Sari la conținut

CARANTINA IN MUN. CONSTANTA


Vizitator futac_cta

Postări Recomandate

un lucru stiu sigur, am fugit de carantina... sper ca aici unde ma aflu sa fie ok, cat de cat! va doresc sanatate la toti si incercati sa va tratati acasa daca sunteti bolnavi, doar in cazuri extreme sa ajungeti la doctor... over and out!

Ideea e ca nu prea pot toți sa se trateze acasă. Problema cu virusul asta e relativ simpla. Cei care nu au probleme de sănătate se pot trata acasă. Cei care au diferite probleme și iau virusul, constata ca acesta odată întrat în organism se duce către acea problema și accelerează exponențial evoluția negativa a boli. Aici e cea mai de rahat parte a acestui virus. Aici medicii întâmpină cele mai mari probleme.

Link spre comentariu
Vizitator futac_cta
Reputație: 0

nu stiu... dar ce este cert, este faptul ca nu carantina este solutia... in Ovidiu a fost prelungita carantina si adaugata si in alte localitati ale judetului... sa carantineze spitatele ca acolo este focarul!

Link spre comentariu
  • Telefon: 0768601405
  • Oras:Constanța și oriunde ma duce valul :)
  • Disponibila
  • Telefon: 0768601405
  • Oras:Constanța și oriunde ma duce valul :)
  • Disponibila

Epidemiolog nu sunt, virusolog nici atât, pnm...eu sunt curva și va zic doar ce știu sigur : azi a fost o zi absolut normală, am venit la birou fara sa mă întrebe nimeni unde merg, am ieșit o dată la Profi o dată (și mai trb o dată, daca nu vine cineva cunoscut în următoarea ora, că rămân fara țigări ),iar vizitele au fost exact ca pemtru o zi de sâmbătă normala- am avut atât cunoscuți , cât și noi .

Așa sa ne ajute Doamne-Doamne !

Spor!

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator futac_cta
Reputație: 0

Epidemiolog nu sunt, virusolog nici atât, pnm...eu sunt curva și va zic doar ce știu sigur : azi a fost o zi absolut normală, am venit la birou fara sa mă întrebe nimeni unde merg, am ieșit o dată la Profi o dată (și mai trb o dată, daca nu vine cineva cunoscut în următoarea ora, că rămân fara țigări ),iar vizitele au fost exact ca pemtru o zi de sâmbătă normala- am avut atât cunoscuți , cât și noi .

Așa sa ne ajute Doamne-Doamne !

Spor!

sa va ajute Domnul!

Link spre comentariu

Epidemiolog nu sunt, virusolog nici atât, pnm...eu sunt curva și va zic doar ce știu sigur : azi a fost o zi absolut normală, am venit la birou fara sa mă întrebe nimeni unde merg, am ieșit o dată la Profi o dată (și mai trb o dată, daca nu vine cineva cunoscut în următoarea ora, că rămân fara țigări ),iar vizitele au fost exact ca pemtru o zi de sâmbătă normala- am avut atât cunoscuți , cât și noi .

Așa sa ne ajute Doamne-Doamne !

Spor!

Asta într-adevăr asa a fost. Dar eu zic sa stai calma, ca autoritățile se regrupează și o sa înceapă nebunia. Asta dacă or mai avea și ei cu cine. Cat privește partea de clientela... sa dea Dumnezeu, deși eu zic ca o sa scadă când va fi politia în strada.

Link spre comentariu
  • Telefon: 0768601405
  • Oras:Constanța și oriunde ma duce valul :)
  • Disponibila
  • Telefon: 0768601405
  • Oras:Constanța și oriunde ma duce valul :)
  • Disponibila

Nici nu mă aștept să nu scadă. Ideea e că eu nu am fost actualizat va în starea de urgență, așa că nu am habar cum a fost atunci.

De fapt, mi-am pregătit terenul pentru situația actuală de vreo două luni, in sensul că mi-am anunțat fidelii că voi fi disponibila două-trei zile pe săptămână , in general le voi stabili împreună cu ei. Că disponibilitatea va fi anunțată public sau nu, cine vrea, știe cum sa dea de mine.

Până la urmă, nici voi nu muriți daca nu futeți o perioadă, așa cum nici noi nu murim de foame daca ne oprim activitatea . Dar cat o fi, sa fie :)

Link spre comentariu
  • Oras:Navodari
  • Oras:Navodari

pai eu pe unde am fost, toata lumea cu masca... daca nu te protejeaza, te ce o mai porti? era o postare pe fb cu ala de se pisa pe altu fara, pantaloni ambii, cu pantaloni doar ala de nu se pisa si cu pantaloni ambii, deci asa e si cu masca, daca ambii o poarta si cel bolnav si cel sanatos, nu se mai transmite, deoarece particulele de virus nu vor trece prin ambele masti, in proportie de 95 la suta... asa zic oficialitatile... mai nou o sa ne imbolnavim pe afara in aer rece cand stam la cozi la banca, deoarece nu ai voie mai mult de x oameni, combinat cu imbolnavit de nervi... si mi se pare normal sa se trateze acasa oamenii, pentru ca virusul asta se poate trata acasa, observ ca cei care au murit, au facut-o in spital, nu de acasa... asa ca e normal sa-ti fie teama sa mergi la doctor... acum daca tusesti putin, sau iti curge nasul, gata toata lumea crede ca ai covid, nu mai exista raceala, viroze sau gripa... doar covid19... deci nu stiu ce sa zic!

Bravoosi, futacu meu drag! Imi place lumea care gandeste ceva...
Link spre comentariu
Vizitator futac_cta
Reputație: 0

Bravoosi, futacu meu drag! Imi place lumea care gandeste ceva...

nu stiu daca ai fost serios sau sarcastic, eu chiar am patit sa stau la banca la coada afara, mai bine de jumatate de ora, la ANR se sta la fel in coada afara... risti sa o dai in alte boli, mai ales de nervi... deci chiar am fost serios!nu stiu de tine :D

Link spre comentariu
Vizitator futac_cta
Reputație: 0

Așa-i că nu ai avut note mari vreodată la logică? Ajung în spital cei cu forme severe, adică au probleme ce nu se pot rezolva acasă (probleme grave de respirație în special). Și e logic că de aici unii vor muri.

 

Știi cum ai făcut tu? E ca si cum eu ți-aș spune că e mai sigur să conduci beat căci doar 7% din accidente sunt din cauza alcoolului, restul sunt produse de oameni treji. Logic nu? Atât că e vorba de ce procent din cei ce au băut au produs accidente vs restul.

 

Repet, nu prea ai raționat logic când ai scris ce am citat.

ma refeream la oamenii care au forma usoara, fara complicatii, dar nu am mai scris asta... ma refeream ca un simplu guturai, poate fi considerat covid, iar testele nu sunt 100% sigure... 

 

tare certat mai sunt zilele astea... pe semne ca ar trebui sa nu mai postez pe forum mai nimic, caci fiecare interpreteaza cum vrea! eu va doresc sanatate la toti... numai bine!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Suli-na
  • Oras:Suli-na

ma refeream la oamenii care au forma usoara, fara complicatii, dar nu am mai scris asta......

 

pe semne ca ar trebui sa nu mai postez pe forum mai nimic, caci fiecare interpreteaza cum vrea!

Nu se interprereaza care cum vrea dar nici noi nu aveam de unde sa stim la ce te-ai referit daca nu ai mai scris aia.(vezi citarea).

Oricum, Colericul are dreptate: se moare in spital pentru ca acolo ajung cei cu forme severe. Niciodata nu o sa auzi ca X a murit de covid acasa, in timp ce juca fifa2020 pe ps4

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Telefon: tali_banu69
  • Oras:Departe
  • Telefon: tali_banu69
  • Oras:Departe

Nu se interprereaza care cum vrea dar nici noi nu aveam de unde sa stim la ce te-ai referit daca nu ai mai scris aia.(vezi citarea).

Oricum, Colericul are dreptate: se moare in spital pentru ca acolo ajung cei cu forme severe. Niciodata nu o sa auzi ca X a murit de covid acasa, in timp ce juca fifa2020 pe ps4

Da..pai acum cica se moare pe ps5...
Link spre comentariu

Sincer,mă doare la bască de carantina lor,eu am avut covid,am stat în casă 14 zile,am avut sintomele unei raceli foarte ușoare iar acum după încă o săptămână de la izolare mă simt minunat,așa că pot merge liniștit la fete pt.că sunt imunizat.Vă salut cu respect.

Ești imunizat o pwla. Mulțumește barbosului că ai trecut cu bine prin incercare. Ai avut baftă și chestia cu "mă doare în bască" e cu dus și întors. Un prieten bun, un munte de om, sportiv semiprofesionist a pierdut lupta cu nenorocitul de virus în patru zile. În rest.. Baftă!

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu

Ești imunizat o pwla. Mulțumește barbosului că ai trecut cu bine prin incercare. Ai avut baftă și chestia cu "mă doare în bască" e cu dus și întors. Un prieten bun, un munte de om, sportiv semiprofesionist a pierdut lupta cu nenorocitul de virus în patru zile. În rest.. Baftă!

Cred ca ai sintetizat perfect.

  • Like 3
Link spre comentariu

 

Ca tot ziceam ieri ca politia a stat liniștită. Ia citiți ce spune Atac de Constanța. :

 

 

6 persoane au ieșit să ia masa la Crazy. Aroganța i-a costat 4.000 lei

Cristina Ionescu

noiembrie 21, 2020

 

Astăzi, în jurul orei 13.00, polițiști din cadrul Secției 3 și jandarmi din cadrul I.J.J. Constanța, aflându-se în exercitarea atribuțiilor de serviciu, în timp ce desfășurau o acțiune pe linia prevenirii și limitării infectării cu virusul Sars-Cov-2, au constatat faptul că, la un local situat pe strada Mircea cel Bătrân, (Crazy) mai multe persoane servesc masa pe terasă.

 

Având în vedere măsurile impuse prin instituirea carantinei zonale în municipiul Constanţa, prin care deplasarea în exteriorul locuinței este permisă doar din motive justificate, persoanele în cauză (3 bărbați și 3 femei) au fost sancționate conform Legii 55/2020, cu amendă în valoare totală de 4.000 de lei.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Constanta
  • Oras:Constanta

Ca să nu mai plătească statul mii de oameni în șomaj tehnic.

Eu credeam ca angajatorul/patronul de terasa decide daca trimite oamenii in șomaj tehnic, bineinteles platit de catre stat. In carantina nu s-a decis inchiderea teraselor la nivel de hotarare de guvern

Trăiește clipa! Fă-o să conteze!

Link spre comentariu

Eu credeam ca angajatorul/patronul de terasa decide daca trimite oamenii in șomaj tehnic, bineinteles platit de catre stat. In carantina nu s-a decis inchiderea teraselor la nivel de hotarare de guvern

E simplu. Crezi cumva ca patronii teraselor stau pe roze după 8 luni de pandemie? Nici vorba. Atunci ei și-ar dori sa și își păstreze angajații și sa și facă profitul necesar. Doar ca dacă în martie puteau sa își bage angajații în șomaj tehnic, acum este mai complicat. Exista câteva portițe, dar e complicat din cauza faptului ca nu s-au stabilit regulile pentru carantina. Statul spune sa băgăm în carantina și sa închidă, dar nu vine și cu masurile necesare pentru societățile care suferă din cauza acestei carantina.

Cel mai simplu exemplu. Magazin de haine din Vivo. Trebuie sa închidă timp de 4 zile (dacă carantina tine 14 zile). Ce se întâmplă cum angajații care în cele 4 zile pierd orele de munca? Nu se știe. Sau ma rog, probabil ca patronul va plăti salariul complet, doar sa nu își piardă angajatul.

Dar ce faci cu o terasa care avea 4 ospătari? Și probabil ca acum e nevoie doar de unul sau chiar nici unul?

Link spre comentariu
  • Oras:ceruri
  • Oras:ceruri

Ma duc saptamana trecuta intr-un bar. Barmanu’ halea pastile si visa BMW-uri. N-am gust si miros de-o saptamana, zice el. Fara masca, doar cu o durere in pula....Ospataritele, alte stupide, cred ca are covid, da’ cred ca si noi am luat, hi hi hi...Asa nu ne mai facem bine nici cu mama carantinelor.

 

Joac-o p-asta!

Link spre comentariu

  • Oras:Constanta
  • Oras:Constanta

Fiind un virus creat artificial, nu o sa dispara de la sine singur, doar in momentul cand ne vom imuniza noi impotriva dansului. Adica, ca si organism sa il acceptam precum acceptam toate alimentele "din plastic". Asta este menirea organismului uman, sa lupte si sa se adapteze la orice situatie. Pana cand? Nu stim....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...