Sari la conținut

Grande Giocatori, Grande Squadre


Postări Recomandate

  • Oras:Everest
  • Oras:Everest
Acum 4 minute, cincistele a spus:

Maradona - D10S 🍻

Barcelona lu' Ronaldinho  din 2005-2006

 

 

 

Nu am văzut o echipă mai puternică dăcât Barcelona aia, și nu sunt fan Barcelona 

 

Acum 10 minute, maa5fu1.v1 a spus:

Ce titlu bai cincistele. In romana nu puteai sa il pui? 🤕

Mi-a plăcut mie mult cum sună în italiană 😉 

 

Link spre comentariu
  • Oras:Everest
  • Oras:Everest

Cel mai frumos gol al României, golul al doilea al lui Ilie Dumitrescu cu Arhentina, la World Cup 1994...ce mai ieșeam pe străzi, toți copiii de la bloc 

 

Poezie de teren 😅, ce pasă vede Hagi și ce lat pune țiganu și cum se duce mingea în poartă...fa bu los ! 

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator juanstein
Reputație: 0
Acum 12 minute, cincistele a spus:

Cel mai frumos gol al României, golul al doilea al lui Ilie Dumitrescu cu Arhentina, la World Cup 1994...ce mai ieșeam pe străzi, toți copiii de la bloc 

 

Poezie de teren 😅, ce pasă vede Hagi și ce lat pune țiganu și cum se duce mingea în poartă...fa bu los ! 

,,Tiganul" este un tip de mare clasa si care s-a educat foarte frumos singur pt ca si-a dorit foarte mult asta!

Un adevarat domn in toate privintele! Si sunt un mare fan al unei rivale ;)

Link spre comentariu
  • Oras:Militari
  • Oras:Militari
14 hours ago, cincistele said:

Cei mai mari jucători și cele mai mari echipe, din toate timpurile. De fotbal 😉

Tu erai votant h^a_u*r, ce mai pun la cale babuina sosoaca si prostalaul simi? Din cauza voastra ies lacheii la proteste si ne infectam cu totii grupa mare !!!

  • Like 5
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Constanta
  • Oras:Constanta

Nu ca sunt nostalgic dar ... MARADONA. Avea niste sclipiri si o placere de a juca .... nu ca teleghidatii din ziua de azi de'alde Messi si Cristiano. 

Hagi a fost un geniu.

Cam fiecare echipa nationala avea cca 4-5 jucatori ff buni.

Anglia - Beckham, Rooney si a mai fost si ciutanul ala, am uitat cum il cheama.

Italia - Baggio, Maldini, Baressi, Zola.

Germania - Matheuss, Volller, Klinsmann.

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:Bandar-e Dalam
  • Oras:Bandar-e Dalam
Acum 2 ore, playmaker a spus:

Nu ca sunt nostalgic dar ... MARADONA. Avea niste sclipiri si o placere de a juca .... nu ca teleghidatii din ziua de azi de'alde Messi si Cristiano. 

Hagi a fost un geniu.

Cam fiecare echipa nationala avea cca 4-5 jucatori ff buni.

Anglia - Beckham, Rooney si a mai fost si ciutanul ala, am uitat cum il cheama.

Italia - Baggio, Maldini, Baressi, Zola.

Germania - Matheuss, Volller, Klinsmann.

Owen ?

De la nemți eu i-aș aminti și pe Sammer și Muller și chiar Neuer.

Romario, cu alura lui valutist...ce jucător...

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Constanta
  • Oras:Constanta
1 hour ago, Le.stie said:

Owen ?

De la nemți eu i-aș aminti și pe Sammer și Muller și chiar Neuer.

Romario, cu alura lui valutist...ce jucător...

Da da. Michael Owen. 

.... lista poate continua si cu jucatori din fosta Cehoslovacie sau fosta Iugoslavie, chiar si Stoichkov (un geniu si el). Zic si eu ce imi vine in minte. Ca portar Schmeichell, chiar si Danemarca i-a avut pe fratii Laudrup (Brian si Michael) ....galezul Giggs ... ce jucatori.... Cantona....

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bandar-e Dalam
  • Oras:Bandar-e Dalam
Acum 3 ore, playmaker a spus:

Da da. Michael Owen. 

.... lista poate continua si cu jucatori din fosta Cehoslovacie sau fosta Iugoslavie, chiar si Stoichkov (un geniu si el). Zic si eu ce imi vine in minte. Ca portar Schmeichell, chiar si Danemarca i-a avut pe fratii Laudrup (Brian si Michael) ....galezul Giggs ... ce jucatori.... Cantona....

Da, jucători adevărați. Ronaldo ăla bun, brazilianul 😃 și Rivaldo, Zizou, Don Andres Iniesta, David Villa golgheter înăscut și Inzaghi cu stilul lui împiedicat.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Fiecare epocă a avut jucătorii și echipele ei de legendă, dar comparațiile nu pot fi făcute decât pentru fiecare epocă în parte. Fotbalul s-a schimbat mult, de la regulament, până la echipament, metode de antrenament, recuperare etc. și nu în ultimul rând, la tactică. Nu poți compara un atacant care juca într-o perioadă cu un regulament în ceea-ce privește off-side-ul, cu unul care a jucat sau joacă după alte reguli. 

Pe măsură ce a trecut timpul, fotbalul a devenit mai atletic, mai fizic, marcajul mai strâns, cu dublare, cu sarcini duble etc. Fiecare epocă/perioadă a avut jucătorii și echipele de referință, dar nu poți să le compari între ele. Părerea mea!

  • Like 3
  • Minus 5
Link spre comentariu
  • Oras:Everest
  • Oras:Everest
Acum 3 ore, picon a spus:

Fiecare epocă a avut jucătorii și echipele ei de legendă, dar comparațiile nu pot fi făcute decât pentru fiecare epocă în parte. Fotbalul s-a schimbat mult, de la regulament, până la echipament, metode de antrenament, recuperare etc. și nu în ultimul rând, la tactică. Nu poți compara un atacant care juca într-o perioadă cu un regulament în ceea-ce privește off-side-ul, cu unul care a jucat sau joacă după alte reguli. 

Pe măsură ce a trecut timpul, fotbalul a devenit mai atletic, mai fizic, marcajul mai strâns, cu dublare, cu sarcini duble etc. Fiecare epocă/perioadă a avut jucătorii și echipele de referință, dar nu poți să le compari între ele. Părerea mea!

Da, sunt epoci diferite, condiții diferite...dar îmi place să mă gândesc la ce meciuri ar fi ieșit 😅 . Eu sunt mare admirator al lui Diego și cred că ar fi putut juca în orice epocă, având același succes.  Oriunde a jucat a fost înconjurat de dragostea oamenilor. Cu toate problemele lui. D10S...o carismă și un magnetism incredibil. Cred că-și trăgea puterea de la toții oamenii care l-au adulat și aclamat atât, ca dintr-un fantastic egregor. Și i-a răsplătit din plin, prin magia lui, facându-i fericiți... fiindcă pe el l-au iubit oamenii necăjiți, vulgul, mahalaua... și le-a dat victorii și bucurii amărâților de napoletani contra nordului bogat...Milan, Inter, Juve și la națională i-a făcut fericiți pe toți latinoșii americani bătând perfidul Albion cu mâna lui Dumnezeu și în finală pe  Alemania Federal. 🥳🏆🥇🎉🎊

 

 

 

La mano de Dios

 

 

 

În România cred că ar fi putut juca doar în Giulești și la Craiova. 😃

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Everest
  • Oras:Everest
Acum 30 minute, playmaker a spus:

Cel mai complet fotbalist care nu a castigat niciodata Balonul de Aur este Zlatan Ibrahimovici !! Inca joaca la 40 de ani la cel mai inalt nivel. Un adevarat fotbalist. Cam rebel dar cu un ego puternic.

Da' ce facem cu Thomas Muller ? Omul e genial, are tot ce vrei, dă goluri decisive, pase de gol, apare întotdeauna la momentul oportun, așează jocul, face diferența...plm, e super tare, îl văd jupânul lui Bayern și al naționalei. Eu îl socotesc peste Messi și Ronaldo, în ultimii 15 ani, chiar dacă ăia ies în față mai mult.

Link spre comentariu
  • Oras:Constanta
  • Oras:Constanta
9 minutes ago, cincistele said:

Da' ce facem cu Thomas Muller ? Omul e genial, are tot ce vrei, dă goluri decisive, pase de gol, apare întotdeauna la momentul oportun, așează jocul, face diferența...plm, e super tare, îl văd jupânul lui Bayern și al naționalei. Eu îl socotesc peste Messi și Ronaldo, în ultimii 15 ani, chiar dacă ăia ies în față mai mult.

Cei 2 ies in data pt ca au fost promovati de media incontinuu, publicitate, PS4 etc. Mie , cei 2 mi se par niste mercenari.  Altii joaca si cu sufletul, cum au fost D10S, Ronaldinho, Ronaldo (brazilianul), Stoichkov, Inzaghi, Totti, chiar si Miroslav Klose .... si lista poate continua.  Au fost multi jucatori peste cei 2 dar .... nu au avut impresari puternici sau au preferat sa joace mai intai de placere.

  • Like 3
Link spre comentariu

  • Oras:Ping 3 ms
  • Oras:Ping 3 ms

 "...Probabilitatea ca un fotbalist olandez să schimbe pentru totdeauna fața acestui sport, era la acea vreme... la fel de mare ca a câștigării unui slalom uriaș de către un schior jamaican".

(Gabriele Marcotti, despre Johan Cruijff)
__________________________________________________
"Aterizarea aceea în Barcelona n-o s-o uit niciodată. Întregul aeroport era o mare de oameni. Pentru că Danny era pe punctul de a naște, lucru cunoscut de către cei de la club, pentru siguranța ei cineva din staff a luat-o în primire și a condus-o spre ieșire. Eu a trebuit să mă înfățișez mulțimii".
 
 (Johan Cruijff - Boem, 9 Aprilie 1975)
 
Cheers 🍻
  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...