Sari la conținut

Ciudat...


Postări Recomandate

  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

...scuzati deranju'. Nu credeam c-o sa deschid vreodata un thread din "categoria" asta. Amu'... daca s-o-ntamplat, s-o-ntamplat, asta-i filmu'. Impuscati-ma...

 

Pwla lu' Aladdin: pentru ce-o insemnat omu' in copilaria si adolescenta mea... faceti misto daca vreti, mi se falfaie.

 

R.I.P. Niki Lauda:

 

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link spre comentariu
  • Oras:Malmö
  • Oras:Malmö

...scuzati deranju'. Nu credeam c-o sa deschid vreodata un thread din "categoria" asta. Amu'... daca s-o-ntamplat, s-o-ntamplat, asta-i filmu'. Impuscati-ma...

 

Pwla lu' Aladdin: pentru ce-o insemnat omu' in copilaria si adolescenta mea... faceti misto daca vreti, mi se falfaie.

 

R.I.P. Niki Lauda:

 

https://www.youtube.com/watch?v=xIUSUPp4IKM

 

https://www.youtube.com/watch?v=sGZeVkAE16k

GoguHashtag, ce naiba sa insemne asta pentru viata ta, cand nici macar nu l-ai vazut la TV, in anii, cand era pilot?

Link spre comentariu
Reputație: 2450
  • Oras:N.Dame
  • Oras:N.Dame

Nu e nimic ciudat să regreți un om dedicat sportului. Îmi exprim și eu compasiunea pentru Nikki!

Un astfel de om care, la 43 de zile după îngrozitorul accident, a pilotat din nou o mașină de curse și apoi a devenit campion mondial trebuie să rămână mereu în amintirea noastră.

Ba să știți că până prin 1976-1977 Telviziunea română transmitea curse de Formula 1 sub comentariul lui Andrei Bacalu, deci unii din noi l-am văzut pe Lauda.

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:București
  • Oras:București

E un sport foarte dificil,nu are nici o legătură cu automobilismul,poate doar faptul că ai volan și pedale,in rest...

 

Imagineaza-ti că ai un motor extrem de puternic,tracțiune spate și un șasiu foarte ușor. Cat de fin trebuie sa lucrezi cu "jucăria"!!! Orice eroare poate fi fatală. Precizia pilotului trebuie sa fie de-a dreptul "chirurgicala",atenția și coordonarea 100%,calm,concentrare și stăpânire de sine...

 

Senzația e divina...

 

Eu am făcut Karting,încă mă mai dau că amator,acazional,n-am avut șansa la vremea aia sa pilotez așa ceva dar îmi imaginez...După fiecare cursa eram plin de bucatele de cauciuc,miroseam a cauciuc ars,benzina,ulei și gaze de eșapament iar mâinile îmi erau umflate și nu le mai simțeam...Când spun mâinile mă refer din palme până la umeri,uneori și omoplații...

 

Este un sport dur în tot cazul! Mi-am propus să mă dau in Ungaria sau Germania cu prima ocazie deși nu te lasă să te dai cum vrei,te tii după un instructor pe circuit și n-ai voie sa mergi mai repede decât el...dar macar sa vad cum este,o experiență!

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:București
  • Oras:București

Mars, ma, dreaq, de filfizon ingamfat, cu TVR-ul tau.

 

Una e sa regreti, alta e sa afirmi, ca a insemnat ceva pentru copilaria ta.

Uite îți spun cu toată seriozitatea că pe mine m-au marcat! Ne făceam cărucioare din lemn cu rulmenți(eu aveam niste roti de la o mașinuță cu pedale) și ne împingeam unul pe altul în curse sau ne dădeam drumul la vale! Apoi am trecut la kart cu motor de Mobra și am tot continuat... Așa am ajuns sa învăț mecanica și să iubesc "fiarele"!

 

Mergeam să văd cursele se motociclism care se organizau pe strada,raliurile... Mă înnebunea sunetul motorului turat și mirosul de benzina...

 

Serios...chiar m-au marcat pe viață!

  • Like 3
Link spre comentariu
Reputație: 10279
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

GoguHashtag, ce naiba sa insemne asta pentru viata ta, cand nici macar nu l-ai vazut la TV, in anii, cand era pilot?

 

Tie n-ar avea rost sa-ti raspund, oricum ar vedea si Stevie Wonder ca intentia ta a fost doar de flame :) Dar poate ca i-ai facut si pe altii sa se intrebe, asa ca..:

 

A pilotat pana prin '84 sau '85, parca. Eram copil (destul de mic) pe vremea aia, dar pasionat de domeniu de pe atunci. Mai existau reviste, "almanahe", una-alta...

Cel mai mult insa m-a impresionat dupa Revolutie, cand ani buni de zile am tot vazut live fiecare cursa de F1 pe postul german RTL, unde omul facea parte din echipa de comentatori. Ma obisnuisem cu stilul sau cerebral si profesionist de a comenta, oferind enorm de multe informatii tehnice, de specialitate "din interior", dar intr-un mod modest si simplu, spre deosebire de unii comentatori autohtoni, pentru care aprox. 60-70% din comentariu era sa detalieze ce le-a povestit dimineata Frank Williams sau Ron Dennis la cafea (chestii neinteresante, de regula) :)

 

Nu e nimic ciudat să regreți un om dedicat sportului. Îmi exprim și eu compasiunea pentru Nikki!

Un astfel de om care, la 43 de zile după îngrozitorul accident, a pilotat din nou o mașină de curse și apoi a devenit campion mondial trebuie să rămână mereu în amintirea noastră.

Ba să știți că până prin 1976-1977 Telviziunea română transmitea curse de Formula 1 sub comentariul lui Andrei Bacalu, deci unii din noi l-am văzut pe Lauda.

 

Prin 1976-1977 recunosc ca nu eram "prin zona" inca, dar n-am stiut de acele transmisii. Interesant!

Amu' pe de alta parte, mi-a placut si pot zice c-a insemnat ceva pentru mine si Petre Cristea al nostru... desi era cam greu sa-l vad la TV pilotand in anii '30... :), ci doar citeam despre el - copil fiind - prin diverse exemplare de "Almanah Auto" din anii '80 (asta ca divagatie, tot apropo de intrebarea lui Miskin "cum poate sa insemne cutare ceva pt tine, daca nu l-ai vazut la TV?) ;)

 

Mars, ma, dreaq, de filfizon ingamfat, cu TVR-ul tau.

 

Una e sa regreti, alta e sa afirmi, ca a insemnat ceva pentru copilaria ta.

 

No bine no, aşa, fii dur, fii rău... mârrr... ;)

 

Unde e partea ciudata?

 

Pana ieri mi se parea oarecum aiurea cum apareau tot soiul de threaduri gen "RIP x", "RIP y" la fiecare deces al vreunei personalitati... si, cum am mai zis, nu m-as fi gandit ca o sa deschid vreodata si eu unul.

Aseara cand am aflat vestea, s-a nimerit sa fiu intr-un moment mai "sensibilos", din varii motive :blushing2 ...asa ca m-a dat peste cap mai mult decat ma asteptam - ergo, mi s-a parut ciudat ca am reusit si eu "performanta" de-a deschide un astfel de topic.

 

Atata tot :)

 

(edit - typo)

Link spre comentariu
  • Oras:Ping 3 Ms
  • Oras:Ping 3 Ms

Nu e nimic ciudat să regreți un om dedicat sportului. Îmi exprim și eu compasiunea pentru Nikki!

Un astfel de om care, la 43 de zile după îngrozitorul accident, a pilotat din nou o mașină de curse și apoi a devenit campion mondial trebuie să rămână mereu în amintirea noastră.

Ba să știți că până prin 1976-1977 Telviziunea română transmitea curse de Formula 1 sub comentariul lui Andrei Bacalu, deci unii din noi l-am văzut pe Lauda.

 

+

Link spre comentariu

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
Pana ieri mi se parea oarecum aiurea cum apareau tot soiul de threaduri gen "RIP x", "RIP y" la fiecare deces al vreunei personalitati... si, cum am mai zis, nu m-as fi gandit ca o sa deschid vreodata si eu unul.

Aseara cand am aflat vestea, s-a nimerit sa fiu intr-un moment mai "sensibilos", din varii motive :blushing2 ...asa ca m-a dat peste cap mai mult decat ma asteptam - ergo, mi s-a parut ciudat ca am reusit si eu "performanta" de-a deschide un astfel de topic.

 

Atata tot :)

 

(edit - typo)

 

A trait din plin 70 ani, cati o sa putem spune asta? :)

Mie nu mi-ai parut treaz cand ai dechis topicul. ;)

Aici oricum e o ruina, de ceva timp Muiskin face trafic prin atacuri, cand te gandesti ca era banat la cateva postari...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...