Sari la conținut

Ce carti ati cititi, v-au placut si de ce ?


dante_

Postări Recomandate

  • Oras:Cluj
  • Oras:Cluj

Salutare.

 

Ideea mi-a venit dupa ce adrian0cel a recomandat o carte aici: https://nimfomane.com/forum/topic/168557-cati-postaci-sunt-pe-ninfomane/?p=6479700

 

Vazand cum unii dintre voi stiu sa scrie o recenzie, ma gandesc ca puteti sa impartasiti cateva carti pe care le-ati citit si in felul asta sa mai invatam unii de la altii.

 

Stiu ca nu-i asta scopul forumului, dar hei, suntem la rubrica "Discutii Generale" si nu incalc regulamentul.

 

Am sa-ncep eu cu o recomandare : "Drive" de Daniel Pink. Mi-a placut pentru ca ofera claritatea in ceea ce priveste motivatia. Teoria autodeterminarii  prezentata in carte ii apartine  profesorului universitar Edward L. Dice. 

 

In aceasta carte sunt explicate cele 2 tipuri de motivatie: intrinseca si extrinseca.

 

Motivatia extrinseca = individul actioneaza din dorinta de a primi recompense externe sau din frica de pedeapsa

 

Motivatia intrinseca =  3 elemente : autonomie, competenta si interconectivitate.

 

Sper ca v-am facut curiosi si o sa cititi cartea sau macar sa vizionati video-ul asta : 

 

La voi care tip de motivatie primeaza, intrinseca sau extrinseca ?

 

Astept recomandarile voastre.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Vizitator silviudulce
Reputație: 0

33 strategii de razboi de Dawkins - e o carte in care autorul da sfaturi de viata folosindu-se de exemple din istorie, deci e buna pt cei pasionati de istorie dar care vor sa invete si principii de viata folositoare.

Link spre comentariu
Vizitator puloiu
Reputație: 0

"Sunt firi de oameni subţiri, sensibili şi de o netăgăduită delicateţă, care preferă totuşi cu încăpăţânare, cu o virtuoasă râvnă să nu-şi deschidă sufletul nici chiar în apropierea celei mai scumpe fiinţe, să nu-şi dezvăluie dragostea şi gingăşia nu numai în faţa altora, dar nici măcar atunci când se află singure între patru ochi: dimpotrivă, adesea într-o asemenea intimitate ele devin şi mai stăpânite, abia din când în când lăsând să apară la suprafaţă toată puterea, gingăşia şi căldura sentimentelor lor, şi-atunci sentimentele acelea răbufnesc, se revarsă cu atât mai puternice, cu cât mai îndelung au fost reţinute."

 

(Vanea despre printul Aliosha Valkovski in timp ce se ducea in vizita la Natasha Nikolaievna - din "Umiliti si Obiditi", de F.M. Dostoievski)

 

Oare este posibil ca alt personaj din romanele lui Dostoievski sa fie astfel, in intimitate, deci altfel decat ceea ce este el in public ?

Link spre comentariu
  • Oras:Everest
  • Oras:Everest

"Sunt firi de oameni subţiri, sensibili şi de o netăgăduită delicateţă, care preferă totuşi cu încăpăţânare, cu o virtuoasă râvnă să nu-şi deschidă sufletul nici chiar în apropierea celei mai scumpe fiinţe, să nu-şi dezvăluie dragostea şi gingăşia nu numai în faţa altora, dar nici măcar atunci când se află singure între patru ochi: dimpotrivă, adesea într-o asemenea intimitate ele devin şi mai stăpânite, abia din când în când lăsând să apară la suprafaţă toată puterea, gingăşia şi căldura sentimentelor lor, şi-atunci sentimentele acelea răbufnesc, se revarsă cu atât mai puternice, cu cât mai îndelung au fost reţinute."

 

(Vanea despre printul Aliosha Valkovski in timp ce se ducea in vizita la Natasha Nikolaievna - din "Umiliti si Obiditi", de F.M. Dostoievski)

 

Oare este posibil ca alt personaj din romanele lui Dostoievski sa fie astfel, in intimitate, deci altfel decat ceea ce este el in public ?

 

Idiotul ?

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Ping 3 ms
  • Oras:Ping 3 ms

Citeam "Înțelepciunea Psihopaților" a lui Dutton înainte să apară apară un alt papagal fazanist care n-a citit şi celelalte topice despre ce cărți am citit cu toții.

E sub pat şi acum, lângă "Femei care aleargă cu Lupii", scrisă de dr Clarissa Pinkola Vistantric. Mă duc s-o caut să-i fac o poză. Sper să nu dau şi de Depresivul pe sub pat... :)))

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Sinaia
  • Oras:Sinaia

Citeam "Înțelepciunea Psihopaților" a lui Dutton înainte să apară apară un alt papagal fazanist care n-a citit şi celelalte topice despre ce cărți am citit cu toții.

E sub pat şi acum, lângă "Femei care aleargă cu Lupii", scrisă de dr Clarissa Pinkola Vistantric. Mă duc s-o caut să-i fac o poză. Sper să nu dau şi de Depresivul pe sub pat... :)))

Te-ai trezit din beție alcoolicule?  Tu nu ești în stare sa iti citești numele pe buletin drogatulule!  :laugh2

  • Minus 6
Link spre comentariu
  • Oras:Ping 3 ms
  • Oras:Ping 3 ms
On 12/17/2020 at 6:08 AM, -yorick- said:

Paul lui Procust (Camil Petrescu, 1933)

 
P'asta o răsfoia în 17.12.2020 şi omul literelor de deasupra cititorului cărții celebre "Paul lui Procust" scris de Camil Petreuş Cazabahaus :)))
Deh, repetitio est mater studiorum, cum la fel de adevărat este şi că memoria este de genul feminin. Te lasă când nu te aştepți...
  • Minus 2
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...