Sari la conținut

Cum ati emigrat?


Postări Recomandate

Ma intereseaza sa ascult povestile celor care au ajuns la capatul rabdarii in Romania din cauza negasirii unui loc de munca si altor factori :coruptie, incompetenta autoritatilor,  infrastructura, medicina si administratia care sunt la pamant, nivelul de trai, nefericirea cauzata de multi factori, lipsurile materiale, valorile imorale din tara asta, gradul de infractionalitate , mizerie etc.   

 

 

Cum a fost sa emigrati in anii 2000 din Romania cand nici nu era membru UE?  

Cum a fost dupa?

Dar mai ales, cum ati reusit sa emigrati doar cu hainele pe voi, fara bani, fara sa stiti o limba straina, fara sa aveti aptitudini si competente intr-un anume domeniu? 

Cum ati reusit sa va angajati rapid in alte tari in timp ce in Romania ati primit doar raspunsuri de tip "va sunam noi", "va dau un telefon pana la ora 20 indiferent ca feedback-ul va fi pozitiv sau negativ",  " multumim ca ati fost pe la noi, dar din pacate am preferat sa mergem mai departe cu un alt candidat mai potrivit cerintelor noastre"? 

 

Stiu cazuri de romani care au terminat facultati aparent inutile in Romania, nu erau angajabili pe la multinationale si call-centere,  nici supermarketele sau fast-foodurile nu-i angajau. Si totusi, cum au emigrat si au inceput de jos  prin Spania, Italia, Regatul Unit, Franta, Germania etc. ,  iar  dupa cativa ani ii vedeai medici, profesori, dezvoltatori IT, manageri, ingineri, intreprinzatori,  mai fericiti si mai multumiti decat erau inainte.  

 

Te gandesti ca au emigrat doar cu hainele pe ei, saraci, ghinionisti,   nemancati, deprimati,   si dintr-o data li s-au aprins norocul odata ce au iesit din Romania si au traversat granita cu Ungaria sau cu Bulgaria. 

Zici ca au scapat de un blestem, acela de a sta in Romania.   

  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
Vizitator caproshu
Reputație: 0

Hm, tu ai o optica cam greșită în ceea ce privește soarta unora care au emigrat.Ca unul care am muncit și p aici și p acolo îți pot spune ca exemplele sunt f diferite.... Oameni care au reușit și care nu. Sunt parțial de acord cu ce spui despre sistemul romanesc, dar dacă o sa experimentezi gustul,, plecarii"o sa vezi ca și pe la știi sunt minusuri... 

Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

Era o zi insorita de vara cand a iesit Iliescu presedinte. Sau nu 😂

Plm cat de retard sa fi sa asumi ca toti emigreaza din cauza sistemului din Romania? 

Mai sunt si unii care au plecat ca aici au ramas doar curve fara sa aibe o problema existentiala cu sistemul ci mai mult cu curvaria femeilor si fitele de dive cu basini in cap dar salariu de 200 de euro pe luna 😂

 

Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

Mai sunt si altii care au emigrat cu curva dupa ei ca sa afle cand nu mai erau socrii langa ea ce ii poate pizda 😂😂😂

Astia sunt cei mai amuzanti care au crezut in morala romancelor si au ajuns sa isi suga pula singuri 😂

Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

Ultimele civile cuminti din Romania s-au terminat in 89 de cand nu le mai cheama Ceausescu la sectie sa le intrebe de ce plm se fut cu vecinu gunoier.

Dar tu fiind "liberal" "progresist" cuckold labagiu, tie iti face placere cand ti se fute nevasta/iubita cu toate jegurile dupa ce bagi mii de euro in curu ei ka ia ie o proasta ku salariu de 200 de euro pe luna ka atata o duce capu si asta nu are legatura cu sistemul ci cu IQ-ul 😂😂😂

Link spre comentariu

Problema emigrării din România se pune la cei care descoperă dintr-o data ca nu trăiesc într-o țară ca oricare alta ci într-o gaura neagra pe harta. 

E mai ieftin și mai ușor sa fugi la țară dacă ai un venit minimal de câteva milioane pe luna. Acolo poți trai bine cu bani putini și cu ceva muncă. Într-un loc aglomerat scapi de Dracul și dai de Scaraoschi.

Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0
18 minutes ago, cocalar20 said:

Ultimele civile cuminti din Romania s-au terminat in 89 de cand nu le mai cheama Ceausescu la sectie sa le intrebe de ce plm se fut cu vecinu gunoier.

Dar tu fiind "liberal" "progresist" cuckold labagiu, tie iti face placere cand ti se fute nevasta/iubita cu toate jegurile dupa ce bagi mii de euro in curu ei ka ia ie o proasta ku salariu de 200 de euro pe luna ka atata o duce capu si asta nu are legatura cu sistemul ci cu IQ-ul 😂😂😂

Ami cer scuze Depresivule, tu n-ai de unde sa stii ca tu n-ai vazut 1000 de euro la fata si cand lucrai tu luai salariu in hartii de 5 LEI ca si pizdele romanke😂.

Pe scurt, eu zic sa stai in tara sa sugi pula pe 50 RON. Cuckold esti, daca iti faci iubita o sa ai orgasm cand se fute cu vecinu, intra USR la guvernare, nu te mai tot plange de sistem ca n-are legatura sistemu 😂😂😂

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:constanta
  • Oras:constanta

legal , 1986, pasaport verde , aprobare de la consiliul de ministrii semnata de n. c .plecare de pe otopeni , cursa tarom, control pasaport la lumina luminarilor  ,sosire la bruxelles . soc . la ora 11 dimineata, atita lumina in aeroport incit a fost necesar sa-mi caut perechea de rayban in geamantan pentru a-mi proteja ochii.

e drept ,am asteptat 1 an si 8 luni aprobarea plecarii definitive , dar a meritat.

AM FOST OBLIGAT SA SEMNEZ UN ACT DE COLABORARE CU SECURITATEA , prin care ma obligam sa raportez autoritatilor romane  orice comportament ostil al compatriotilor emigranti . 

nu am profitat de ocazie si nu am semnalat vreun raport dar am avut o satisfactie imensa cind intors pe otopeni in februarie 90 am fost controlat la ghiseul de intrare in tara chiar de catre sekuristul care ma obligase sa semnez acel act , sekurist care nu ma uitase si pe un ton umil ma intreba la vremea respectiva daca ma intorc definitiv in tara ... LIBERA. 

i-am zimbit ironic si mi-am petrecut vacanta in tara fara a avea vreodata nici cel mai umil gind de a ma intoarce definitiv.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Intre munti si vai si dealuri
  • Oras:Intre munti si vai si dealuri

Abia de 3 ani am plecat si o duc relativ bine... am tot ce-mi trebuie prin casa, ba chiar diverse luxuri, ca de exemplu TV OLED si sistem audio HiFi, bucatarie complet utilata, computere de ultima generatie, nu ma doare capu nici cat e incalzirea sau curentul electric, nu am datorii si nu m-am retinut niciodata in a pune in cos la supermarket absolut tot ce mi-am dorit. Inainte de pandemie ma urcam pe avion si ma duceam pe unde imi venea cheful de mai multe ori pe an...
Si asta fara sa fiu mafiot... pur si simplu din salariu.

Cum am reusit ? Simplu. Nu sunt prost... (sau cel putin cred ca nu 😁)

 

Va invidiez insa pe astia care ati plecat de 20-30 ani... daca plecam de 20 ani eram deja de mult milionar in Euro.... eh. Am tot sperat ca ... va fi mai bine, dar exact invers s-a intimplat.

 

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
51 minutes ago, wavetrex said:

Abia de 3 ani am plecat si o duc relativ bine... am tot ce-mi trebuie prin casa, ba chiar diverse luxuri, ca de exemplu TV OLED si sistem audio HiFi, bucatarie complet utilata, computere de ultima generatie, nu ma doare capu nici cat e incalzirea sau curentul electric, nu am datorii si nu m-am retinut niciodata in a pune in cos la supermarket absolut tot ce mi-am dorit. Inainte de pandemie ma urcam pe avion si ma duceam pe unde imi venea cheful de mai multe ori pe an...
Si asta fara sa fiu mafiot... pur si simplu din salariu.

Cum am reusit ? Simplu. Nu sunt prost... (sau cel putin cred ca nu 😁)

 

Va invidiez insa pe astia care ati plecat de 20-30 ani... daca plecam de 20 ani eram deja de mult milionar in Euro.... eh. Am tot sperat ca ... va fi mai bine, dar exact invers s-a intimplat.

 

Si de ce stai pe un forum romanesc de curve? 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:in pasarica mai tot timpul
  • Oras:in pasarica mai tot timpul

nu am plecat ci m-am adaptat la sistemul romanesc. asta cu plecatul "afara" este pentru altcineva dar nu pentru mine. sa iti spun eu cum sta treaba afara:

100 EUR (in germania , spania etc)  = 100 lei (in romania)  aceeasi putere de cumparare

100 lire in anglia = 100 lei in romania aceeasi putere de cumparare 

ce am spus mai sus e valabil daca duci o viata normala(iesit la restaurant sau in cluburi, mers la panarame)  si nu esti pus pe strans ca sa cheltui in Romania cum fac cei "care au reusit in viata" , adica viata de caca prin vest si pus banii la ciorap ca sa traiasca o luna sau doua  pe barosaneala in Romania.

de ce dracu as pleca cand aici in Romanistan fac mai mult de 1000 EUR/luna stand degeaba si incasand uzufructuri si chirii.  si platesc si la stat dar cat vreau eu si daca vreau eu ca ma pricep la documente. pai in pana mea afara eram cu toate bunurile confiscate daca faceam ce fac aici(pana si masa de la restaurant o decontez). afara (in Austria) vine politia la usa daca downloadezi un torrent. da stiu ca asa e normal dar noi romanii(neam latin) suntem obisnuiti in alt fel.

apoi mai sunt problemele de adaptare "afara"  . depinde de tine daca te adaptezi. alt sistem poate pe alocuri mai simplu dar pe de alta parte mai restrictiv. in alt fel unii spun (mai les astia de pe belgia si olanda) ca munca e mai putina decat in Romania si salarii de peste 2000 EUR. 

le inteleg pe fetele care pleaca in Elvetia si Germania si stau 6 luni - 1 an se umplu de bani. O fetita pe elvetia castiga 20000 franci elvetieni pe luna. in germania la sauna club castiga astea 10-15000 de eur/ luna. asa mai merge. tragi un an dupa aia nu mai ai treaba. ca deja ai startul bun. dar noi ca barbati ce dracu sa facem afara? sa muncesti pana iti vine rau ca sa castigi de fapt nimic. sa duci o viata de renuntari ca sa ai patru pereti in Romania? asta nu e viata... daca nu ai abilitati de smenar, hot de buzunare, nu ai ce sa cauti din punctul meu de vedere (poate e gresit punctul meu de vedere). dar cand ii vad pe altii cum stau pe coada pe aici si i-am vazut de mult timp nu mi-a venit sa plec. am tras ca sa stau si eu pe coada si am reusit.  oricum tineti cont de un lucru astazi banii multi se fac mai greu ca acum 10 ani. greu spre imposibil sa faci o suma din 6 cifre (chiar si lei) in cateva luni.

in plus de ce am spus mai sus observ ca Europa incepe sa devina un lagar de munca. nu imi place munca si  cred ca voi gasi un moment prielnic de valorificare a activelor si voi emigra "afara" dar nu in Europa. asa cum spuneam pe alt topic America Centrala e perfecta pentru emigranti cu ceva bani. o casa cu 2 dormitoare in Belize si locuibila o gasesti la 75000 USD si nu sunt restrictii pentru straini la cumparare. eu ma gandesc serios la asta si cred ca anul viitor fac pasul. nu astept sa stranga astia surubul pana la refuz si in plus mi s-a cam luat sa aud ambulante si politie pe strada. zici ca e zona de panica si eu stau intr-un oras mic . nu vreau sa ma gandesc cum e in alte orase mai mari.

indiferent de ce vei alege iti doresc succes. stiu ca parerile noastre sunt pe alocuri divergente dar vreau sa traiesc intr-o tara in care sa nu fiu nevoit sa fac sex cu roboti. poate va fi o tara mai saraca decat Romanistan dar  PIZDA IS THE BEST si mai ales LATINO PUSSY.

  • Like 1
Link spre comentariu
3 hours ago, cocalar20 said:

Era o zi insorita de vara cand a iesit Iliescu presedinte. Sau nu 😂

Plm cat de retard sa fi sa asumi ca toti emigreaza din cauza sistemului din Romania? 

Mai sunt si unii care au plecat ca aici au ramas doar curve fara sa aibe o problema existentiala cu sistemul ci mai mult cu curvaria femeilor si fitele de dive cu basini in cap dar salariu de 200 de euro pe luna 😂

 

3 hours ago, cocalar20 said:

Ultimele civile cuminti din Romania s-au terminat in 89 de cand nu le mai cheama Ceausescu la sectie sa le intrebe de ce plm se fut cu vecinu gunoier.

Dar tu fiind "liberal" "progresist" cuckold labagiu, tie iti face placere cand ti se fute nevasta/iubita cu toate jegurile dupa ce bagi mii de euro in curu ei ka ia ie o proasta ku salariu de 200 de euro pe luna ka atata o duce capu si asta nu are legatura cu sistemul ci cu IQ-ul 😂😂😂

 

 

BA PROSTULE, DE CATE ORI SA-TI REPET CA N-AM NEVASTA/IUBITA SI NICI NU-MI DORESC ASA CEVA?  

3 hours ago, cocalar20 said:

Ami cer scuze Depresivule, tu n-ai de unde sa stii ca tu n-ai vazut 1000 de euro la fata si cand lucrai tu luai salariu in hartii de 5 LEI ca si pizdele romanke😂.

Pe scurt, eu zic sa stai in tara sa sugi pula pe 50 RON. Cuckold esti, daca iti faci iubita o sa ai orgasm cand se fute cu vecinu, intra USR la guvernare, nu te mai tot plange de sistem ca n-are legatura sistemu 😂😂😂

 Nu stiu pentru ca nu fur si nu fac combinatii ca sa ajung mai tarziu sa dorm cu curul la perete cum o sa faci tu cat de curand.   

 

Esti prea retardat sa crezi ca noi votam USR doar pentru a ne imbogati sau pentru haleala.........NU, VOTAM USR pentru ca vrem sosele, autostrazi, fabrici, uzine, spitale si scoli mai bune,  si mai ales infrastructura care sa aduca firme si investitii in tara ca sa avem cat mai multe locuri de munca.

Nu ca sa primim ajutoare sociale moca cum fac nespalatii ca tine care voteaza PSD!  

Link spre comentariu
  • Oras:in pasarica mai tot timpul
  • Oras:in pasarica mai tot timpul
Acum 16 minute, usristul2016 a spus:

Esti prea retardat sa crezi ca noi votam USR doar pentru a ne imbogati sau pentru haleala.........NU, VOTAM USR pentru ca vrem sosele, autostrazi, fabrici, uzine, spitale si scoli mai bune,  si mai ales infrastructura care sa aduca firme si investitii in tara ca sa avem cat mai multe locuri de munca.

care drac spitale, autostrazi si altele. ca ii auzi si pe astia de la USR imediat ca au avut ghinion si ca e criza la fel ca si pe aia de la PNL(partidul care aduce saracia). stai asa un pic sa vina 2021 cu marea foamete. abia astept. sa vezi curve care se fut pe o punga de orez. .. ce amuzant o sa fie. PUSSY ieftina si buna. aia va fi. pentru tine va fi o mare ue-mue globalista ca nu ai pucat sa strangi nimic(ghinion ca si pentru aia de i-ai votat si ti-ai pius speranta in ei). 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Sinaia
  • Oras:Sinaia
Acum 3 ore, usristul2016 a spus:

 

 

BA PROSTULE, DE CATE ORI SA-TI REPET CA N-AM NEVASTA/IUBITA SI NICI NU-MI DORESC ASA CEVA?  

 Nu stiu pentru ca nu fur si nu fac combinatii ca sa ajung mai tarziu sa dorm cu curul la perete cum o sa faci tu cat de curand.   

 

Esti prea retardat sa crezi ca noi votam USR doar pentru a ne imbogati sau pentru haleala.........NU, VOTAM USR pentru ca vrem sosele, autostrazi, fabrici, uzine, spitale si scoli mai bune,  si mai ales infrastructura care sa aduca firme si investitii in tara ca sa avem cat mai multe locuri de munca.

Nu ca sa primim ajutoare sociale moca cum fac nespalatii ca tine care voteaza PSD!  

mai sugi pula mult pe aici zdreanta? 

  • Haha 1
  • Minus 6
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
Acum 5 ore, vitceibo a spus:

legal , 1986, pasaport verde , aprobare de la consiliul de ministrii semnata de n. c .plecare de pe otopeni , cursa tarom, control pasaport la lumina luminarilor  ,sosire la bruxelles . soc . la ora 11 dimineata, atita lumina in aeroport incit a fost necesar sa-mi caut perechea de rayban in geamantan pentru a-mi proteja ochii.

e drept ,am asteptat 1 an si 8 luni aprobarea plecarii definitive , dar a meritat.

AM FOST OBLIGAT SA SEMNEZ UN ACT DE COLABORARE CU SECURITATEA , prin care ma obligam sa raportez autoritatilor romane  orice comportament ostil al compatriotilor emigranti . 

nu am profitat de ocazie si nu am semnalat vreun raport dar am avut o satisfactie imensa cind intors pe otopeni in februarie 90 am fost controlat la ghiseul de intrare in tara chiar de catre sekuristul care ma obligase sa semnez acel act , sekurist care nu ma uitase si pe un ton umil ma intreba la vremea respectiva daca ma intorc definitiv in tara ... LIBERA. 

i-am zimbit ironic si mi-am petrecut vacanta in tara fara a avea vreodata nici cel mai umil gind de a ma intoarce definitiv.

Adică, te-a recunoscut securistul ăla retrogradat contrilor de pașapoarte după 4 ani?

  • Like 2
  • Minus 7
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0
6 hours ago, usristul2016 said:

 

 

BA PROSTULE, DE CATE ORI SA-TI REPET CA N-AM NEVASTA/IUBITA SI NICI NU-MI DORESC ASA CEVA?  

 Nu stiu pentru ca nu fur si nu fac combinatii ca sa ajung mai tarziu sa dorm cu curul la perete cum o sa faci tu cat de curand.   

 

Esti prea retardat sa crezi ca noi votam USR doar pentru a ne imbogati sau pentru haleala.........NU, VOTAM USR pentru ca vrem sosele, autostrazi, fabrici, uzine, spitale si scoli mai bune,  si mai ales infrastructura care sa aduca firme si investitii in tara ca sa avem cat mai multe locuri de munca.

Nu ca sa primim ajutoare sociale moca cum fac nespalatii ca tine care voteaza PSD!  

Cine plm nu te lasa ma sa lucrezi? Adica inteleg ca esti tanar si vrei sa fi sclav corporatist pe 500 de euro dar plm, cine nu te lasa? De ce pula mea vrei scoli mai bune daca nu vrei iubita/nevasta ai impresia ca copiii ii faci din laba ? 😂

Eu zic sa inveti sa argumentezi o idee plm ca de aia nu gasesti job de sclavete la corporatii, ce zici e de o imbecilitate maxima te contrazici singur😂😂😂

Link spre comentariu

4 hours ago, cocalar20 said:

Cine plm nu te lasa ma sa lucrezi? Adica inteleg ca esti tanar si vrei sa fi sclav corporatist pe 500 de euro dar plm, cine nu te lasa? De ce pula mea vrei scoli mai bune daca nu vrei iubita/nevasta ai impresia ca copiii ii faci din laba ? 😂

Eu zic sa inveti sa argumentezi o idee plm ca de aia nu gasesti job de sclavete la corporatii, ce zici e de o imbecilitate maxima te contrazici singur😂😂😂

Nu eu, dar mai sunt alti romani  care vor face copii.

Vreau scoli mai bune cu ora de educatie sexuala ca sa nu se mai nasca cocalari infecti ca tine/sa nu se mai reproduca. 

 

  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...