Sari la conținut

Ce să mănânci noaptea?


Postări Recomandate

  • Oras:Anglia
  • Oras:Anglia
Uneori, noaptea îți este atât de foame încât nu poți rezista tentatiei. Pentru a nu câștiga kilograme în plus, vreau să aflu niste idei despre ce pot să mănânc noaptea?

Fructele nu vor ajuta, zic imediat. Cu greu mă pot ține să nu comand pizza și sushi.

Ce este în general mai bine să păstrezi acasă in frigider, în caz de foame nocturnă și pentru a nu te ingrasa? Poate niște brânză cu ceai?

Link spre comentariu
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila

 

Uneori, noaptea îți este atât de foame încât nu poți rezista tentatiei. Pentru a nu câștiga kilograme în plus, vreau să aflu niste idei despre ce pot să mănânc noaptea?

Fructele nu vor ajuta, zic imediat. Cu greu mă pot ține să nu comand pizza și sushi.

Ce este în general mai bine să păstrezi acasă in frigider, în caz de foame nocturnă și pentru a nu te ingrasa? Poate niște brânză cu ceai?

Intr-adevar, mare belea cu mancatul si poftele noaptea😀

Iti pot recomanda cateva variante (indicate de nutritionist):

- 1 iaurt Danone de băut, de 330 ml

- 50-70 gr telemea Hochland light (1/3 din pachet) si ardei gras, rosie sau castravete

- 1 cana lapte cald 1,5 la suta grasime

- 2 felii sunca presata cu 2 linguri branza de vaci (Delaco 2,2 la suta e f buna si cremoasa), plus ardei gras, rosie sau castravele

- 1 iaurt grecesc 2 la suta (mic)

- ton bucati in suc propriu cu lamaie, poti manca o conserva intreaga

Mai poti fasi variante similare, ideea e sa nu consumi carbohidrati sau fructe. Daca te incadrezi in 100-150 de calorii este ok.

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator izabellasex&bdsm
Reputație: 0

Buna. Noaptea poti manca orice are putine calorii!!

De exemplu. Daca rontai la un film o punga de seminte de 100 gr, ai bagat din start 520 kalorii,  echivalentul unei shaorme sau ceafa cu cartofi prajiti, in masura in care , tu ca femeie, ar trebui sa consumi circa 1500 kalorii pe zi .

Asadar, orice nu are eticheta pt a vedea kaloriile, la fel de usor poti baga pe google si afla "cate kalorii are un snitel de pui, o portie de pilaf, o salata etc".

In mega image si alte hiper marketuri, exista niste pungi cu diverse sortimente de salata , doar sa le arunci in farfurie. De ex salata iceberg,are 20 kcal pe 100gr, ceea ce ar implica sa mananci toata punga pt a baga doar 20 kcal. Daca ti se par prea "fade", exista niste boluri de plastic de la FruFru sau alte firme, cu diverse combinatii, salata, rosii, diverse seminte, branza, pui, ton, mega delicioase, dar automat mai multe calorii, desi oricum mai sanatoase si putin calorice decat "rontaitul".

Am fost pe la diverse clinici si medici nutritionisti. Exista clinici sau site-uri de iti fac meniul pe toata ziua. Totul se rezuma la ceva foarte simplu. La kalorii !!!

Daca vrei sa te mentii, ideea e sa mananci aceleasi calorii pe care le arzi. Pt slabire, trebuie sa ai deficit caloric, adica sa "inghiti" mai putine calorii decat arzi, iar ingrasatul se produce cand tu bagi mai multe calorii decat arzi. 

Nu conteaza ce mananci, atat timp timp cat nu depasesti caloriile arse de corpul tau. O femeie, in stare de repaus, arde 1300-1500 kalorii. 

Asadar, daca bagi pizza si inseamna 800 kalorii, ei bine, mai ai "voie" la maxim 700 pe tot parcursul zilei. 

Ia un cantar de bucatarie si vezi cat cantareste bucata de pizza pe care vrei sa o mananci si apoi intra pe google si cauta "cate calorii are pizza capriciosa" iar rezultatul primit se rezuma la 100 gr. Daca nu ai un stil de viata activ, ca sa arzi mai multe kalorii decat in repaus si bagi deja 2000+ kcal, atunci incet si sigur, te vei ingrasa.

  • Like 3
Link spre comentariu
Vizitator cristeacosmin
Reputație: 0

Buna. Stiu ca acest subforum este pentru fete asa ca nu stiu daca pot sa postez aici dar nu m-am putut abtine. 
Ca sa iti raspund la intrebare prima data poti sa incerci urmatoarele chestii ca sa-ti stapanesti apetitul:
Mesteca guma din plin, bauturi fara calorii/cu indulcitor (apa, cafea, ceai negru/verde, cola/fanta zero), supa de legume/oase/pui calda (doar zeama pentru efect maxim), oua fierte, pui de odihna :)) 

Eu am slabit 30 kg in decursul a 5 luni si voiam sa iti las cateva informatii care m-au ajutat personal.

In primul rand ti-as recomanda sa iti calculezi TDEE (Total Daily Energy Expenditure - practic cate calorii arzi pe zi efectiv) 
Raspunsul de mai sus se refera la BMR (Basal Metabolic Rate - cate calorii arzi daca ai fi efectiv in coma).

Dupe ce calculatorul TDEE ti-a dat caloriile incearca sa nu depasesti acel numar; de ex: 1800kcal (daca consumi acest nr de kcal intr-o zi o sa-ti mentii masa)

Daca vrei poti sa faci OMAD (one meal a day - o masa la 24 de ore): in aceasta masa poti sa mananci absolut ce vrei (nu te ingrijora o sa-ti fie fff greu sa treci de TDEE-ul tau din o singura masa asa ca o sa fii la un deficit caloric ceea ce inseamna ca o sa slabesti) sau poti sa incerci sa mananci o data la 16 ore daca vrei (intermittent fasting). Si in plus 1kg are 7700 de kcal inmagazinat deci e ca o sabie cu doua taisuri ( e greu sa slabesti dar sa si te ingrasi)

E chestia ca oricum o sa-ti fie foame daca nu mananci peste cat arzi oricum asa ca incearca sa rezisti ca inafara sa-ti tai stomacul nu exista ceva care sa-ti potoleasca foamea. 
 

Link spre comentariu
  • Oras:Ro
  • Oras:Ro

Ideile de aici sunt multe. Seara, este mai bine sa mănânci proteine (pește, carne albă, brânză de căsuță cu conținut scăzut de grăsimi, ouă) + fibre (legume). Există o mulțime de opțiuni. Omleta cu legume, brânză de vaci și câteva fructe de pădure pentru gust sau adăugați sirop fără zahăr (vândute la magazinele de fitness),carne albă și salată de legume.  :iagree  :iagree

  • Like 1
Link spre comentariu

 

Uneori, noaptea îți este atât de foame încât nu poți rezista tentatiei. Pentru a nu câștiga kilograme în plus, vreau să aflu niste idei despre ce pot să mănânc noaptea?
Fructele nu vor ajuta, zic imediat. Cu greu mă pot ține să nu comand pizza și sushi.
Ce este în general mai bine să păstrezi acasă in frigider, în caz de foame nocturnă și pentru a nu te ingrasa? Poate niște brânză cu ceai?

 

 

Eu mănânc piept fiert sau pulpa de curcan noaptea. Gătesc cu condimente și sare. Cu un conținut scăzut de grăsime, satisfăcător si cu o felie de paine neagra. 
Dacă sunteți atrase de dulciuri, atunci ciocolată neagră este indicata. 
În niciun caz nu mânca sushi noaptea. Câțiva cunoscuți au crescut în greutate după ce au fost dependenți de sushi....
Link spre comentariu

Chefir SAU morcovi. Morcovii te si ajuta ca nu epuizezi imediat...te straduiesti putin cu ei fiind destul de duri daca rosi la ei 7-8 minute iti dispare senzatia de foame. Stoarce putina lamaie peste ei si sunt mai prietenosi. Sau cel mai si cel mai bine...culca-te si viseaza ce mancare vrei tu! 😂

 

 

 

Uneori, noaptea îți este atât de foame încât nu poți rezista tentatiei. Pentru a nu câștiga kilograme în plus, vreau să aflu niste idei despre ce pot să mănânc noaptea?

Fructele nu vor ajuta, zic imediat. Cu greu mă pot ține să nu comand pizza și sushi.

Ce este în general mai bine să păstrezi acasă in frigider, în caz de foame nocturnă și pentru a nu te ingrasa? Poate niște brânză cu ceai?

Link spre comentariu
  • Oras:Omniprezent
  • Oras:Omniprezent

Poti incerca sa cauti niste shake-uri proteice. AU calorii putine si proteine mai multe decat poti sa gasesti intr-o gustarica saraca in calorii (ca sa nu te ingrasi). Cum masinile merg pe benzina/motorina. Corpul nostru are nevoie de proteine ca si combustibil. Cam 30g de proteine la o masa ar fi nevoie. Unele din cele mai bogate alimente in proteine sunt ouale, fasolea, soia, etc. Dar acestea vin si cu calorii. Un shake proteic practic iti ofera doar proteinele necesare corpului, si cu mult mai putine calorii decat o masa normala. Si automat daca tu pe zi introduci in corp mai putine calorii decat corpul tau arde...esti satula, si poti si slabi, sau macar sa iti mentii greutatea, fara sa te ingrasi.

  • Like 1
Link spre comentariu

Este incredibil câți își dau cu părerea fără să aibă pic de cunoștințe legate de nutriție. Dacă nu știți sau citiți prin forumuri aiurea, n-o mai faceți pentru că induceți persoanele în eroare.

Așadar, indiferent la ce oră mănânci, caloria rămâne la fel! Că e zi, că e noapte, ea va avea aceeași cantitate de energie eliberată! Poți mânca la ce ore vrei! Important ce, cât și mai ales pe ce fond! Este foarte important dacă și câtă activate fizică ai! Dacă ai pofte noaptea poate să însemne mai mult decât nevoia de a mânca! Sfatul meu? Consultă un nutriționist medical nu din ăsta care a făcut 3 luni la Spiru Haret! Îți va face analize iar în funcție de acestea îți fa face planul alimentar creat strict pentru profilul tău! Lasă sfaturile astea pe net, sunt apă de ploaie! Baftă!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...