Sari la conținut

Beatrice, 19 ani ,iasi


Vizitator BeatriceVIP

Postări Recomandate

  • Oras:Neverland
  • Oras:Neverland
Acum 5 minute, filipcozma a spus:

Ce pus la punct esti ...

Nu auzi ca omul nu a mers la Beatrice pentru ca era in post?....Eu am zis ca in Islam este aproape acelasi pacat sa futi in post sau sa futi inafara mariajului...

 

Cat despre calculul meu.....acum multi ani am fost invitat sa sarbatorec Eid Al Fitir( Bairam se numeste sarbatoare la turci)..si a avut loc in septembrie., este sarbatoarea de la finalul postului/lunii Rammadan. Islamul foloseste calendarul Hijry( este calculat dupa luna, iar o luna are  29 sau 30 de zile...cel gregorian, este calculat dupa soare). SI nu exista o data fixa pentru Rammadan, deoarece tine mult de pozitia lunii pe cer, cand incepe luna Rammadan. 

PS: Nu exista nici o ora exacta pentru as-salat(rugaciune)....deoarece din nou cele 5 rugaciuni ce trebuie facute zilnic, tin de pozitia soarelui si a lunii pe cer....In orasele islamice, cand vine momentul pentru rigaciune, se cheama la rugaciune  de catre imam-ul de la moschee. Deci saptamana asta incepi rugaciunea Fajr la ora 06:10...iar saptamana viitoare incepi rugaciunea la 06:15....luna viitoare incepi rugaciunea la 06:26....  Fun Fact: Fajr(rugaciunea de dimineata), se mai numeste mincinosul, deoarece este greu sa iti dai seama cand este timpul pentru rugaciune, momentul ideal fiind cel cand aproape rasare soarele dimineata, iar soarele se vede pe cer doar linie la rasarit. 

Stau bine la cultura generala, vrei sa iti zic si despre dumul sarii facut de Gandhi? ..ca tot vorbeam candva despre istoria Pakistanului..... :P 

Şiişt şiişt sakin ol
Sinirlerine hakim ol
  • Like 3
  • Haha 1
Link spre comentariu
Acum 5 minute, ffsdnd a spus:

Nu auzi ca omul nu a mers la Beatrice pentru ca era in post?....Eu am zis ca in Islam este aproape acelasi pacat sa futi in post sau sa futi inafara mariajului...

 

Cat despre calculul meu.....acum multi ani am fost invitat sa sarbatorec Eid Al Fitir( Bairam se numeste sarbatoare la turci)..si a avut loc in septembrie., este sarbatoarea de la finalul postului/lunii Rammadan. Islamul foloseste calendarul Hijry( este calculat dupa luna, iar o luna are  29 sau 30 de zile...cel gregorian, este calculat dupa soare). SI nu exista o data fixa pentru Rammadan, deoarece tine mult de pozitia lunii pe cer, cand incepe luna Rammadan. 

PS: Nu exista nici o ora exacta pentru as-salat(rugaciune)....deoarece din nou cele 5 rugaciuni ce trebuie facute zilnic, tin de pozitia soarelui si a lunii pe cer....In orasele islamice, cand vine momentul pentru rigaciune, se cheama la rugaciune  de catre imam-ul de la moschee. Deci saptamana asta incepi rugaciunea Fajr la ora 06:10...iar saptamana viitoare incepi rugaciunea la 06:15....luna viitoare incepi rugaciunea la 06:26....  Fun Fact: Fajr(rugaciunea de dimineata), se mai numeste mincinosul, deoarece este greu sa iti dai seama cand este timpul pentru rugaciune, momentul ideal fiind cel cand aproape rasare soarele dimineata, iar soarele se vede pe cer doar linie la rasarit. 

Stau bine la cultura generala, vrei sa iti zic si despre dumul sarii facut de Gandhi? ..ca tot vorbeam candva despre istoria Pakistanului..... :P 

Şiişt şiişt sakin ol
Sinirlerine hakim ol

cu prima parte și la noi (creștini, măcar nominal) este păcat sa f. in post și in afara căsătoriei… dar am lăsat-o mai moale cu religia….

oricum căsătoria este mult mai flexibila la ei decât la noi (cel puțin pentru bărbați…)

  • Like 1
  • Haha 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Neverland
  • Oras:Neverland
Acum 2 minute, dan1984 a spus:

cu prima parte și la noi (creștini, măcar nominal) este păcat sa f. in post și in afara căsătoriei… dar am lăsat-o mai moale cu religia….

oricum căsătoria este mult mai flexibila la ei decât la noi (cel puțin pentru bărbați…)

Eu sunt ateu....si practic fut cand am timp....ca de bani mai fac rost. :P 

Casatoria este pentru cuckolds.... 🤣

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:Neverland
  • Oras:Neverland
Acum 2 ore, colericul a spus:

Mai las-o moale cu cunoștințele despre Islam câtă vreme confunzi muezinul cu imamul. Imam au doar șiiții, sunt singurii dintre musulmani care au ceva ce seamănă cu clerul din creștinism. Și nu toți musulmanii au un muezin care să-i anunțe când să se roage, majoritatea stau în localități sau comunități izolate, trebuie să se descurce fără moschee sau muezin. 

Am trăit suficient printre musulmani ca să știu destule lucruri. 

 

Imam=invatator, orice comunitate mai mare sunita, are Imam si moschee...Asa am vazut termenul in araba asa il reproduc in romana.

Putem rascolii amintiri in privat legat despre experienta noastra in comunitatiile islamice. Eu avand cunostinte doar sunite si doar despre scoala Hanafi.....

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:Constanta
  • Oras:Constanta
Acum 21 ore, colericul a spus:

GRESIT! Ramadanul nu are data fixa si nici sezon, in fiecare an incepe cu zece zile  mai repede ca in precedentul. La latitudinea noastra e mai greu de tinut regimul vara cand lumina e multe ore, si mult mai usor iarna (dupa apusul soarelui pot musulmanii sa manance si sa bea, pentru cei ce nu stiu).

Ramadanul din anul acesta a fost in aprilie-mai, dupa stiinta mea nu e niciuna luna de toamna.

Daca se decaleaza in fiecare an 10 zile...este si iarna si vara si toamna si primavara...k

  • Mersi 1
Link spre comentariu
Acum 1 oră, ffsdnd a spus:

 

Imam=invatator, orice comunitate mai mare sunita, are Imam si moschee...Asa am vazut termenul in araba asa il reproduc in romana.

Putem rascolii amintiri in privat legat despre experienta noastra in comunitatiile islamice. Eu avand cunostinte doar sunite si doar despre scoala Hanafi.....

la asta ma gândeam. noi vorbeam despre suniți, pt ca asta avem in tara turcii și tătarii fiind suniți. mai sunt și șiiții cu alte practici și alte obiceiuri

 

exemple:

1. in Iran, principala tara șiită, sunt “bordeluri” dar trebuie sa te căsătorești cu respectiva…. bulina (asta se cauta la ei) cam vreo trei ore…

 

2. au o sărbătoare care cade, din câte stiu, primăvara și doar primăvara, cum am combina Paștele și Crăciunul și Revelionul intr-una singura si ar tine o luna. este de tradiție preislamica

 

ps: n-am folosit mașina de google (am forțat doar memoria) și dacă tot sunt pe un asemenea site, ar trebui sa ma ocup de recenzii… am cel puțin o restanta 

 

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator BeatriceVIP
Reputație: 0
Acum 2 ore, zeuzeu a spus:

Voi va dati seama ce chineaza scrieti cind citeste proasta pulii @BeatriceVIP. Zi fa proasto intelegi ce scriu baietii iștia ? Zî . Ai muls vaca ? Tre s ti duci s o aduci di la cireadă.

ia în mana dicționarul limbii române, numara-ti greșelile și vb dupa gunoi mic ,vezi ca puti🤣🤣😘

Link spre comentariu
  • Oras:Nu am . Dorm in casele altora
  • Oras:Nu am . Dorm in casele altora
Acum 4 ore, BeatriceVIP a spus:

ia în mana dicționarul limbii române, numara-ti greșelile și vb dupa gunoi mic ,vezi ca puti🤣🤣😘

Si cum fă dihanie ...la final ma pupi ? Scrbă

  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Oras:CASABLANCA
  • Oras:CASABLANCA

Interesant ....Dacă a închis și only a ieșit din meserie🤷‍♂️aici e de urmărit. 

Poate a plecat din țară 🤷‍♂️

Dar poate a luat-o un  "Imam" de nevastă. Am pus ghilimele. Poate a luat-o de probă.Norocoasa😁.Aș paria pe varianta asta,ea fiind plinuță.

Poate o rebrenduială in alt oraș că la Iași nu se mai poate 🙋‍♂️🤷‍♂️

  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi
On 8/26/2021 at 8:08 AM, zeuzeu said:

mai mult de 2 3 luni nu rezisti fara bani si te intorci inapoi 

Da, profetia spune   " back la puiuti"...

Doar ca puiutii autohtoni au citit ceva interesant scris de m-selle.

 

Sa vedem daca forta externa a puiutilor care vand caciuli, kurtos kalacs si porumb fiert devanseaza profetia pe la un 10 oct... 

 

  • Haha 2
Link spre comentariu
  • Oras:Neverland
  • Oras:Neverland
Acum 9 minute, sofer100 a spus:

Da, profetia spune   " back la puiuti"...

Doar ca puiutii autohtoni au citit ceva interesant scris de m-selle.

 

Sa vedem daca forta externa a puiutilor care vand caciuli, kurtos kalacs si porumb fiert devanseaza profetia pe la un 10 oct... 

 

Bine ar fi, de ar venii inapoi la Newton.......as avea si eu (lupul singuratic) spate in zona.........mai ales acum, cand am reusit sa molestez in online, nu mai putin de 4 gagici de acolo 🤣

  • Like 2
  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Oras:Nu am . Dorm in casele altora
  • Oras:Nu am . Dorm in casele altora

Am fost azi la fatuca care i am facut recenzie ....gasiti cu un back topic ul . Ba baieti pe cuv meu. Nu e o frumusete....nu intorci capul ....ba da si vede de bagaj....stie sa se comporte ....sa taca daca e de tacut si sa vorbeasca daca e de vorbit. Pe cind taratura asta de @BeatriceVIP fututi nila mati la ca ti arat eu tie....bine c am scapat de voi .....nezaii mati de vaca proasta . 

  • Like 4
Link spre comentariu
Vizitator BeatriceVIP
Reputație: 0
Acum 5 ore, sofer100 a spus:

Da, profetia spune   " back la puiuti"...

Doar ca puiutii autohtoni au citit ceva interesant scris de m-selle.

 

Sa vedem daca forta externa a puiutilor care vand caciuli, kurtos kalacs si porumb fiert devanseaza profetia pe la un 10 oct... 

 

eu zic sa te duci sa ți faci o baie ,sa te epilezi și sa ma lasi în pace 🤣🤣stați calmi fraților ca nu ma întorc, nu va impacientați degeaba ,și asa sunteți peste 45+ ,va sta dracu' inima ma băieți 🤣🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Acum 8 ore, BeatriceVIP a spus:

eu zic sa te duci sa ți faci o baie ,sa te epilezi și sa ma lasi în pace 🤣🤣stați calmi fraților ca nu ma întorc, nu va impacientați degeaba ,și asa sunteți peste 45+ ,va sta dracu' inima ma băieți 🤣🤣🤣🤣

nu revine, dar sta pe forum pe toppingul ei…. 🤨🧐

  • Like 2
  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Oras:Nu am . Dorm in casele altora
  • Oras:Nu am . Dorm in casele altora
Acum 8 ore, BeatriceVIP a spus:

eu zic sa te duci sa ți faci o baie ,sa te epilezi și sa ma lasi în pace 🤣🤣stați calmi fraților ca nu ma întorc, nu va impacientați degeaba ,și asa sunteți peste 45+ ,va sta dracu' inima ma băieți 🤣🤣🤣🤣

Muistoooo .... usor ca se termine lovelele ca nu ai cap sa gestionezi... Ia-o in gura linistita....45+ ti o intretinut familia vaca proasta care esti . Pisamas pe tine. Dintre toate fetele care au fost in Iasi si au plecat tu esti o curva....o zdreamta.... o saracie....si clasamentul il conduci cu ....o proasta. Esti nesimtita rau . Ai sa mori la coada vacii la mata acasa WAKO

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Vizitator BeatriceVIP
Reputație: 0
Acum 29 minute, zeuzeu a spus:

Muistoooo .... usor ca se termine lovelele ca nu ai cap sa gestionezi... Ia-o in gura linistita....45+ ti o intretinut familia vaca proasta care esti . Pisamas pe tine. Dintre toate fetele care au fost in Iasi si au plecat tu esti o curva....o zdreamta.... o saracie....si clasamentul il conduci cu ....o proasta. Esti nesimtita rau . Ai sa mori la coada vacii la mata acasa WAKO

spune multe despre tine felul în care scrii plus ca nu m ai vizitat niciodata ,saracie mica🤣🤗

Link spre comentariu
  • Oras:Nu am . Dorm in casele altora
  • Oras:Nu am . Dorm in casele altora
Acum 8 minute, BeatriceVIP a spus:

spune multe despre tine felul în care scrii plus ca nu m ai vizitat niciodata ,saracie mica🤣🤗

Nu mi mai scrie in privat ba pisoarca date n plm de zdreamta. Nu esti vreo cunostinta de a mea sa mi dai mesaje. Sugeaoai pula la tot forum ul

Link spre comentariu
Vizitator BeatriceVIP
Reputație: 0
Chiar acum, zeuzeu a spus:

Nu mi mai scrie in privat ba pisoarca date n plm de zdreamta. Nu esti vreo cunostinta de a mea sa mi dai mesaje. Sugeaoai pula la tot forum ul

asta deja ai făcut tu...

Link spre comentariu
  • Oras:Nu am . Dorm in casele altora
  • Oras:Nu am . Dorm in casele altora

Cand am sa iti dau eu mesaje in privat sa te simti cineva panaramă care esti . Arata ca eu ti am dat mesaj si pe cuv meu imi cer scuze de la tine ptr cit te am injurat. Pana atunci mai sugi pula odata si inca o data

Link spre comentariu

Vizitator BeatriceVIP
Reputație: 0
Acum 1 minut, zeuzeu a spus:

Cand am sa iti dau eu mesaje in privat sa te simti cineva panaramă care esti . Arata ca eu ti am dat mesaj si pe cuv meu imi cer scuze de la tine ptr cit te am injurat. Pana atunci mai sugi pula odata si inca o data

eu am zis "asta deja ai făcut tu" la "sugeaoai pula la tot forum ul" 

vezi ,m am chinuit sa copiez cu greșeli cu tot numai ca să fie ca tine 🤣🤣🤣🤣

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...