Sari la conținut

Ce regretati la Comunism?


Postări Recomandate

  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla
Acum 10 ore, cocalar20 a spus:

Oh. 12 clase atunci însemnau 2

masterate acuma. Dacă țin minte din general e ce omor își lua unul care nu-și făcea temele. Vai de Mămicuța lui. Pai crezi ca puteai sa fi bată sa plătești la particulara și iei o diploma? Aici te înșeli. Intelectual generația aia e mult peste ce a urmat și oricum ăștia care vin acuma sunt niște 0 barați. Am ajuns cacatii lumii la PISA și alte teste, alfabeti functionali 😂

Si daca prin multa ambitie  reuseai sa termini o facultate crezi ca ajungeai cine stie ce mare smecher?

Sa zici mersi ca te aruncau intr.un satuc uitat de lume si acolo iti traiai zilele 

Asta doar daca nu erai suficient de prost sa incepi sa ti dai in gat neamurile colegii prietenii si tot ce mai vroiau ei 

Daca vroiai asa erai pus undeva bine pe la vreun judet cu ceva pile pe la partid chiar in capitala 

Dar uite pretul acum ca inca traiesc elementele de genu 

Are vreun martalog putrezit tupeu sa spuna in zilele noastre 

Da ba am turnat? 

N-ai sa i vezi cu toate ca pe multi din ei lumea ii stie 

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0
Just now, xtreme89 said:

Si daca prin multa ambitie  reuseai sa termini o facultate crezi ca ajungeai cine stie ce mare smecher?

Sa zici mersi ca te aruncau intr.un satuc uitat de lume si acolo iti traiai zilele 

Asta doar daca nu erai suficient de prost sa incepi sa ti dai in gat neamurile colegii prietenii si tot ce mai vroiau ei 

Daca vroiai asa erai pus undeva bine pe la vreun judet cu ceva pile pe la partid chiar in capitala 

Dar uite pretul acum ca inca traiesc elementele de genu 

Are vreun martalog putrezit tupeu sa spuna in zilele noastre 

Da ba am turnat? 

N-ai sa i vezi cu toate ca pe multi din ei lumea ii stie 

Dacă nu te luai in gura cu partidul ajungeai ok. Intelectualii (tehnici nu ma refer la scriitori care o dădeau in politica) erau somitati ca și doctorii.

Daca nu te ducea capul foarte tare oricum ajungeai semi-ok. Problema a fost cu turnătorii și securitate care se pisau pe toți  nu cu sistemul de valori general al societății. Șansele sa dai peste un doctor arab cu facultatea plătită sau un inginer care sa i-ai bage pula in grinda inloc se beton era incomparabil mai mică ca la japitele de acuma.

ma repet, din școala generală când te bătea cu rigla era la sanchi făceau profele ridicări de perciuni cu aia care veneau fără tema făcută sau care chiuleau. Se făcea in plm școala nu sex oral in wc ca azi.

Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla
Acum 10 ore, cocalar20 a spus:

Dacă nu te luai in gura cu partidul ajungeai ok. Intelectualii (tehnici nu ma refer la scriitori care o dădeau in politica) erau somitati ca și doctorii.

Daca nu te ducea capul foarte tare oricum ajungeai semi-ok. Problema a fost cu turnătorii și securitate care se pisau pe toți  nu cu sistemul de valori general al societății. Șansele sa dai peste un doctor arab cu facultatea plătită sau un inginer care sa i-ai bage pula in grinda inloc se beton era incomparabil mai mică ca la japitele de acuma.

ma repet, din școala generală când te bătea cu rigla era la sanchi făceau profele ridicări de perciuni cu aia care veneau fără tema făcută sau care chiuleau. Se făcea in plm școala nu sex oral in wc ca azi.

Coaie 

Pe vremea aia barem la un moment dat stiai de cine sa te feresti ca auzeai pe la unu pe la altu 

Acum iti baga microfoane sub pat sau iti asculta telefonu si habar n-ai cand te ia de ce te au luat =))

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0
3 minutes ago, xtreme89 said:

Coaie 

Pe vremea aia barem la un moment dat stiai de cine sa te feresti ca auzeai pe la unu pe la altu 

Acum iti baga microfoane sub pat sau iti asculta telefonu si habar n-ai cand te ia de ce te au luat =))

Iar zic același cacat pe vremea aia dacă nu te luai in gura cu partidul/securistul nu aveai se cine sa te ferești. Astăzi de la cacatul de bugetar care te scuipa între ochi la ghișeu la idiotul de constructor care termina metroul in 15 ani la imbecilul de doctor care habarn-are ce plm face de pleci la Viena dacă ai cu ce, te ferești de toți! Pt ca prostia incompetenta și invidia este incomparabil mai mare ca atunci!

Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla
Acum 10 ore, cocalar20 a spus:

Iar zic același cacat pe vremea aia dacă nu te luai in gura cu partidul/securistul nu aveai se cine sa te ferești. Astăzi de la cacatul de bugetar care te scuipa între ochi la ghișeu la idiotul de constructor care termina metroul in 15 ani la imbecilul de doctor care habarn-are ce plm face de pleci la Viena dacă ai cu ce, te ferești de toți! Pt ca prostia incompetenta și invidia este incomparabil mai mare ca atunci!

Fiecare tara a evoluat in perioada de dupa al 2lea razboi mondial mai mult sau mai putin 

Uite cel mai bun exemplu Germania ..la capitolul istorie e patata pana in maduva oaselor ..in zielle noastre e cu mult peste Romania 

Tara asta e la coada vacii si acolo o sa ramana ca atare si vecinii nostrii 

A vrut UE sa ne faca coridor european pe calea ferata cu marile capitale din Europa legaturi directe de calatori si marfa 

Nu s-au miscat stimabilii nostri conducatorii cum a trebuit si au tratat cu dezinteres

L:asa ca si au facut ungurii treaba cu banii pe care trebuia sa ii luam noi 

Si la autostrazi la fel 

 

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

Plus ca pe vremea aia tipele de anumit statut social nu se futeau cu gunoieri. In fine. M-am plictisit sa zic același lucru. Existau clase sociale bine definite existau intelectuali existau muncitori și toți erau relativ OK ca oameni! Ca și in vestul democratic de azi!
azi mai exista o pula! Orice cioban care a moștenit teren in Pipera e vedeta cu club de fotbal, orice “intelectuala” se fute cu golani și orice Curva visează la “prinți”.

Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla
Acum 10 ore, cocalar20 a spus:

Plus ca pe vremea aia tipele de anumit statut social nu se futeau cu gunoieri. In fine. M-am plictisit sa zic același lucru. Existau clase sociale bine definite existau intelectuali existau muncitori și toți erau relativ OK ca oameni! Ca și in vestul democratic de azi!
azi mai exista o pula! Orice cioban care a moștenit teren in Pipera e vedeta cu club de fotbal, orice “intelectuala” se fute cu golani și orice Curva visează la “prinți”.

Exista intr.un cuvant egalitarism care acum e refuzat categoric de societate 

 

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0
3 minutes ago, xtreme89 said:

Exista intr.un cuvant egalitarism care acum e refuzat categoric de societate 

 

Nu era egalitarism era cooperare. Forțată dar colaborare. Între clase distincte. Plm inginerul știa ce are de făcut muncitorul lafel. Medicul lafel.

azi exista doar o muie cum sa-l faci pe prost și cum sa nu-ți asumi nimic decât banii. Zici de autostrăzi. Ok, conducere de cacat. Dar inginerii cum sunt mah? Dar funcționarii publici care găsesc gândaci de Colorado pe traseu cum sunt mah? Pe bune? Toate or fi vina lui Iliescu? Da prostii de la Astaldi cu cine plm au lucrat dacă ploua in metrou?!

Link spre comentariu
Vizitator juanstein
Reputație: 0

Eu sunt curios de raspunsul la un singur lucru care s-a mai spus pe aici........

Si anume........cum se ajunge in situatia actuala, cu datorii externe care nu vor putea fi platite vreodata nici macar de minim 10 generatii de acum inainte, plecand in '89 de la 0 datorii externe si cu datorii de recuperat de catre Romania?

Raspunsul meu este dorinta ,,unora" cu ajutorul celor sustinuti sa faca asta din interior, intr o falsa iluzie de democratie si de puterea a votului fiecaruia dintre noi.......

Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla

Ai si tu dreptate in felul tau 

Oricum uite ca si in zilele noastre inca exista colturi de lume care au sistemul comunist intact 

Te intrebi de ce nu a zis Romania nimic mai concret  Chinei pt chestia cu covidul asa cum au facut.o americanii care amenintau cu razboiul ?

Probabil stii ca la un moment dat in istoria noastra recenta China ne a luat apararea cand trupele URSS vroiau sa intre in tara noastra

Asta e uite ca si chestia asta a costat in timp 

Nimic nu e gratis 

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla
Acum 10 ore, juanstein a spus:

Eu sunt curios de raspunsul la un singur lucru care s-a mai spus pe aici........

Si anume........cum se ajunge in situatia actuala, cu datorii externe care nu vor putea fi platite vreodata nici macar de minim 10 generatii de acum inainte, plecand in '89 de la 0 datorii externe si cu datorii de recuperat de catre Romania?

Raspunsul meu este dorinta ,,unora" cu ajutorul celor sustinuti sa faca asta din interior, intr o falsa iluzie de democratie si de puterea a votului fiecaruia dintre noi.......

Pai omule daca noi acum ne imprumutam 1000 de euro pe secunda fa si tu o socoteala 

Cat luam pe zi 

Cat luam pe luna 

Cat pe an si tot asa

Vai de pula noastra cum o sa fim peste 20 25 de ani mai rau ca triburile din Africa 

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

Baga-mi-as pula in nea Dorel și in gunoierii inculți și atehnici care exista in zilele noastre și in femeile care stau cu asemenea oameni mah ca ma apuca pandaliile. In pizda mamii lor aia de dinainte de 89 au făcut un Pentagon la București și ăștia nu știu sa dea cu var. Sa-mi sugă pula, asta e școala românească cică. Singurul lucru la care excelam e la băgat castravetele in pizda pa videochat noroc ca le da ASEul diplome de economiste și Titu Maiorescu de avocați.

Link spre comentariu
Vizitator juanstein
Reputație: 0
Acum 3 minute, xtreme89 a spus:

Pai omule daca noi acum ne imprumutam 1000 de euro pe secunda fa si tu o socoteala 

Cat luam pe zi 

Cat luam pe luna 

Cat pe an si tot asa

Vai de pula noastra cum o sa fim peste 20 25 de ani mai rau ca triburile din Africa 

Din nefericire suntem deja......chiar sub lumea a treia!

Si vorba altcuiva de pe aici.......principala exportatoare de ,,carne de tun" prin vigilenta statului roman........si a saraciei in care ne complacem!

Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla
Acum 10 ore, cocalar20 a spus:

Baga-mi-as pula in nea Dorel și in gunoierii inculți și atehnici care exista in zilele noastre și in femeile care stau cu asemenea oameni mah ca ma apuca pandaliile. In pizda mamii lor aia de dinainte de 89 au făcut un Pentagon la București și ăștia nu știu sa dea cu var. Sa-mi sugă pula, asta e școala românească cică. Singurul lucru la care excelam e la băgat castravetele in pizda pa videochat noroc ca le da ASEul diplome de economiste și Titu Maiorescu de avocați.

Da bre da ce e de recunoscut e 

Ceasca de bine de rau ne a lasat cu vreun miliard sau 2 de luat 

Acum nu mai avem noi timp 2 3 generatii de acum incolo sa dam inapoi ce au luat astia democrati de dupa 89 

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

Sa nu zic ca te duci cu bemveu in service la revizie și îți sare senzorul de frâna la 180 pe autostrada de mori ca prostu ca boul la inspecție nu a văzut ca nu mai ai plăcute de frâna. Ma pis pe societatea de aici, nu e vina democrației e vorba de f f multă prostie și incompetenta și “lasă boss ca merge și așa” sa mori tu? Pai Ceaușescu ii trimitea direct la canal pe ăștia.

Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla
Acum 10 ore, juanstein a spus:

Din nefericire suntem deja......chiar sub lumea a treia!

Si vorba altcuiva de pe aici.......principala exportatoare de ,,carne de tun" prin vigilenta statului roman........si a saraciei in care ne complacem!

Ba daca vreti va las aici material video sa ascultati pareri ale oamenilor trecuti prin treburile alea si sa va faceti o impresie 

De ce in Romania asa ?

De ce acolo in alt fel?

Din moment ce si acolo e tot UE si tot aceleasi reguli cu mici mari diferente la capitolul legislatie 

Dar nah pe roman il doare in pula dintotdeauna

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla
Acum 10 ore, cocalar20 a spus:

Sa nu zic ca te duci cu bemveu in service la revizie și îți sare senzorul de frâna la 180 pe autostrada de mori ca prostu ca boul la inspecție nu a văzut ca nu mai ai plăcute de frâna. Ma pis pe societatea de aici, nu e vina democrației e vorba de f f multă prostie și incompetenta și “lasă boss ca merge și așa” sa mori tu? Pai Ceaușescu ii trimitea direct la canal pe ăștia.

Varule la Nemtia e 180 legala pe autobahn ;)

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

Lasă boss ca merge și cu artificii in club lasă boss ca merge 2000 de oi in club de 40 de persoane lasă ca aia afara in vest ie prosti de sta in ploaie la rând la club ce plm la noi e smardeala. După care când ard in plm ca prostii e devină Ponta! Pui un rigips in pula la spital bagi 200 de aparate pe o priza, mai moare niște prosti da-i in plm. 

Asta e democrație? Imbecilitate fără limite.

Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla

Lasa boss ca la noi merge si sa iesi cu cutitu la politist dupa ce dai bahausu tare si scoli 3 scari la 1 noaptea

Miash pula n rasa lor 

Respect SUA 

Coaie fa figuri la NYPD daca te tine pula nu la IGPR sa mor eu daca nu ii fac statuie lu ala care o sa apuce sa mi trimita dovada ca a facut asta ca roman nu american sau mai stiu eu 

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0

Bine ca Depresivu vrea zgârie nori. Cu cine plm ii făci mah cu Dorel? Aidplm n-are ce sa-i cada in cap la următorul cutremur presupunând ca bagă suficient scotchi după ce ciordește fierul, sa țină la o rafala de vânt  😂😂😂

Link spre comentariu
Vizitator cocalar20
Reputație: 0
23 minutes ago, xtreme89 said:

Pai omule daca noi acum ne imprumutam 1000 de euro pe secunda fa si tu o socoteala 

Cat luam pe zi 

Cat luam pe luna 

Cat pe an si tot asa

Vai de pula noastra cum o sa fim peste 20 25 de ani mai rau ca triburile din Africa 

Peste 20-25 de ani vom fi triburile din Africa in cazul fericit ca vom mai fi. Uita-te la demografie.

Link spre comentariu

Vizitator juanstein
Reputație: 0
Chiar acum, cocalar20 a spus:

Peste 20-25 de ani vom fi triburile din Africa in cazul fericit ca vom mai fi. Uita-te la demografie.

Cred ca esti pesimist ca sa spun asa.......eu spun ca se va intampla mult mai repede daca nu ne trezim la realitate!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...