Sari la conținut

Sclavia digitala


celibi

Postări Recomandate

  • Oras:Pitesti
  • Oras:Pitesti

Mi se pare mie sau am ajuns in zilele noastre sa fim sclavii retelelor de socializare fie ca vorbim de Facebook, Twitter, Instagram. Am ajuns sa credem ca folosim aceste servicii digitale cand de fapt este tocmai invers noi suntem folositi de catre ele. Majoritatea au inceput sa ne induca indirect ideea cum sa ne petrecem timpul. In loc sa folosim Facebookul pentru a comunica cu alte persoane, poate aflate in alta tara. Noi am ajuns sa devoram toate stirile care apar pe facebook, si sa verificam tot timpul notificarile. 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Zanea
  • Oras:Zanea

Mi se pare mie sau am ajuns in zilele noastre sa fim sclavii retelelor de socializare fie ca vorbim de Facebook, Twitter, Instagram. Am ajuns sa credem ca folosim aceste servicii digitale cand de fapt este tocmai invers noi suntem folositi de catre ele. Majoritatea au inceput sa ne induca indirect ideea cum sa ne petrecem timpul. In loc sa folosim Facebookul pentru a comunica cu alte persoane, poate aflate in alta tara. Noi am ajuns sa devoram toate stirile care apar pe facebook, si sa verificam tot timpul notificarile.

 

unde ai fost acum 6 ani? sunt corporatii care au datele personale pentru vanzare
Link spre comentariu
  • Oras:Everest
  • Oras:Everest

https://www.netflix.com/title/81254224?s=a&trkid=13747225&t=wha

 

Nu am apucat să văd decât puțin din film, da' pare interesant.

Cât m-am "ferit" eu de Facebook și tot au ajuns la mine, prin whatsapp 😅...și dacă tot am încăput pe mâna Facebook ului, mi-am făcut și cont de Instagram. Deci Instagram am, atât.

  • Minus 1
Link spre comentariu

  • Oras:Ubicuu
  • Oras:Ubicuu

Nu va opreste nimeni sa va stergeti conturile sau sa va faceti un cont impersonal pt a folosi un messenger de exemplu. Altfel, cantitatea de rahat pe care o primim va fi direct proportionala cu cantitatea de dejectii postate de noi. Se poate si fara, zic eu. Daca nu putem, ne supunem jocului, alta varianta nu exista, iar asta e doar inceputul...

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...