Sari la conținut

Gânduri din Alma !


Postări Recomandate

  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara

Ceva adevăr in cuvintele tale, este! :laugh2

Acum o saptamana, după fo 5 sticle de vin, l am lăsat pa iridicibili asta, sa castige si el o partidă de sah...adică a fost doar 8-1 :laugh2

Apoi, sigur ca am plecat cu "barca" spre "tărâmuri" vechi dar noi...

Adică, am schimbat destinul...Si am ajuns pe la fo 5 dimineata...

Home. :laugh2

😅😅😅

La o așa cantitate eu unul m-aș vedea dintr-un simplu pion , un rege adevărat !

Sau aș fi nebunul de pe /lângă tablă !

😅😅😅

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

😅😅😅

La o așa cantitate eu unul m-aș vedea dintr-un simplu pion , un rege adevărat !

Sau aș fi nebunul de pe /lângă tablă !

😅😅😅

Păi uneori asta-i si ideea.

To be in Matrix.:laugh2

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Banat
  • Oras:Banat

Ceva adevăr in cuvintele tale, este! :laugh2

Acum o saptamana, după fo 5 sticle de vin, l am lăsat pa iridicibili asta, sa castige si el o partidă de sah...adică a fost doar 8-1 :laugh2

Apoi, sigur ca am plecat cu "barca" spre "tărâmuri" vechi dar noi...

Adică, am schimbat destinul...Si am ajuns pe la fo 5 dimineata...

Home. :laugh2

La scorul asta eu mi-aș lasa de sportul asta , m-ai ales ca banui ca au mai fost din astea  :laugh2  Eventual un adversar mai *nepriceput*  :laugh2

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

La scorul asta eu mi-aș lasa de sportul asta , m-ai ales ca banui ca au mai fost din astea :laugh2 Eventual un adversar mai *nepriceput* :laugh2

Nu, nu...

Mie imi place sa l vad cum se nervozeaza...:laugh2

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

8-2, zi adevărul adevărat!!

Ieram Pă val oricum, în revenire de formă. Dac'am fi continuat, făceam remontada :D

Cum le zici tu numai în favoarea ta...de table n-ai amintit nimic!

 

Bă ce Maestru ești!

Nu ma intereseaza jocurile de noroc dar mai joc asa cu tine uneori...

Eu am retinut 8-1 Dar daca vrei tu, fie 8-2 :laugh2

Sa amintesc de scorul general? :laugh2

Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara

Ești un lup sau o oaie ?

 

Èši-au spus în nenumărate rânduri că niciodată nu vei ajunge în punctul acesta , însă privește puțin la tine ! Ai ajuns și ești cu fruntea sus ... pe propriile-ți picioare !

Te-au avertizat repetitiv și ți-au zis : "concepția ta despre succesul în viață nu are cum să prindă viață ! Nu ai cum să reușești ! "

ÃŽnsă tu știai deja ... ei vorbeau din perspectiva limitărilor lor și automat te încadrau si pe tine în categoria aceasta !

Limitele există până acolo unde le permiți să existe ,iar tu ai ales să le lași în urma ta !

Vezi tu ,oamenii fac lucrurile să pară mult prea complicate ; în loc să traseze o line dreaptă între punctul A și B , creează 100 de motive și scuze... pentru că este prea greu ,complicat și dificil !

Am devenit experți în a construi distrugeri !

Nu există greu... nu există ușor ! Există un vis și sacrificiul tău ! Punct .

Cât despre ei ,nu este treaba ta !

Precum un lup niciodată nu ține cont de opinia unei oi !

Cei care se uită și analizeză, cei care admiră de la distanță sunt adesea primii care vor arunca cu pietre, care vor critica și condamna !

ÃŽnsă tu știi că ai un lup în tine, iar ascultându-i îți vei diminua puterea...

Tu ești cel care ai ales ,cel care îndrăznește să fie diferit !

Și...da ! Vor fi o grămadă de perioade în timp când munții se vor prăbuși peste tine ,oceanele îți vor îneca plămânii, iar majoritatea oamenilor îți vor trânti ușa în nas ! PERFECT !

Momentul prezent ( acum ) nu ar trebui să fie o decizie ce presupune dezbatere ,ci o promisiune ce se așterne în fața celor doi ochi ai tăi !

Acesta este adevărul și noua ta realitate !

Este despre a îmbrățișa ceea ce te face diferit și nu a te ascunde de acest lucru !

Tu lupți pentru separare...alegi să mergi pe cărarea cea mai evitată pentru a atinge obiective la care majoritatea doar visează oftând !

ÃŽn ceea ce mă privește, poți să alegi sa faci la fel sau să-ți petreci restul de viață criticând și scuipând lașitate sau obstacole închipuite ! Oile rămân între frontierele confortului pe care-l cunosc ... frustrate și supărate pe cei care au plecat și și-au propus mai mult, însă mult mai nervoase că ele rămân unde rămân !

Asta este tot ce ni se oferă : câțiva ani de excursie în jurul soarelui și un singur rodeo, o singură oportunitate !

Așa că te provoc ... înainte să faci următoarea mișcare, oferă-ți timp și analizează bine persoana care te privește înapoi din oglindă : Ești un lup sau o oaie?

 

" Not all those who wonder are lost ! "

1954 - J.R.R. Tolkien

( Stăpânul inelelor - vol.1 Frăția inelului)

 

Live full, die empty ! ðŸ™â˜€ï¸ðŸ™

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Ești un lup sau o oaie ?

 

Èši-au spus în nenumărate rânduri că niciodată nu vei ajunge în punctul acesta , însă privește puțin la tine ! Ai ajuns și ești cu fruntea sus ... pe propriile-ți picioare !

Te-au avertizat repetitiv și ți-au zis : "concepția ta despre succesul în viață nu are cum să prindă viață ! Nu ai cum să reușești ! "

ÃŽnsă tu știai deja ... ei vorbeau din perspectiva limitărilor lor și automat te încadrau si pe tine în categoria aceasta !

Limitele există până acolo unde le permiți să existe ,iar tu ai ales să le lași în urma ta !

Vezi tu ,oamenii fac lucrurile să pară mult prea complicate ; în loc să traseze o line dreaptă între punctul A și B , creează 100 de motive și scuze... pentru că este prea greu ,complicat și dificil !

Am devenit experți în a construi distrugeri !

Nu există greu... nu există ușor ! Există un vis și sacrificiul tău ! Punct .

Cât despre ei ,nu este treaba ta !

Precum un lup niciodată nu ține cont de opinia unei oi !

Cei care se uită și analizeză, cei care admiră de la distanță sunt adesea primii care vor arunca cu pietre, care vor critica și condamna !

ÃŽnsă tu știi că ai un lup în tine, iar ascultându-i îți vei diminua puterea...

Tu ești cel care ai ales ,cel care îndrăznește să fie diferit !

Și...da ! Vor fi o grămadă de perioade în timp când munții se vor prăbuși peste tine ,oceanele îți vor îneca plămânii, iar majoritatea oamenilor îți vor trânti ușa în nas ! PERFECT !

Momentul prezent ( acum ) nu ar trebui să fie o decizie ce presupune dezbatere ,ci o promisiune ce se așterne în fața celor doi ochi ai tăi !

Acesta este adevărul și noua ta realitate !

Este despre a îmbrățișa ceea ce te face diferit și nu a te ascunde de acest lucru !

Tu lupți pentru separare...alegi să mergi pe cărarea cea mai evitată pentru a atinge obiective la care majoritatea doar visează oftând !

ÃŽn ceea ce mă privește, poți să alegi sa faci la fel sau să-ți petreci restul de viață criticând și scuipând lașitate sau obstacole închipuite ! Oile rămân între frontierele confortului pe care-l cunosc ... frustrate și supărate pe cei care au plecat și și-au propus mai mult, însă mult mai nervoase că ele rămân unde rămân !

Asta este tot ce ni se oferă : câțiva ani de excursie în jurul soarelui și un singur rodeo, o singură oportunitate !

Așa că te provoc ... înainte să faci următoarea mișcare, oferă-ți timp și analizează bine persoana care te privește înapoi din oglindă : Ești un lup sau o oaie?

 

" Not all those who wonder are lost ! "

1954 - J.R.R. Tolkien

( Stăpânul inelelor - vol.1 Frăția inelului)

 

Live full, die empty ! ðŸ™â˜€ï¸ðŸ™

Am ales sa nu fiu...

Nici lup, nici oaie. Astfel sunt diferit...:)

Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara

Am ales sa nu fiu...

Nici lup, nici oaie. Astfel sunt diferit...:)

Este și asta o perspectivă ,colega !

Este unghiul din care privești tu...

Scopul de a fi diferit de cei din jurul nostru include însă concurență sau competiție ! Este o alegere falsă pe care o facem subconștient în majoritatea timpului... o alegere din ego !

ÃŽnsă singura competiție sănătoasă și pentru care merită să lupți este aceea pe care o duci cu propria ta persoană...

Sunt mai bun ca acum un an,doi,trei de zile? Am făcut progrese sau bat pasul pe loc ?

Aleg conștient sau nu viața pe care o trăiesc ?

Dacă nu foloseam extremele astea ( lup și oaie ) și aș fi zis...de ex. învingător sau pierzător, atunci mai mult ca sigur ai fi ales una dintre variante ! 😉ðŸ™

Cer senin și fără ploi...

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Este și asta o perspectivă ,colega !

Este unghiul din care privești tu...

Scopul de a fi diferit de cei din jurul nostru include însă concurență sau competiție ! Este o alegere falsă pe care o facem subconștient în majoritatea timpului... o alegere din ego !

ÃŽnsă singura competiție sănătoasă și pentru care merită să lupți este aceea pe care o duci cu propria ta persoană...

Sunt mai bun ca acum un an,doi,trei de zile? Am făcut progrese sau bat pasul pe loc ?

Aleg conștient sau nu viața pe care o trăiesc ?

Dacă nu foloseam extremele astea ( lup și oaie ) și aș fi zis...de ex. învingător sau pierzător, atunci mai mult ca sigur ai fi ales una dintre variante ! 😉ðŸ™

Cer senin și fără ploi...

Da! Sistemul de referință al lumii ăsteia, este prin comparație cu cei din jurul nostru. De aceea s a si născut definiția concurenței competiției. Dorința de succes...pleaca din ego-ul personal.

Da, competiția sănătoasă este cu tine însuți.

Cred ca fiecare se vede pe el însuși într-o anumită măsură.

ÃŽn funcție de principii, sistem de valori si altele, fiecare își poate dori ceva de la el.

Pana la anumite vârste, te complaci in spiritul de turma...apoi, cel ce doreste, poate incerca o altă cale.

ÃŽncercând o altă cale...stand o perioadă de timp în ea...vei realiza si vei cunoaște cum esti de fapt. Abia acum iti vezi neputința sau putință. Rezultatul...depinde de tine...

Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara

Da! Sistemul de referință al lumii ăsteia, este prin comparație cu cei din jurul nostru. De aceea s a si născut definiția concurenței competiției. Dorința de succes...pleaca din ego-ul personal.

Da, competiția sănătoasă este cu tine însuți.

Cred ca fiecare se vede pe el însuși într-o anumită măsură.

ÃŽn funcție de principii, sistem de valori si altele, fiecare își poate dori ceva de la el.

Pana la anumite vârste, te complaci in spiritul de turma...apoi, cel ce doreste, poate incerca o altă cale.

ÃŽncercând o altă cale...stand o perioadă de timp în ea...vei realiza si vei cunoaște cum esti de fapt. Abia acum iti vezi neputința sau putință. Rezultatul...depinde de tine...

Vă rog...aplauze ! ðŸ‘ðŸ‘ðŸ‘

Mă înclin ! Bravos !

ðŸ™ðŸ™ðŸ™

Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara

Povestea unei vieți...

 

Am citit în urmă cu destul de mult timp o frază care m-a "zdruncinat" din temelii !

citez :

" Ca să devii ceea ce îți dorești trebuie sa renunți la ceea ce ești ! "

( Joseph Campbell ).

Pe măsură ce lunile si anii s-au adunat am reușit să deslușesc esența ascunsă în acest "mesaj" !

Undeva în adâncul ființei mele...în suflet...sălășluiește o "scânteie" care poate schimba totul ! Tot ceea ce trebuie sa fac este să găsesc acel fitil si să declanșez "incendiul" !

Acei pași pe care îi faci înspre adevăratul tău sine îți vor defini destinul ; va fi ca un vânt pentru pânzele corabiei tale ; o simfonie care îți va deveni soundtrack-ul existenței și te va ghida prin această calatorie !

Si buzunarele tale pot să fie goale, însă inima îți va fi plină ; cartea poate să rămână nescrisă ,dar tu ții în mână stiloul; cărarea poate să fie necunoscută și nebătătorită...pentru ca tu ai încredere în tine ! Increderea...aceasta este lanterna care îți iluminează lumea !

Iar când vei eșua și totul se va prăbuși peste tine , te implor...promite-ți si promite-mi că te vei ridica si scutura de praf...zâmbind !!!

Când te vei simți pierdut(ă) , te rog sa-ți amintești că lăsându-te rătăcit(ă) , așa te vei descoperi !

Când întunericul te va învălui , să privești în sus, iar stelele îți vor arăta calea !

Sa fii obosit, nu înseamnă că ești înfrânt !

Sa te aventurezi în necunoscut, nu înseamnă că ești rătăcit !

Să fii vulnerabil nu este o slăbiciune ; greșelile nu sunt definitorii, iar greutățile nu sunt permanente !

Acestea sunt doar "pagini" din povestea pe care tu o scrii !

...si este...povestea unei vieți !

Așa că ridică cortina...dansează în lumina lunii...urlă și cântă din toată puterea plămânilor tăi pentru ca fiecare suflet de acum si din eternitate să se trezească !

Viața este prea scurtă pentru a rata un moment...prea frumoasă pentru a nu o trăi în detaliu !

Și...uită-te la tine ! Esti AICI și ACUM :

cu o hartă și o cheie în mână și cu un orizont care se desfășoară înaintea ochilor tăi !

Așa că începe să faci primii pași și urmează-ți harta... treci de munți, străbate deșerturile, înoată oceanele și zboară !

Urmează-ți inima până când picioarele îți vor slăbi, iar ochii ți se vor deschide complet și holba de uimire...cât de departe poți să ajungi !

" Ascultă-ți și urmează-ți inima, iar Universul îți va deschide uși acolo unde erau doar ziduri !" (Joseph Campbell )

Fie ca aceasta să fie simfonia care te aduce acasă...

 

Asta este povestea ta...

...povestea unei vieți !

ðŸ™ðŸ™ðŸ™

Live full, die empty !

 

*

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Povestea unei vieți...

 

Am citit în urmă cu destul de mult timp o frază care m-a "zdruncinat" din temelii !

citez :

" Ca să devii ceea ce îți dorești trebuie sa renunți la ceea ce ești ! "

( Joseph Campbell ).

Pe măsură ce lunile si anii s-au adunat am reușit să deslușesc esența ascunsă în acest "mesaj" !

Undeva în adâncul ființei mele...în suflet...sălășluiește o "scânteie" care poate schimba totul ! Tot ceea ce trebuie sa fac este să găsesc acel fitil si să declanșez "incendiul" !

Acei pași pe care îi faci înspre adevăratul tău sine îți vor defini destinul ; va fi ca un vânt pentru pânzele corabiei tale ; o simfonie care îți va deveni soundtrack-ul existenței și te va ghida prin această calatorie !

Si buzunarele tale pot să fie goale, însă inima îți va fi plină ; cartea poate să rămână nescrisă ,dar tu ții în mână stiloul; cărarea poate să fie necunoscută și nebătătorită...pentru ca tu ai încredere în tine ! Increderea...aceasta este lanterna care îți iluminează lumea !

Iar când vei eșua și totul se va prăbuși peste tine , te implor...promite-ți si promite-mi că te vei ridica si scutura de praf...zâmbind !!!

Când te vei simți pierdut(ă) , te rog sa-ți amintești că lăsându-te rătăcit(ă) , așa te vei descoperi !

Când întunericul te va învălui , să privești în sus, iar stelele îți vor arăta calea !

Sa fii obosit, nu înseamnă că ești înfrânt !

Sa te aventurezi în necunoscut, nu înseamnă că ești rătăcit !

Să fii vulnerabil nu este o slăbiciune ; greșelile nu sunt definitorii, iar greutățile nu sunt permanente !

Acestea sunt doar "pagini" din povestea pe care tu o scrii !

...si este...povestea unei vieți !

Așa că ridică cortina...dansează în lumina lunii...urlă și cântă din toată puterea plămânilor tăi pentru ca fiecare suflet de acum si din eternitate să se trezească !

Viața este prea scurtă pentru a rata un moment...prea frumoasă pentru a nu o trăi în detaliu !

Și...uită-te la tine ! Esti AICI și ACUM :

cu o hartă și o cheie în mână și cu un orizont care se desfășoară înaintea ochilor tăi !

Așa că începe să faci primii pași și urmează-ți harta... treci de munți, străbate deșerturile, înoată oceanele și zboară !

Urmează-ți inima până când picioarele îți vor slăbi, iar ochii ți se vor deschide complet și holba de uimire...cât de departe poți să ajungi !

" Ascultă-ți și urmează-ți inima, iar Universul îți va deschide uși acolo unde erau doar ziduri !" (Joseph Campbell )

Fie ca aceasta să fie simfonia care te aduce acasă...

 

Asta este povestea ta...

...povestea unei vieți !

ðŸ™ðŸ™ðŸ™

Live full, die empty !

 

*

Frumos! :) A zis cineva...recunosc ca in mine e doar o scânteie, apoi aceasta o am din tainuitele cărți...citat aproximativ.
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara

Coșmarul din autobuz.

 

Mi-am ridicat privirea din telefon pentru ca am simtit ca oprise si vroiam sa ma asigur ca nu ratez statia la care trebuia sa cobor.Nu stiam exact unde sunt,dar am observat ca semaforul era rosu...de asta stateam ! Dupa ce mi-am revenit complet ,am realizat ca mai aveam de mers 4 statii.

In jurul meu vreo 20 de persoane...tacere ca de inmormantare ! Fiecare isi vedea de treaba lui...în lumea lui !

Capul aplecat,postura usor cocosata...privirea pierduta si goala,adanc infipta in ecranul telefonului! Majoritatea erau pe Facebook,dupa cum "derulau" cu degetul...

Totul era cat se poate de normal...pana si soferul,asteptand sa se faca "verde",citea niste notificari...cred !

Nu stiu de ce,dar ma mananca-n cur si ma uit in stanga mea si o vad pe...psihopata ! Am ramas perplex...

Era vis-a-vis de mine...la geam!

De fapt cu fata aproape lipita de geam !

Undeva intre 20 si 25 de ani...

Nu stiu de cat timp era acolo asezata,nu stiu la ce statie urcase...stiu doar ca in secunda in care am vazut-o, am realizat ca este ceva in neregula cu ea, ca e o psihopata !

Intre timp se pune autobuzul din nou in miscare...

Stătea acolo si zambea usor, privind "afara" ...de fapt,efectiv se holba la tot ceea se derula prin fata ochilor ei,de partea cealalta a geamului...

Doamne,ce suspecta si stranie părea !

Cu ochii vii si larg deschisi...admira si zambea si era foarte prezenta in moment !

Se uita la oamenii care mergeau pe trotuar, la masinile care treceau pe langa autobuz; s-a apucat sa priveasca indelung niste copaci naşpa din parcul pe langa care tocmai ne aflam si apoi la pasarile care se urmăreau in zbor;

din cand in cand mai inchidea ochii si se lasa dezmierdata de razele soarelui !!!

"Fuckin' creepy ! " ...mi-am zis in gand !

La urmatorul semafor roșu, a raspuns la salutul unor copii de pe trotuar care îi făceau cu mâna ! Dădea din mână ca bezmetica !

"Fuckin' creepy ! " ...mi-am zis in gând !

E clar...avem o perversă cu copii printre noi !

 

Nu avea nici macar telefon; ținea doar o carte in mâna dreaptă !

Cred ca avea cartea doar ca sa impresioneze pe cei din jur si o lăsase deschisă aiurea si la întâmplare...

Se pare ca nu ! Îsi mai lăsa ochii printre rânduri și chiar citea...apoi iarași făcea o pauză de admirat realitatea ! Și tot așa...

Deodată am început să mă panichez...

M-am uitat din nou în jur sperând că cineva mă va ajuta si înțelege și că nu sunt singurul dintre toti cei 20 care ne aflam in autobuz în acel moment,care a observat-o pe fata aia ! Însă eram singur...doar eu și psihopata !

Ceilalti erau cu mimica lor normala si ignorantă...pe Facebook !

Se apropie stația mea...asta e salvarea mea ! Sar ca ars de pe scaun si repede înspre ușa...Aștept acolo să oprească dracului odată autobuzul ! Scot telefonul din buzunar si instantaneu incep sa ma simt mai relaxat și mai "safe" !

Cobor într-un final si aproape că alerg când trec pe lângă geamul la care era ciudata aia... "Omg ...sper că nu s-a uitat după mine !!! "

Iar ce a urmat a fost o zi oribila...

Toată ziua m-a bântuit acel coșmar din autobuz !

Ochii ăia plini de viață si curioși;

expresia aia de persoană atât de prezentă "aici" si "acum" ;

zâmbetul ăla natural cand închidea ochii înspre soare !

Jalnic si groaznic...

Sper să nu mă mai intersectez niciodată cu astfel de oameni pentru că mă răvășesc si agită !

 

Sper ca ma înțelegeți prin ce traumă am trecut...voi ,colegi dragi !

Multumesc că mă sustineți si încurajați...

Să vă feriți si voi la rândul vostru de persoane psihopate ca cea din povestea mea de mai sus !

Vă imbrațișez !

 

#citeșteocarte

 

" Live full, die empty! "

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Coșmarul din autobuz.

 

Mi-am ridicat privirea din telefon pentru ca am simtit ca oprise si vroiam sa ma asigur ca nu ratez statia la care trebuia sa cobor.Nu stiam exact unde sunt,dar am observat ca semaforul era rosu...de asta stateam ! Dupa ce mi-am revenit complet ,am realizat ca mai aveam de mers 4 statii.

In jurul meu vreo 20 de persoane...tacere ca de inmormantare ! Fiecare isi vedea de treaba lui...în lumea lui !

Capul aplecat,postura usor cocosata...privirea pierduta si goala,adanc infipta in ecranul telefonului! Majoritatea erau pe Facebook,dupa cum "derulau" cu degetul...

Totul era cat se poate de normal...pana si soferul,asteptand sa se faca "verde",citea niste notificari...cred !

Nu stiu de ce,dar ma mananca-n cur si ma uit in stanga mea si o vad pe...psihopata ! Am ramas perplex...

Era vis-a-vis de mine...la geam!

De fapt cu fata aproape lipita de geam !

Undeva intre 20 si 25 de ani...

Nu stiu de cat timp era acolo asezata,nu stiu la ce statie urcase...stiu doar ca in secunda in care am vazut-o, am realizat ca este ceva in neregula cu ea, ca e o psihopata !

Intre timp se pune autobuzul din nou in miscare...

Stătea acolo si zambea usor, privind "afara" ...de fapt,efectiv se holba la tot ceea se derula prin fata ochilor ei,de partea cealalta a geamului...

Doamne,ce suspecta si stranie părea !

Cu ochii vii si larg deschisi...admira si zambea si era foarte prezenta in moment !

Se uita la oamenii care mergeau pe trotuar, la masinile care treceau pe langa autobuz; s-a apucat sa priveasca indelung niste copaci naşpa din parcul pe langa care tocmai ne aflam si apoi la pasarile care se urmăreau in zbor;

din cand in cand mai inchidea ochii si se lasa dezmierdata de razele soarelui !!!

"Fuckin' creepy ! " ...mi-am zis in gand !

La urmatorul semafor roșu, a raspuns la salutul unor copii de pe trotuar care îi făceau cu mâna ! Dădea din mână ca bezmetica !

"Fuckin' creepy ! " ...mi-am zis in gând !

E clar...avem o perversă cu copii printre noi !

 

Nu avea nici macar telefon; ținea doar o carte in mâna dreaptă !

Cred ca avea cartea doar ca sa impresioneze pe cei din jur si o lăsase deschisă aiurea si la întâmplare...

Se pare ca nu ! Îsi mai lăsa ochii printre rânduri și chiar citea...apoi iarași făcea o pauză de admirat realitatea ! Și tot așa...

Deodată am început să mă panichez...

M-am uitat din nou în jur sperând că cineva mă va ajuta si înțelege și că nu sunt singurul dintre toti cei 20 care ne aflam in autobuz în acel moment,care a observat-o pe fata aia ! Însă eram singur...doar eu și psihopata !

Ceilalti erau cu mimica lor normala si ignorantă...pe Facebook !

Se apropie stația mea...asta e salvarea mea ! Sar ca ars de pe scaun si repede înspre ușa...Aștept acolo să oprească dracului odată autobuzul ! Scot telefonul din buzunar si instantaneu incep sa ma simt mai relaxat și mai "safe" !

Cobor într-un final si aproape că alerg când trec pe lângă geamul la care era ciudata aia... "Omg ...sper că nu s-a uitat după mine !!! "

Iar ce a urmat a fost o zi oribila...

Toată ziua m-a bântuit acel coșmar din autobuz !

Ochii ăia plini de viață si curioși;

expresia aia de persoană atât de prezentă "aici" si "acum" ;

zâmbetul ăla natural cand închidea ochii înspre soare !

Jalnic si groaznic...

Sper să nu mă mai intersectez niciodată cu astfel de oameni pentru că mă răvășesc si agită !

 

Sper ca ma înțelegeți prin ce traumă am trecut...voi ,colegi dragi !

Multumesc că mă sustineți si încurajați...

Să vă feriți si voi la rândul vostru de persoane psihopate ca cea din povestea mea de mai sus !

Vă imbrațișez !

 

#citeșteocarte

 

" Live full, die empty! "

Octavian Paler, in Don Quijote in est povestește...

O tipa in troleibuz printre oameni. Era pe timpul raposatului. Pe atunci, suferința oamenilor, se vedea mai accentuat, pe fete. La un moment dat, tipa striga...cum voi nu vedeti ce se-ntâmplă?

Unii ziceau...e nebună săraca. Alții nu au bagat-o in seama, altii s au speriat etc

Paler zice: oare nu se cuvenea a ne întreba, cine erau de fapt, nebunii?

 

Înainte de Revoluție, un "nebun" striga împotriva dictaturii, într-o stație de tramvai. Ceilalți, au dispărut...

"Nebunul" s-a trezit singur in statie. În gândul lui, de data asta ma salta astia.

A observat că nu se intampla nimic, a luat-o agale, spre casă. Privirea lui era in lacrimi. Se întreba...pana cand?

Si apoi peste 6 luni a participat la Revoluție...

Pana cand? Pana atunci...:)

Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara

Corect !

Cum realizezi schimbarea în lume ? Cum o zdruncini din temelii ?

În primul rând să îmbrățișezi și accepți ideea că vei fi catalogat de majoritate drept un... "nebun"!

În al 2-lea rând, limitele lor nu sunt și limitele tale !

Fii tu schimbarea pe care dorești să o vezi în lume ; fii tu acel nebun care nu acceptă deja celebra replică a celor săraci cu duhul: " Asta e! Ce să-i faci?"

Schimbarea începe în particular ,doar tu cu tine însuți !

Ești un nebun ,însă tu știi deja că ești un nebun frumos !

Link spre comentariu
Vizitator gvbolovan
Reputație: 0

Corect !

Cum realizezi schimbarea în lume ? Cum o zdruncini din temelii ?

În primul rând să îmbrățișezi și accepți ideea că vei fi catalogat de majoritate drept un... "nebun"!

În al 2-lea rând, limitele lor nu sunt și limitele tale !

Fii tu schimbarea pe care dorești să o vezi în lume ; fii tu acel nebun care nu acceptă deja celebra replică a celor săraci cu duhul: " Asta e! Ce să-i faci?"

Schimbarea începe în particular ,doar tu cu tine însuți !

Ești un nebun ,însă tu știi deja că ești un nebun frumos !

"Cum realizezi schimbarea în lume ? Cum o zdruncini din temelii ?"
Foarte simplu, nu îți propui niciodată să faci asta... :P
 
"Ești un nebun ,însă tu știi deja că ești un nebun frumos !"
Normal că știu, acționez de mult ca un nebun frumos și sunt mândru de asta ;)
Când majoritatea va conștientiza că e aidoma mie, lumea se va schimba de la sine :P :)
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara

Melodia asta am auzit-o prima oară într-o stație de metrou.

Mie îmi place tare mult!

 

Legendară !

 

"Ca un nebun de alb ce capturează

Regina neagră pentru veșnicie ! "

 

Versuri: Adrian Paunescu

P.S. Unul dintre poetii mei preferati. Un munte de talent.

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Corect !

Cum realizezi schimbarea în lume ? Cum o zdruncini din temelii ?

În primul rând să îmbrățișezi și accepți ideea că vei fi catalogat de majoritate drept un... "nebun"!

În al 2-lea rând, limitele lor nu sunt și limitele tale !

Fii tu schimbarea pe care dorești să o vezi în lume ; fii tu acel nebun care nu acceptă deja celebra replică a celor săraci cu duhul: " Asta e! Ce să-i faci?"

Schimbarea începe în particular ,doar tu cu tine însuți !

Ești un nebun ,însă tu știi deja că ești un nebun frumos !

Cei săraci cu duhul in traducerea lumii acesteia sunt într-adevăr cei pe care ii exemplifici.

Cei săraci cu duhul d.p.d.v. religios...sunt cei smeriti.

Link spre comentariu

  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara

...te pune pe gânduri...sper !

 

Uită-te la lumea asta...această frumoasă lume agitată si învolburata ! Priveste-o !

Asta este casa ta si a tuturor celor pe care vreodata i-ai iubit si încă îi iubești , a fiecăruia pe care vreodată i-ai întâlnit, a fiecărei persoane străine cu care ai schimbat accidental o privire pe stradă ; sufletul tău pereche ,jobul visurilor tale , casa pe care întotdeauna ti-ai dorit-o si ai meritat-o...se află toate...AICI !

Fiecare oportunitate si fiecare circumstanță ca tu sa devii persoana ce dintotdeauna ti-ai dorit să fii...sunt toate...AICI !

Tot ceea ce trebuie sa faci este sa...privești mai atent...să fii mai concentrat !

 

...te pune pe gânduri !

 

TU esti rezultatul unei întregi serii de evenimente care se puteau petrece si s-au petrecut sau întâmplat o singură dată !

Dacă nu existau părinții tăi, tu nu mai existai AICI ! Gândește-te...daca părinții tăi ar fi facut sex cu un minut mai devreme sau mai tarziu tu nu mai citeai acum rândurile astea ! Daca nu erau ei, în acel moment si in acea secundă ,puteai sa fii in secunda asta...nu stiu...un cactus ! ( să zicem !)

...sau o termită !

Dacă nu existau bunicii tăi, tu nu mai existai AICI !

Dacă nu existau strabunicii tăi si stră...stră...stră...stră...stră...stră ( aș putea să o țin așa până dimineață ! ) ...stră...străbunicii tăi , tu nu mai existai...ACUM și AICI !

Tot din ceea ce s-a petrecut vreodată în acest Univers a decurs la apariția existenței tale !

Ești unic(ă) în această lume ! Exista un singur...TU si niciodata nu va mai apărea un alt...TU ! Niciodată nu va mai exista un alt TU în toată istoria acestui Uni sau Multivers !

 

Trebuie să existe un "de ce? " sau un scop pt.care tu exiști...AICI !

 

Poate că nu l-ai descoperit încă , dar undeva în adâncul ființei tale se află un foc!

Poate că este doar o scânteie mică precum o lumânare uitată intr-un uragan sau probabil este intens precum un incediu de pădure care arde totul în calea lui !

Dar...deja se află si există...acolo ! Și tu știi asta !

Este ceea ce te ține treaz noaptea, este ceea ce îți ilumineaza chipul cand vorbești despre acel "ceva" , este ceea ce te determină să muncești 12h pe zi fără a simți oboseala !

Nu contează ce vârsta ai sau ce statut social sau ce religie îmbrățișezi, nu contează cât de mare sau mic acel foc este...trebuie să ai grijă de el și sa-l mentii arzând ! Pentru asta te afli aici !

Întreaga viața ne zbatem si luptăm,ne consumăm si epuizam, iubim si pierdem iubirea, blestemăm zeii si le mulțumim, ne simțim plictisiți si ne dorim mai mult timp ca sa...trăim !

Se spune ca inainte de ultima noastră suflare, în ultima secundă de viață ,ne vedem întreaga viata derulandu-se în fața ochilor ! Cele mai dragi si prețioase amintiri, evenimentele care ne-au marcat existența...toate condensate intr-o clipită!

A contat oare vreuna dintre ele ?

 

...te pune pe gânduri !

 

Îți amintești ,te rog, cât de tragic si cutremurător ți s-a părut primul tău esec ?

Prima ta despărțire, primul tău test eșuat, primul tău loc de muncă pierdut !

Ai simțit cum întreaga planetă s-a oprit în loc si toată lumea te-a privit ca si cum ar știi ! Gândește-te la acel moment...acum !

Parca nu mai este la fel de tragic,nu-i asa?

Poate că ai simțit la vremea respectivă că viața ta nu va mai fi niciodată la fel !

Uită-te la tine...acum !

Ai reușit să transformi acel moment nu intr-o povară ce te sugruma la pământ, ci intr-o oportunitate de a te reinventa și a deveni un mai bun TU ! Dacă nu exista momentul ăla ,nu ai fi învățat o lecție importantă !

 

...te pune pe gânduri !

 

Toate războaiele politice și religioase, toate atrocitățile vreodată comise în numele zeilor si regilor, fiecare crimă și fiecare tortură, fiecare protest si violență, tot sângele vărsat vreodată, toate inimile care au fost vreodată frânte si sfâsiate, TOTUL aici...pe acest minuscul si nesemnificativ fir de praf ! Te pune pe gânduri !

In propria noastră închipuiată si imaginată importanță ,uităm sa ne ridicăm privirea din când în când spre cer si să realizăm ca indiferent de cât de măreți si importanți ne considerăm , nu suntem altceva decât o fractiune de secundă si in toată existența noastră suntem blocati...AICI !

Asta-i casa noastră si este singura pe care o avem...ACUM !

Si daca este important pt.tine să visezi la o mașină mai mare si mai luxoasă, un cont bancar în € din minim 6 cifre sau rochia pe care ai vazut-o in weekend la mall...îți urlu în față și calm îți șoptesc ca viața trebuie sa însemne mai mult decât toate astea !

Si dacă nu ti-ai găsit încă scopul ,doar de tine depinde să descoperi acel "de ce? " , acel scop pt.care inca respiri !

Încearcă să ai un impact...foloseste-ti timpul pe care îl mai ai pe această planetă ca să fii o ființă caldă și bună si fă tot ce îți stă în putință ca să aduci un zâmbet pe fața celor cu care te intersectezi !

Fii recunoscător pt.ceea ce ai si sa nu uiti niciodata sa împarți cu cei care sunt încă în nevoie !

Niciodată nu poți să știi când o ceașcă de cafea de la un străin poate să fie singurul lucru bun care sa-ti inveseleasca ziua !

Si fă-o pentru...tine !

Nu pt.faimă ,nu pt. recunoștință, nu pt. laude, nu pt. ca să primești ceva în schimb!

Fă-o pt.acea senzatie sau trăire pe care o ai în adâncul sufletului când știi că ai făcut o faptă bună, când știi că gestul tău a însemnat ceva pt.persoana respectivă !

 

Fii recunoscător...fii mulțumit...fii bun...

 

Doar asta va face diferența in această lume agitată si învolburată !

 

Live full, die empty !

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...