Sari la conținut

Ce regretati la Comunism?


Postări Recomandate

Vizitator puloiu
Reputație: 0
1 minute ago, picon said:

Nimic. Nimic nu poate fi regretat din acea perioadă. Singurii care regretă sunt foștii activiști, securiști și urmații lor, ori ratații, care ar fi fost și atunci tot niște ratați. Ori pur-și-simplu proștii.

Bre, n-am zis ca regret acea perioada, am evidentiat partile care mi s-au parut mie bune la vremea respectiva, copil fiind, versus partile rele. Sigur ca acum e de 1000 de ori mai bine, chiar si asa la modul in care Romania arata astazi, tot e de o mie de ori mai bine ca atunci. Ca ar putea fi de inca pe-atat mai bine, daca si clasa politica ar tine cu poporul, si nu cu propriul buzunar, asta e alta mancare de peste...

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
Acum 4 minute, puloiu a spus:

Bre, n-am zis ca regret acea perioada, am evidentiat partile care mi s-au parut mie bune la vremea respectiva, copil fiind, versus partile rele. Sigur ca acum e de 1000 de ori mai bine, chiar si asa la modul in care Romania arata astazi, tot e de o mie de ori mai bine ca atunci. Ca ar putea fi de inca pe-atat mai bine, daca si clasa politica ar tine cu poporul, si nu cu propriul buzunar, asta e alta mancare de peste...

Nu la tine, sau nu neapărat la tine mă refeream.

  • Like 1
  • Minus 9
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0
41 minutes ago, maa5__fu1 said:

Pe vremea lu ceausescu romania era o civilizatie interstelara cu oameni care comunicau telepatic. In 3 zile dupa moartea olteanului totul s-a prabusit. 

Lasă ca e acuma o Civilizație de te caci pe ea, de la București pana la Viena trecând prin Paris și Londra totul pute a civilizatie.

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
3 minutes ago, cocalar20 said:

Lasă ca e acuma o Civilizație de te caci pe ea, de la București pana la Viena trecând prin Paris și Londra totul pute a civilizatie.

Lasa ca atunci erau msi multi osmeni care castigau cat un gunoier 😵

  • Haha 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0
48 minutes ago, maa5__fu1 said:

Pe vremea lu ceausescu romania era o civilizatie interstelara cu oameni care comunicau telepatic. In 3 zile dupa moartea olteanului totul s-a prabusit. 

Sa heximplificam:

https://www.bbc.com/news/magazine-25419423

https://www.insideover.com/society/how-romania-became-europes-sex-trafficking-factory.html

https://www.bbc.com/news/uk-england-london-22818704


 

 

 


 

Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0
5 minutes ago, maa5__fu1 said:

Daca ceausescu nu inchidea granitele tot mergeau femeile la produs in afara (90 la suta sanse zic eu) 

Dacă plecau nu se mai întorceau. Și era ok. Nu le găseai drept civile la biserica duminica dornice de măritiș după ce făcuseră toate A-urile și M-urile de autostrăzi din Europa. Azi, mai bine bagi la păcănele șanse mai mari sa câștigi 😂

Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0
7 minutes ago, maa5__fu1 said:

Eu vad niste femei si barbati (pestii si traficantii de droguri) care fac de zeci de ori mai mult decat putea sa le ofere ceausescu in fabrici. 

Pai dacă asta e civilizatie, atunci da. Ai dreptate, suntem cum era Columbia acum 50-60 de ani, păcat ca nu creste Coca la noi dar creste pizdile 😂😂😂

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
4 minutes ago, cocalar20 said:

Pai dacă asta e civilizatie, atunci da. Ai dreptate, suntem cum era Columbia acum 50-60 de ani, păcat ca nu creste Coca la noi dar creste pizdile 😂😂😂

Eu am zis doar de bani. 

  • Minus 1
Link spre comentariu

Bre, vurbiți dăspre vremurili-n care ajungeai în fața judecătorului dacă tăiai vițelul din curte?

Parcă-mi imaginez cum e să tragi la coasă toată vara, planul fitness pro cu ştergaru' ud pă cap, doar ca să aibă tovarăşu' prim-secretar cărniță fragedă.

Aia da mulțumire-n viață.

  • Like 1
  • Haha 2
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0
Just now, maa5__fu1 said:

Eu am zis doar de bani. 

Nu. Tu făceai mișto de Civilizația pe vremea lui Ceașca. Puteai face mișto de lipsa de bani de mâncare de caldura, dar nu de civilizatie nenica ca nu te lua nimeni cu sabia pe strada și nici nu călcâi pe prezervative folosite, existau niște elite intelectuale care au făcut in plm metroul in 2 ani și Bucureștiul sa nu cada la primul cutremur sa nu mai spunem ca au adus canalizare la toți care se cacau in curte ca in evul mediu european.

Link spre comentariu
Vizitator lancelot
Reputație: 0

Sunt unii oamenii care regretă comunismul. De ce? Aveau protectie socială,  nu duceau grija zilei de maine, locuința asigurată,  serviciu asigurat,  dacă îți vedeai de familia ta , nu te deranja nimeni. Fără supărare dar erau și oamenii care vroiau și altceva.  Toți eram legați de un lanț,  in afara propagandistilor,  restul erau plafonati,limitați. Prefer democrația.  De ce? Ai libertate,  uite , putem vorbi aici, dacă muncești și ai puțină minte,  realizezi orice îți propui. Avantajul democrației,  după părerea mea, este că poți fii cine vrei tu să  fii ,  sus sau jos, de tine depinde. 

Link spre comentariu
Vizitator lancelot
Reputație: 0

Sunt unii oamenii care regretă comunismul. De ce? Aveau protectie socială,  nu duceau grija zilei de maine, locuința asigurată,  serviciu asigurat,  dacă îți vedeai de familia ta , nu te deranja nimeni. Fără supărare dar erau și oamenii care vroiau și altceva.  Toți eram legați de un lanț,  in afara propagandistilor,  restul erau plafonati,limitați. Prefer democrația.  De ce? Ai libertate,  uite , putem vorbi aici, dacă muncești și ai puțină minte,  realizezi orice îți propui. Avantajul democrației,  după părerea mea, este că poți fii cine vrei tu să  fii ,  sus sau jos, de tine depinde. 

Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0
1 minute ago, lancelot said:

Prefer democrația.  De ce? Ai libertate,  uite , putem vorbi aici, dacă muncești și ai puțină minte,  realizezi orice îți propui. 

Pe bune? Bah cred ca sincer nu ma duce mintea. Ia zi cum plm le dau la astea km înapoi frate ca la bemveu am rezolvat dar la pizde tot ma chinui și nu reușesc. 

Link spre comentariu
Vizitator lancelot
Reputație: 0
Acum 1 minut, cocalar20 a spus:

Pe bune? Bah cred ca sincer nu ma duce mintea. Ia zi cum plm le dau la astea km înapoi frate ca la bemveu am rezolvat dar la pizde tot ma chinui și nu reușesc. 

Frate,  nici o șansă! 🤣

Link spre comentariu
Vizitator lancelot
Reputație: 0
Acum 1 minut, cocalar20 a spus:

Pai vezi, nu poți sa realizezi orice îți propui nici in democrație.

 

Acum 2 minute, cocalar20 a spus:

Pai vezi, nu poți sa realizezi orice îți propui nici in democrație.

Este cineva care își propune asta? Eu nu. Da na, fiecare cu damblaua lui.🤣

Link spre comentariu
Vizitator puloiu
Reputație: 0
12 minutes ago, maa5__fu1 said:

Da ba nu exista violenta pe timpul lui ceausescu. 🤣 Zero omoruri,zero violuri. Ceausescu putea crea mai multe avataruri si era la fiecare colt de strada 

Aoileuu... si inca cate ! Daca citesti din arhivele fostei Militii Criminale, sau dosarele de ancheta de la Procuratura de pana in 1989, ai sa vezi prin dosare niste crime si criminali de-ti fac pielea de gaina daca citesti desfasurarea faptelor, cu fotografii criminalistice, probe la dosar, etc. Si lasa-l pe Ramaru, ca in afara de el au mai fost monstri cu chip uman prin Romania !

Link spre comentariu

Vizitator cocalar20
Reputație: 0
2 minutes ago, lancelot said:

 

Este cineva care își propune asta? Eu nu. Da na, fiecare cu damblaua lui.🤣

Mai suntem da. Acuma având in vedere nr de preoți ortodoxi stau și ma crucesc unde dracu le găsesc aia pe alea cuminți și virgine deci undeva e un izvor nesecat de pizda nepenetrata, doar ca am impresia ca doar ei au access.

6 minutes ago, maa5__fu1 said:

Cocalare de ce nu iti comanzi o asiatica daca romsncele nu iti mai olac? 

Cand o sa am chef de ceva serios probabil ca nu va fi cu o românca oricum asta îmi e destul de clar.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...