Sari la conținut

7 principii ale jocului de sah


Vizitator ccfdtig

Postări Recomandate

Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

"Șahul e un joc minunat, considerat de mulți un sport și, deopotrivă, o artă. Totodată, este unul dintre cele mai vechi jocuri din istoria omenirii. Cei care-l practică învață să-și rafineze tactica de-a lungul timpului, unele modele putând fi extrapolate în viața reală. Pentru că bătălia de pe tabla cu 64 de pătrățele are principii care-și găsesc adesea corespondent în viața reală, oferind lecții valoroase. Ia în considerare aceste principii ale jocului de șah, pentru a-ți organiza stilul de viață cu un plus de strategie."

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

1 Dezvoltă-ți piesele principale

Viața nu e eternă. Timpul e limitat. O dezvoltare timpurie a pieselor vieții presupune că faci lucruri de care-ți pasă. Când ne dezvoltăm, avem un simț al alinierii, facem eforturi pentru a învăța noi tehnici, pentru a ne antrena, pentru a face o activitate care merită să fie urmărită.

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

2. Tinteste centrul tablei.

Dacă ai în vedere centrul tablei faci o invitație la o confruntare pentru ocuparea zonelor importante. În viață trebuie să-ți ocupi propriul centru. Iar dacă ai grijă de cele mai importante „pătrățele” ale vieții, precum dragostea, sănătatea și finanțele, îți vei construi calea spre succes.

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

3 Nu-ți expune regele

În jocul de șah e important să-ți protejezi regele cu pionii din fața lui. Dacă nu o faci și ți-i pierzi, regele va fi descoperit, expus, fragil. În viață creează-ți poziții de pe urma cărora poți acumula lucruri pe termen lung și evită rezultatele imediate, care-ți dau doar iluzia progresului. Expunerea permanentă la pericole duce la arderi rapide.

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

4 Nu muta niciodată repede

A nu face greșeala să muți repede este, probabil, cea mai importantă lecție pe care o poți învăța când joci șah. Poți aplica acest principiu în viața reală amânând un pic auto-mulțumirea și auto-satisfacția. Răbdarea te poate duce foarte departe, atât în joc cât și în viață. Îți exersezi răbdarea atunci când îți pasă cum îți utilizezi timpul și nu te pripești. Poți face acest lucru concentrându-te mai mult pe calitate și mai puțin pe timp.

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

5 Găsește o mutare alternativă

Vedem prea devreme o mutare aparent bună, pe care vrei să o joci imediat. În loc de asta, acordă-ți mai mult timp pentru a avea mai multe opțiuni. Frații Chip și Dan Heath au explicat acest lucru în cartea Decisive: How to make better choices in life and work: „Când ne deschidem opțiunile, ne oferim luxul unei alegeri reale, dintre multiplele alternative viabile”.

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

6 Când ataci, ia în considerare toate piesele

Aceasta e întrucâtva similară cu găsirea unei mutări alternative. Cum facem asta? Uneori putem găsi mutări bune care nu sunt aparente. Alteori, poți lua în considerare ceea ce deja știi și ai. La ce ești bun? Ce cunoștințe ai acumulat deja? Poate că ai mai multe atuuri decât ai crede sau decât ești dispus să iei în considerare.

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

7 Privește toată tabla

Dacă ești prea prins în activitățile de zi cu zi care-ți solicită atenția, găsește răgaz pentru a te detașa un pic și a privi întregul ansamblu. În șah, jucătorii au tendința de a se concentra doar asupra locurilor de pe tablă în care acțiunea e fierbinte, iar acest lucru vine la pachet cu posibilitatea de a pierde oportunități. În viață e ca pe tabla de șah: trebuie să vezi tot contextul și apoi să decizi dacă e ceva ce trebuie să schimbi sau să faci în mod diferit.

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Du-te bă bulache cu teoriile tale cu tot!

Tot praf ești!!

Joci în pana mea de-o viața șah și ești o (mică) idee mai bun decât mine. Care joc de 1 an.

 

Măcar de-ai tăcea din gură :)

Dar ție îți place să te lauzi... :laugh2

O mica idee?! :laugh2

Mica idee face o diferenta intre jucatori.

Însă atât cât vezi tu acum in sah e de inteles. Nu te condamn.

Iar eu nu ma laud, doar ti-o trag si apoi spun adevarul adevarat. :laugh2

PS: după 1 an deja ar trebui să cam jucam de la egal la egal. Capisci?

Link spre comentariu
  • Oras:Olimpico
  • Oras:Olimpico

Adevărul adevărat este că ești praf.

Și pulbere!!

Diferența dintre noi 2 este că tu ai mult mai multă experiență și calculezi mai bine finalurile de partidă. Dar asta doar când nu jucăm pe timp.

Când jucăm pe timp de cele mai multe ori ai rămas lipsă 1-2 piese, și aveai poziție clară de pierzător :)

Doar că nu mai era timp și nah... Tot tu câștigai. Aia e.

 

Când jucăm fără limită de timp, nu-mi aduc aminte (cel puțin în ultima perioadă) să mă fi bătut tu construind ceva frumos pe tabla de șah. Tu faci schimb de piese și la final ai avantajul mutării, jucând mereu cu albele.

În schimb, când se întâmplă să nu mai ai avantajul ăla și să fiu eu în avantaj, tu mereu cauți remiza :)

Eu măcar încerc să dezvolt o idee, să creez ceva...chiar dacă nu îmi iese, măcar încerc. Tot ce știi tu să faci este schimb pe schimb de aceeași piesă.

Așa că lasă vrăjeala asta aici Pă forum.

Singura ta fantezie la șah este să împingi pionul în față.

 

Cam jucăm de la egal la egal.

Doar că mie nu îmi plac meciurile egale. Prefer să pierd dar să știu că am încercat ceva :)

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Adevărul adevărat este că ești praf.

Și pulbere!!

Diferența dintre noi 2 este că tu ai mult mai multă experiență și calculezi mai bine finalurile de partidă. Dar asta doar când nu jucăm pe timp.

Când jucăm pe timp de cele mai multe ori ai rămas lipsă 1-2 piese, și aveai poziție clară de pierzător :)

Doar că nu mai era timp și nah... Tot tu câștigai. Aia e.

 

Când jucăm fără limită de timp, nu-mi aduc aminte (cel puțin în ultima perioadă) să mă fi bătut tu construind ceva frumos pe tabla de șah. Tu faci schimb de piese și la final ai avantajul mutării, jucând mereu cu albele.

În schimb, când se întâmplă să nu mai ai avantajul ăla și să fiu eu în avantaj, tu mereu cauți remiza :)

Eu măcar încerc să dezvolt o idee, să creez ceva...chiar dacă nu îmi iese, măcar încerc. Tot ce știi tu să faci este schimb pe schimb de aceeași piesă.

Așa că lasă vrăjeala asta aici Pă forum.

Singura ta fantezie la șah este să împingi pionul în față.

 

Cam jucăm de la egal la egal.

Doar că mie nu îmi plac meciurile egale. Prefer să pierd dar să știu că am încercat ceva :)

Ba bulangiule! Nu o da cu jocul de 5 min unde intentionat pierd piese ca tu sa nu ai timp sa "construiești". :laugh2

La 5 min nu se construiește mai nimic, din lipsa de timp. Doar tu crezi ca construiești...:laugh2

In general se aplica deschiderile clasice, se fac schimburi si cam aia ie...la 5 min.

La 10 min pa online cate meciuri construite de tine ai castigat tu in fata mea? Nula.

Sincer m as bucura sa câștigi...sa vad ca înaintezi, căci eu stiu sa respect dpdv sportiv un altul mai bun.

Eu joc mereu cu albele ca tu nu vrei cu albele...Nu redirectiona...;)

Oricum si cu negrele te bat. Nu asta e problema...Pe online ai jucat si tu cu albele....;)

Tu vorbesti de construcție in sah dar tu nu cunosti nici principiile jocului.

E ca si cand esti un bun mingicar dar nu stii sa joci fotbal in echipa. :laugh2

Tu- nu construiești in sah nimic...te asigur eu.

De ce? Fiindcă nu calculezi toate variantele adică întregul arbore. Tu doar crezi ca construiești...:laugh2

Hai ca oricum nu am cu cine discuta. Vorbesc la pereti...:)

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Si hai sa ti mai spun ceva...in sah se face schimb de piese nu oricand. Ci faci ca sa obtii o pozitie mai buna, un camp mai favorabil.

Si da, în sah se face in general schimb de piese, mai devreme sau mai tarziu.

Link spre comentariu
  • Oras:Olimpico
  • Oras:Olimpico

Bă, măcar taci din gură! :)

Eu nu contest faptul că ești mai bun decât mine.

Eu doar am zis adevărul adevărat - ești praf și pulbere!!

 

Dacă erai atât de bun la șah precum ți-ai dori tu, sau cum vrei tu să lași aici impresia...făceai ceva din sportul ăsta. Dar tu ești ghips!

Ți-am zis, cel puțin în ultima perioadă, nu m-ai bătut tu pe mine în urma vreunui joc de-al tău spectaculos (că tot ziceai de fantezie...0 ZERO în cazul tău), în care să faci și tu ceva combinații de piese și să îmi dai mat.

Nu!

Tot ce faci tu este să dai piesele la schimb și să ai avantajul mutării la finalul jocului, când în majoritate cazurilor rămânem amândoi cu regele și câțiva pioni. Și poate mai o piesă...

Cam ăsta este nivelul tău. Puțin superior mie ce-i drept, dar tot ghips ești! :)

 

La șah se construiește în PLM chiar și la 5min, d'aia iegzistă campionat mondial la blitz! Pentru ăia care au o gândire mai rapidă.

Că tu nu ești în stare, aia e problema ta. Auzi și tu la el:"aici jucăm să vedem care are dexteritate mai bună." :slap2 :laugh2

La fel, când am jucat on-line și am avut eu piesele albe, în vreo 90% din cazuri ai câștigat tot la timp.

Când am avut ocazia să câștig, ai făcut de 3x la rând aceeași mutare și partida s-a încheiat remiză. Aia nu înseamnă că ai fost tu mai bun. Și nici nu înseamnă că știi să pierzi :) dar aici o arzi aiurea în plm și mie nu-mi plac fazele astea.

 

Dacă aș fi studiat și eu măcar jumate din cât ai studiat tu despre șah, nu cred că mai bolboroseai tu aici toată ziua despre șah.

Titulatura de Maestru eu ți-am acordat-o, ai putea să-mi mulțumești!

Eu măcar recunosc când cineva chiar este mai bun decât mine.

Tu... Nu prea :)

Link spre comentariu
  • Oras:Hollywoo
  • Oras:Hollywoo

"Castig aproape mereu numai locul 1 in clasament :))))) ca de obicei ... cans spui Ines !! Spui evident locul 1 peste tot"

 

♥️♥️♥️

 

N-ai avut curaj să îi dai quote :lol:

 

Bă!

Trebuia să fi mers la Arad astă seara...

Cu duba! :laugh2

Cu Mitsubishi!
  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Bă, măcar taci din gură! :)

Eu nu contest faptul că ești mai bun decât mine.

Eu doar am zis adevărul adevărat - ești praf și pulbere!!

 

Dacă erai atât de bun la șah precum ți-ai dori tu, sau cum vrei tu să lași aici impresia...făceai ceva din sportul ăsta. Dar tu ești ghips!

Ți-am zis, cel puțin în ultima perioadă, nu m-ai bătut tu pe mine în urma vreunui joc de-al tău spectaculos (că tot ziceai de fantezie...0 ZERO în cazul tău), în care să faci și tu ceva combinații de piese și să îmi dai mat.

Nu!

Tot ce faci tu este să dai piesele la schimb și să ai avantajul mutării la finalul jocului, când în majoritate cazurilor rămânem amândoi cu regele și câțiva pioni. Și poate mai o piesă...

Cam ăsta este nivelul tău. Puțin superior mie ce-i drept, dar tot ghips ești! :)

 

La șah se construiește în PLM chiar și la 5min, d'aia iegzistă campionat mondial la blitz! Pentru ăia care au o gândire mai rapidă.

Că tu nu ești în stare, aia e problema ta. Auzi și tu la el:"aici jucăm să vedem care are dexteritate mai bună." :slap2 :laugh2

La fel, când am jucat on-line și am avut eu piesele albe, în vreo 90% din cazuri ai câștigat tot la timp.

Când am avut ocazia să câștig, ai făcut de 3x la rând aceeași mutare și partida s-a încheiat remiză. Aia nu înseamnă că ai fost tu mai bun. Și nici nu înseamnă că știi să pierzi :) dar aici o arzi aiurea în plm și mie nu-mi plac fazele astea.

 

Dacă aș fi studiat și eu măcar jumate din cât ai studiat tu despre șah, nu cred că mai bolboroseai tu aici toată ziua despre șah.

Titulatura de Maestru eu ți-am acordat-o, ai putea să-mi mulțumești!

Eu măcar recunosc când cineva chiar este mai bun decât mine.

Tu... Nu prea :)

Bulangiule! Vorbesti ca sa nu taci. Asa cum la început credeai ca sahul e asa ca tenisul...:laugh2 te asigur ca la fel de mult si profund vezi si acum...despre acest joc.

Eu cu tine ma distrez, nici macar nu ma chinui sa am o fantezie, ceva...asta o faci la alt nivel...si nu pe timp.

Sahul pe timp nu este adevăratul joc de sah.

Iar eu am studiat atât cât e nevoie ca sa poti juca, principii, deschideri, finaluri. Restul vine de la sine.

Nu m-am dat niciodată a fi profesionist. Sunt amator. Nu am fost la cursuri de sah sau in vreun club.

Si nu tot o da cu joc spectaculos, ca nu despre asta e vorba...

Ideea e ca eu dupa un an de sah jucam de la egal la egal cu cel ce m-a învățat iar tu după un an...stagnezi.

Dacă îmi pun mintea la modul serios, la blitz de 5 min te bat oricand 5 din 5.

Las o jos cu vrajeala ta...ca macane.

Dai si tu 2-3 ex din sute de partide ce te am batut...si la 5 si la 10 min si fara timp.

Mai studiază, castiga si tu 3 din 5 cd joci cu mine...si apoi poti vorbi.:)

PS: urmărește partide de sah si vei observa ca marea majoritate sunt pe schimburi de piese...asa ca lasă vrajeala cu construcția, fantezia...ca tu esti departe de asa ceva...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...