Sari la conținut

Femei vs barbati


Vizitator Crazy Lara

Postări Recomandate

  • Oras:Undeva aproape
  • Oras:Undeva aproape

Poti sa le faci singura , evident... dar pana cand meseria menajera e in lista de meserii din Romania, inseamna , ca mai indeplinesti  inca o functie, ai inca un loc de munca, pentru care nu esti platita :laugh2

A, si am zis cat de nasol ew , ca e obligatoria sa faci inca un  job parttime, chiar si cand viifranta dupa ore suplimentaree de la celalat loc de munca, ca altfel esti catalogata sotie nasoala, lenesa, mama nepotrivita?

Eu unul am doua locuri de munca,si nu cred ca voi scapa de unul din ele prea curand.

Ceea ce ai spus nu este asa,auzi cine crede asa ceva despre femei,ca daca nu ai 2 locuri de munca sunt lenese si altele?

Eu unul nu,atata timp cat are grija de casa si ne ajung banii din ceea ce castig eu, nu am nimic de reprosat asupra ei,dar poate ca gandesc eu gresit,si ar trebui sa o iau la palmi si sa o trimit la lucru si pe ea,cum spun unele femei ca nu vor sa aibe si viata usoara ca si casnica si vor si ele stres si munca grea,si unele chiar 2 joburi,daca tot se plang ca vor sa lucreze si ele.

Era ceva de asteptat, sa nu cumva sa raspunda ceva fete inapoi?

Asta inseamna din nou sa va aratati barbatia.

Pai ori ai fost nevasta ori ceva de genul,care este pana la urma sau nici tu nu stii exact ce ai fost?

Eu sunt genul de barbat care stie aprecia femeia loiala care merita respectata,doar ca nu am gasit-o inca,si am o lista foarte lunga cu ele.

Peste tot numai pitipoance care nu stiu ce vreau de la viata,si cand dai de una de treaba,proasta de ea alege doar idioti in viata ei,oameni care o folosesc si nu dau 2 bani pe ea.

Acele fete isi merita soarta.

Link spre comentariu
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)

Dar de ce sa nu castige ea bine la un loc de munca cu asigurari cu tot.. si sa stai tu acasa? :P La batranete evident daca ea moare mai repede ramanand dar cu o subtire pensie de urmas :P

Link spre comentariu
  • Oras:Undeva aproape
  • Oras:Undeva aproape

Dar de ce sa nu castige ea bine la un loc de munca cu asigurari cu tot.. si sa stai tu acasa? :P La batranete evident daca ea moare mai repede ramanand dar cu o subtire pensie de urmas :P

Pentru ca femeilor nu le place ca barbatul sa stea acasa.

Cam tuturor amicilor mei li s-a spus asta de iubitele-sotiile lor.

Si nu cred ca tie ti-ar placea sa pleci de dimineata pana seara la lucru si barbatul tau sa stea acasa bine mersi.

Stii ca ma dreptate si eu am avur aceasta discutie cu multe prietene si nici una nu este de acord cu asa ceva.

Link spre comentariu
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)

Dar in contextul actual a lumii nici femeile nu mai pot sta acasa , si sa fie doar in aceea functie, barbatii mor mai devreme, si femeia, care a stat toata viata  acasa ramane fara nici un venit , ma rog doar pensie de urmas, inca vreo 10 ani.

Link spre comentariu
  • Oras:Undeva aproape
  • Oras:Undeva aproape

Dar in contextul actual a lumii nici femeile nu mai pot sta acasa , si sa fie doar in aceea functie, barbatii mor mai devreme, si femeia, care a stat toata viata  acasa ramane fara nici un venit , ma rog doar pensie de urmas, inca vreo 10 ani.

Pai deaceea exista copii,nepoti,stranepoti sa te ajute la batranete,nu?

Link spre comentariu
Vizitator Crazy Lara
Reputație: 0

Pai este ceva normal ca am raspuns,nu trebuia?Deranjeaza cu ceva ce am spus?Sau simplul fapt ca am raspuns?

 

Nu,nu vreau sa-mi arat barbatia.Desi am vrut candva,nu mai vreau pentru ca nu sunt barbat.Daca citeai acest topic cu atentie observai,daca nu,poti citi acum. :)

Eu am fost o feminista convinsa.Am ajuns sa consider barbatul "un rau necesar" in viata unei femei,ca de fapt putem linistite sa traim fara ei,ca sunt niste dobitoci.Repet AM FOST asa.Acum insa pot sa spun ca iubesc barbatul.Si ca vreau sa fiu femeie,vreau sa ma simt femeie langa un barbat si sa-l fac pe el sa se simta barbat langa mine.Vreau sa ma las ajutata daca nu reusesc sa fac ceva,nu ma mai incapatanez ca pot si eu sa fac.Da,pot pana la urma oricum reusesc,dar daca el stie mai bine,de ce sa nu-l las?Vreau sa ma las imbratisata,consolata la greu,vreau sa ma topesc in bratele lui.Asta ma face sa ma simt femeie,imi place sa cred ca exista unii (chiar multi) pe care asta ii face sa se simta barbati.Da,sunt o femeie puternica,ma pot descurca singura,dar parca totusi e mai bine in doi.Bine,momentan ma simt foarte bine asa,ma distrez,traiesc la maxim,cred,dar la un moment dat o sa vreau pe cineva langa mine.

Ma consider egala si consider femeile egale cu barbatii,doar ca suntem diferiti,foarte diferiti dar asa e bine,asa ne completam.

Sunt femeie si ma simt bine asa,chiar foarte bine.Doar ca nu-mi place sa fiu privita de sus sau tinuta langa cratita,doar pentru ca sunt femeie.Stau io si langa cratita cat trebuie,dar imi ramane timp si pentru alte cele.

Din pacate observ ca ai tu ce ai,dar ai ceva probleme cu femeile,asa in general.Nu stiu de ce,dar sunt sigura ca are si asta un motiv.Poate nici tu nu stii motivul,dar ar fi bine sa-l cauti si sa rezolvi problema asta.Pentru tine,nu pentru noi.Noi suntem obisnuite ca sunt si barbati de genul,ne intalnim cu ei aproape in fiecare zi.Dupa cum vezi in postul citat,am avut si eu probleme serioase cu barbatii candva,acum nu mai am si imi este mult mai bine.Poate ti-ar fi si tie mai bine daca nu ai avea dispretul acesta fata de femeie in general. :)

Link spre comentariu
  • Oras:Undeva aproape
  • Oras:Undeva aproape

Tot respectul pentru ca ai trecut peste acea faza,eu unul nu suport femeile barbatoase,carora le place sa isi dea pumni in piept de parca ele sunt Tarzan.

Nu am nimic cu femeile in general,doar cu unele,si nu fac parte din barbatii ai de genul,pe care ii intalnesti fiece zi.

Link spre comentariu
  • Oras:craiova
  • Oras:craiova

   E putin exagerata gandirea ca femeile trebuie sa stea acasa la cratita si sa aibe grija de copii. O femeie in ziua de azi ar trebui sa aibe un job, la fel ca si barbatul, iar cand ajung acasa sa isi distribuie treburile casnice in mod egal (bineinteles ca sunt si exceptii in care unul dintre ei nu e prea indemanatic la gatit dar acela poate face restul treburilor).

   Inainte gandeam total aiurea, dar mi-am schimbat radical parerea. Lucrez intr-un mediu restrans, aproape in totalitate numai barbati. Locuim la locul de munca si astfel dupa 14 ore de munca, trebuie sa am grija si de locuinta, sa spal, sa fac curatenie, sa am grija de una alta si e destul de greu. Nu vreau sa le compatimesc pe femei, oricum in principiu ele sunt mult mai ambitioase ca barbatii, dar feminismul e total gresit, inloc sa schimbe parerile barbatilor misogini sa-i faca sa inteleaga unde gresesc ele fac aceleasi greseli ca si ei.

Link spre comentariu
  • Oras:Undeva aproape
  • Oras:Undeva aproape

Eu sunt de parere ca cineva trebuie sa fie non-stop alaturi de copii,pai daca tu si sotia ta vreti amandoi sa lucrati, atunci lasa-ti copii in grija unui strain,cat timp amandoi sunte-ti la lucru,sa nu mai spun ca multi soti sunt la lucru in strainatate,si asa vrei ca femeia sa mearga la lucru,si unii se mai intreaba de ce majoritatea copiilor ajung unde ajung in ziua de azi,chiar si psihologii spun lucrul acesta ca daca un parinte este plecat in strainatate celalalt trebuie sa fie constant alaturi de copii.

De ce voi femeile trebuie sa vedeti intotdeauna o lupta intre sexe din orice motiv?

Ah si mai oameni,voi nu aveti somn la ora asta?

Link spre comentariu
  • Oras:craiova
  • Oras:craiova

Eu sunt de parere ca cineva trebuie sa fie non-stop alaturi de copii,pai daca tu si sotia ta vreti amandoi sa lucrati, atunci lasa-ti copii in grija unui strain,cat timp amandoi sunte-ti la lucru,sa nu mai spun ca multi soti sunt la lucru in strainatate,si asa vrei ca femeia sa mearga la lucru,si unii se mai intreaba de ce majoritatea copiilor ajung unde ajung in ziua de azi,chiar si psihologii spun lucrul acesta ca daca un parinte este plecat in strainatate celalalt trebuie sa fie constant alaturi de copii.

De ce voi femeile trebuie sa vedeti intotdeauna o lupta intre sexe din orice motiv?

Ah si mai oameni,voi nu aveti somn la ora asta?

 

   Daca te hotarasti sa faci un copil iti asumi o mare responsabilitate, sustin ideea ta ca un parinte sa fie acasa cat timp copilul este mic. Dar in cazul de fata unul dintre parinti trebuie sa se sacrifice si sa munceasca mai mult si sa aduca mai multi bani ca sa compenseze lipsa muncii celuilalt partener astfel incat familia sa traiasca normal. Dar si cel care munceste trebuie sa intelega ca un copil necesita destul de multa atentie si destul de multa munca in urma lui, astfel ca si celalalt partener de viata nu duce o viata usoara stand acasa singur si avand grija de toate cele. E nevoie de intelegere in primul rand.

Link spre comentariu
  • Oras:Here
  • Oras:Here

Sa le luam pe rand!

 

1) Cassy, ala de face asta, nu e barbat! E un ....varza. Ma scuzati de expersie si neacordul intentionat.

2) Songoku, sunt extrem de aporape de parerea ta! Si nu stiu de ce trebuie sa fie mereu o lupta intre sexe! De fapt, din pacate stiu si am mai scris despre asta si mai devreme pe acest topic.

3) kostachis, ai si tu dreptate! In loc sa incercam safim ceea ce suntem, barbati si femei, nimeni nu-si mai respecta .... menirea. Barbatii nu mai sunt barbati, stau in spinarea femeilor in multe aspecte, iar femeile sunt barbatoase, feministe, etc.Oranduirea naturala s-a ...stricat. Cica nu mai avem fiecare abilitatile ...naturale, suntem egali.

 

Pai suntem egali lume. Barbatul e egal cu femeia. Suntem ...oameni, suntem egali.

Dar daca chestia asta se impinge la extrem, nu mai suntem. Pai fiecare cu talentele lui. Noi avem ce nu au ele, iar ele au ce nu avem noi. Unii fara altii nu putem traii. Din simplul motiv ca s-ar stinge ...specia umana.

Si dac tot vrem sa fim asa egali, de ce sunt competitii separate in sport? Nu concuram la gramada? Facem teste de ...hormoni! Pai pentru ca barbatul e clar maiputernic decat femeia. Fizic. Deci asta inseamna o responsabilitate mai mare. Sa .... munceasca mai mult simai eficient. Ele insa au alte calitati pe care noi nu le avem, sau sunt subdezvoltate. Nu e vorba aici de ...inegalitate, e vorba de o vrajba prosteasca. Indusa in timp. Imi spuneao prietena de curand ca noi avem "impresia" ca suntem mai buni in anumite domenii, ca asa am fost educati de ...milenii, pe cand ele au fost inhibate. Cum e soferia!Ca daca femeia e inoculata ca e mai slaba la sofat, normal ca e mai slaba, sau ajunge! Wrong! Nu amavut atunci raspunsul potrivit, i-l dau acum: daca totul tine de educatie, de ce femeia nu poate presta munci fizice la fel ca un barbat? De ce e mai ...mic? De ce nu poate concura la viteza, forta, rezistenta cu un barbat?

Pentru ca e ...altfel. Suntem DIFERITI. Egalitate in drepturi? DA! Insa nu in capacitati. Femeile au capacitati pe care noi nu le avem si invers. Nu-i o rusine. Rusine e ca un barbat,prin definitie mai puternic fizic, sa abuzeze de asta. Dar pana la urma e un prost, ca nu poate trai fara femeie si o indeparteaza asa. Deci va fi un ...incomplet.

Suntem meniti sa fim impreuna, sa ne ...completam. Nu sa ne razboim.

Nu exista barbat peste femeie sau femeie peste barbat. Exista doar un TOT compus din amandoi. Trebuie sa ne respectam doar reciproc pentru ceea ce suntem si sa nu mai incercam sa fim ceea ce nu ...suntem. Ca ltfel iese o varza cu caren a la Cluj, in care ea incearca sa pretinda ca e mai puternica decat mine, iar eu ca sunt mai ... sensibil decat ea. Doar ca ele nu vor fi niciodata mai puternice dcat noi (fizic) si asta din constructe. RING A BELL?

Wake up people!

Suntem egali, dar diferiti!

 

Hai va pup!

Tirbuson, Gogu Tirbuson

Link spre comentariu
  • Oras:Inside my mind.
  • Oras:Inside my mind.

 Dar in cazul de fata unul dintre parinti trebuie sa se sacrifice si sa munceasca mai mult si sa aduca mai multi bani ca sa compenseze lipsa muncii celuilalt partener astfel incat familia sa traiasca normal.

 

Munca pe care o face un parinte acasa cu un copil mic este IMENSA. Sub nicio forma nu se poate argumenta ca cel care merge la servici "se sacrifica", nici gand !

 

Cum e soferia!Ca daca femeia e inoculata ca e mai slaba la sofat, normal ca e mai slaba, sau ajunge! Wrong! Nu amavut atunci raspunsul potrivit, i-l dau acum:

 

Iti spun eu care este raspunsul potrivit la intrebarea asta. Femeile chiar sunt mai slabe la condus, pentru ca din constructie nu au capacitatea de orientare in spatiu si estimare mentala a distantelor, chestie in care barbatul exceleaza avand partea logica a creierului ca dominanta. Nu este o chestie de inoculare, educatie sau prejudecata. (asta nu exclude ca sunt femei foarte buni soferi si barbati foarte prosti).

 

In cazul femeie-barbat egal nu inseamna identic. De aici vine confuzia asta cu egalitatea. Suntem egali in drepturi (teoretic), dar asta nu inseamna ca suntem identici, din contra, suntem foarte diferiti.

Link spre comentariu
  • Oras:***
  • Oras:***

Guacamole, companiile de asigurari din toata lumea au decis : femeile sunt mult mai atente in trafic decat barbatii, provoaca mai putine accidente cu daune materiale si omenesti. Probabil exista mai multi Schumacher printre noi, barbatii, si de aia avem impresia ca suntem mai buni.

Link spre comentariu
  • Oras:craiova
  • Oras:craiova

Munca pe care o face un parinte acasa cu un copil mic este IMENSA. Sub nicio forma nu se poate argumenta ca cel care merge la servici "se sacrifica", nici gand !

 

   Orice om vrea sa stea cat mai mult acasa cu copii si jumatatea lui. Daca pleaca de acasa, din tara sau munceste mult mai mult sacrifica viata de familie pentru bani :)

Link spre comentariu
  • Oras:Inside my mind.
  • Oras:Inside my mind.

Guacamole, companiile de asigurari din toata lumea au decis : femeile sunt mult mai atente in trafic decat barbatii, provoaca mai putine accidente cu daune materiale si omenesti. Probabil exista mai multi Schumacher printre noi, barbatii, si de aia avem impresia ca suntem mai buni.

 

Complet de acord. Femeile sunt soferi mai prudenti, da, tocmai din cauza handicapului lor la volan. Cand esti nesigur pe tine tinzi sa fii mult mai atent. Barbatul e kamikaze la volan, femeile merg cu 5 la ora. Dar nu despre asta era vorba. Ci ca intr-un plan pur tehnic, femeile sunt soferi mult mai slabi, pentru ca asta nu e aria in care ele exceleaza.

 

 

   Orice om vrea sa stea cat mai mult acasa cu copii si jumatatea lui. Daca pleaca de acasa, din tara sau munceste mult mai mult sacrifica viata de familie pentru bani :)

 

Te contrazic masiv. Nu orice om vrea sa stea acasa cu copiii, am exemple nenumarate. Vor sa munceasca, sa aduca bani acasa si sa isi pastreze libertatea. Femeia e cea care se sacrifica si nu poate practic nici sa inchida un ochi inaintea copilului. :)

Link spre comentariu
  • Oras:Undeva aproape
  • Oras:Undeva aproape

Guacamole, companiile de asigurari din toata lumea au decis : femeile sunt mult mai atente in trafic decat barbatii, provoaca mai putine accidente cu daune materiale si omenesti. Probabil exista mai multi Schumacher printre noi, barbatii, si de aia avem impresia ca suntem mai buni.

Pai eu unul nu cunosc multe femei carora sa le placa viteza,ca sa zic majoritatii barbatiilor,care sunt mai neinfricati decat femeile si desigur ca ele sunt atente si nu produc accidente can merg cu a 3 chiar si pe autostrazi,chiar eram acum 10 ani martor la 2 fete care dadeau pentru permis si amandoua erau sa pice epntru ca mergeau prea incet,politistul chiar l-ea atentionat ca nu are timp toata ziua pentru ele cu viteza lor.

Desigur ca cineva care conduce incet sa fie mai atent,nu crezi,,cum am mai spus ele nu sunt innebunite ca barbatii dupa viteza.

Link spre comentariu

  • Oras:Undeva aproape
  • Oras:Undeva aproape

   Orice om vrea sa stea cat mai mult acasa cu copii si jumatatea lui. Daca pleaca de acasa, din tara sau munceste mult mai mult sacrifica viata de familie pentru bani :)

Eu unul nu as putea sacrifica luni sau ani pentru ceva bani in plus,din timpul pentrecut alaturi de sotie si copii.

Nu as putea sa stiu ca copiii ar creste fara un parinte,intr-o casnicie este nevoie de ambii parinti alaturi de copii,pentru o crestere cat mai normala a lor.

Intotdeauna apar probleme cu copiii crescuti doar de un parinte,fapt dovedit chiar si de psihologi.

Cine vrea sa munceasca isi va gasi oriunde in tara asta pentru un trai decent sau cat de cat,nu are rost sa sacrifici familia pentru niste bani in plus.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...