Sari la conținut

Pro sau impotriva mastilor?


Postări Recomandate

Să nu uit: mă cac pe opiniile kinuitului de soartă, care nu e în stare să posteze o dată, fără să-și borască ranchiuna și mojicia! Bă, idiotule, tu chiar nu poți să ai o atitudine curățată de zgura asta? Zgura ...

Tu esti nebun, aici e diferenta de perspective, mintea ta filtreaza si proceseaza numai ura, razboi si ranchiuna, eu doar respect si stima am pentru mata', pisa-m-as pe tine.

 

:)

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Middle of Nowhere
  • Oras:Middle of Nowhere

Nene, nu putem face socoteala "bob numărat"! Oricum, acum 10 ani eram 19, ..., au mai murit, s-au mai născut ...

În afară sunt 4 mil., maxim 5, din care mulți au venit la începutul pandemiei, dintre ei majoritatea au plecat înapoi, pe de altă parte unii s-au întors definitiv în ultimii ani, alții au plecat ... plm!

Cert e că suntem în țară cca. 15-16 mil.

Chiar și în cazul cifrei avansate de tine, tot e mult mai mare numărul de decese la 100.000 de locuitori în comparație cu noi și cu majoritatea țărilor europene. Ăsta era subiectul postării mele, nu un recensământ după ureche, după "așa cred" cum tu însuți ai spus.

Maxim 5?lol esti optimist.Dupa datele oficiale sunt 5.6 mil de romani in diaspora,dar cifra e foarte probabil sa fie mai mare.Astia 5 mil sunt cei cu rezidenta aflati cu acte pe terit altui stat dar cati sunt care nu au acte?Cand mai da cate un communicat ministerul de externe sau ministerul pt romanii de pretutindeni sau cum se numeste,ziceau ca ei se asteapta sa fie approx 9 milioane de romani in afara granitelor.

Si asta se vede diferenta e:in strainatate sunt orase intregi in care se vb mai mult lb romana decat cea autohtona iar la noi sunt orase si sate pustii si depopulate.

Iti dau doar un exemplu.Eu sunt din Resita.Orasul meu este ex industrial,a pierdut din anii 90 si pana acum cca 40% din populatie,iar media de varsta este undeva la 43 de ani.

Link spre comentariu

Nu exista "pro" sau "impotriva". Masca are rolul ei, si avem de a face cu o boala care se transmite prin respirate. Este absolut normal sa fie purtata chiar daca statistic majoritatea nu vor avea probleme, sunt anumite categorii care au probleme si nu faci decat sa ii omori mai repede nepurtand-o.

 

Intr-un final tot o vom lua toti dar este important sa nu o luam toti odata si intre timp sa gasim moduri cat mai eficiente de tratament.

Link spre comentariu

Mastile sunt si nu sunt protective.

Un singur coronavirus  poate patrunde usor, avand doar 0,06 microni  pe cand o gaura dintr-o masca are 0,3 microni.  

Nu prea te apara daca ai ghinionul sa fii expus la curenti de aer ce imprastie virusul. 

 

Insa mastile sunt necesare ca atunci cand stranuti sau tusesti  sa nu-ti imprastii balele si mucii  peste tot, pe oameni sau chiar pe alimente.

  Plus ca politia nu va interpreta ca tu ai raspandit virusul atata timp cat ai stranutat si tusit in masca!  

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Maxim 5?lol esti optimist.Dupa datele oficiale sunt 5.6 mil de romani in diaspora,dar cifra e foarte probabil sa fie mai mare.Astia 5 mil sunt cei cu rezidenta aflati cu acte pe terit altui stat dar cati sunt care nu au acte?Cand mai da cate un communicat ministerul de externe sau ministerul pt romanii de pretutindeni sau cum se numeste,ziceau ca ei se asteapta sa fie approx 9 milioane de romani in afara granitelor.

Si asta se vede diferenta e:in strainatate sunt orase intregi in care se vb mai mult lb romana decat cea autohtona iar la noi sunt orase si sate pustii si depopulate.

Iti dau doar un exemplu.Eu sunt din Resita.Orasul meu este ex industrial,a pierdut din anii 90 si pana acum cca 40% din populatie,iar media de varsta este undeva la 43 de ani.

http://www.mprp.gov.ro/web/wp-content/uploads/2017/04/viziune-29-11-2016.pdf

 

De pe site-ul MRP. Se vorbește de 3,5-4 milioane, nu de 9. Informează-te! 

 

 

Tu esti nebun, aici e diferenta de perspective, mintea ta filtreaza si proceseaza numai ura, razboi si ranchiuna, eu doar respect si stima am pentru mata', pisa-m-as pe tine.

 

:)

Să vorbească un ipochimen ca tine, care de 5-6 ani se ține de coaiele mele cu orice ocazie, înseamnă nu doar ipocrizie și faptul că e un mincinos ordinar și decerebrat, dar și, sau mai ales o nesimțire fără margini și o totală lipsă de educație și caracter!

Marș dreaq, javră imundă!

  • Minus 5
Link spre comentariu

Să vorbească un ipochimen ca tine, care de 5-6 ani se ține de coaiele mele cu orice ocazie, înseamnă nu doar ipocrizie și faptul că e un mincinos ordinar și decerebrat, dar și, sau mai ales o nesimțire fără margini și o totală lipsă de educație și caracter!

Marș dreaq, javră imundă!

Esti nebun de-a binelea, in loc sa te bucuri, ca ma rezum la ironii fine si nu te amenint sau, chiar mai grav, atac cu vreo statueta, tu ma jignesti.

 

Sa ma pis pe tine.

 

:)

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Esti nebun de-a binelea, in loc sa te bucuri, ca ma rezum la ironii fine si nu te amenint sau, chiar mai grav, atac cu vreo statueta, tu ma jignesti.

 

Sa ma pis pe tine.

 

:)

Nu te jignesc eu, papagalule, te jignește viața!

Târâ-mi-aș coaiele prin coliva ta de bolnav mintal! Bine ... ți îluia de te aprobă, evident!

  • Minus 5
Link spre comentariu

Nu te jignesc eu, papagalule, te jignește viața!

Târâ-mi-aș coaiele prin coliva ta de bolnav mintal! Bine ... ți îluia de te aprobă, evident!

Sincer, chiar nu inteleg reactia ta total nejustificata si disproportionata.

Ai fi preferat sa te amenint cu bataia, cu "karaoke", cu obiecte contondente sau ce :) mea.

 

Ma cherie, ma pis pe tine, daca nu te calmezi.

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Sincer, chiar nu inteleg reactia ta total nejustificata si disproportionata.

Ai fi preferat sa te amenint cu bataia, cu "karaoke", cu obiecte contondente sau ce :) mea.

 

Ma cherie, ma pis pe tine, daca nu te calmezi.

Sincer, chiar îmi bag toată pula în dumicații tăi! 

Cherie, mă piș apoi în cana ta de ceai, dacă nu îți ajunge și nu te calmezi!

  • Minus 5
Link spre comentariu
  • Oras:In papuris ca sa ma chis
  • Oras:In papuris ca sa ma chis

Daca ma bag in troaca lu' Pecoaie , normal , port masca

 

Altfel , e imposibil sa nu te imbolnavesti , si sa mai imprumuti aceeasi boala , ca a lu' Advanced

 

Basca c-o mai dai si altora , si ar fi pacat

Link spre comentariu

  • Oras:Everest
  • Oras:Everest

Vom vedea dacă e de ajuns, masca nu e infailibilă...mai bine își dădeau silința să mărească numărul de locuri la ATI decât să dea vina pe oameni. Nu virusul va fi cel mai mare pericol...isteria și panica vor duce economia în cap și atunci să vezi jale. Cel mai mult m-aș bucura să nu fie așa.

  • Minus 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...