Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Telefon: 021 352 8632
  • Oras:'' suntem peste tot acasa ''
  • Telefon: 021 352 8632
  • Oras:'' suntem peste tot acasa ''

Astazi am asisat la o repunere in drepturi a Justitiei Romane.Parerea mea este ca s-a facut dreptate. Deci dupa fapta si rasplata...

Link spre comentariu

Indiferent de scuzatii, cati bani a investit in acte caritabile???? De ce nu sunt in spatele gratiilor hotii care nu au ajutat pe nimeni?

 

Daca mi-ar fi venit si mie,sau oricarei persoane vreo 100.000.000  de euro  cum i-a venit lui becali ,asa,"din cer" ....as fi facut mult mai multe acte de caritate ca becali.Si nu ar fi stiut nimeni.Mai gandeste-te odata roxi si mai posteaza inca o data.

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Indiferent de scuzatii, cati bani a investit in acte caritabile???? De ce nu sunt in spatele gratiilor SI hotii care nu au ajutat pe nimeni?

Roxy, cred ca asa este mai corect . 

Imi pare rau ca nu suntem de acord, te stiu ca o fata inteligenta, dar jiji isi merita soarta. Parca era o vorba: nu faci biserici din bani furati.

Link spre comentariu
  • Oras:Cal victoriei
  • Oras:Cal victoriei

Omu asta o facut mai multe pentru tara ca toti presedinti la un loc deci un pic de respect merita....si din cate stiu eu pamantu ala era al lui dar na nu il suporta justitia ca el vrea doar dreptate...!!!

Link spre comentariu
  • Oras:la umbra
  • Oras:la umbra

 Pentru o frauda de 500.000euro de acum 15 ani, ce naiba, dadea banii si gata, cu popescu cum a fost acum 3 ani, a dat banii statului si l-au iertat, dar la noi a vrut justitia sa arate cine e, pai cum scoti tu interdictie de iesire din tara la 11 noaptea, ce naiba mai suntem absurzi, chiar suntem un popor de fraieri si ne manipuleaza toti, are gura spurcata gigi care-i problema, decat copos care plange pe la televizor ca intra-n puscarie in cazul transferurilor dar nu fac public cazul cu spatiile de la loto din toata tara pe care le-a cumparat.

Hai sa ne bucuram ca intra gigi la parnaie, suntem toti sfinti.

Link spre comentariu
  • Oras:Cal victoriei
  • Oras:Cal victoriei

@SexyRoxy1 asa ca un sfat prietenesc daca imi este permis, nu mai posta, te faci de ras.

:)) Crezi? Nu sunt FAN Gigi dar ce s-a intamplat ieri ,clar n-a fost cea mai buna decizie.

Link spre comentariu
  • Oras:near Elm Street
  • Oras:near Elm Street

Nici eu nu sunt fan Becali, dar sunt mult mai multi, care au furat mult mai mult, care nu au facut nimic, dar sunt bine mersi. "Nimeni nu este mai presus de lege" ar trebui aplicat in toate cazurile!

Link spre comentariu
  • Oras:near Elm Street
  • Oras:near Elm Street

Nici eu nu sunt fan Becali, dar sunt mult mai multi, care au furat mult mai mult, care nu au facut nimic, dar sunt bine mersi. "Nimeni nu este mai presus de lege" ar trebui aplicat in toate cazurile!

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Pistolgina nu suntem toti sfinti ca nu avem toti 1 mil de eur sa dam preotilor de pe muntele Athos.

Dar se pare ca anul asta taxa divina de a scapa de parnaitza a crescut :).

Eh nu suntem chiar asa de bucurosi ca doar nu dam petrecere. Btw anyone interested? Eu vin cu sampania. :))

Link spre comentariu
  • Telefon: 021 352 8632
  • Oras:'' suntem peste tot acasa ''
  • Telefon: 021 352 8632
  • Oras:'' suntem peste tot acasa ''

Fratilor asta cu sant mai multi care au furat si au facut combinatii si sunt liberi ..nu tine..... este un fel de ''sa moara si capra vecinului''. Gigi a facut mult mai multe ilegalitati la viata lui s-ar putea sa se mai aleaga cu ceva ani de pedeapsa in urma altor procese. Ce a facut el cu bani castigati prin astfel de potlogarii a fost circ si panarama , praf in ochi pentru a castiga notorietate si implicit putere. Hade sa va dau si un exemplu a facut nustiu cate case in comuna Vulturul jud. Vrancea nici macar acolo nu a iesit primar din partidul lui ! de ce oare ? si astfel de exemple sunt multe ... de fiecare data a facut circ cand a dat cate ceva de ce? a carat ziaristii dupa el si pe Muntele Atos daca vroia sa faca un act de caritate pleca singur fara sa-l stie nimeni ....parerea mea Gigi nu este nici macar jmecher (pt. ca este la puscarie acum)nici bun crestin (pt. ca e mai mult un fanfaron) este poate putin nebun din cauza banilor probabil ....

Link spre comentariu
  • Oras:la umbra
  • Oras:la umbra

 Eu ce vreau sa subliniez este ca atunci cand cade unu la parnaie toti pe el. Personal ar trebuii sa-i zghuduie pe toti justitia, dar NU, credeti ca pe Berlusconi il va inchide cineva. Mi-e ciuda ca guvernanti vad in noi un popor de fraieri, oameni ce pot fi influentati usor. De aici se vede lipsa noastra de educatie. 

Link spre comentariu
  • Telefon: 021 352 8632
  • Oras:'' suntem peste tot acasa ''
  • Telefon: 021 352 8632
  • Oras:'' suntem peste tot acasa ''

Base ar trebui sa emigreze ..:)) sa plece pe mare altfel o sa-l haituiasca astia, sau poate s-a pus la adapost cu dosare despre fiecare in parte...Problema este ca nu ar trebui sa amestecam justitia cu politica ...

Link spre comentariu
  • Oras:near Elm Street
  • Oras:near Elm Street

Base ar trebui sa emigreze ..:)) sa plece pe mare altfel o sa-l haituiasca astia, sau poate s-a pus la adapost cu dosare despre fiecare in parte...Problema este ca nu ar trebui sa amestecam justitia cu politica ...

Nu noi le amestecam, le amesteca altii pentru a face ce vor ei!

Link spre comentariu

  • Oras:Cluj
  • Oras:Cluj

Citind unele din părerile scrise aici, mi s-a confirmat încă o dată o opinie formată de ceva vreme: a gândi este un privilegiu, iar când Dumnezeu a suflat cu respiraţia-i divină asupra omului din lut, ca să-l însufleţească, s-a înecat atunci când a ajuns la cap...

Marea majoritate a indivizilor pur şi simplu nu gândesc "la rece": fie preiau, prin imitaţie, paradigme ale comunităţii în care-şi fac veacul (familie, cerc de prieteni) ori prinse din zbor de prin mass media, fie dau glas unor sentimente pe care le au, care li se nasc instinctual, fără a le trece prin filtrul conştiinţei.

 

Un exemplu: la nivelul maselor este încetăţenită ideea că cel care face acte caritabile trebuie ferit de pedeapsă. Anume de pedeapsa penală. Atâta vreme cât naivul este convins de asta, a încerca să-i explici altceva este perfect inutil. Ai putea să-i spui că generozitatea faţă de săraci îşi caută răsplata în ceruri şi nu pe pământ, că una-i justiţia divină şi cu totul alta cea pământeană, că însuşi Iisus a despărţit net cele două planuri, al lumii acesteia şi al lumii lui Dumnezeu ("împărăţia mea nu este din lumea aceasta"). Dar ar fi degeaba – naivul nu va înţelege, căci el nu poate gândi şi, din păcate, însăşi taina credinţei este inseparabilă de gândire, neexistând un rai al proştilor. El va fi convins că cel ce dă la săraci nu poate intra la pârnaie, orice infracţiune ar fi săvârşit.

Deci, Becali a făcut acte caritabile, ca atare este imun la pedeapsa penală. Despre comorile din ceruri nici nu are sens să mai discutăm.

 

Un alt exemplu: ţara-i plină de tâlhari, majoritatea beneficiază de impunitate prin corupţia autorităţilor. De unde rezultă, printr-o logică care pe mine mă depăşeşte, că, în măsura în care toţi scapă, e musai să scape şi cei efectiv trimişi în judecată. Cum poate fi unul condamnat dacă restul sunt liberi! Sesizaţi oare absurdul (ca să nu zic cretinismul) unei asemenea idei?

 

În fine (dar fără a epuiza subiectul), mai este şi categoria aceea de indivizi fuduli până la ceruri şi dincolo de ele, atotştiutori, specialişti în toate domeniile, genii multilateral dezvoltate. Aceştia ştiu pozitiv dacă justiţia a dat o soluţie greşită sau corectă într-o speţă, chiar atunci când nu au citit dosarul şi nici măcar decizia (pe care, de altfel, nu le citesc niciodată, căci nu au nevoie). De unde ştiu ei asta? Cum adică, de unde ştiu? – Ştiu pentru că aşa e, aşa trebuie să fie, altfel nu poate fi decât cum ştiu ei...

 

Concluzia?: veche de secole - tăcerea este cea mai bună dovadă şi armă a unui filozof. Cine gândeşte cu adevărat, nu-şi permite să-şi dea cu părerea decât atunci când e sigur pe subiect. Dar ce greu e să stăpâneşti un subiect...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...