Sari la conținut

Contează ceea ce se vede sau ceea ce simți?


Postări Recomandate

  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

Mulțumesc tuturor celor care mi-au oferit puncte de reputație pentru recenziile și punctele de vedere postate de mine în cele 262 de topice în care mi-am băgat nasul,ieri depășind borna de 10000 de puncte și aproape 11000 de vizualizări,toate într-un an și trei luni.

Să avem cu toții spor!

  • Like 6

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

Viața are de toate și bune și

rele...dar un singur

lucru nu are...

CALE DE ÎNTOARCERE!

  • Like 7

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

Mă uit de jur împrejur,atât în lumea reală cât și cea virtuală și nu înțeleg de unde atâta încrîncenare, ură,gata de luptă,permanent cu securea războiului în mâna si cei mai grav e atât de des și generalizat încât ai impresia că e limitata normoralității.Fenomenul nu afectează un anumit segment al societății,mi se pare că nu ține cont de nimic,fie că e vorba de tineri sau bătrâni,de femei sau bărbați,de analfabeți sau academicienii,de plebe sau nobilime,de cleric sau ateu,de politician sau apolitic,de ales sau alegător,de putere sau opozitie,de bogat sau sărac,de mediu urban sau rural,de cult sau incult,de....

 

Nu știu câtă dreptate am,e o constatare făcută de mine un "neica nimeni"în comparație cu DALAI LAMA. Ieri,printre altele,am citit și cuvintele următoare la care vă rog să zăboviți câteva clipe:

 

"Ce mă surprinde cel mai mult la umanitatea?

OMUL.

Își sacrifică sănătatea pentru a face bani.Apoi își sacrifică banii pentru a-și recupera sănătatea.Apoi este atât de nerăbdător cu gândul la viitor încât nu se bucură de prezent. Rezultarul este că nu trăiește în prezent,dar nici în viitor.Trăiește de parcă n-ar muri NICIODATĂ și apoi moare fără a fi trăit."

  • Like 9

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

Uita-te in fruntea țării. Un exemplu de coerență. Degringolada e data de incompetenți. Orice ar trebui sa dureze 10 minute dureaza 2-3 ore. Un drum de 2km dureaza 40 de minute. O hartie de la o institutie a statului iti consuma resurse si timp.

Ne încrâncenăm din lipsa timpului, ne luptam sa fim cat se poate de productivi.

Unii refuleaza frustrarile, nervii, altii isi etalează nesimtirea si prostia iar alții isi fac simțită impertinenta.

Timpul e prea scurt. Mult prea scurt. Mult prea scurt il facem noi.

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

@realbadwolf,cea ce spui tu explică o parte din fenomen. Lista cu exemple date de tine poate continua,dar parcă, oricât de lungă ar fi nu lămurește problema în totalitate.Nici dacă ținem cont de observația lui DALAI LAMA privind evoluția OMULUI în ultima perioadă.Nici faptul că pe zi ce trece "TIMPUL" se comprimă tot mai mult, citeam nu demult,un studiu în acest sens,conform căruia o "zi"de acum ar avea cu mult mai puține ore față de o "zi"de când eram eu copil.În continuare nu pot să-mi explic de unde atâta violență.Oriunde te întorci dai de violență din ce în ce mai puternică,de la cel cu țâța în gură până la cel cu barba sură.

  • Like 4

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

Nu,am spus bine,VIOLENȚĂ și mă refer la toate tipurile și formele de violență.Și ce-i grav,din punctul meu de vedere,e că o întâlnim acolo unde n-ar trebui să fie nici cea mai mică urmă.Uite am să te rog să-ți îndrepți privirea doar la trei instituții: ȘCOALĂ,BISERICĂ,SPITAL,unde violența este la ea acasă.Dar cum spuneam în postările anterioare,violența o întâlnim la tot pasul,practic nu există loc sau segment al societății ferit de violență,e pretutindeni și în continuă creștere.

  • Like 5

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

"CINE SUNT EU?

 

Un om,doar atât,

Nici foarte frumos,

Nici foarte urât,

 

Un pic cam rebel,

Puțin,pesimist,

O zi...mai vesel,

O altă mai trist.

 

Prea des visător,

Prea rar încercat,

Nici biet servitor

Dar nici prea bogat.

 

Un om c-un destin

Din patimi și dor,

Prin lume străin,

Cu rol de actor.

 

O formă din lut,

O umbră în vânt,

Un suflet cusut,

Un om...doar atât!"

 

..................

Un "PROST" și un NAIV

În bătaia vântului!

  • Like 6

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

16-04-'19;23,45=11000.

  • Like 4

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

Nu sunt ce cred unii,dar nici ce-ar vrea alții să fiu...

Sunt eu și atât...

  • Like 5

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

SECRETUL

pentru a trăi mult și bine,

ESTE:

MĂNÂNCĂ jumătate,

MERGI dublu,

RÂZI triplu și

IUBESTE fără măsură!

(proverb tibetan)

  • Like 5

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

Bună seara!

Avem de gând să vă rețin mai mult,dar "brusc și instantaneu"(iertați-mă,mă mai joc cu cuvintele din când în când) am renunțat la planul inițial,voi fi foarte scurt.

Acum doi ani în urmă pășeam pentru prima dată pe acest forum.De azi înainte pot să zic că"am ani vechime".

Ce pot să spun acum e că sunt mai "complet",forumul mi-a umplut câteva "goluri",m-a "hrănit",ca să nu lungesc vorba,forumul m-a schimbat în bine,m-a întărit și nu în ultimul rând m-a făcut mai sănătos.Am încercat și eu,nu știu cât am reușit,să mă fac util ori de câte ori am avut ocazia,să las o "URMĂ",conform obiceiului meu de a lăsa câte ceva pe unde am trec.

Vă urez acum în prag de an nou pe lângă urarea tradițională de "LA MULȚI ANI!",încă o dată "Să aveți spor în toate și la toate!"

  • Like 7

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

 

LA MULȚI ANI,STIMATE DOAMNE!

 

Doar câteva dintre voi ați primit urări de sărbători și cum încă nu s-au terminat,e adevărat acum la "spartul târgului",dar vorba ceea mai târziu decât niciodată.Și ca să vă îmbunez cât de cât,citiți cu atenție următoarele cuvinte,după care încercați să vă remediați "marele defect":

 

 

"Femeia are un defect: nu isi cunoaste adevarata valoare…

Cand Dumnezeu a facut femeia, deja era in a sasea zi de munca si facea ore suplimentare. Atunci, aparu un inger si-l intreba:

– De de iti pierzi atata timp cu asta ?

Si Domnul raspunse:

– Ai vazut cartea tehnica? Trebuie sa fie lavabila in totalitate, dar sa nu fie de plastic; sa aiba mai mult de 200 de piese mobile si sa fie capabila sa functioneze fiind alimentata cu orice, chiar si cu resturi; in poala ei, sa stea comod pana la patru copii in acelasi timp, sa aiba un sarut care sa poata vindeca de la un genunchi julit pana la o inima ranita si sa faca totul cu numai doua maini.

Ingerul se minuna de cerinte.

– Cu doar doua maini…Imposibil!

– Si asta e doar modelul standard!

– E prea multa munca pentru o singura zi…asteapta pana maine ca sa o termini.

– Nu, n-am s-o las pe maine, protesta Domnul. Sunt pe punctul de a termina aceasta creatie care este favorita inimii mele: ea se vindeca singura cand e bolnava si poate munci pana la 18 ore pe zi.

Ingerul se apropie si atinse femeia.

– Dar ai facut-o atat de delicata…

– Este delicata, spuse Domnul, dar in acelasi timp, atat de puternica. Nu-ti poti inchipui cat e de rezistenta si de ce reusite e in stare.

– O sa fie in stare sa gandeasca? intreba ingerul.

Dumnezeu raspunse:

– Nu numai ca o sa fie capabila sa gandeasca, ci si sa negocieze.

Atunci, ingerul vazu ceva si, intinzand, mana atinse obrazul femeii…

– Doamne, mi se pare ca modelul asta pierde lichid! Ti-am spus ca incerci sa pui prea multe lucruri in ea!

– Nu pierde lichid, e o lacrima, il corecta Domnul.

– Pentru ce e lacrima? intreba ingerul…

Si Domnul spuse:

– Lacrimile sunt felul ei de a-si exprima jalea, dragostea, singuratatea, tradarea, suferinta si orgoliul.

Asta il misca mult pe inger:

– Esti un geniu, Doamne, te-ai gandit la toate! Femeia este intr-adevar minunata.

– Este! Femeia are puteri ce-i uimesc pe barbati: trece prin dificultati, face fata greutatilor, dar este fericita si indragostita.

Surade cand vrea sa tipe. Canta cand vrea sa planga. Plange cand e fericita si rade cand e nervoasa.

Lupta pentru a-si apara valorile. Infrunta nedreptatile. Nu accepta un “nu” ca raspuns, daca ea crede ca exista o solutie mai buna.

Isi rupe de la gura pentru ca familia ei sa aiba cele necesare.

Merge la medic cu o prietena careia ii este frica sa mearga singura. Iubeste fara sa ceara nimic in schimb.

Plange cand fiii ei reusesc in viata si se bucura cand prietenii obtin premii.

Este fericita cand aude de o nunta sau de nasterea unui copil. I se frange inima cand moare o prietena.

Sufera cand pierde pe cineva drag, in schimb se dovedeste a fi puternica atunci cand crezi ca a epuizat toate fortele.

Stie ca poate vindeca suferinta cu un sarut si o imbratisare.

Si, totusi, femeia are un defect: nu isi cunoaste adevarata valoare…"

 

 

UN STRIGĂT ÎN NOAPTE: "Revino iubire!"

 

"Revino iubire,te-astept neincetat!

Cu gandul la tine,traiesc in pacat.

Revino iubire, la fel de curat!

Nici zambet pe buze nu am, l-ai luat.

 

Revino iubire, trezeste-ma la viata!

Si du-ma prin lume,la ceruri ma inalta.

Revino iubire si ia-ma cu tine!

Arata-mi frumosul si iar ma rasfata!

 

Revino iubire sa simt ca am rost!

Mi-e greu fara tine, cand stiu cum a fost.

Revino iubire si nu mai fugi!

Ramai si ma invata din nou a iubi!"

  • Like 10

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Oras:No importa
  • Oras:No importa

Baroane, e clar, ești incorigibil! Aș vrea și eu să fi putut interioriza măcar un 10% din cele de mai sus, în decursul anilor ce i-am trăit până acum! Dar realitatea mi-a dat bocanci în gură, de și-acum mai am niște dinți ciobiți. Un lucru e clar, și anume că fără ele nu se poate! Deci, 

 

LA MULȚI ANI, FEMEIE!!!

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

Ce ciudat!...doar după o săptămână....

"Într-un timp-sărbătoare de lumină,

printre oameni şi flori de lumină,

ascultând glasuri ce cântă lumina...

Tânjesc după întunericul

ce ne adăpostea visele,

mi-e dor de noaptea

parfumată de braţele Tale,

de luna sfioasă

ce ne veghea de după nori

şi, mai ales,

mi-e dor de Tine!"

  • Like 8

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

 

 

 

"Baroane, e clar, ești incorigibil! Aș vrea și eu să fi putut interioriza măcar un 10% din cele de mai sus, în decursul anilor ce i-am trăit până acum! Dar realitatea mi-a dat bocanci în gură, de și-acum mai am niște dinți ciobiți. Un lucru e clar, și anume că fără ele nu se poate! Deci,

 

 

 

LA MULȚI ANI, FEMEIE!!!"

 

 

 

 

"Pur și simplu citește!

 

1. Fericirea e în interior. Noi pierdem prea mult timp pentru căutarea aprobării și compasiunii celor din jur. Dar de fapt, nu căutăm unde trebuie. Aruncă o privire în interiorul tău.

 

2. Fii recunoscător pentru toate. Pentru bine, rău și foarte rău. Viața în sine este un dar. Iar plăcerea și durerea sunt o parte a drumului nostru în viață.

 

3. Schimbă-ți percepția și se va schimba și viața ta. Când te simți cuprins de frică, furie, supărare, pur și simplu privește situația sub un alt unghi.

 

4. Sărbătorește-ți succesele, chiar și cele mai neînsemnate.

 

5. Ia-ți ochelarii de la ochi. Nu te concentra exclusiv pe scopuri și dorințe. Riști să scapi din vedere frumusețea vieții și a oamenilor ce te înconjoară.

 

6. Fiecare persoană apare în viața noastră cu un anumit scop. Însă noi suntem cei care decidem să luăm lecția pe care ne-o oferă sau nu. Cu cât e mai rău rolul acesteia în viața noastră, cu atât mai serioasă este lecția.

 

7. Crezi. Pur și simplu, ține minte că Universul este de partea ta și totul va fi bine.

 

8. Nu lua totul aproape de inimă. Faptele altor oameni sunt reflecția a ceea ce se întâmplă în viața lor personală. De obicei, ele nu au legătură cu tine.

 

9. Natura tămăduiește. O plimbare la aer curat, în preajma unor peisaje frumoase este în stare să-ți purifice mintea și sufletul.

 

10. Oamenii supărați îi supără pe alții. Însă oricum iubiți-i, doar că de la distanță.

 

11. Perfecționismul este o iluzie și încă una dintre cele mai dureroase. Relaxează-te. Tinde spre perfecțiune, dar permite-ți să faci greșeli și să fii fericit indiferent de rezultat.

 

12. Lumea înconjurătoare este o oglindă. Ceea ce iubim la alții iubim în noi. Ceea ce nu-ți place la alții, posibil că nu-ți place nici la tine.

 

13. Învață să ierți. De asta ai nevoie în primul rând tu și nu cel pe care l-ai supărat. Iertând, tu capeți liniște și libertate.

 

14. Cu toții avem o intuiție extraordinară. Doar că trebuie să te oprești și s-o asculți. Ea îți va arăta calea.

 

15. Înconjoară-te de oameni care te iubesc și te susțin. Și răspunde-le și tu reciproc. Viața e prea scurtă ca s-o trăiești altfel."

  • Like 8

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

Fiindcă am gâdilici,eram să spun la limbă,dar de fapt la degete și undeva ..., undeva...,să spun..,să nu spun.., dar mai bine nu...,fiindcă nu vreau să tulbur apele,care pentru unii bănuiesc că le-am tulburat destul săptămâna trecută...,așa că tac și meditez la următoarele:

 

 

 

" NU ORICE ZI POATE FI BUNĂ,

DAR EXISTĂ CEVA BUN ÎN FIECARE ZI!

 

 

1. Un zambet fain este limbajul universal al bunătății.

 

2. Pesimistul vede dificultăți în orice oportunitate. Optimistul găsește oportunități în orice dificultate.

 

3. Am descoperit că atunci când iubești viața , viața te iubește și ea la rândul ei.

 

4. Viața este un naufragiu, dar nu trebuie să uităm să cântăm în bărcile noastre de salvare.

 

5. Când te trezești dimineața, gândește-te ce privilegiu prețios ai să fii în viață, să respiri, să gândești, să te bucuri, să iubești.

 

6. Ceea ce vedem depinde în principal de ceea ce căutam.

 

7. Se spune că timpul schimbă lucrurile. În realitate tu ești cel ce trebuie să o facă.

 

8. Indreapta-ți fața către soare și lasă umbra în spatele tău.

 

9. Nu spune niciodata "Nu se poate" si începe cu "Să vedem".

 

10. Omul are nevoie de un an ca să învețe să vorbească, si de vreo șaizeci că să învețe să tacă.

 

11. În viață avem tot atâtea ocazii speciale câte alegem să sărbătorim.

 

12. În unele zile e nevoie ca tu să-ți creezi propriul răsărit.

 

13. Suntem cu toții în mocirlă, dar unii din noi privesc către stele.

 

14. Dacă vrei să ajungi repede, mergi singur. Dacă vrei să ajungi departe, mergeți împreună.

 

15. Libertatea omului e partea divină din el.

 

16. Fii dispus să fii un începător în fiecare dimineață.

 

17. Fiecăruia i se dă o cheie către rai; aceeași cheie deschide și porțile iadului.

 

18. Viața nu are limite, cu excepția celor pe care ți le impui singur.

 

19. Prima condiție a fericirii este: Evită să meditezi prea mult la trecut.

 

20. Teme-te mai puțin, speră mai mult; mănâncă mai puțin, mestecă mai mult; vaie-te mai puțin, respiră mai mult; vorbește mai puțin, spune mai mult; iubește mai mult și toate lucrurile bune vor fi ale tale.

 

21. LA SFÂRȘIT NU CONTEAZĂ ANII DIN VIAȚA TA, CI VIAȚA DIN ANII TĂI.

 

22. Numără-ți faptele bune în fiecare dimineață și umple-ți mintea cu gânduri pozitive. Acesta este secretul pentru a fi fericit si inspirat pe tot parcursul zilei.

 

23. Întotdeauna fă ceea ce îți e frică să faci.

 

24. Nici un lucru măreț nu a fost vreodată realizat fără entuziasm.

 

25. Dacă te gândești la un dezastru, îl vei avea. Aplecă-ți mintea către moarte și vei grăbi plecarea ta din această lume. Gândește pozitiv și stăpânitor , cu încredere și credință, iar viața va deveni mult mai sigură, mai vie în acțiuni, mai bogata în realizări și experiență."

  • Like 7

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

VREME ȘI VREMURI,...VREMURI ȘI VREME!...CINE LE MAI ÎNȚELEGE?

 

 

Ei,....ieri la un moment dat eram pe val și ce val.Încă nu am reușit să mulțumesc la toți cei care mi-au fost alături.Dar...,ce e val ca valul trece,...din cât de sus mă credeam dintr-o dată am devenit mic,mic și neputincios,un mic pion pe o tablă de șah...așa că la putere e măria sa:

 

 

VREMEA

 

 

"Vremea-nalţă şi râdică,

Vremea face, vremea strică,

Vremea suie şi coboară,

Vremea surpă şi doboară,

Vremea schimbă şi preface,

Şi războaiele şi pace,

Vremea toate răzvrăteşte,

Schimbă şi schimonoseşte,

Vremea pe oricine-nvaţă,

Vremea dascăl şi povaţă,

Vremea din linişte bună,

Face vânturi şi furtună,

Vremea iar după furtună,

Face şi linişte bună,

Vremea bucură,-ntristează,

Suie-n tron şi destronează,

Vremea-nalţă, vremea creşte,

Vremea iarăşi micşoreşte,

Toate sunt de vreme-aduse,

Toate la vreme supuse."

  • Like 4

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi
  • Like 4

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

DREPTATE SAU ADEVĂR?

 

"Mare dreptate avea, filosoful roman Seneca, când spunea că: ,,Din momentul în care ne naștem, timpul începe să ne ia viața înapoi”. Da, oameni buni, trece timpul și odată cu trecerea lui ma trec, inevitabil, și eu....eheee, mai trece o clipa și o alta clipa, mai trece o zi și o alta zi....și parca timpul asta nu mai are așteptare. Și încă ceva....timpul nu pleacă, niciodată, cu mâna goală....își ia cu el ,,bagaje” mari și...dus este. Târând nume, fapte și mituri ne lasă mai triști, mai însingurați. Prin urmare, ce ne rămâne de făcut? Sa fim activi. Timpul trece repede și, din păcate, dacă se spune, in general, ca timpul vindeca totul, de data asta, accelerarea timpului odata cu îmbătrânirea chiar nu o poate atenua. Asa ca, atâta timp cât avem ,,timp”, haideți sa iubim și tot ce avem mai bun in suflet să dăruim!"

  • Like 5

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

"ARTA DE-A ÎNVINGE

 

 

Să ai curajul să spui da

Să ai curajul să spui nu

Şi-n fiecare clipă grea

Să fii mereu, acelaşi Tu !

Să ştii să crezi

Când unii te înşeală,

Să te ridici

Când alţii te doboară,

Să poţi păstra

Ce alţii vor s-alunge,

Să ştii să râzi

Când sufletul îţi plânge

Şi cald tu să rămâi,

Chiar dacă afară ninge.

Aceasta-i arta

De-a învinge."

  • Like 6

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu

  • Membru Premium
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi

Femeia,femeia și iarăși femeia!

post-252750-0-48685100-1578597507_thumb.jpg

  • Like 4

Chiar și atunci când vorbim despre alții, cuvintele vorbesc mereu  despre noi.
Ele ne spun cine suntem. Ne  definesc.

Astăzi nu avem timp... Mâine nu vom avea puteri... Iar poimâine nu vom mai fi... Nu amânați, trăiți acum!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...