Sari la conținut

Ce cadou va doriti de la Mos Craciun ?


Postări Recomandate

Vizitator gvbolovan
Reputație: 0

mie mi-o adus mos Craciun mai iute cadou...o sansa la o noua viata adica o operatie foarte riscanta care a reusit!AM AVUT ZILE. :bow  :pope

Cel mai frumos cadou, să te bucuri de el 100 de ani de acum înainte :D :)

Link spre comentariu

Mă numesc Mitică și am 72 de ani. Nevastă nu mai am din 2002, pentru că s-a prăpădit într-o zi geroasă de decembrie după ce a alunecat pe ghețuș și și-a dat shut down la cabină. BUF-BUF & Veșnica pomenire, you know?

Urăsc iarna! Fulgii ăia reci care cad din cer într-un dans sinistru și ți se lipesc de obrajii calzi, apoi se topesc ca niște spini reci...îi urăsc! Apoi frigul...frigul mă usucă de bani! Centrala merge non-stop și îi aud motorașul cum huruie ca un aspirator de pensii. Mă usucă factura la gaz!

Îmi mai alin zilele cu câte o romanță pe care o ascult cu ochii închiși, la picap. Simt mirosul zilelor de altădată...simt...simt că întineresc...zgomotul ăla înfundat de voce feminină cu inflexiuni, izvorât din tenebrele trecutului, mă face să înfloresc ca o margaretă.

Astăzi mă simt vesel. Am o energie inexplicabilă care îmi zvâcnește în oase. Probabil că se datorează acestei zile speciale: ziua de pensie. Sigur e ziua de pensie "de vină". Colțurile gurii se arcuiesc de obicei într-o arcadă a monotoniei, dar astăzi au renăscut și s-au curbat într-un zâmbet. Cum să nu iubești ziua asta? Am bani de rețetă, de acatist la biserică, îmi achit datoriile la asociația de locatari, iar dacă îmi mai rămân câțiva gologani îmi pot cumpăra sucul meu preferat de pere. Starea asta de bine mă face să pun placa preferată cu muzică de chef. Play!

"Foicica de alun,
La carciuma de la drum,
La carciuma cu doi tei,
Te opreste vrei nu vrei,
Sa vezi o carciumareasa,
Frumusica si sfatoasa,
Numai ca nu te prea lasa,
Ca sa stai mai mult la masa."

Aproape că dansez. Haha! Mă simt nemaipomenit! Dacă ar fi și nevastă-mea aici să mă vadă cum mă maimuțăresc, s-ar distra copios. Lenuța, mă vezi? Sunt plin de energie, draga mea! Aș încerca și o piruetă pe ritmurile astea lăutărești, numai că...

*ZDRANG*

-Ce paștele măsii?...

Zdrăngănitul geamului îmi tulbură feng-shuiul. Țâșnesc furios spre fereastră, iar sângele îmi năvălește în obraji. Sunt dracii ăia împielițați de vis-a-vis. Se joacă cu bulgări. Aceeași poveste, an de an!

*ZDRANG*

-Băi, așchimodiili dracu, spargi geamu, golanilor! Fă gogoloae de omăt și aruncăi la măta, nu mie...

-Ce vrei, bre? Lasăne să ne jucăm, ceai? Matale când ereai mic, cum erea?

Când eram eu mic...ehee, când eram eu mic eram rupt de cârcă la ora asta! Nu ca voi! Căram târne cu porumb la moară până îmi pârâia coloana. Sudoarea frunții îmi aluneca în gură, iar picioarele se transformau în gelatină de la atâta trudă. Era nevoie de mămăligă, pușlamale needucate!...de potol, de ceva care să-ți mai liniștească orchestra foamei care-ți cânta în stomac. Ce știți voi?

-Ies cu paru la voi, derbedeilor! Nu vă e rușine? Vă iau deo aripă și vă duc la măta aia la ușă până se lungește urechile ca la elefant.

O voce ascuțită îmi străpunge pieptul.

-Nea Mitică, marși ân casă, fosilă ordinară! Ce săi duci la mine? Uitemă aicea! Eu sânt măsa! Ai ânebunit de tot, dute, vedeateași mov ca levănțica!

Hmmm! Mareana! O brunetă focoasă, cu blugi mulați, geacă de fâș cu guler îmblănit și cizme scumpe, făcute cadou de amantul pe care îl știe tot cartierul, doar bărbac-su nu! Nici n-ar avea cum, pentru că e la cules de usturoi în Spania.

Mareana are același tupeu ordinar de fufă de bazar care îți bagă șosete de proastă calitate pe gât. Am luat două perechi de la ea, știu ce vorbesc! Mi-au ieșit degetele pe afară după două deplasări la biserică. Niște mizerii ordinare, asta a știut să vândă toată viața ei! Iar acum totul s-a dărâmat ca un castel de cărți. A uitat că i-am făcut plata la șosete și mă ia de sus, cu tonul ăla de pirandă de cort. Nu mă iau în gură cu ea! Nu mai am zvâcul ăla de altădată. O las așa!

După ce închid geamul încerc să mă concentrez pe muzică și atât. Mi-aș face sânge rău să încerc să domesticesc niște diavoli tasmanieni. Arunc o privire ceasului cu pendul și-mi amintesc de el, de poștaș. Din clipă în clipă ar trebui să apară.

And...

*CLING CLANG*

-Ce mai faci, bre, nea Mitică? Mai trăești? Hehehe! Hai săți dau pensia repede, că mă grăbesc! Mă grăbesc, că mea venit fata din Anglea și tre să facem frumos, ca de luna decembrie. Știi și matale cum e...cu sărmaluțe, cu caldabosule, cu Moș Crăciun...

De obicei nu-l ascult. Vorbele lui goale îmi intră pe o ureche și îmi ies pe cealaltă. Dar nărodul ăsta mi-a atras acum atenția cu ceva. A zis ceva Moș Crăciun.

-Ai zis Moș Crăciun?

-Da, bre, da! Moș Crăciun! Am loat costum nou nouț, âl am la mine!

Mi-a venit o idee!

-Ia dă, mă, poștașe, să văd și eu costumu!

Mi-l scoate dintr-un celofan chinezesc și mi-l prezintă ca pe o statuetă Oscar.

-Âți place, bre? Roșu bordo! Material bun, nu căcaturi! E de la tata lui, de acolo, din Polonia

-Laponia!

-Așa! Da! Nu leam avut niciodată cu geometria, cu astea!

-E...cum să zic?...e frumos!

-Te pomeni că ai vrea și matale unul?

-Cât e?

-Uite, dacă vrei matale neapărat, țil dau pă ăsta. E 50 de lei la magazin, da eu țil dau cu 80. Te scutesc de polei! Magazinu e la 5 kilometri de aicea, deci nu cred că te mai duce anvelopele pe ghețușu ăsta.

-800 de mii?

-Așa...800 de mii, da! Am uitat că matale ești pă bani vechi!

M-a prostit, dar n-am încotro. Îi dau banii cu pumnul încordat, iar el mi-i înșfacă cu o satisfacție retardă pe chip, apoi îmi urează de bine și se face nevăzut.

Iar acum urmează partea cu Moș Crăciun. Îmbrac costumul, trag bine de cingă, îmi aranjez bine barba în oglindă, apoi plec la drum. Urmează decisiva! Dracii ăia mici împielițați sunt tot acolo -la fel de gălăgioși și neciopliți, bubuindu-mi fereastra cu bulgări.

-Ho ho ho!

-Mo...moșule?

-Chear el, copchilași minunați! Hai la tata!

Mă proptesc pe băncuța din fața blocului, iar boracii mi se aruncă în torace ca în piscină.

-Moșuleee 

-Ho ho ho!

Asta a fost mai mult tuse decât râs.

-Moșule, ai primit scrisorica?

-Scrisorica...da! Eu...eu să știți că le citesc pe toate, dar nu prea le mai ține minte moșu.

-Păi...vreieam mai multe, dar nu știu dacă se poate, că am supărato pe mama anu ăsta. Am făcut multe năzbâtii, Moșule! Âmi pare rău! Sincer!

-Dragu moșului, ân primu rând, ca să știi, eu sânt moș. Mă ânțelegi?

-Da...ești Moșu!

-Corect! Iar dacă sânt Moșu, mă interesează să nui supărați pe moși, nu pe măta. Capiș?

-Pe...moși?

-Da! Pe moși!

-Capiș, moșule!

-Deci nea Mitică, ăla de la doi, dacă âi mai aruncați cu bulgări ân geam, vă dă Moșu p**a ân brațe, ai ânțeles?

-Po...poftim?

-Lasă poftimul! Zi lu moșu: ce vroiai ân scrisorică?

-Păi...moșule...dorința mea, ân primu rând, e un căcat după Wish, de ăla din plastic.

-Căcat?

-...din plastic, da! Fac glume la grădiniță să le pun la copii ân ghetuțe. Aș putea primi supt brăduț așa ceva?

-Se rezolvă, cum să nu? Un căcat nar fi problemă, să fim serioși!

-Serios? Moșule...mă mă mă...numi vine să cred! Te iubesc! Tremur tot de emoți!

-Moșul le rezolvă toate, puiule! Să nu uiți! Dar ânainte de toate trebuie să ânțelegi că ce dai, aia primești! Âi dai clanță lu nea Mitică de la etaju doi, și cu bulgări ân geam, și cu batjocură, aia vă dă și Moșu! Ești băiat giugiuc, sânt și eu la fel! Ai ânțeles?

-Am ânțeles și jur că nui mai zic nimica lu nea Mitică! Promit!

-Așa să fie! Eu văd tot, să ști!

-Promit, moșule!

-Alte ântrebări?

-Nu mai am, doar că...ziceai că dacă aia dau, aia primesc... iar eu vreau un căcat de plastic de pe Wish. Cum ar veni că ce să dau?

-La asta nu mam gândit, să ști! Dar uite cum sa aprins lanterna: ȚAC. Fi atent!

-Da!

-Te duci diseară la cizmele lu măta și âți lași dorința acolo.

-Deci cum ar veni...dorința la mama ân cizme

-Da, mă, da! Faci o evacuare acolo la tălpic. E măta, nuți fie frică! Sar amuza mult, âți dai seama

-Haha! Abea aștept, Moșule! Și...după toată treaba asta primesc cadoul ăla de pe Wish sigur-sigur?

-Sigur-sigur! Garantat! Âmi pui vorbele la ândoială, băiete?

-A, nu! Decât am ântrebat!

-Hai, fi băiat cuminte și fă ce țiam zis! Ne vedem ân noaptea de Ajun săți las căcatul supt pom, da? Te pup!

-Te iubesc, Moșule! Ești cel mai bun!

După încă 7-8 îmbrățișări pot pleca liniștit acasă. Acum e liniște ca-n cimitir, așa cum îmi place! Planul a fost dus la bun sfârșit

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator bruneta168
Reputație: 0

Eu unul mi as dorii ca Mosu sa i scoata in cale brunetei 168 o reteta ptr slabit si o crema neagra sa se dea locurile roz si dupa astea sa i faca Oly o programare si sa nu se duca 😂😂😂

Nu uita sa dai un minus dar si lui Oly

Iar eu mi-as dorii sa numai iei atâtea pastile și sa înveți sa te speli cum trebuie🤣! Ce sa cer? O drogata, pardon un drogat🤣! Du-te sa lingi altceva🤮( stii tu mai bine)
Link spre comentariu
Vizitator olʎ
Reputație: 0

Ai vrea tu sa-ți mănânc pula! Tu trăiești in forum .... eu nu! Hai ca te las sa -ți scrii povestea( care o fii aia)

 

 

Nu prea stii sa citesti si sa intelegi un text.

Motanului ii era adresata urarea, nu tie.

. Tu doar o sugi, n-o mananci :))))

 

PS. Daniele, vezi ca ai de dat minusuri, prostule :))) macar 10 minute sa te bucuri si tu :)

  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
Vizitator bruneta168
Reputație: 0

 

Nu prea stii sa citesti si sa intelegi un text.

Motanului ii era adresata urarea, nu tie.

. Tu doar o sugi, n-o mananci :))))

 

PS. Daniele, vezi ca ai de dat minusuri, prostule :))) macar 10 minute sa te bucuri si tu :)[/quote

🤣🤣🤣 om frustrat care ești!!

Link spre comentariu
Vizitator izabellasex&bdsm
Reputație: 0

Eu de Mos si nu numai, doresc sanatate si zile lungi si linistite parintilor mei !

La fel va doresc si voua, sa va bucurati de parintii si copiii vostri !

  • Like 8
Link spre comentariu
  • Oras:Acolo unde trebuie
  • Oras:Acolo unde trebuie

  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti
    Sunt cel mai frumos cadou pe care il poti primi sau ti-l poti face singur, de Craciun ... dar, intr-adevar, nu ma merita oricine.

 

 
 
 
 
  • Minus 2
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...