Sari la conținut

Ce carti ati cititi, v-au placut si de ce ?


dante_

Postări Recomandate

  • Oras:Synagogue of Satan
  • Oras:Synagogue of Satan

Critica rațiunii pure (Immanuel Kant) printre altele descrie o temă interesantă, falsificarea sinelui sau paralogismul deontologic (rationament etic/moral fals, gresit, datorita lipsei capacitatii persoanei de a- si face autocritica sau de a avea discernamant etic. Este o automanipulare).

Link spre comentariu
  • Oras:Synagogue of Satan
  • Oras:Synagogue of Satan
On 1/14/2021 at 3:40 PM, tolerans_yok said:
 
P'asta o răsfoia în 17.12.2020 şi omul literelor de deasupra cititorului cărții celebre "Paul lui Procust" scris de Camil Petreuş Cazabahaus :)))
Deh, repetitio est mater studiorum, cum la fel de adevărat este şi că memoria este de genul feminin. Te lasă când nu te aştepți...

mulți dintre noi l-am cunoscut pe Procust ori am trăit cu sabia lui Damocles deasupra capului si, astfel, am ajuns suflete moarte pe nimfomane, intrebarea e, ne-am meritat soarta? nu vom ști niciodată, dar plătim, fiecare în felul lui!

  • Like 2
Link spre comentariu

Arta Reiki 

Cu metoda infailibila de înmulțit banii. Se țin într-o cutie de tabla în care lipești pe interior doua oglinzi. Tai dintr-o oglinda fără defecte doua bucăți la dimensiune și le fixezi pe fundul și pe capacul cutiei sa stea banii intre oglinzi.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709

Frumos topic, am sa-l urmaresc.

N-as pune mana pe o carte, nici picata cu ceara. Nu sunt interactive

Ma intereseaza mai mult ce inteleg oamenii din carti, decat cartile in sine. 

Asta cred ca e imp, cu ce ramane fiecare. 

Nu imi plac cartile, imi plac discutiile dintre cititori..

Cartile sunt scrise de niste oameni alesi, artisti. 

Nu as putea sa inteleg ce e in mintea unui artist, ce a intentionat sa transmita, mai exact. 

E si frustrant ca nu am cum sa-l intreb exact, analiza pe text. 

Pana la urma nu conteaza cine a scris, conteaza recipientul, cine citeste..

Cu atata sunt in stare sa contribui si eu la acest topic, am inteles ca mai sunt si altele similare pe acest site, sau am inteles gresit.  

Nu mai ziceti ca sunteti suflete moarte, ca nu sunteti. 

Nici mortii nu au suflete moarte. Le cedeaza doar trupul. 

Asa si trebuie, unde naibii ne incalicam unii peste altii, daca am fi fost nemuritori. 

Voi ziceti asa pt ca la curve nu gasiti dragoste. 

Si, ce, in alta parte gaseste?

Temporar, poate.. 

Cine naibii poate sa ramana numai in starea aia?

Te zapaceste de cap, nu e pt toata lumea.

Eu nu mizez pe dragoste, e prea fragila si pretentioasa de mentinut, sufletul poate fi hranit si in alt fel, daca ai grija de el. 

In primul rand, nu imi convine ca dragostea e sau nu e. Ori alba, ori neagra, fara jumatati de masura. 

Si cum gri-ul e culoarea mea preferata, nu imi convine.

Mie asta imi spune ca poate sa fie sau sa nu fie, nu ai cum sa o impui, nici cuiva, nici tie insuti.

Adica, nu ai control asupra ei, e dincolo de ratiune, peste capacitatea mea de intelegere si, oricat m-as stradui, nu as avea cum pt ca sentimentele functioneaza dupa alte legi, pe care oameni mari se straduie sa le inteleaga. 

Asta nu inseamna ca ma simt ca moartea in vacanta.

Voua va convine o astfel de stare? 

Ajungi sa faci chestii pe care nu le-ai face in mod normal....

intr-adv, iti poate da aripi sa te autodepasesti si sa vezi totul altfel, dar nu cred ca esti tu atunci. 

E un subiect prea vast pt mine, ia mai buchisiti voi prin cartile alea ale voastre, ce mai zice acolo? 

 

 

 

 

Link spre comentariu
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
On 1/24/2021 at 12:57 AM, vitesse17 said:

Arta Reiki 

Cu metoda infailibila de înmulțit banii. Se țin într-o cutie de tabla în care lipești pe interior doua oglinzi. Tai dintr-o oglinda fără defecte doua bucăți la dimensiune și le fixezi pe fundul și pe capacul cutiei sa stea banii intre oglinzi.

Nu e bine sa crezi ca ai mai mult decat ai in real, ca te arunci sa cheltui mai mult decat iti permiti. 

Am vazut la multi oameni cum cauta sa se imbete cu apa rece, ii doare si pe ei ca nu au bani. Se viseaza ca au cheltuit, ca au dat bani la femei..

Nu stie nimeni daca chiar asa a fost. 

Oricum, cand intri in ei si ajungi la ultima bancnota, nici macar magia ta cu oglinzile nu iti mai reflecta nimic.. 

 

Link spre comentariu
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709

Efectul Procust se intampla pt ca oamenii nu vor sa se accepte pe ei insisi, asa cum sunt, si sa se orienteze numai catre ceea ce le e potrivit lor. Am fi trait cu totii in mai multa armonie. Nu ar mai fi fost atata suferinta, ca de ce nu ma place nu stiu care, sau nu am intrat nu stiu unde. 

Daca el se stie ca s-a straduit pe cat posibil, si tot nu a avut acces unde isi dorea...ce rost mai au regretele?

Sufletul e greu de controlat, trb dresat si educat.

Daca te vor altii sa te schimbi, e mai greu de acceptat, dar tot e mai bine sa accepti si sa te dai dupa ei, decat sa te opui.  

Pfff, sa imi tin naibii gura....eu zic asa, din auzite, nici nu stiu despre ce e vb in cartea aia.

Voiam sa postez la marcatorii de pe "Sugardates", sa le dau un pic peste botic, dar eu nu pot posta, mi se pare ca trb sa cotizez cu ceva si nu vreau...nici, macar, nu mi-e jena sa zic.

Ce, lor le e jena?

Ati vazut ce se kk pe ei pana scot si ei niste bani?

Scartzarul, tot scartzar ramane, si la 200 de euro, si la 50 de lei. 

 

Link spre comentariu
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709

"Suflete moarte" nu cred eu ca se refera la nimicnicia oamenilor..

Nici nu mi se pare demn de mentionat un autor care m-ar descuraja si mai mult in ceea ce priveste natura omului. 

Mai degraba, ma duce cu gandul la iluzia de mai sus cu oglinzile..

Adica, numara mai mult decat are..

Ii numarau si pe morti. 

Viata in Rusia sec XIX o fi fost intr-un mare fel. 

imaginatia era o binecuvantare pt ei. 

Cred ca toti traiau intr-o iluzie, in realitate era imposibil. 

 

 

Link spre comentariu
  • Oras:Synagogue of Satan
  • Oras:Synagogue of Satan
7 hours ago, Ancris said:

Efectul Procust se intampla pt ca oamenii

 

e vorba de acei oameni care nu te pot accepta decat in conditiile in care ai deveni cum si-ar dori ei. Exemple de "procuști": Caligula, Nero, Napoleon, Hitler, Stalin etc. (orice narcisist psihopat sadic care iti spune ca TREBUIE  sa faci cum vrea el pentru ca e doar spre binele tau, real, e spre binele lui)

Link spre comentariu
  • Oras:Synagogue of Satan
  • Oras:Synagogue of Satan
7 hours ago, Ancris said:

"Suflete moarte"

Sufletele moarte sunt acele suflete care din copilarie au trait in patul lui Procust cu sabia lui Damocles deasupra capului iar din adolescenta, ca victime, sa nu simta, sunt mari consumatori de substante (in Rusia, votca). Și românii crescuti in cultura minciunii, coruptiei si a curviei sunt tot suflete moarte, peste 50%, la sate, 90%. Asta le e gena, așa le place, să își adore agresorul, să-l pupe în cur, iar "dușmanii omului sunt cei din casa lui" (sau cum se mai spune, românii sunt argații/slugile propriilor lor femei).

Link spre comentariu
Acum 8 ore, Ancris a spus:

 

Oricum, cand intri in ei si ajungi la ultima bancnota, nici macar magia ta cu oglinzile nu iti mai reflecta nimic.. 

 

Da. Eu i-am scos dintre oglinzi anul trecut ca făceam numai prostii cu banii. Acum aștept sa ajung la ultima bancnota...

Link spre comentariu
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
9 hours ago, -yorick- said:

e vorba de acei oameni care nu te pot accepta decat in conditiile in care ai deveni cum si-ar dori ei. Exemple de "procuști": Caligula, Nero, Napoleon, Hitler, Stalin etc. (orice narcisist psihopat sadic care iti spune ca TREBUIE  sa faci cum vrea el pentru ca e doar spre binele tau, real, e spre binele lui)

Toti cei pe care i-ati mentionat sunt oameni alesi, au reusit sa schimbe cursul istoriei...

Chiar daca nu au convenit multora, au avut si admiratori, care le-au permis sa ajunga si sa detina puterea. Nici nu e greu sa manipulezi oamenii, de la o asemenea inaltime....prin frica. 

Mi se pare si aiurea sa mai vocifereze cineva, daca e om mic. Razvratirea e impulsiva, negandita. Daca a mai reusit cineva sa scape, au fost tot oameni alesi, doar ca nu erau faimosi. 

Oameni care si-au dat seama in ce situatie sunt. 

Cand sunt in suferinta, oamenii isi pierd capacitatea de a privi in ansamblu, devin plangaciosi. 

Care e destept si atent, asculta si comentariile plangaciosilor, isi poate lua idei de la ei. 

Aia marii au drept de viata si de moarte asupra celor mici. 

Cand esti om mic, fara putere, toata viata ramai ca un copil, la cheremul parintilor. 

Aia de sus sunt taticii nostri.

Te poti opune parintilor?

E o crima

Asa cum sunt ei, la noroc.

Unii isi dau interesul pt proprii copii, altii le beau alocatiile.

In fine, nu ma duce pe mine capul pt un razboi asa de mare. 

Sa va zic ce mai citesc eu, dar foarte rar. 

Unde caut eu, pe situri no name, nu prea gasesc lucrari bune. 

Sunt si scriitori mari care au cochetat cu acest gen de literatura. 

Eminescu, Henry Miller.. aia erau tari. 

Cand eram virgina, stiu ca ma excitam. 

Asta inseamna ca erau tari, cum se exprimau. 

Mi-am amintit de un om, dl. Cristian Andrei. Atata se fortza sa vorbeasca senzual la microfon, zici ca si-o dadea pe labutza in studio...

Vorbeste, drq, normal..

Sa il auzi pe Gordon Ramsey cum explica retetele cu gura plina...

Nu mi s-a parut profi, dar am trecut cu vederea si stiu ca il mai ascultam.

Era tare omu' ala, o capacitate...

Voi ati reusit sa il aduceti vreodata pe situl asta?

Asa, sa va zic la ce mi-a ramas gandul aseara..

De la o prostie, se duce naibii toata munca si investitia intr-o relatie. 

Pt prostii astia, e foarte, foarte important.

My Husband Loves to Suck My Breasts Too Much, There is No More Milk for Our Baby - Woman Laments

Below is what she wrote:
 
http://www.tori.ng/userfiles/image/2016/dec/19/breast%20milk.JPG
http://www.tori.ng/userfiles/image/2016/dec/19/breast%20milk1.JPG

 

 

Link spre comentariu
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
Below is what she wrote:
 
http://www.tori.ng/userfiles/image/2016/dec/19/breast%20milk.JPG
http://www.tori.ng/userfiles/image/2016/dec/19/breast%20milk1.JPG
Link spre comentariu
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709

A vorbit pastorul cu obsedatu'...

La ei preotul e si duhovnic, stie tot, tot, despre toti enoriasii. 

Nu ca la noi...

Mi-ar fi placut sa fie oameni ca lumea, buni sfatuitori. 

Unde sa te duci cand dai din coltz in coltz?

Psihologii nu au voie sa dea sfaturi..

Voiam sa va apara textul integral, nu link-ul. 

Below is what she wrote:
 
http://www.tori.ng/userfiles/image/2016/dec/19/breast%20milk.JPG
http://www.tori.ng/userfiles/image/2016/dec/19/breast%20milk1.JPG
Link spre comentariu
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709

A woman has told a really stunning a story about her husband's complete obsession with her breasts and how this has affected her marriage.

 
 
The woman shared her story on break_or_makeup, and left readers shocked.
 
According to her, she has a husband who is too obsessed with breasts.
 
She revealed that the man was in the habit of sucking her breasts till there was no more milk in them. Even when their baby came this act of his continued to the extent that their baby suffered as there was no more milk for the poor child.
 
Obviously fed up with the man's obsession, she told their pastor about it and that was when the real problem started.
 
She revealed that her husband stopped sucking her breasts but then began to take after other women.

 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Ancris a spus:

A woman has told a really stunning a story about her husband's complete obsession with her breasts and how this has affected her marriage.

 
 
The woman shared her story on break_or_makeup, and left readers shocked.
 
According to her, she has a husband who is too obsessed with breasts.
 
She revealed that the man was in the habit of sucking her breasts till there was no more milk in them. Even when their baby came this act of his continued to the extent that their baby suffered as there was no more milk for the poor child.
 
Obviously fed up with the man's obsession, she told their pastor about it and that was when the real problem started.
 
She revealed that her husband stopped sucking her breasts but then began to take after other women.

 

A intrat un duh rău în soțul care voia sa-i omoare copilul, eu stiu ca în primele săptămâni laptele mamei este esențial.

Stiu mame de copii mici demonizați care o iau și ele razna. Când copilul e mic e o legătură strânsă ca o telepatie ce funcționează în ambele sensuri.

Tot asa am vazut desene urate de băiat de 4-5 ani cu demoni, mult foc și un calcul matematic fals care dădea 22 scris pe dos. Un copil nu are cum sa știe de asa ceva decât dacă intra raul în el. 

Pe de o parte nu e bine să-l pomenești pe ăla. Pe de alta parte multi cred în stiința și materie, nu observa ca tot ce e înăuntru e și în afara.

Link spre comentariu
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709

Nu m-am gandit pana acolo. 

Foarte frumos spus. 

..duhurile astea tot dau sa intre, problema e tot la cel care accepta sa le primeasca..

Ea il si alinta pe sotul ei ca fiind primul ei copil, ati observat?

Subliminal, i-a transmis fantezia si i-a dat si ea curs..

Acolo era o problema de cuplu, nu numai a lui.

L-a mustrat si preotul si el si-a simtit viata intima invadata, normal ca s-a indepartat de ea si s-a reorientat. 

Trebuia sa-l intzarce, nu stiu cum..

El devenise dependent de laptic, isi lua puterea de acolo. 

Si nici nu cred ca era constient ca face vreun rau bebelushului, stiind ca e si alternativa laptelui praf. 

Era si gelos, normal

Oamenii pot reactiona ciudat la aparitia unui bebeu in familie, chestiile astea trebuie preintampinate.

Preotul ala, macar se ruga pt ei, sau opera in alt mod, nu asa..

Link spre comentariu
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709

:) nuuuuu

Literatura erotica....e un gen. 

Bine, dna cu tzatzuicile smotocite, era un caz real, nu mai era nici o literatura.

Asta e inca o diferenta intre prostituate si sotioare...

Bietele sotioare sunt dispuse sa faca cat mai multe, tot sa fie bine pt familie.

E miza mare la ele....curva ce pierde daca nu il mai primeste? Ea isi mai gaseste..

Clientii nu inteleg chestia asta. Doar la bani, se gandesc ca, lasa, ca ii dau altii. 

Depinde cine da si pt ce...

Unii sunt mai draguti, stiu sa fie companii placute. 

Depinde cum e el, ca om. 

Eu zic ca la curve se arata el cum e, intr-adevar. Ca e o conjunctura neutra, e relaxat. 

 

 

Link spre comentariu
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
  • Telefon: 0754958709
  • Oras:0754958709
On 11/21/2020 at 2:47 PM, silviudulce said:

33 strategii de razboi de Dawkins - e o carte in care autorul da sfaturi de viata folosindu-se de exemple din istorie, deci e buna pt cei pasionati de istorie dar care vor sa invete si principii de viata folositoare.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:33StratagiesWar.jpg

Asta e, despre management?

E alt autor. 

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
Acum 22 ore, -yorick- a spus:

e vorba de acei oameni care nu te pot accepta decat in conditiile in care ai deveni cum si-ar dori ei. Exemple de "procuști": Caligula, Nero, Napoleon, Hitler, Stalin etc. (orice narcisist psihopat sadic care iti spune ca TREBUIE  sa faci cum vrea el pentru ca e doar spre binele tau, real, e spre binele lui)

Asta ai inteles Tu despre cei enumerati mai sus  ,,ca trebuie sa faci cum vrea El....asta era telul lor sa se gindesca la binele supusilor...? Oare astazi asta se intimpla pe tot globul conducatori fac tot posibilul sa le fie bine maselor...poporului...? Nu tipule societatea ai constringe sa para bun...maleabil...dar toti conducatorii incepind cu presedintele de bloc si terminind cu presedintele SUA...China...Rusia...etc. vor putete si supunere absoluta....uni reusesc alti se uita inapoi in timp si citesc cu admiratie si fascinatie cum au reusit conducatori din trecut sa aiba putere absoluta....In istorie daca ne uitam ramin doar dictatori si tirani cunoscutii...Nimeni nu ajunge ,,dictator,, fara sustinerea popoarelor pe care le conduc....cum reuseste dictatorul asta e marele sau ,,atu,, .Asfel in zilele noastre nici intr o familie de 3...4 persoane nu mai poti sa impui hai sa zicem niste norme si modele de viata....darmite la nivel de tara cu sute de milioane de indivizi.

 

  • Minus 1
Link spre comentariu

  • Oras:Synagogue of Satan
  • Oras:Synagogue of Satan

Domane cât de prost e românu (despre ce-i vb in carte: prost îi românu, munceste o viata pentru casa banii si masina ca nu-l vrea femeia lui româncă, neamtu munceste pentru excursii, festivaluri de muzica si da, o masina decentă pe care o schimba la 5-10 ani - după care o dă la românașul din țara lui natală să se afume cu ea și ca femeie la o adică își ia și o asiatică, numa să-mpartă chiria cu el, dar occidentalul își trăiește viața)

 
 
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...