Sari la conținut

O noua stare de urgenta?


Postări Recomandate

Daca vine sezonul gripei si raceliilor, si cresc cazurile, Iohannis poate sa initieze o noua stare de urgenta  din noiembrie?

Daca  o va initia, cat va dura? 

Tot doua luni consecutive, adica  din noiembrie pana in ianuarie?  

Banuiesc ca in cazul asta alegerile parlamentare se vor amana. 

 

Dar daca vine valul 3 din ianuarie-februarie, poate sa bage inca o stare de urgenta care sa dureze pana prin aprilie/mai? 

 

Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla

A spus ca e posibil sa se puna restrictii locale sau regionale nu a pomenit nimic de stare de urgenta 

Culmea maine 2 federatii de pensionari protesteaza la guvern 

Afacerile HORECA sunt la pamant de abia ce le a dat drumul nu l cred atat de idiot sa bage iar ce a fost in primavara isi pune prea multa lume deja satula si reticenta in cap 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Everest
  • Oras:Everest

Eu nu cred că vor mai închide ceva, poate o vor declara dar economia va fi lăsată să meargă....bineînțeles, cu respectarea tuturor măsurilor de igienă și de distanțare fizică 🤣🤣🤣🤣...aceste cuvinte care odată recitate liniștesc foarte mulți indivizi responsabili și respectabili 🤣🤣🤣🤣🤣

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Acolo unde-s curve
  • Oras:Acolo unde-s curve

Daca vine sezonul gripei si raceliilor, si cresc cazurile, Iohannis poate sa initieze o noua stare de urgenta  din noiembrie?

Daca  o va initia, cat va dura? 

Tot doua luni consecutive, adica  din noiembrie pana in ianuarie?  

Banuiesc ca in cazul asta alegerile parlamentare se vor amana. 

 

Dar daca vine valul 3 din ianuarie-februarie, poate sa bage inca o stare de urgenta care sa dureze pana prin aprilie/mai? 

Nu sa-nchide nimica, daca baga stare de urgenta se duce pe poola toata economia, vor carantina zonele / localitatile unde va fi raspandire comunitara babana, in rest da-i si lupta. plus nu vor sa amane alegerile parlamentare ca se erodeaza guvernu si sa duce peneleu pe copca. da e posibil sa ne ducem dracu oricum, daca intra in vigoare marirea de pensii data din pix da cecereu, FMI scrie pa noi din ianuarie, sau va da bnr drumul la inflatie masiv pentru ca nominal sa dea pensiile marite insa devalorizate cacalau ca pa vremea cand eram meleonari si cumparam trei oua si-un prezervativ. Si-ntre timp sa roaga la toti sfintii sa apara cat mai repede vaccinu salvator, asta poate sa mai dea ceva suflu / incredere in economia planetara.

Link spre comentariu
  • Oras:Acolo unde-s curve
  • Oras:Acolo unde-s curve

atunci o belim cu gratie, intram in carantina, economia cade in bot falimente pe linie, somaj cacalau, revolta sociala. scapa ala care are casa si teren la tara, sa retrage ca haiducii in munti mananca din ce pune in pamant si supravietuieste pana trece valu da covid. restu D-zeu cu mila.

Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

Eu nu cred ca iesim din asta inainte de 2024.

Criza din 2008 va fi o gluma fata de asta. Problema e la nivel mondial si cred ca din multe puncte de vedere va fi un punct zero.

Apropo China is vaccineaza militarii medicii etc din iunie.

Dar chiar si cu un vaccin aprobat la anu in occident cred ca vom vedea mutatii ale virusului.

Link spre comentariu

Virusul cu siguranta va suferi mutatii si va deveni si mai contagios.

Un vaccin sau un tratament insa l-ar face  mai putin letal,  ar deveni astfel o banala raceala sezoniera. 

 

Problema e ca si daca se incheie pandemia, stricaciunile provocate de pandemie  si "lockdown global"  se vor resimte pentru multi ani de acum inainte.  Democratia social-liberala  si asa erau la pamant de ceva ani,  efectele crizei economice din 2008 inca se resimt si azi. 

 

In cel mai bun caz,  in deceniul asta (din 2020 pana in 2030)  o sa avem un trai mai auster si mai scazut comparabil cu ce am avut din 2010 pana in 2020, cu preturi si taxe  crescute si inflatie mare, multe chestii cu care eram obisnuiti vor deveni  un LUX, democratia asa cum o stim o sa se termine,   cam gata si cu distractiile .  Concertele, cluburile, restaurantele, hotelurile, scolile , calatoriile in alte tari cu avionul asa cum le stiam   vor deveni niste amintiri.   Distractia, munca, invatamantul  si orice fel de activitate de relaxare se va muta in online.  Dar partea buna ar fi ca se va face un mare salt in medicina si in digitalizare, poate si in robotica si in infrastructura. Poate ca trebuia demult sa se investeasca masiv in cercetare medicala.Chit ca urmatorii 10 ani sunt fututi, din 2030 incolo s-ar putea sa avem un nivel de trai mult mai bun, poate noi tehnologii care ne vor imbunatati si ne vor usura vietile, multe chestii ar putea deveni gratuite.  

 

 

 

 

In cel mai rau caz, se repeta scenariul din anii 1929-1945 - se ajunge la dictatura si razboi, doar ca nu razboi conventional dintre natiuni, ci razboaie civile pe tot globul dintre protestatari si guverne/fortele de ordine. Si ar putea sa dureze zeci de ani, poate si un secol. 

Au fost in trecut si  crize care au durat secole.  

Link spre comentariu
  • Oras:Los Angeles
  • Oras:Los Angeles

Dupa alegerie din decembrie pe 15 sau 20 decembrie mai mult ca sigur (din sursa assmb) ne vor baga din nou in case se va baga stare de urgenta pana in februarie, in functie de ce se va întâmpla la alegeri.

Si eu am auzit varianta asta din surse medicale. Pana atunci din pacate se inchid scoli dupa scoli din cauza cazurilor aparute la copii si profi. Daca era fostul primar se continuau testarile in Bucuresti.

Urmeaza inchiderea restaurantelor si din decembrie vom sta in case pana in martie cel putin cand apare un vaccin.

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla

Si eu am auzit varianta asta din surse medicale. Pana atunci din pacate se inchid scoli dupa scoli din cauza cazurilor aparute la copii si profi. Daca era fostul primar se continuau testarile in Bucuresti.

Urmeaza inchiderea restaurantelor si din decembrie vom sta in case pana in martie cel putin cand apare un vaccin.

De asta a zis Nicusor ca gata cu festivitatile de sarbatori in oras si Iohannis parca sa ne planificam sarbatorile cu grija  :slap2

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

De asta a zis Nicusor ca gata cu festivitatile de sarbatori in oras si Iohannis parca sa ne planificam sarbatorile cu grija :slap2

Winter is coming 🤣🤣🤣
Link spre comentariu
  • Oras:Lisabona
  • Oras:Lisabona

Daca vine sezonul gripei si raceliilor, si cresc cazurile, Iohannis poate sa initieze o noua stare de urgenta  din noiembrie?

Daca  o va initia, cat va dura? 

Tot doua luni consecutive, adica  din noiembrie pana in ianuarie?  

Banuiesc ca in cazul asta alegerile parlamentare se vor amana. 

 

Dar daca vine valul 3 din ianuarie-februarie, poate sa bage inca o stare de urgenta care sa dureze pana prin aprilie/mai?

 

Slabe sanse!
  • Like 9
  • Minus 4
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

N-ai vazut aseara ce circoteca au facut aia in sect 1 =)) ?

Vezi? Daca mergeam la vot acuma ma enervam inloc sa ma cac pe mine de ras 🤣

P.S: orice ai zice Oana Lovin e buna nene.

#pulanustiepolitica

Link spre comentariu
  • Oras:Ping 3 ms
  • Oras:Ping 3 ms

In toate sectoarele din Bucuresti incidenta virusului e de 1.12 nu se cam exagereaza ? 

https://covid19.geo-spatial.org/?map=incidenta_covid_14_zile

Ba nene sunt 20,000 de bolnavi care prezinta pericol la momentul asta in toata tara  :slap2

 

 

Şi...?
 
Bă papițoiule cu -"domne"-  în fiece frază, puțopalmist virgin fără căpătâi, pe tine n-o să te ia prea curând quatrolleta, fraiereştean guraliv coclit şi analfabet, ptr că eşti rupt de labă şi nu te arăți interacțional populației de lângă sărăcia de bloc unde locuieşti niciodată între reprizele de onanie cu care te ocupi zilnic, înafară de ştiri internetice, la fel ca şi mână tristă de loserul de @Depresivul, politologul nefuncțional din sociologie, interpretul schizoid politruc ce delirează între 4 pereți cu teoriile lui bolnave la cap, în care speră că nu avem şi noi acces la internet, sau la cărțile de prin casă... ;)
 
@Limbricuț89, protejatule!! Dacă te va lua quatroletta într-o bună zi, vei înțelege dobitocule gureş că nu e de glumă şi vei pricepe şi cum/ de ce sunt tratați la ora asta în disperare de cauză, prin diverse țări europene, pacienții cronici de sars-cov2, cu medicamentație ce atenuează SIDA...
 
PS. Ție nu-ți zic să-mi sugi plua, ptr că funcționează ptr tine nu ca peiorativ, ci ca un imbold provocator, 'tuz gm!! :)))
  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla

Vezi? Daca mergeam la vot acuma ma enervam inloc sa ma cac pe mine de ras

P.S: orice ai zice Oana Lovin e buna nene.

#pulanustiepolitica

Da prea pe fata mai dai in spanac de USR-isti 

Adica cu aia gramada acolo le blocheaza masina si vine jandarmeria care ii lasa sa plece  :slap2

Prea de tot 

Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

Da prea pe fata mai dai in spanac de USR-isti

Adica cu aia gramada acolo le blocheaza masina si vine jandarmeria care ii lasa sa plece :slap2

Prea de tot

Ma duc sa dau o laba pe filmele Oanei in cinstea USRului ðŸ˜
Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla

Ma duc sa dau o laba pe filmele Oanei in cinstea USRului

Mie imi place cum o arde Clotilde pe accent fhhrantzuzesc 

Da tare imi e rraitu ala al ei sa nu fie de la prea multe spemicide ingerate in detrimentul salivei 

Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

Sunt curios in cat timp il aduc cei de la PNL si USR si in Romania 🤣🤣🤣

Presimt ca dupa ce se termina pandemia, pana atunci poate descopera apa calda ceva plm 🤣

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...