Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Telefon: Only email me regarding my orders
  • Oras:Kiustenge
  • Telefon: Only email me regarding my orders
  • Oras:Kiustenge

Salutare! Sunt nou pe forum asa ca nu imi sariti in cap, cum se pune poza la profil ca nu reusesc nicicum. Mersi

post-255047-0-82280100-1562698471_thumb.png

post-255047-0-03119600-1562698483_thumb.png

post-255047-0-62476500-1562698496_thumb.png

  • Like 5
Link spre comentariu
Vizitator picard91
Reputație: 0

Din bara de sus, apasa pe rubrica din dreapta notificarilor, unde apare nick-name-ul tau. Acolo se va deschide un meniu. Acum apasa pe "Setarile mele". Se va deschide meniul "Setari Generale".

 

Acolo, chiar prima rubrica este "Schimba fotografia mea". Da click pe link.

 

Se va deschide un meniu cu doua coloane. O poza sub care apare "Ajusteaza taierea" si o rubrica cu o optiune bifata by default: "Utilizeaza o poza personalizata. Imaginea trebuie sa aiba minim 200 pixeli, iar dupa ce o alegi o vei putea ajusta. Ai 2 optiuni:

 

- fie selectezi o poza din calculator si o inserezi in prima rubrica;

 

- fie cauti o imagine de pe net si o inserezi in a doua rubrica, apoi click pe "Importa"

 

Cum alegi o poza de pe site-urile de "Free Image Hosting" ?

 

Odata ce ai gasit o poza pe care ai dori sa o ai la avatar, ca sa o inserezi ca avatar urmand pasii de mai sus, trebuie sa ii copiezi adresa.

Acest lucru il faci dand click dreapta pe poza in cauza, apoi lclick stanga pe "copy image adress", apoi inserezi imaginea in meniul despre care am discutat cu CTRL+V sau click dreapta --> paste, click stanga. Apoi poti ajusta poza, tine apasat butonul click stanga si misca mouse-ul sus-jos-stanga-dreapta, pana vei gasi pozitia dorita.

Acest lucru il faci daca poza este mai mare de 200 px. Daca este luata de pe un site de imagini gen thumbnails, atunci deja au dimensiuni predefinite ca si imagini gen avatar si nu mai este necesara redimensionarea lor.

 

Cam asta este, mult noroc !

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator picard91
Reputație: 0

 

Salutare! Sunt nou pe forum asa ca nu imi sariti in cap, cum se pune poza la profil ca nu reusesc nicicum. Mersi

 

Scuze, ai fost mai rapid, pana m-am miscat eu. :) Mai ok la tine, e si cu screenshot. :)

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Telefon: Only email me regarding my orders
  • Oras:Kiustenge
  • Telefon: Only email me regarding my orders
  • Oras:Kiustenge

Scuze, ai fost mai rapid, pana m-am miscat eu. :) Mai ok la tine, e si cu screenshot. :)

Poza trebuie sa aiba marimea optima,parca asa tin eu minte!

  • Like 4
Link spre comentariu
Vizitator picard91
Reputație: 0

Poza trebuie sa aiba marimea optima,parca asa tin eu minte!

Da, minim 200 pixeli, nici daca este f. mare nu este bine, pentru ca trebuie ajustata. Nu mai stiu daca mai exista, pixbay avea vreo 2 milioane de poze exact la 200 pixeli pentru a fi folosite ca poze de profil.

Link spre comentariu
  • Super Premium
  • Oras:Brasov
  • Oras:Brasov

Din bara de sus, apasa pe rubrica din dreapta notificarilor, unde apare nick-name-ul tau. Acolo se va deschide un meniu. Acum apasa pe "Setarile mele". Se va deschide meniul "Setari Generale".

 

Acolo, chiar prima rubrica este "Schimba fotografia mea". Da click pe link.

 

Se va deschide un meniu cu doua coloane. O poza sub care apare "Ajusteaza taierea" si o rubrica cu o optiune bifata by default: "Utilizeaza o poza personalizata. Imaginea trebuie sa aiba minim 200 pixeli, iar dupa ce o alegi o vei putea ajusta. Ai 2 optiuni:

 

- fie selectezi o poza din calculator si o inserezi in prima rubrica;

 

- fie cauti o imagine de pe net si o inserezi in a doua rubrica, apoi click pe "Importa"

 

Cum alegi o poza de pe site-urile de "Free Image Hosting" ?

 

Odata ce ai gasit o poza pe care ai dori sa o ai la avatar, ca sa o inserezi ca avatar urmand pasii de mai sus, trebuie sa ii copiezi adresa.

Acest lucru il faci dand click dreapta pe poza in cauza, apoi lclick stanga pe "copy image adress", apoi inserezi imaginea in meniul despre care am discutat cu CTRL+V sau click dreapta --> paste, click stanga. Apoi poti ajusta poza, tine apasat butonul click stanga si misca mouse-ul sus-jos-stanga-dreapta, pana vei gasi pozitia dorita.

Acest lucru il faci daca poza este mai mare de 200 px. Daca este luata de pe un site de imagini gen thumbnails, atunci deja au dimensiuni predefinite ca si imagini gen avatar si nu mai este necesara redimensionarea lor.

 

Cam asta este, mult noroc !

Mersi fain 😀 am reusit ðŸº
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

si totusi eu nu am optiunea asta

ce se intampla ??

 

si pe profilul meu, am optiuna de a da click pe avatar si apare o fereastra cu editor poza, dar tot nu merge adaugata poza de pe net.

ce e de facut?

 

https://i.ibb.co/kSb8rMs/pl.png

Asa am patit si eu dar am observat ca daca dai click pe versiunea full ce apare jos de tot si dupa pe contul meu, click pe editeaza si poti adauga, eu insa nu am o poza sa se incadreze
Link spre comentariu

Asa am patit si eu dar am observat ca daca dai click pe versiunea full ce apare jos de tot si dupa pe contul meu, click pe editeaza si poti adauga, eu insa nu am o poza sa se incadreze

nu prea am inteles,

 

cand adaug link url, imi da acest mesaj...

 

Fisierul selectat de tine e prea mare. Max 0kb
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

sa rezolvat, de la sine, acea optiune din profilul meu - editeaza profilul meu - setari generale - schimba fotografia mea

a devenit vizibila odata ce am avansat la nivelul Serious Contribuitor, cu peste 200 de postari, in caz ca intereseaza pe cineva care se afla in aceeasi situatie....

Posibil, am încercat și eu și nimic..
Link spre comentariu
  • Oras:Romford/Essex
  • Oras:Romford/Essex

salut... aparea intr-o vreme chestia aia unde dadeai la editeaza profil si atasai poza de profil pt cont aici, dar acum observ clar ca nu mai apare deloc. de ce? stie cineva? daca da, dati-mi un mesaj va rog cum as putea sa imi reatasez o poza de profil, multumesc

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...