Sari la conținut

Ce-i cu atâtea CIORI în Sibiu ?


Postări Recomandate


  • Oras:Omniprezent
  • Oras:Omniprezent

Nush...sunt destui oameni de ambele sexe care fac parte din acea etnie care sunt calumea. Insa din pacate...nu sunt foarte multi, si predomina cei care nu sunt corecti si care umbla cu smecherii. Si asta duce la un stereotip general pt toti cei care fac parte din aceasta etnie, adica se face din start ideea ca daca esti (...), automat, furi, bati, umbli cu japca. Apoi generalizand de la etnie la nationalitate...ne dam seama de ce italienii, francezii, spaniolii, etc, ne fac pe noi romanii tigani. Este mult mai usor sa vezi lucrurile rele...lucrurile rele prind mai mult interes decat cele bune. Si uite asa, romanii nostri de etnie duc la etichetarea noastra. Doar ca nu numai ei, ca sunt si romani "pur sange" care procedeaza asa ca ei, care sunt bagati in aceeasi oala cu ei, si mai departe, noi astia corecti tot in aceeasi oala cu ei. La partea asta cu rasismul, exact cum noi romanii avem conceptii fata de tigani, asa au alti europeni fata de noi. Daca va intrebati vreodata de ce suntem noi vazuti asa...va raspundeti tot voi, pt ca fix asa tratam si noi tiganii.

Ca sa nu am probleme, pur si simplu tratez persoanele la fel cum ma trateaza ele. Daca e calumea, are cuvant si e corect, indiferent ca e roman sau tigan, e ok. Dar daca e in extrema opusa...atunci raspund pe masura. Si probabil cunoasteti "discutia" cu acel transsexual...n-am avut nimic cu omul pana nu a inceput sa ma ia serios la 11 metri...atunci pot sa spun ca am devenit rasist pt ca nu aveam de ce sa port respect fata de el. 

  • Like 2
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...