Sari la conținut

populatia Romaniei va scadea mult in urmatorul secol


Postări Recomandate

Trebuie doar sa interzicem avorturile

Cred ca mai degraba am interzice prostia, nu ai mai fi aici. Da, stiu ca ar scadea populatia planetei si mai mult, dar si asa suntem multi si nu are nici un sens sa fim atat de multi. Uita-te la situatia de acu' in lume. Vine o plaga, se imbolnavesc atat de multi incat nu exista locuri in spitale. Si fara plaga sunt prea multi oameni. Eu a trebuit sa stau pt un RMN 3 luni de zile, si in vest stai chiar si 5.

  • Like 2
Link spre comentariu

Potrivit aceluiași scenariu, în 2100 populația României va fi de 7,7 milioane de oameni, ca medie a unui interval cuprins între 5 milioane (cel mai pesimist caz) și 13,3 milioane de oameni (cazul optimist).

 

Populaţia Ungariei ar urma să scadă de la 9,73 milioane (2017) la 5,2 milioane în 2100, iar cea a Bulgariei de la 7,05 milioane în 2017 la 2,62 milioane în 2100.

 

Populaţia Chinei din 2017, de 1,4 miliarde, ar putea să se înjumătățească până la 730 milioane de oameni în 2100.

Link spre comentariu
  • Oras:Europe
  • Oras:Europe

Vezi tu alta solutie? Niciun stat nu e in stare din ce vedem sa stimuleze natalitatea cu reforme etc. Alta solutie ar fi desfiintarea scolilor si agrarizarea completa a tarii.

populatia Romaniei nu scade numai din cauza unui spor negativ (decese mai multe decat nasteri), ci a scazut si va continua sa se micsoreze cel mai drastic din cauza emigratiei.

daca situatia economica de aici se va ameliora, plecarea peste hotare se va diminua.

in conditiile in care planeta se suprapopuleaza, crezi ca e necesar sporul natalitatii? Pentru ca o astfel de masura (interzicerea avortului) o data ce ar fi acceptata intr-un stat democratic, membru al U,E., ar exista pericolul ca si alte tari sa o faca.

  • Like 1
Link spre comentariu

Rata de fertilitate a tigancilor e 3.1, dar atat era si in india in 2004 (rata e 2.2 in india acum in 2020). Cel mai probabil rata va scadea si la tiganii din romania in urmatorii zeci de ani. Sa fim seriosi, aia care tin rata lor sus sunt tiganii de la tara. La oras mai rar sa aiba o tarla de copii dupa ei

Link spre comentariu
Vizitator sabina10
Reputație: 0

"Căci toți se nasc spre a muri

Si mor spre a se naște"

 

Mda, dincolo de poezie, e o problemă globală extrem de serioasă!

Populația îmbătrânește ca tendință generală, mai scade și speranța de viață după cum vedem în zilele noastre șamd...

Link spre comentariu
Vizitator marmotto
Reputație: 0

"Căci toți se nasc spre a muri

Si mor spre a se naște"

 

Mda, dincolo de poezie, e o problemă globală extrem de serioasă!

Populația îmbătrânește ca tendință generală, mai scade și speranța de viață după cum vedem în zilele noastre șamd...

Pe de alta parte, din ce in ce mai multe persoane depasesc suta sau se apropie de 100. Doar 2 cazuri:

 

(nu pot pune poze, click pe linkuri)

 

- Actrita Olivia de Havilland (Melanie Hamilton din "Pe aripile vantului") a implinit 104 ani pe 3 iulie;

 

https://editiadedimineata.ro/wp-content/uploads/2020/07/Olivia-de-Havilland.jpeg

 

- Carmen dell'Orefice (a fost muza lui Salvador Dali si amanta sa, este cel mai batran fotomodel inca in activitate de pe glob), 89 spre 90 de ani !

 

Link spre comentariu
Vizitator sabina10
Reputație: 0

Pe de alta parte, din ce in ce mai multe persoane depasesc suta sau se apropie de 100. Doar 2 cazuri:

 

(nu pot pune poze, click pe linkuri)

 

- Actrita Olivia de Havilland (Melanie Hamilton din "Pe aripile vantului") a implinit 104 ani pe 3 iulie;

 

https://editiadedimineata.ro/wp-content/uploads/2020/07/Olivia-de-Havilland.jpeg

 

- Carmen dell'Orefice (a fost muza lui Salvador Dali si amanta sa, este cel mai batran fotomodel inca in activitate de pe glob), 89 spre 90 de ani !

 

https://www.youtube.com/watch?v=6iOWssQWibI

Ai perfectă dreptate!

Controversate, încâlcite teorii!

Privind din alt unghi, e fascinant câtă forță au unele femei de a sfida...un secol. Olivia de Havilland îmi plăcea mai mult ca Vivien Leigh în film!

Link spre comentariu
  • Oras:Magheru
  • Oras:Magheru

populatia Romaniei nu scade numai din cauza unui spor negativ (decese mai multe decat nasteri), ci a scazut si va continua sa se micsoreze cel mai drastic din cauza emigratiei.

daca situatia economica de aici se va ameliora, plecarea peste hotare se va diminua.

in conditiile in care planeta se suprapopuleaza, crezi ca e necesar sporul natalitatii? Pentru ca o astfel de masura (interzicerea avortului) o data ce ar fi acceptata intr-un stat democratic, membru al U,E., ar exista pericolul ca si alte tari sa o faca.

Perfect adevarat. Tragand o linie virtuala, cauza emigratiei este calitatea scazuta a vietii in Romania: de la utilitati, preturi, asistenta sociala, diferenta prea mare intre orase/zone, salariul minim cu care nu poti trai, etc etc. Singurele chestii cu care ne laudam reprezinta abonamentele de internet, televiziune si telefonie. Insa nici aici sa nu ne imbatam cu apa rece: putine programe tv si proaste iar internetul de megaviteza pica cand ti-e lumea mai draga. Pana si unele fete care, aparent, sunt mai ieftine, sunt departe de a avea atitudinea profesionista de afara. Sunt multe de spus, plm

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator juanstein
Reputație: 0

Am stat in dubiu.....sa imi scriu parerea sau sa nu o fac.....stiind clar ca vor fi si oameni care ma vor judeca! Este usor sa concepi un copil? DA! Gasesti o tipa pe placul tau, daca nu una oarecare, te pui pe treaba serios si in mod placut pt amandoi posibil.......iar dupa 9 luni apare ,,minunea". De aici in colo apar dilemele.......Ce va fi copilul meu? Carne de tun pt smecherii vremii? Il invat sa fie ,,smecher" adevarat si sa dea tunuri? Lasand gluma deoparte, a procrea un copil este usor si in general chiar placut. A educa un copil in vremurile noastre (lipsa timp din cauza muncii,etc) si ai oferi macar strictul necesar este ceva mai greu! Cum bine mentiona cineva pe un alt topic, traim vremuri ipocrite, in care avem ,,standarde" tot mai nerealiste gen.....el sa fie unul bine lucrat la sala, sa fie cuminte si doar al meu, frumos si destept.....ea sa fie frumoasa, curva in pat si gospodina in casa....etc.....si in toata aceasta goana a noastra dupa perfectiune nu mai avem timp sa realizam lucrurile care chiar conteaza cu adevarat la o persoana fie el barbat sau femeie! In conditiile in care cred ca la noi in tara se fac 100 de nunti pe zi......si 200 de divorturi in aceeasi zi......in conditiile in care ,,iubirea" aia jurata in fata lui Dumnezeu, dureaza maxim 3-5 ani si pe urma in general daca mai dureaza este o plictiseala grava pe viata si alergarea dupa a reusi cumva sa scapi din monotonie (amante, amanti). Sa fim seriosi, in contextul economic si social de la noi......doar ,,mafiotii" adevarati mai au timp de ,,turnat" copii......cei educati si cu bun simt....nu au timp sau nu au cu cine! E trist insa perfect adevarat!

PS: Astept ,,avalansa" de contraziceri ;)

Link spre comentariu

Vizitator scorpion1970
Reputație: 0

PS: Astept ,,avalansa" de contraziceri ;)

Greșești, vei vrimii o "avalanșă de aprecieri" ðŸ‘ðŸ‘ðŸ‘ðŸ‘

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...