Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Oras:Unde?
  • Oras:Unde?

Mai fratilor, iertati-ma dar despre ce vorbiti voi aici? Inteleg ca-i Gigi si ca e pasibil de parnaie dar dati si voi mai multe detalii. M-ati facut curios. Nu ma trimiteti pe goagal ca-mi returneaza 10 pagini de kkt cu gigi si nu stiu pe care sa le filtrez.

 

Dati si la mine un link. Multam fain.

Link spre comentariu
  • Telefon: georgi_8888
  • Oras:romania
  • Telefon: georgi_8888
  • Oras:romania

Mai fratilor, iertati-ma dar despre ce vorbiti voi aici? Inteleg ca-i Gigi si ca e pasibil de parnaie dar dati si voi mai multe detalii. M-ati facut curios. Nu ma trimiteti pe goagal ca-mi returneaza 10 pagini de kkt cu gigi si nu stiu pe care sa le filtrez.

 

Dati si la mine un link. Multam fain.

INtra pe antena3.ro si la ora 14 o sa vezi conditiile de la Rahova.

sau aici http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/gigi-becali-oprit-pe-aeroport-ar-fi-urmat-sa-plece-spre-israel-inainte-de-procesul-de-luni.html

Link spre comentariu
  • Oras:Cluj
  • Oras:Cluj

parerea mea e ca l-au trimis la bulau pe gigi pentru a demonstra lumii ca justitia nu doarme . in momentul asta sunt convins ca si ceilalti acuzati vor infunda puscaria. oricum dupa parerea mea ADIO STEAUA

 

 

maxxx80, din ce ai spus tu reiese că fără Becali şi cei judecaţi în dosarul transferurilor, echipa Steaua nu poate supravieţui. Dacă am admite raţionamentul tău, ar însemna să presupunem că niciodată Steaua nu a existat fără ei. Steaua, care a câştigat o dată Cupa Campionilor şi altă dată a mers până în finală - a realizat toate acestea datorită lui Becali şi a celorlalţi? Suntem copii sau ce?!

Dă-mi voie să-mi exprim şi eu o opinie, probabil la fel de imperfectă ca a ta: câtă vreme feţele lui Becali, Copos şi ceilalţi (Mitică de la ligă, Mircea Sandu) vor fi eterne în fotbalul românesc, ca şi până acum, acesta nu va accede în... liga celor mari, adică nu vom avea altceva decât un fotbal aproximativ şi balcanic.

Link spre comentariu

sunt perfecct de acord cu ceea ce spui tu .probabil m-am exprimat gresit. ma refeream la faptul ca becali poate sa isi ia adio de la steaua. doar daca nu are pe cineva de incredere sa se ocupe . cu siguranta, steaua fiind cea mai iubita echipa din romania ,se vor gasi persoane dispuse sa investeasca

stima si respect

Link spre comentariu
  • Oras:Cluj
  • Oras:Cluj

Atunci te-am înţeles eu greşit, deci eu îmi cer scuze! Însă îmi păstrez pe deplin opinia exprimată în ultimul alineat al postului nr. 29.

În al doilea rând, nu este atât de greu - în epoca noastră - să conduci un bussines din puşcărie, pe cât ar părea la prima vedere.

În fine, părerea mea este că Becali va exploata această condamnare, pentru a poza ca martir în ochii prostimii (deja a şi început să o facă). E prea viclean ca să nu folosească această... ocazie.

Stimă şi respect reciproc!

Link spre comentariu
  • Oras:Plantatie
  • Oras:Plantatie

Haideti sa nu amestecam omenia, simpatia pentru echipele de fotbal cu sistemul juridic. Indiferent de faptele bune si actele de caritate pe care le a facut orice persoana, in cazul de fata Gigi Becali, sistemul juridic trebuie sa functioneze independent de orice alte institutii, ONG-uri (de genul Asociatia cutzu-cutzu) dar mai ales independent de empatie!

 

Sistemul juridic trebuie sa fie identificat cu moralul! Asadar Gigi Becali si multi altii au incalcat legi si au fost acuzati pe buna dreptate si constransi si ispaseasca pedeapsa ce li se cuvine. Punct si de la capat! Trebuie sa o faca si gata. Noi ca indivizi nu trebuie sa aducem sentimentalismul asta si empatia asta in discutie!

 

Lasati justitia sa se pronunte si ei sa faca parnaie. Poate sa fie orice persoana bagata la parnaie, vedeta, persoana publica, presedinte, premier, judecator, general.

 

MA DOARE IN BASCHETI. LA PARNAIE CU EL/EA DACA A INCALCAT LEGEA!

 

* Singurele cazuri in care nu sunt de acord sa intre omu' la parnaie, dar sa ispaseasca ore in foloscul comunitatii (deci tot exista o constrangere) sunt cele in care unu' fura o paine ca saracu' e anemic si moare la propriu de foame. Dar care fura nu care da in cap! Si ma refer strict la o paine nu la altceva (au fost cazuri)

 

O zi buna!

 

Sfat: Nu mai varsati lacrimi pentru niste infractori! Indiferent cate biserici sau cati oameni au ajutat. Pot sa o faca si din spatele gratiilor daca o fac pentru ei insisi, pentru spiritul lor asa zis "bun".

Link spre comentariu

maxxx80, din ce ai spus tu reiese că fără Becali şi cei judecaţi în dosarul transferurilor, echipa Steaua nu poate supravieţui. Dacă am admite raţionamentul tău, ar însemna să presupunem că niciodată Steaua nu a existat fără ei. Steaua, care a câştigat o dată Cupa Campionilor şi altă dată a mers până în finală - a realizat toate acestea datorită lui Becali şi a celorlalţi? Suntem copii sau ce?!

Dă-mi voie să-mi exprim şi eu o opinie, probabil la fel de imperfectă ca a ta: câtă vreme feţele lui Becali, Copos şi ceilalţi (Mitică de la ligă, Mircea Sandu) vor fi eterne în fotbalul românesc, ca şi până acum, acesta nu va accede în... liga celor mari, adică nu vom avea altceva decât un fotbal aproximativ şi balcanic.

perfect de acord. am pretentia ca dupa vreo 15 ani ca jucator (chiar cu ceva rezultate notabile printre care si titlul de campion national) ma pricep cat decat la acest fenomen.si se pare ca nici tu nu esti mai prejos

stima

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

M-am uitat pe diverse site-uri la comentarii despre arestarea ciobanului. Nu pot sa cred cat de multi idioti sunt in tara asta. Am citit mai multe comentarii de genul "iesim in strada si facem revolutie", Cele cu "a dat bani la saraci" si "a facut biserici" sunt nimic pe alea cu revolutia. Ma bucur ca mai sunt si oameni care gandesc (ex Stalingrad, maxxx, etc.).

Link spre comentariu
  • Telefon: 021 352 8632
  • Oras:'' suntem peste tot acasa ''
  • Telefon: 021 352 8632
  • Oras:'' suntem peste tot acasa ''

Citind unele din părerile scrise aici, mi s-a confirmat încă o dată o opinie formată de ceva vreme: a gândi este un privilegiu, iar când Dumnezeu a suflat cu respiraţia-i divină asupra omului din lut, ca să-l însufleţească, s-a înecat atunci când a ajuns la cap...

Marea majoritate a indivizilor pur şi simplu nu gândesc "la rece": fie preiau, prin imitaţie, paradigme ale comunităţii în care-şi fac veacul (familie, cerc de prieteni) ori prinse din zbor de prin mass media, fie dau glas unor sentimente pe care le au, care li se nasc instinctual, fără a le trece prin filtrul conştiinţei.

 

Un exemplu: la nivelul maselor este încetăţenită ideea că cel care face acte caritabile trebuie ferit de pedeapsă. Anume de pedeapsa penală. Atâta vreme cât naivul este convins de asta, a încerca să-i explici altceva este perfect inutil. Ai putea să-i spui că generozitatea faţă de săraci îşi caută răsplata în ceruri şi nu pe pământ, că una-i justiţia divină şi cu totul alta cea pământeană, că însuşi Iisus a despărţit net cele două planuri, al lumii acesteia şi al lumii lui Dumnezeu ("împărăţia mea nu este din lumea aceasta"). Dar ar fi degeaba – naivul nu va înţelege, căci el nu poate gândi şi, din păcate, însăşi taina credinţei este inseparabilă de gândire, neexistând un rai al proştilor. El va fi convins că cel ce dă la săraci nu poate intra la pârnaie, orice infracţiune ar fi săvârşit.

Deci, Becali a făcut acte caritabile, ca atare este imun la pedeapsa penală. Despre comorile din ceruri nici nu are sens să mai discutăm.

 

Un alt exemplu: ţara-i plină de tâlhari, majoritatea beneficiază de impunitate prin corupţia autorităţilor. De unde rezultă, printr-o logică care pe mine mă depăşeşte, că, în măsura în care toţi scapă, e musai să scape şi cei efectiv trimişi în judecată. Cum poate fi unul condamnat dacă restul sunt liberi! Sesizaţi oare absurdul (ca să nu zic cretinismul) unei asemenea idei?

 

În fine (dar fără a epuiza subiectul), mai este şi categoria aceea de indivizi fuduli până la ceruri şi dincolo de ele, atotştiutori, specialişti în toate domeniile, genii multilateral dezvoltate. Aceştia ştiu pozitiv dacă justiţia a dat o soluţie greşită sau corectă într-o speţă, chiar atunci când nu au citit dosarul şi nici măcar decizia (pe care, de altfel, nu le citesc niciodată, căci nu au nevoie). De unde ştiu ei asta? Cum adică, de unde ştiu? – Ştiu pentru că aşa e, aşa trebuie să fie, altfel nu poate fi decât cum ştiu ei...

 

Concluzia?: veche de secole - tăcerea este cea mai bună dovadă şi armă a unui filozof. Cine gândeşte cu adevărat, nu-şi permite să-şi dea cu părerea decât atunci când e sigur pe subiect. Dar ce greu e să stăpâneşti un subiect...

 

Maestre cu toata stima si consideratia te intreb si eu din ce categorie faci parte ???  ce s-ar intampla daca ar fii toti luminati si filozofi ???? unde am ajunge oare????

Parerea mea este ca pe un forum putem purta discutii toti la un loc atata timp cat sunt civilizate si fara jigniri chiar daca este un spatiu virtual,acum ca nu toti au aceeasi viziune sau nu cred in aceeasi cauza nu mi se pare ceva rau.

Sa stii ca in mare parte sunt in asentimentul tau in ceea ce priveste aceasta speta cu Becali.

stima

Link spre comentariu
  • Oras:Cluj-Napoca/Kolozsvar
  • Oras:Cluj-Napoca/Kolozsvar

daca a gresit omul sa stea la parnaie.. daca sunt altii  care au gresit mai mult,  inseamna ca Becali este nevinovat?  sau daca a dat bani la saraci  si a construit biserici (mai bine  dadea banii la spitale si in sintemul sanitar) inseamna ca nu a gresit cu nimic? ce-i cu gandirea asta?    daca  fur masina vecinului , dar dau 10 lei la copilu' cu o singura mana  care sta in intersectie  si dupa aia merg la biserica si las si acolo 10 lei inseamna ca sunt nevinovat?

Link spre comentariu
  • Oras:Cluj
  • Oras:Cluj

Naşule, îmi amintesc de o vorbă a lui Voltaire (pare-mi-se): nu sunt de acord cu nimic din ceea ce spuneţi, însă aş fi în stare să mor pentru dreptul dvs. la cuvânt.

Deci, eu nu contest nimănui dreptul de a rosti. Doar am încercat să combat ceea ce au spus unii. Cât am reuşit, vei aprecia tu şi ceilalţi.

În plus, sper că nu am jignit pe nimeni - nu asta a fost intenţia mea. Niciodată asta nu este intenţia mea.

Spor la fetiţe!

Link spre comentariu
  • Telefon: 021 352 8632
  • Oras:'' suntem peste tot acasa ''
  • Telefon: 021 352 8632
  • Oras:'' suntem peste tot acasa ''

Ca sa vedeti adevartul caracter al lui Becali...face cerere de gratiere la presedinte , adica '' unde scuipa dupa aia linge '' sau cum ???

 

EEEEEE GREEEEEU CU BEKALIIII

Link spre comentariu
  • Oras:Undeva aproape
  • Oras:Undeva aproape

Daca tot cred unii ca el merita sa fie inchis,atunci oameni ca iliescu,oprescu,voiculescu,mazare si multi altii,ce merita?

Si cum Gigi este pedepsit, care a mai ajutat si el tara asta,si astfel de oameni sunt inca liberi:vezi cazul lui ala de la carcotasii,de parca el este mai putin vinovat decat Gigi si multe alte cazuri in tara asta deageaba.

Chiar si Sexything a specificat de unul,peste tot e coruptiie si pana ce oamenii nu isi vor lua tara inapoi, de la astfel de tirani tot mai rau va fi.

Link spre comentariu
  • Oras:Satul cu ministri
  • Oras:Satul cu ministri

Daca tot cred unii ca el merita sa fie inchis,atunci oameni ca iliescu,oprescu,voiculescu,mazare si multi altii,ce merita?

:iagree , dar de ce si Oprecsu?, sincer nu inteleg de ce il bagi in aceeasi oala, nu sunt fan Oprecsu, dar nu inteleg de ce si el.

pana ce oamenii nu isi vor lua tara inapoi, de la astfel de tirani tot mai rau va fi.

Sa inteleg ca esti un nostalgic al comunismului?, vrei sa ne intoarcem de unde am plecat, inapoi la frig, intuneric si foamete?, la salam pe buletin, zahar, oua si ulei pe tabele?

Poporul conducator, democratia populara, totul este al oamenilor?, parca asa ne aburea impuscatul, ai uitat cumva? sau esti prea mic ca sa iti aduci aminte?

Eu nu am uitat, am trait din plin vremurile acelea si nu vreau sa le mai traiesc din nou.

Recunosc, nici acum nu e bine, dar nici inainte nu era, asa ca dintre doua rele, sa o alegem pe cea mai putin rea.

 

Unul dintre batranii de pe aici, Dinozauru. :hihat

Link spre comentariu
  • Oras:Plantatie
  • Oras:Plantatie

Daca tot cred unii ca el merita sa fie inchis,atunci oameni ca iliescu,oprescu,voiculescu,mazare si multi altii,ce merita?

Si cum Gigi este pedepsit, care a mai ajutat si el tara asta,si astfel de oameni sunt inca liberi:vezi cazul lui ala de la carcotasii,de parca el este mai putin vinovat decat Gigi si multe alte cazuri in tara asta deageaba.

Chiar si Sexything a specificat de unul,peste tot e coruptiie si pana ce oamenii nu isi vor lua tara inapoi, de la astfel de tirani tot mai rau va fi.

 

Maestre iti spun si tie cum mi a spus si mie un profesor...

 

Ca sa mearga niste chestiuni trebuiesc parcurse niste etape. Nu poti sari peste ele pentru ca nu o sa ai rezultate sau lumea nu o sa inteleaga. Oamenii pe care i ai mentionat tu merita sa fie inchisi. Si probabil si multi altii. Sa stii ca la noi inca se tine cont de lege. Chiar daca moral majoritatea dintre ei sunt vinovati, se mentine prezumptia de nevinovatie pana la proba sau probele ce ii incrimineaza.

 

Si cum majoritatea de sunt acum in diverse pozitii vin din fostul sistem de securitate, si alte structuri pe care noi astia micii doar ni le putem imagina ca am mai vazut si noi printr un film pe ici pe colo am mai citit cate o mizerie de articol iti poti imagina ca ei sunt prieteni intre ei sau cel putin fac aranjamente intre ei. Nimeni nu o sa ii dea in cap altuia pentru ca daca ar fi pe bune un razboi de asta de luciditate ar cadea multe multe multe capete.

 

Asadar la tv se cearta, se injura, iar la restaurant ciocnesc pahare intre ei.

 

Eu zic sa fi fericit si multumit ca s-a creat precedentul cu alde Nastase si acum cu alde Victor Babiuc si cu Gigi Becali. Te rog sa te gandesti la asta ca fiind primul pas dintre multi pasi.

 

Pe viitor poate si sunt sigur ca or sa mai ispaseasca pedepse si altii.

 

Pasi mici si siguri. Altfel riscam sa nu realizam nimic, pentru ca daca se pun dinozaurii batrani (si nu ma refer la colegul forumist, sanate iti doresc!) care sunt acum in diverse pozitii cheie sa traga de sfori ajungem iar in totalitarism.

 

Numa' bine!

 

PS: Cazul Huidu e si el vai de mama lui de caz... Din cate am mai citit dar nu pot sa probez, ta'su a fost un mare securist. De aici iti dai seama ca au plecat niste valize cu bani prin diverse parti si s-au tras niste sfori ca sa ia cu suspendare. In alte tari probabil ar fi fost bagat la parnaie.

 

Dar hai sa nu ne mai comparam cu alte tari pentru ca aia au ars pasii pe care noi de abea acum incepem sa ii realizam.

Link spre comentariu
Reputație: 1032
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Il completez pe Maciucar, cu permisiunea lui! Vorbim despre ceea-ce se numeste " infractionalitatea celor cu gulere albe". Cei ce comit acte de infractionalitate economica in general, o fac "acoperit" O armata de avocati si contabili pun la punct un sistem complicat, prin care sa mascheze ilegalitatile si sa le dea un aspect de legalitate, care sunt extrem de greu de descoperit si de dovedit. De aici si dificultatea de a fi deferiti justitiei si condamnati. De multe ori, cei ce comit asemenea fapte , "pica" pentru niste fleacuri, vexi celebrul Al Capone, care nu a fost condamnat pentru o groaza de lucruri,inclusiv crime, ci pentru frauda fiscala: aia a putut fi dovedita. Revenind la Jiji, a facut multe porcarii,pentru ca nu putea sa se imbogateasca in halul asta in cativa ani in mod cat de cat cinstit. Asta e clar! Dar...o condamnare dupa 18 ani de procese si dupa ce 2 instante l-au achitat e ciudat. Oria aia 5 au fost zevzeci sau cumparati, ori astilalti 3 fie au raspuns la o comanda politica, ori pur si simplu s-au razbunat.pentru jignirile ce l-a adus ciobanul tagmei magistratiolr,in general.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Romania
  • Oras:Romania

George Becali a supărat pe toți din departamentul de Justiție după ce a avut tupeul să ceară valiza de bani înapoi asta dupa ce nu fusese acuzat ba chiar lăsat liber, asta si sub presiunea multimii desigur. Gandirea judecatorilor a fost așa: pe cine nu lași să moară nu te lasă să trăiești, și s-au "sucit" cum era și de fapt NORMAL. Astfel avem un pușcăriaș de lux. Sper ca exemplele pușcăriașilor de lux să continue și toate averile făcute de aceștia prin acte criminale de genul acesta să fie confiscate.

Link spre comentariu

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

la un moment data mi-a parut rau de el...dar cand am vazut ca avand o zi la dispozitie a preferat sa stea toata ziua cu televiziunile in  loc sa stea cu familia....am vrut sa arunc televizorul pe geam

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...