sanatate iti doresc si o spun sincer   :bow . Bafta tuturor...sper sa vi se implineasca visurile, daca nu aveti rabdare si nimic de pierdut..." go for it".

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator the abomination
Reputație: 0

E și lumea proastă.

Întreba, la Vax Populi, dacă "sunteți de acord ca doi celibatari sa se căsătorească". Vai....

Sau sa scoată, din denumirea de Homo Sapiens, "homo". N-am mai putut sa mă uit.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Europe
  • Oras:Europe

am urmarit emisiune lu nea Barbu pe la B1tv...tipu e dus ,saracu

 

 

de aceea ,eu zic ,DA la referendum

 

 

familia trebuie sa fie legal constituita din barbat si femeie.PUNCT

 

restu,ca avem si pe invers ,nu ne intereseaza,e problema lor

 

Iote ce scrie la art. 271 cod civil:

Căsătoria se încheie între bărbat şi femeie prin consimţământul personal şi liber al acestora.

Chiar mai era nevoie sa scrie asta si in Constitutie?

Link spre comentariu
  • Oras:Middle of Nowhere
  • Oras:Middle of Nowhere

Evident ca referendumul asta e facut sa distraga atentia de la problemele adevarate ale tarii. Voi mergeti? Daca da, care ar fi optiunea voastra?

Nu merg la referendum.Eu pe oamenii ăștia LGBT nu i-am văzut niciodată pe strada.Deci nu intra in vizorul meu,ca tot zic fanaticii religioși ca ne ataca homosexualii lol.Deocamdata n-am identificat vreo agenda progresistă agresivă la noi deci e o problema creată artificial de PSD.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...